Дата документу 23.07.2025
Справа № 334/1800/25
Провадження № 3/334/1165/25
23 липня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя Коломаренко К.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративні матеріали, які надійшли від Запорізької митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки Республіки Білорусь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Республіки Білорусь серії НОМЕР_1 , місце народження: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України,
25.12.2024 до Запорізької митниці від Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Запорізькій області надійшов лист від 19.12.2024 № 1894/08/01/У 2024 (вхідний номер 7259/8.5-23 від 25.12.2024), яким надіслано відомості про факт керування 26.07.2024 громадянином України ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) в селі Різдвянка Запорізького району Запорізької області транспортним засобом FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 ).
Під час проведення Запорізькою митницею перевірки законності перебування на митній території України транспортного засобу FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 ) встановлено наступне.
Згідно з даними, які наявні в модулі «Перетин кордону транспортним засобом» Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» Держмитслужби встановлено, що 19.07.2017 через міжнародний пункт пропуску «Доманове-Мокрани», який розташований в зоні діяльності митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС, громадянкою ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) було ввезено на митну територію України в митному режимі «тимчасове ввезення» (строком до 1 року) з метою «особисте користування» транспортний засіб FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації PL - Республіка Польща). В розділі «Примітки» зазначено, що громадянка ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) зі статтями 380, 481, 485 Митного кодексу України була ознайомлена.
Громадянка ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) повинна була вивезти транспортний засіб FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації PL - Республіка Польща) за межі митної території України в строк до 20.07.2018.
Згідно з даними, які наявні в модулі «Перетин кордону транспортним засобом» Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» Держмитслужби, а також даних наявних в Програмно-інформаційному комплексі Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби «Пошук митних документів, оформлених на транспортні засоби» транспортний засіб FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Республіка Польща) за межі митної території України не вивезено та в іншій митний режим, після його ввезення 19.07.2017 на митну територію України, не поміщено.
Згідно з частиною 5 Розділу VIII Наказу Міністерства фінансів України від 31.05.2012 № 657 «Порядок виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму» якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Згідно з даними, які наявні в модулі «Заяви підприємств та осіб» Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» Держмитслужби громадянка ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) до митниць Держмитслужби зі зверненням з приводу настання аварії, обставин непереборної сили, в т.ч. протиправних дій третіх осіб, що позбавило її права користуватися та/або змусило її передати у володіння, користування або розпорядження іншим особам транспортний засіб FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Республіка Польща) після його ввезення 19.07.2017 на митну територію України не зверталась.
Згідно «Звіту (акту) про оцінку транспортного засобу FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 )» від 06.01.2025 вартість транспортного засобу FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Республіка Польща) складає 1480 Євро, що згідно з курсом НБУ станом на дату ввезення транспортного засобу в Україну (19.07.2017) становить 44 344,20 гривень.
Таким чином, громадянка республіки білорусь ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) перевищила строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Республіка Польща) на митну територію України більше ніж на тридцять діб.
Митний орган вважає, що зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.6 ст. 481 МК України.
До Ленінського районного суду міста Запоріжжя від Запорізької митниці ДМС України 05.03.2025 року надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0009/UA112000/2025 від 22.01.2025 року, складений відносно громадянки Республіки Білорусь ОСОБА_1 , за порушення митних правил, передбачених ч.6 ст. 481 МК України.
Постановою суду від 21.03.2025 року справу про адміністративне правопорушення направлено начальну Запорізької митниці ДМС України для проведення додаткової перевірки.
07.04.2025 року адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0009/UA112000/2025 від 22.01.2025 року надійшов до Дніпровського районного суду м. Запоріжжя після проведення додаткової перевірки.
На підставі Закону України № 4273-IX від 26.02.2025 року «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо зміни найменувань місцевих загальних судів», який набрав чинності 25.04.2025 року, відбулася зміна найменування Ленінського районного суду міста Запоріжжя на Дніпровський районний суд міста Запоріжжя.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, хоча була належним чином повідомлена про час, дату та місце проведення судового засідання, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному веб-сайті «Судова влада України».
Відповідно до ч.4 ст.526 МК України, вважаю можливим розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з'явилася на виклик до суду, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.
Суд зауважує, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Представник Запорізької митниці Держмитслужби в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на матеріали справи, вважає, що її вина у вчиненні правопорушення повністю доведена.
Заслухавши представника Запорізької митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Частиною 6 ст.481 МК України передбачена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
За вчинення правопорушення передбаченого ч.6 ст.481 МК України передбачено адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Відповідно до ч.1ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
У відповідності до вимог ст.495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.
Факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується також наступними даними: протоколом про адміністративне правопорушення №0009/UA112000/2025 від 22.01.2025 року, доповідною запискою головного державного інспектора сектора аналітичної роботи управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Запорізької митниці Є. Шкиндера від 24.01.2025 року; інформаційним листом з додатками начальника ГУНП в Запорізькій області вих. №1894/08/01/У від 19.12.2024 року; звітом (актом) про оцінку транспортного засобу Ford Focus, VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 ; даними про перетин кордону транспортним засобом; доповідною запискою в.о. начальника управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил ОСОБА_4 від 23.01.2025 року; дорученням, надісланим Головному центру обробки спеціальної інформації ДПС України щодо інформування про факт перетинання державного кордону особами, стосовно яких уповноваженими державними органами проводяться заходи з протидії порушення митних правил строком на 1 рік.
Нормами ст. 108 МК України визначено, що строк тимчасового ввезення товарів встановлюється митним органом в кожному конкретному випадку, а також те, що попередньо встановлений строк може бути продовжений за письмовою заявою власника цих товарів.
Відповідно до норм ч. 1 ст.380 Митного кодексу України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального, підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Згідно норм ч. 6 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, встановлених Митним кодексом України, або поміщені в інший митний режим.
Згідно ч.4 ст.108 Митного кодексу України - якщо товари, поміщені у митний режим тимчасового ввезення, не можуть бути своєчасно вивезені за межі митної території України внаслідок накладення на них арешту (за винятком арешту внаслідок позовів приватних осіб) або вилучення у справі про порушення митних правил, перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється на час такого арешту (вилучення).
Якщо транспортні засоби комерційного призначення, поміщені у митний режим тимчасового ввезення, не можуть бути своєчасно вивезені за межі митної території України: внаслідок дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу; у разі зберігання таких транспортних засобів під митним контролем (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); у разі здійснення інших операцій з такими транспортними засобами у випадках, передбачених цим Кодексом (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); у разі накладення на них арешту (за винятком арешту внаслідок позовів приватних осіб) або вилучення у справі про порушення митних правил, перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється на час дії таких обставин, зберігання, арешту (вилучення) або здійснення таких операцій.
Відповідно до п.2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 №657обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.
Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що громадянка Республіки Білорусь ОСОБА_1 19.07.2017 року о 23-31 годині тимчасово ввезла на митну територію України міжнародний пункт пропуску «Доманове-Мокрани», який розташований в зоні діяльності митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС з метою «особисте користування» транспортний засіб FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації PL - Республіка Польща), у термін до одного року, тобто до 19.07.2018 року.
Однак, станом на 26.07.2025 року ОСОБА_1 вищевказаний транспортний засіб за межі митної території України не вивізла, оскільки зафіксовано факт керування 26.07.2024 громадянином України ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) в селі Різдвянка Запорізького району Запорізької області транспортним засобом FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 ).
Одночасно, обставин, передбаченихст.460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбаченест.481 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, як не встановлено дії обставин непереборної сили, які стали причиною пропуску строку тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу марки FORD FOCUS (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 ), країна реєстрації Республіка Польща.
З огляду на наведене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України, а саме: остання перевищила строк тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, що підтверджується даними, що містяться у протоколі про порушення митних правил, службовими записками, доповідною запискою, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Таким чином, аналізуючи наведені докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України доведена повністю.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи даних про доходи порушника та можливість виконати ним покарання у виді штрафу, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, тобто в межах санкції статті за якою кваліфіковано його дії.
У відповідності до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Так, ст.40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п.5 ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Керуючись ст.ст.458,459,461,481,486,527,528 МК України, суд,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України та накласти на неї стягнення - у виді конфіскації транспортного засобу марки FORD FOCUS, VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації PL - Республіка Польща.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Державної судової адміністрації України 605,60 гривень (шістсот п'ять гривень 60 коп.) судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя: Коломаренко К. А.