Справа № 946/4415/25
Провадження № 3/946/1401/25
28 липня 2025 року місто Ізмаїл
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Бортейчук Ю.Ю., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, поліцейського роти з обслуговування міста Ізмаїл управління патрульної поліції в Одеській області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
11.06.2025 року до Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області з Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
З наданих матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію за 2021 рік, а саме о 13 год. 34 хв. 01.02.2024 року, чим порушив встановленні ч. 1 ст. 45, абз. 1 п. 27 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» вимоги фінансового контролю. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП. Під час збору доказів встановлено, що наказом Департаменту патрульної поліції від 12.01.2022 № 128 о/с, ОСОБА_1 з 12.01.2022 року прийнято на службу до поліції та призначено на посаду поліцейського роти з обслуговування міста Ізмаїл УПП в Одеській області ДПП, з одночасним присвоєнням йому спеціального звання «капрал поліції» і закріпленням за ним спеціального жетону з індивідуальним номером - НОМЕР_2 . Після вступу на службу до поліції, ОСОБА_1 склав Присягу працівника поліції, яку 12.08.2022 року особисто підписав. Згідно ч. 1 ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію», на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України. Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національну поліцію», у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно - правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. У свою чергу, ОСОБА_1 ознайомлений і обізнаний про спеціальні обмеження, пов'язані зі службою в поліції, визначені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги, заборони і обмеження, які взяв на себе обов'язок дотримуватися та попереджений про юридичні наслідки їх не виконання, в тому числі вимог фінансового контролю. Таким чином, ОСОБА_1 з 12.01.2022 року став поліцейським, має владні повноваження та набув статусу особи, на якого поширюється дія антикорупційного законодавства України. 12.10.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок декларування. В цей час, абз. 1 п. 27 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022 - 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024. Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Отже, у зв'язку з проходженням служби в лавах Національної поліції України, виконанням покладених на правоохоронний орган завдань і функцій, у ОСОБА_1 виник обов'язок не пізніше 31.01.2024 (до 00 год. 00 хв. 01.02.2024) подати шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://nazk.gov.ua) щорічну декларацію за 2021 рік, за визначеною Національним агентством формою. Протягом усього строку, відведеного для подачі щорічної декларації за 2021 рік, ОСОБА_1 мав діючий електронний цифровий підпис, який 05.12.2023 року оформив через Акредитований центр сертифікації ключів АТ КБ «Приват Банк» зі строком дії до 04.12.2024. Однак, всупереч вимогам ч. 1 ст. 45, абз. 1 п. 27 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію за 2021 рік, а саме о 13 год. 34 хв. 01.02.2024. Згідно послідовності дій ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 11.10.2023 по 02.02.2024, він о 09 год. 50 хв. 05.12.2023 вперше авторизувався у системі та здійснив вхід до власного персонального електронного кабінету після відновлення обов'язку декларування. У період часу з 13 год. 27 хв. 01.02.2024 по 13 год. 34 хв. 01.02.2024 ОСОБА_1 заповнив усі необхідні розділи декларації, перевірив повноту і достовірність зазначеної в ній інформації, наклав особистий кваліфікований електронний підпис та подав щорічну декларацію за 2021 рік. У свою чергу, будучи суб'єктом декларування, ОСОБА_1 з 2020 року по теперішній час подав 11 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Заповнення та успішна подача декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, свідчить про обізнаність ОСОБА_1 щодо встановлених вимог фінансового контролю, у тому числі обов'язку, способу і терміну подачі декларацій. Під час збору доказів, поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021 рік не виявлено. Таким чином, ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке полягає у невиконанні ним вимог фінансового контролю та виразилось у несвоєчасній подачі без поважних причин щорічної декларації за 2021 рік. Місцем вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є його місце роботи - рота з обслуговування міста Ізмаїл УПП в Одеській області ДПП, що розташована за адресою: Одеська обл., Ізмаїльський р-н., м. Ізмаїл, вул. Телеграфна, 72, так як обов'язок виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» виник у зв'язку з проходженням служби в поліції. Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати дату закінчення збору доказів та складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, тобто 26.05.2025 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, надав суду свої пояснення, його захисник - адвокат Кобак Р.І. 28.07.2025 року надав суду заяву про закриття провадження у справі, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП, суду пояснив, що повідомлення про несвоєчасне подання ОСОБА_1 щорічної декларації було надіслане Департаментом патрульної поліції на адресу НАЗК ще 19 лютого 2024 року за вих. № 3345/41/46-2024, в якому містилася інформація про «несвоєчасне подання» декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічної за 2021 рік за період 01.01.2021-31.12.2021, ОСОБА_1 НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який працює в департаментів патрульної поліції Одеської області. Разом з тим, маючи зазначену інформацію, відповідальні на те посадові особи Одеського управління ДВБ НПУ, лише через більш ніж через рік, зокрема з 01.04.2025 почали проводи ряд відповідних дій, направлених на збір необхідної інформації відносно ОСОБА_1 як суб'єкта декларування, та лише 26.05.2025 року склали відносно зазначеної особи протокол про адміністративне правопорушення. Так, про існування нібито факту вчинення корупційного правопорушення, Національне агентство з запобігання корупції та Національна поліція України була обізнана з 19.02.2024 року, тобто саме з цієї дати необхідно обчислювати строк, який становить шість місяців, протягом якого винна особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності. Крім того, зазначив, що форма декларації є єдиною та уніфікованою для всіх типів декларацій: щорічної, при звільненні та кандидата на посаду. Тобто, діючим законодавством не передбачено різних форм декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру декларацій, ОСОБА_1 шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства подав дві декларації, зокрема 03.01.2022 о 13:04 та 04.01.2022 о 10:32, які охоплювали минулий рік (2021) та подані за формою, що визначена Національним агентством. Тобто, поведінка ОСОБА_1 у відповідності до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» була належною, зокрема особа виконала обов'язок подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у належний строк: до 01 квітня (2022 року), у належний спосіб: шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, за належний період: минулий рік (2021), та за належною формою: форма, що визначена Національним агентством. Факт того, що під час подання декларації 04.01.2022 о 10:32 було помилково обрано тип декларації як «кандидата на посаду» замість «щорічної», є виключно технічною опискою, яка не має жодного юридичного значення. Закон вимагає подання декларації за встановленою формою, яка, як визнано у самій заяві, є єдиною та уніфікованою для всіх типів декларацій. Суть обов'язку, зокрема подання правдивих відомостей за звітний період була виконана в повному обсязі. Отже, ОСОБА_1 виконав вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ще у січні 2022 року.
В судовому засіданні прокурор Пацессор О.А. просив визнати ОСОБА_1 винним у скоєні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на останнього мінімальне адміністративне стягнення в межах санкції статті.
Заслухавши прокурора Пацессора О.А., притягуваного ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Кобака Р.І., вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Так, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю при закінченні на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15,212-21цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП, протоколи про адміністративне правопорушення за ст.172-6 КУпАП, зокрема, мають складати уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції та Національного агентства з питань запобігання корупції.
Судом встановлено, що згідно з наданими матеріалами до протоколу № 51/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією від 26.05.2025 року, датою вчинення правопорушення ОСОБА_1 , передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є 01.02.2024 рік, датою подання щорічної декларації за 2021 рік.
Так, відповідно до додатку Послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 здійснював заходи щодо заповнення декларації, яку він 01.02.2024 року о 13 год. 34 хв. 43 сек. несвоєчасно подав до НАЗК (а.с. 14-16).
Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 25.03.2025 року №47-06/25564-25 повідомлено Департамент патрульної поліції Національної поліції України про встановлення факту несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічної за 2021 року (а.с.11-12).
Згідно повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції №3345/41/46-2024 від 19.02.2024 року про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, повідомлено про неподання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічної декларації за 2021 рік, яке направлено до Відділу запобігання корупції ГУНП в Одеській області 09.11.2024 року №135043/0/05-24 (а.с. 14).
Так, суд виходить з того, що моментом виявлення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є не дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, а день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.
Датою повідомлення про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є 09.11.2024 року, тобто це і є моментом виявлення правопорушення.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Отже, на підставі викладеного, суд дійшов висновку щодо спливу шестимісячного строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Як вбачається з матеріалів справи, протокол було подано до суду 11.06.2025 року, тобто після спливу шестимісячного терміну з дня виявлення правопорушення, таким чином, строк для накладення адміністративного стягнення на день отримання матеріалів судом вже закінчився.
Тому суд був позбавлений можливості розглянути протокол своєчасно до закінчення шестимісячного терміну накладення адміністративного стягнення, визначеного ч. 4 ст. 38 КУпАП.
Враховуючи, що на час надходження справи до суду строки накладення адміністративного стягнення вже сплинули, провадження по справі за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП слід закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.38,ч.1 ст. 172-6, 283, 284 КУпАП,
Провадження відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова підлягає оскарженню протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Ю.Ю.Бортейчук