ЄУН: 336/6715/25
Провадження №: 3/336/4259/2025
29 липня 2025 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючої судді - Худіної О.О., за участю секретаря судових засідань - Дорошенко К.В., прокурора - Манько С.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Запоріжжя, громадянки України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , офіційно не працевлаштована, до 14.03.2025 займала посаду головного спеціаліста відділу надання адресної допомоги управління місцевих соціальних програм Запорізької міської ради, за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно розпорядження № 3344 к/тр від 19.12.2023 ОСОБА_1 була призначена на посаду головного спеціаліста відділу призначення соціальних допомог і компенсацій управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з 03.01.2024 року із присвоєнням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування.
Розпорядженням № 2560 к/тр від 11.12.2024 ОСОБА_1 була звільнена з посади головного спеціаліста відділу призначення соціальних допомог і компенсацій управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з 16.12.2024 та призначена на посаду головного спеціаліста відділу надання адресної допомоги управління місцевих соціальних програм Запорізької міської ради з 17.12.2024 зі збереженням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до розпорядження № 325 к/тр від 07.03.2025 ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста відділу надання адресної допомоги управління місцевих соціальних програм Запорізької міської ради з 14.03.2025 року згідно ст. 38 КЗпП України, за власним бажанням.
Таким чином, головний спеціаліст відділу надання адресної допомоги управління місцевих соціальних програм Запорізької міської ради ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядуванням, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями».
Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч.2 ст. 45 Закону не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Таким чином, у ОСОБА_1 після припинення діяльності, звільнившись з посади головного спеціаліста відділу надання адресної допомоги управління місцевих соціальних програм Запорізької міської ради з 14.03.2025, виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності, а саме до 13.04.2025 року.
Проте встановлено, що згідно з відомостями Реєстру НАЗК та
послідовності дій користувача реєстру Національного агентства ОСОБА_1
подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»), шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 22.04.2024 року, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. ОСОБА_1 повідомила, що вона знала про те, що являється суб'єктом декларування відповідно до Закону України «Про запобігання корупції». Згідно пояснень ОСОБА_1 встановлено, що об'єктивні поважні причини несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у неї відсутні. Провину в несвоєчасній подачі декларації визнає.
Таким чином, колишній головний спеціаліст відділу надання адресної допомоги управління місцевих соціальних програм Запорізької міської ради ОСОБА_1 , відповідно будучи, згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а також, згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 цього ж
Закону, суб'єктом декларування, у порушення вимог частини 2 ст. 45
Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні».
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому їй правопорушенні визнала повністю.
Прокурор у судовому засіданні вважав доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив визнати її винною та накласти на неї адміністративне стягнення у мінімальному розмірі.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до такого висновку.
Згідно зі статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, окрім особистих пояснень, повністю підтверджується адміністративним матеріалом, а саме:
-Протоколом № 275 від 15 липня 2025 року про адміністративне правопорушення, який відповідає вимогам чинного законодавства, складений уповноваженою особою та в якому розкрито обставини вчиненого правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
-Поясненнями ОСОБА_1 від 10.07.2025;
-Розпорядженнями Запорізького міського голови за № 3344к/тр від 19.12.2023; за № 2560 к/тр від 11.12.2024; за № 325 к/тр від 07.03.2025 з додатками.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 розділу VІІ Закону України «Про запобігання корупції» - Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Таким чином, у ОСОБА_1 після припинення діяльності, звільнившись з посади головного спеціаліста відділу надання адресної допомоги управління місцевих соціальних програм Запорізької міської ради з 14.03.2025, виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності, а саме до 13.04.2025 року.
Проте, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» лише 22.04.2024 о 11-30 год., тобто несвоєчасно.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, 22.04.2024 о 11-30 год, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення, враховується характер скоєного правопорушення, особу правопорушниці, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а тому суд дійшов до висновку, що ОСОБА_1 необхідно призначити стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Оскільки суд визнав ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, то вважає за необхідне стягнути з останньої судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.172-6, 283-285, 287-289 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір на користь держави в особі Державної судової адміністрації України у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Штраф сплачується за наступними реквізитами:
(Отримувач - ГУК у Зап. обл./Зап.обл./21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37941997, Код банку отримувача (МФО) - 899998, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку (ІВАN) - UA558999980313060106000008479, Код класифікації доходів бюджету -21081100, призначення платежу - адміністративний штраф).
Судовий збір сплачується за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУКу м. Києві/м. Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ):37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача:UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету:22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: - подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; - витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Постанову може бути оскаржено протягом 10 днів з моменту її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя Олена Худіна
Строк пред'явлення виконавчого документа "___"_____________ 20___рік
Постанова набрала законної сили "___"_____________ 20___рік
Дата видачі постанови "___"_____________ 20___рік