Справа № 758/10997/25
28 липня 2025 року м. Київ
Суддя Подільського районного суду м. Києва Якимець О. І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення
ОСОБА_1 звернувся до Подільського районного суду міста Києва з адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову № 4А-4485 від 12.02.2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, складену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 000 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі за текстом - КАС України), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
При цьому, позовна заява за змістом і формою повинна відповідати вимогам ст. ст. 160-161 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160 і 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням вищевикладеної норми, вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху з наступних підстав.
Позивачем було подано позовну заяву до суду в електронній формі за допомогою підсистеми «Електронний суд».
Згідно з ч. 2 ст. 161 КАС України, у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
В порушення зазначених вимог, позивачем не долучено до позовної заяви будь-яких доказів надсилання відповідачу копії позовної заяви та копій доданих до неї документів.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Так, оскаржувана постанова винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 12.02.2025 року.
При цьому, позовна заява про визнання протиправною та скасування зазначеної постанови була подана до суду 22.07.2025 року, тобто, після спливу десятиденного строку, встановленого ч. 2 ст. 286 КАС України.
У позовній заяві позивача зазначає, що оскільки про оскаржувану постанову дізнався 21.07.2025, тому строк на оскарження постанови пропущений із поважних причин, відтак просить такий строк поновити.
Відповідно до частини 2 статті 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
З аналізу зазначених положень процесуального закону слідує, що оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності відбувається в десятиденний термін з дня її ухвалення.
Водночас, частина 1 статті 121 КАС України передбачає, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулася з позовною заявою, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Звертаючись до суду з оскарженням постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач подав клопотання про поновлення строку на оскарження такої постанови, однак клопотання не містить доказів поважності пропущення процесуальних строків, а також не містить підпису позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного та відповідно до ст. 169 КАС України, позовну заяву слід залишити без руху, надавши термін для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст. ст. ст. ст. 121, 123, 160, 161, 169 КАС України суд,
позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати позивачу строк тривалістю п'ять днів з вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.
У разі невиконання вимог суду позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О. І. Якимець