про залишення позовної заяви без руху
25 липня 2025 року м. Київ № 500/8988/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., ознайомившись із матеріалами адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України
про визнання протиправним та скасування наказу,,
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України №493 від 20.07.2021.
Оскаржуваним наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України №493 від 20.07.2021 затверджено Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Серетський».
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року адміністративну справу № 500/8988/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про визнання протиправним та скасування наказу передано на розгляд за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Тернопільський окружний адміністративний суд у вказаній ухвалі зазначив, що дослідивши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, встановлено, що предметом її розгляду є оскарження нормативно-правового акта Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України наказу №493 від 20.07.2021, яким затверджено Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Серетський». Таким чином, дана адміністративна справа підсудна окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого у справі №500/8988/21 без змін.
Восьмий апеляційний адміністративний суд у вказаній ухвалі зазначив наступне: «Як видно зі змісту спірного наказу, ним затверджено Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Серетський», він стосується всіх суб'єктів, які опиняються в нормативно регламентованій ситуації, регулює певний вид суспільних відносин, діє впродовж тривалого часу та не вичерпує своєї дії фактами його застосування, відтак є нормативно-правовим актом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 жовтня 2022 року відкрито провадження у цій справі.
У наступному, відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.05.2025 справа передана судді Донецького окружного адміністративного суду Куденкову К.О.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу №500/8988/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про визнання протиправним та скасування наказу передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.07.2025 справа передана судді Київського окружного адміністративного суду Колесніковій І.С.
Фактично матеріали даної адміністративної справи передано канцелярією суду 14.07.2025.
З урахуванням перебування судді у відпустці з 14.07.2025 до 23.07.2024 включно, судом розглянуто матеріали адміністративної справи у перший робочий день після відпустки.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист, зокрема шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною 5 статті 5 КАС України передбачено, що ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси має право особисто подати відповідний адміністративний позов до адміністративного суду або її законним представником.
Аналогічно, відповідно до приписів пункту 9 частини 5 статті 160 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім іншого, в позовній заяві зазначаються обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Разом з тим, всупереч вказаним вимогам позивач звертаючись до суду з відповідним позовом, не обґрунтував належним чином, які саме його особисті права, свободи чи законні інтереси безпосередньо порушені відповідачем в результаті видання оскаржуваного наказу.
Згідно частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, протягом десяти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 КАС України визначено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Керуючись статтями 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення ним у встановлений судом спосіб і строк недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, позовну заяву буде повернуто відповідно до вимог пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Колеснікова І.С.