справа №380/8968/25
28 липня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якої діє адвокат Сенюшкович Олеся Іванівна, звернувся до суду з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - відповідач, ЦВЛК ЗСУ), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, яким скасовано рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.04.2023 про визнання непридатним ОСОБА_1 до військової служби з виключенням його з військового обліку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21.04.2023 ОСОБА_1 пройшов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 і відповідно до довідки ВЛК № 84/30 на підставі ст. 41 А, графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Згодом позивачу стало відомо, що рішенням ЦВЛК ЗСУ скасовано постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 у формі довідки ВЛК № 84/30 від 21.04.2023. З метою встановлення наявності або відсутності такого рішення, представник позивача Сенюшкович О.І. звернулася до відповідача з адвокатським запитом № 598/4/9520 від 15.04.2025, згідно з відповіддю на який, ЦВЛК ЗСУ повідомила таке: «Підставою перегляду вище вказаної постанови було звернення Головного слідчого управління Національної поліції України, м. Київ від 12.07.2024 за вихідним № 11135, яким було вилучено медичну справу громадянина ОСОБА_1 в ході досудового розслідування та додатком надані на розгляд до ЦВЛК ЗС України. Враховуючи невідповідність встановленого діагнозу згідно вимог пункту "а" статті 41 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення) вище вказана постанова скасована протоколом ВЛК ЦВЛК ЗС України від 02.08.2024 за № 3178. Медичний огляд ОСОБА_1 ЦВЛК ЗС України не проводився. Після розгляду наданих медичних документів та результатів досліджень, вони повернуті слідчому. Особисто громадянин ОСОБА_1 ЦВЛК ЗС України не повідомлявся».
Вважає, що рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.04.2023 не було оскаржене в установленому порядку до ВЛК регіону. У зв'язку з цим, на думку позивача, прийняття ЦВЛК рішення про скасування постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 без попереднього перегляду цієї постанови регіональною ВЛК порушує порядок, визначений Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, є протиправним і таким, що ухвалено: із перевищенням повноважень, без належного обґрунтування, з порушенням встановленої процедурної послідовності розгляду скарг.
Покликається також на практику ЄСПЛ, застосовану у постанові КАС ВС від 19 квітня 2019 року справа № 2а-2604/06, «згідно з п. 71 Рішення ЄСПЛ по справі «Рисовський проти України» (Rysovskyy v. Ukraine) від 20 жовтня 2011 року, заява № 29979/04, принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), п. 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (див. там само). З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatis mutandis, рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pinc v. The Czech Republic), заява № 36548/97, п. 58, ECHR 2002-VIII). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються».
Вважає, що відповідач не дотримався принципу «належного врядування» під час прийняття оскаржуваного рішення, оскільки порушив процедуру прийняття такого. У чинному законодавстві України відсутні норми, які надають Центральній ВЛК повноваження переглядати рішення ВЛК за власною ініціативою (ex officio) поза межами строків, визначених Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України та Законом України «Про звернення громадян». На думку позивача, навіть у разі виявлення певних сумнівів щодо обґрунтованості постанови ВЛК, ЦВЛК не може діяти без дотримання процесуальної форми та строків, визначених законом. Вважає, що скасування рішення ВЛК без звернення особи або органу в межах строку, ЦВЛК діяла ultra vires - поза межами своїх повноважень. Просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою від 08.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін, зобов'язано ЦВЛК ЗСУ невідкладно з моменту отримання ухвали надати суду належним чином завірену копію рішення, яким скасовано рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.04.2023, яким ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та документів, які стали підставою для прийняття такого рішення, роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач 20.05.2025 (вх. № 41713) подав витребовувані документи.
Повноцінного відзиву на позовну заяву, який би відповідав вимогам статті 162 Кодексу адміністративного суду України (далі - КАС України) та містив аргументовані заперечення проти кожного доводу позивача, відповідач не подав.
Відповідно до положень частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до військово-облікового документа, сформованого 03.04.2025 у застосунку «Резерв+», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Позивач 21.04.2023 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 , за результатами якого складено довідку військово-лікарської комісії № 84/30 від 21.04.2023.
Відповідно до вказаної довідки ВЛК № 84/30 від 21.04.2023 ОСОБА_1 на підставі статті 41А графи ІІ Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення № 402), визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Згідно із відміткою у пункті 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 , ОСОБА_1 21.04.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 за станом здоров'я.
Представник позивача 07.04.2025 направила адвокатський запит до ЦВЛК ЗСУ про таке:
« 1. Чи ухвалювала ЦВЛК ЗС України рішення, яким було скасовано рішення Личаківсько-Залізничної ВЛК від 21.04.2023 (довідка № 84/30), яким ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку?
2. Яким актом (рішенням, наказом тощо) оформлено скасування рішення нижчестоящої ВЛК? Прошу надати копію відповідного документа;
3. Хто ініціював перегляд висновку ВЛК від 21.04.2023? Прошу надати документ, який підтверджує ініціювання перегляду рішення Личаківсько-Залізничної ВЛК від 21.04.2023 (довідка № 84/30), яким ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (рапорт, подання, звернення тощо);
4. Які підстави (медичні, процесуальні, службові) стали підґрунтям для прийняття рішення ЦВЛК ЗСУ щодо скасування рішення Личаківсько-Залізничної ВЛК від 21.04.2023 (довідка № 84/30), яким ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку ?
5. Чи було проведено повторне медичне обстеження ОСОБА_1 перед винесенням рішення ЦВЛК ЗСУ? Якщо так, де саме, коли та які були результати такого обстеження? Прошу надати документи, що підтверджують такі відомості;
6. Які порушення при оформленні або ухваленні рішення нижчестоящої ВЛК, які стали підставою для скасування такого рішення, вбачала ЦВЛК ЗС України? У чому саме полягали вказані порушення? Прошу надати документи, що підтверджують такі відомості;
7. Чи повідомлялось ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) про ухвалення рішення ЦВЛК ЗС України, яким скасовано рішення Личаківсько-Залізничної ВЛК від 21.04.2023 (довідка № 84/30), яким ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку? Прошу надати відповідні документи, що підтверджують вказані обставини;
8. Який чинний висновок про стан здоров'я та придатність ОСОБА_1 до військової служби є актуальним станом на дату відповіді на цей запит? Просимо надати офіційну інформацію про останній висновок ВЛК (назва установи, дата, номер довідки, стаття Розкладу хвороб)».
У відповідь на цей адвокатський запит, ЦВЛК ЗСУ листом від 11.04.2025 № 598/4/9166 повідомила, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України м. Києва був скерований запит (вх. № 11135 від 12.07.2024) до ЦВЛК ЗС України щодо правомірності прийняття постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 . За результатами розгляду медичних документів надіслано копію витягу з протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 02.08.2024 № 3178.
Також представнику позивача Сенюшкович О.І. на адвокатські запити від 7 та 9 квітня 2025 року відповідач надав відповідь від 16.04.2025 № 598/4/9520:
«Підставою перегляду вище вказаної постанови було звернення Головного слідчого управління Національної поліції України, м. Київ від 12.07.2024 за вихідним № 11135, яким було вилучено медичну справу громадянина ОСОБА_1 в ході досудового розслідування та додатком надані на розгляд до ЦВЛК ЗС України.
На засіданні ВЛК ЦВЛК ЗС України встановлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 та за встановленим діагнозом «ТІА в басейні ПСМА (від 29.03.2023). Гіпертонічна енцефалопатія ІІ стадії, ст. декомпенсації з частими ТІА (VI, VII 2022) явищами ХАБН ІІІ ст. у вигляді вестибулопатії, внутрішньочерепною гіпертензією, частими цефалгіями, атаксією, порушенням координації ходи» на підставі пункту «а» статті 41 графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення), прийнято постанову «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» за довідкою ВЛК № 84/30 від 21.04.2023.
…
Враховуючи невідповідність встановленого діагнозу згідно вимог пункту «а» статті 41 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення) вище вказана постанова скасована протоколом ВЛК ЦВЛК ЗС України від 02.08.2024 за № 3178.
Медичний огляд ОСОБА_1 ЦВЛК ЗС України не проводився.
Після розгляду наданих медичних документів та результатів досліджень, вони повернуті слідчому.
Особисто громадянин ОСОБА_1 ЦВЛК ЗС України не повідомлявся».
Згідно із протоколом № 3178 засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 02.08.2024, присутні члени та голова комісії слухали запит (вх. № 11135 від 12.07.2024) Головного слідчого управління Національної поліції України, м. Київ щодо правомірності прийняття постанови військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 .
Матеріали судової справи не містять запиту Головного слідчого управління Національної поліції України, м. Київ вх. № 11135 від 12.07.2024.
ВЛК ЦВЛК ЗСУ розглядала такі документи: 1) довідка ВЛК № 84/30 від 21.04.2023; 2) картка обстеження та медичного огляду від 21.04.2023; 3) акт дослідження стану здоров'я № 323 від 07.04.2023; 4) висновок лікаря № 323 від 21.04.2023; 5) медичні документи - виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 29168 від 10.06.2022, № 40635 від 29.07.2022; № 26214 від 06.04.2023; огляд невролога від 03.06.2022, 19.07.2022, 05.08.2022; географічне дослідження умов кровопостачання головного мозку.
ВЛК ЦВЛК ЗСУ надала такий висновок лікаря-експерта (пункт VIII, за підписом лікаря-експерта майора м/с ОСОБА_2 ):
«Військовозобов'язаний ОСОБА_1 , 1987 року народження, 21.04.2023 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 та за встановленим діагнозом «ТІА в басейні ПСМА (від 29.03.2023). Гіпертонічна енцефалопатія ІІ стадії, ст. декомпенсації з частими ТІА (VI, VII 2022) явищами ХАБН ІІІ ст. у вигляді вестибулопатії, внутрішньочерепною гіпертензією, частими цефалгіями, атаксією, порушенням координації ходи» на підставі пункту «а» статті 41 графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення), прийнято постанову «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» за довідкою ВЛК № 84/30 від 21.04.2023.
Відповідно до вимог пункту «а» статті 42 Положення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення), пункт «а» статті 41 передбачав повторні інсульти незалежно від ступеня порушення функцій, стійкі випадіння функцій нервової системи, що виникли внаслідок гострого порушення мозкового або спинального кровообігу; виражені неврологічні порушення при дисциркуляторній енцефалопатії ІІІ стадії (дискоординаторні, пірамідні, аміостатичні, псевдобульбарні, паркінсонічні, пароксизмальні (знепритовнення, епілептичні напади) порушення, геміплегії, глибокі парези, розлади мови, зниження критики, інтелекту, порушення функцій тазових органів тощо).
Номер та дата, вказані на кутовому штампі довідки ВЛК, не співпадають з номенклатурним номером даної довідки та датою проведення медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Враховуючи необґрунтованість діагнозу згідно з вимогами пункту «а» статті 41 Розкладу хвороб, є підстави скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо ОСОБА_1 , 1987 року народження, за довідкою ВЛК № 84/30 від 21.04.2023 «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Відповідно до протоколу № 3178 засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 02.08.2024, вирішено скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 за довідкою ВЛК № 84/30 від 21.04.2023 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1987 року народження, «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку», а також постановлено, що позивач підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Позивач, вважаючи протиправним рішення ЦВЛК ЗСУ, яким скасовано рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.04.2023, про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
На час виникнення спірних правовідносин та на дату ухвалення рішення у цій справі на території України продовжує діяти воєнний стан.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).
Відповідно до статті 1 Закону № 3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно з частиною 5 статті 22 Закону № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402, у редакції від 04.05.2024, чинній на момент оформлення протоколу № 3178 від 02.08.2024).
Це Положення № 402 визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями.
Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
З огляду на пункт 1.2. глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ.
Пунктом 1.3. глави 1 розділу І Положення № 402 передбачено, що основними завданнями військово-лікарської експертизи є, зокрема, аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я (установи) та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, закладам охорони здоров'я (установам).
Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).
Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності:
до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти);
військовослужбовців до військової служби;
військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю;
військовослужбовців, призовників, військовозобов'язаних та резервістів до служби в Десантно-штурмових військах, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті, підрозділах спеціального призначення;
кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів;
кандидатів до військової служби за контрактом;
кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - МО) та у складі національного персоналу;
військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ) та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами;
військовослужбовців до служби у спеціальних спорудах.
Згідно з пунктом 2.1. глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Пунктом 2.2. глави 2 розділу І Положення № 402 передбачено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Згідно з підпунктом 2.5.1 пункту 2.5. глави 2 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, серед інших, ВЛК ТЦК та СП.
Отже, військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка провела медичний огляд позивача і за його результатами склала довідку ВЛК № 84/30 від 21.04.2023, є позаштатною постійно діючою ВЛК.
За змістом підпунктів 2.3.1. та 2.3.2. пункту 2.3. глави 2 розділу І Положення № 402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України. Усі штатні ВЛК Збройних Сил України безпосередньо підпорядковуються начальнику ЦВЛК.
Відповідно до підпункту 2.3.3. пункту 2.3. глави 2 розділу І Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, серед іншого, розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Згідно із підпунктом 2.3.4. пункту 2.3. глави 2 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право:
оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;
перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;
перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах;
перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;
запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме:
виписки (витяги) з матеріалів службового (спеціального) розслідування, матеріалів дізнання, досудового розслідування, а також витяги з наказів, актів;
особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі запиту оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу);
архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років);
залучати головних медичних фахівців Збройних Сил України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи;
перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів;
направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів;
запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи;
надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та інших осіб;
розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;
надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Главою 3 розділу І Положення № 402 визначено порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК.
Так, відповідно до пункту 3.3. глави 3 розділу І Положення № 402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_11 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
Аналіз підпункту 2.3.3. пункту 2.3. глави 2 розділу І Положення № 402 зумовлює висновок про те, що ЦВЛК наділена правом «розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України», а тому ЦВЛК мала законне право скасувати довідку ВЛК № 84/30 від 21.04.2023.
Суд також зауважує, що у правовідносинах, що склалися, взагалі була відсутня процедура оскарження на підставі скарги чи звернення, а скасування довідки ВЛК відбулось на підставі запиту Головного слідчого управління Національної поліції України, м. Київ вх. № 11135 від 12.07.2024, діяльність якого, передусім, врегульована Кримінальним процесуальним кодексом України. Саме тому не заслуговують на увагу аргументи позивача, про те, що відсутність попереднього перегляду довідки ВЛК № 84/30 від 21.04.2023 регіональною ВЛК, свідчить про порушення порядку оскарження.
У зв'язку з наведеним суд також не може брати до уваги аргумент позивача про те, що на підставі пункту 3.2. глави 2 розділу І Положення № 402 скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян», і такий був пропущений.
У позовній заяві представник позивача також покликається на практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), зокрема, висновки цього суду, викладені у справі «Рисовський проти України» (Rysovskyy v. Ukraine) від 20 жовтня 2011 року, заява № 29979/04.
Суд вважає, що з урахуванням цілісного контексту сформульованої ЄСПЛ правової позиції та обставин справи, яка розглядалася, а саме з огляду на те, що справа стосувалася майнового права - права власності на земельну ділянку та особливостей національного законодавства з цього приводу, зазначене рішення ЄСПЛ не є релевантним до обставин справи №380/8968/25.
З урахуванням наведених норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини та встановлених фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваного рішення ЦВЛК ЗСУ № 3178 від 02.08.2024, яким скасовано довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.04.2023 про визнання непридатним ОСОБА_1 до військової служби з виключенням його з військового обліку, та відсутність підстав для його скасування.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем вказаний обов'язок виконано.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, суд виснує, що таке прийняте відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено, тому відсутні підстави для визнання такого рішення протиправним.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд висновує про безпідставність позовних вимог, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України (вул. Госпітальна, буд. 16, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома