м. Львів
28 липня 2025 рокусправа № 380/6741/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 09.11.1986 року по 13.12.1986 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 03.05.2023 перерахунок та подальше нарахування пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 09.11.1986 року по 13.12.1986 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області із застосуванням показника коефіцієнту заробітної плати - 16,75977, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі №380/25798/23 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача. Проте не погоджується із розрахунком пенсії, оскільки вважає, що відповідач неправильно розрахував індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, що стало наслідком зменшення розміру пенсії позивача та неправильно застосував п.6 і п. 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою судді від 07.04.2025 відкрито спрощене позовне провадження.
18.04.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Звертає увагу, що під час визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата (дохід) за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.
Отже, підпунктом 4 пункту 3 Порядку № 1210 передбачено, що у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження.
У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1), особою з інвалідністю ІІІ групи і має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Львівською обласною державною адміністрацією.
Позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі 380/25798/23, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 03.05.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 09.11.1986 по 13.12.1986, з урахуванням проведених виплат.
Представник позивача звернувся із запитом від 23.12.2024 щодо виконання рішення суду.
Відповідач Листом повідомив, що на виконання рішення суду ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки Головного управління Державної служби країни з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 02.05.2023 № 37-ДВ/5807.
Зазначив, що перерахунок пенсії згідно довідки № 37-ДВ/5807 проведено за період роботи в зоні відчуження з 01.12.1986 по 13.12.1986.
При цьому для розрахунку розміру пенсії враховано основний розмір заробітку за 13 днів грудня 1986 року в сумі 314,60 крб. та збережений середньомісячний заробіток за дні роботи в зоні відчуження в сумі 62,90 грн.
Розмір середньомісячного заробітку за роботу з зоні відчуження становить 738 крб. ((314,60 крб. + 62,90 крб.) : 13 х 25,4). 0,00738 грн. : 0,00179 грн. (середня заробітна плата за 1986 рік) = 4,12291 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) х 7405,03 грн. - осучаснений показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України (2023 рік) = 30530,27 грн. - розмір середньомісячного заробітку х 50 % (відсоток втрати працездатності особи) - 15265,14 грн. (основний розмір пенсії по інвалідності).
Розмір пенсійної виплати з 03.05.2023 становив 15675,14 грн., в тому числі:
- 15265,14 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку;
- 627,90грн. - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни II групи (2093,00 грн. х 30%);
- 50,00 грн. - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни III групи;
- 267,90 грн. - обмеження розміру індексації з 01.03.2023.
3 01.03.2024 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 16970,64 грн., в тому числі:
- 16480,24 грн. -основний розмір пенсії від середнього заробітку (7994,47 Ч 4,12291 Ч 50 %);
- 708,30грн. - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни III групи (2093,00 грн. х 30%);
- 50,00 грн. - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни III групи;
- 267,90 грн. - обмеження розміру індексації з 01.03.2023.
3 01.03.2025 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 18865.86 грн., в тому числі:
- 18375.46 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку (8913.83 х 4,12291 х 50 %);
- 708,30 грн. - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни III групи (2093,00 грн. Ч 30 %);
- 50,00 грн. - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни III групи;
- 267,90 грн. - обмеження розміру індексації з 01.03.2023.
Представник позивача повторно звернувся із заявою щодо виконання рішення суду.
Листом від 26.03.2025 відповідач повідомив, що Листом Головного управління від 30.12.2024 № 1300-5803-8/211726 надано актуальну інформацію щодо виконання рішення суду разом із розрахунком доплати до пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі № 380/25798/23.
Вважаючи дії відповідача щодо неправильного проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Змістом спірних правовідносин є перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на підставі довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та соціальний захист вказаного потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII).
Відповідно до ст. 1 Закону № 796-XII цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Згідно зі ст. 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищевказаних вимог Закону постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року затверджено порядок нарахування та розмір виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210).
Пунктом 1 Порядку №1210 визначено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Пунктом 2 Порядку №1210 передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Відповідно до пп. 4 п. 3 Порядку №1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Згідно з п. 6 Порядку №1210 в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленої заробітної плати (обчисленого доходу).
За приписами п. 8 Порядку №1210 в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.
Суд з'ясував, що відповідно до Довідки від 02.05.2023 №37-ДВ/5807, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, до фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія за період з 01.12.86 по 13.12.86 включено:
- збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження - 62,90 крб;
- оплата праці за роботу в зоні - 629,20 крб;
- 1/3 по чергуванні в стані бойової готовності - 125,81 крб.
При цьому, як стверджує відповідач, розмір середньомісячного заробітку за роботу з зоні відчуження становить 738 крб. ((314,60 крб. + 62,90 крб.) : 13 х 25,4).
Суд критично ставиться до таких покликань відповідача, оскільки відповідно до пп. 4 п. 3 Порядку №1210 пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років.
При цьому, відповідачем протиправно не враховано в повному обсязі заробітну плату (дохід), одержану (одержаний) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, зокрема збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження - 62,90 крб; оплату праці за роботу в зоні - 629,20 крб (314,60 + 314,60 (подвоєння)); 1/3 по чергуванні в стані бойової готовності - 125,81 крб.
Відповідно до Довідки від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 09.11.1986 року по 13.12.1986 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, позивачу на підставі постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 - виплачувалась премія 490,75 крб.
Як вже згадано судом, згідно з п. 6 Порядку №1210 в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць).
Проте відповідно до наданих розрахунків при перерахунку позивачу пенсії така премія відповідачем не була врахована.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відповідач здійснюючи перерахунок пенсії на підставі Довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 без врахування заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження та премії, передбаченої постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), діяв протиправно.
При цьому позовна вимога в частині перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 із застосуванням конкретного показника коефіцієнту заробітної плати - 16,75977, задоволенню не підлягає, оскільки розрахунок пенсійних виплат відноситься до дискреційних повноважень пенсійного органу.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 31.08.2022 у справі № 640/22426/20, адміністративний суд, перевіряючи правомірність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснювати подальше нарахування пенсії задоволенню не підлягають як передчасні. Суд звертає увагу, що судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи відповідача про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому такі доводи судом до уваги не беруться.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з цим позовом, суд дійшов висновку, що проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі Довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 без врахування заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження у повному обсязі та премії, передбаченої постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць) свідчить про протиправні дії відповідача, які не відповідають визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тому такі дії потрібно визнати протиправними.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За наведених обставин, друга позовна вимога є похідною від першої та підлягає до часткового задоволення шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 03.05.2023 перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження у повному обсязі та премії, передбаченої постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), з урахуванням раніше виплачених сум.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов потрібно задовольнити частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за подання цього позову, відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 без врахування заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження у повному обсязі та премії, передбаченої постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць).
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 03.05.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 02.05.2023 №37-ДВ/5807 з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження у повному обсязі та премії, передбаченої постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), з урахуванням раніше виплачених сум.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
5. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів; ЄДРПОУ 13814885).
Повне рішення суду складено 28.07.2025.
Суддя Кондратюк Юлія Степанівна