Постанова від 07.07.2025 по справі 761/25826/25

Справа № 761/25826/25

Провадження № 3/761/5388/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Чайка О.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Шевченківського управління Головного управління Національної поліції у місті Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП),

установив:

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 08.06.2025 серії ВАД № 631377, 08.06.2025 о 21 год 30 хв за адресою: АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство фізичного характеру, а саме: бив та тушив об тіло цигарки відносно співмешканки ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся належним чином про місце, дату й час судового засідання, причини неприбуття не повідомив.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 631377 від 08.06.2025, рапорт працівника поліції від 08.06.2025, копію протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подія від 08.06.2025 № 40259, копію пояснень ОСОБА_3 від 08.06.2025, копію військового квитка серії НОМЕР_2 , приходжу до такого висновку.

Стаття 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення насильства у сім'ї.

Частиною 1 статті 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон) домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 не вбачається, що під час його складання уповноваженою особою було перевірено дії ОСОБА_1 на наявність складу кримінальних правопорушень, враховуючи пояснення ОСОБА_3 , а також з огляду на зазначені у протоколі дії щодо ОСОБА_4 , які загрожували життю та здоров'ю останньої, крім того не відібрано пояснень самої ОСОБА_4 .

У відповідності зі ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені КУпАП, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Указані у протоколі обставини підлягають перевірці на предмет наявності у діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення.

Згідно з ч. 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Враховуючи вимоги ст. 284 КУпАП, у разі передачі матеріалів органу досудового розслідування або прокурору виноситься постанова про закриття справи.

За таких обставин провадження у справі слід закрити, оскільки в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення.

У ході перевірки необхідно повно та всебічно встановити фактичні обставини подій, які мали місце 08.06.2025 о 21 годині 30 хвилин, за адресою: АДРЕСА_2 , зокрема і встановити наявність чи відсутність ознак кримінальних правопорушень в діях ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 9, 245, 253, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

постановив:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - закрити.

Матеріали справи направити прокурору Шевченківської окружної прокуратури міста Києва для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Про прийняті рішення у передбачені ст. 214 КПК України строки повідомити Шевченківський районний суд міста Києва.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Києва.

Суддя Олена ЧАЙКА