Справа № 461/5883/25
Провадження № 2-а/461/167/25
29.07.2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Мироненко Л.Д., отримавши адміністративний позов (скаргу) ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Офісу охорони культурної спадщини Львівської міської ради, адміністративної комісії при виконавчому комітеті Львівської міської ради, про визнання неправомірною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулась до суду із вказаною скаргою.
Дослідивши матеріали поданого позову, суд дійшов до переконання про необхідність залишення такого без руху з огляду на наступне.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до п. п. 3, 5 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Вивченням матеріалів позовної заяви, встановлено, що даний позов не відповідає вимогам ст.ст. 160-161 КАС України у зв'язку з наступним.
Відповідно до ч.1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з п.4 .ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відтак. вищезазначеними нормами Кодексу адміністративного судочинства України передбачено можливість звернення лише із позовними заявами з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Позивачі, звертаючись до суду, із вказаною скаргою на постанову у справі про адміністративне правопорушення, посилаються на норми ст. ст. 278,288,293 КУпАП.
Поряд з цим, п.1 ч.1 ст.288 КУпАП передбачено, що постанову адміністративної комісії може бути оскаржено у виконавчий комітет (а у населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчі органи, що виконують їх повноваження) відповідної ради або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Таким чином, зазначеними положеннями КУпАП чітко визначено, що постанова адміністративної комісії може бути оскаржено до суду лише в порядку визначеному КАС України.
За таких обставин, позивачам слід зазначити у порядку якого саме судочинства вони звертаються до суду із зазначеною скаргою (позовом). У випадку звернення до суду в порядку КАС України - зазначити, що подана «скарга» є саме позовною заявою (адміністративним позовом), поданим у відповідності то ст.ст. 160-161 КАС України.
Крім того, за правилами частини 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17 (провадження № 11-1287апп18), відповідно до якої чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
У зазначеній справі за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Розмір судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028 грн.
У позовній заяві заявлено позовну вимогу про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, однак не додано документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, а тому, в даному випадку сплаті підлягала б сума судового збору в розмірі 605,60 грн.
З огляду на наведене, позивачу слід сплатити судовий збір у вищезазначеному розмірі та надати суду оригінал квитанції про сплату судового збору.
Судовий збір слід сплатити за наступними реквізитами:
Отримувач коштівГУК Львiв/Галицький р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ)38008294
Банк отримувачаКазначейство України(ел. адм. подат.)
Рахунок отримувачаUA898999980313171206000013952
Код класифікації доходів бюджету22030101
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, суддя приходить до висновку, про необхідність залишення позовної заяви без руху та надання строку позивачам для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
У разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачам.
Керуючись Законом України «Про судовий збір», статтями 160, 161, 169, 171 КАС України, суд, -
Адміністративний позов (скаргу) ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Офісу охорони культурної спадщини Львівської міської ради, адміністративної комісії при виконавчому комітеті Львівської міської ради, про визнання неправомірною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-,- залишити без руху, надавши позивачеві строк п'ять днів з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків, а саме - надання документа (квитанції) про оплату судового збору.
В разі не усунення недоліків позовна заява буде вважатися неподаною та повернута стороні позивача.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.Д. Мироненко