"17" липня 2025 р. Справа № 596/861/25
Провадження № 3/596/381/2025
Гусятинський районний суд Тернопільської області в складі
головуючої судді Митражик Е.М.,
при секретарі Кузик М.Я.,
за участю прокурора Миколаїва І.В.
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
представника ОСОБА_1 адвоката Олійник О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Гусятин матеріали справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , працює юрисконсультом ТОВ «ІСТ Захід», за ст.172-6 ч.1 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №194 від 19.06.2025 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді провідного спеціаліста Гусятинського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» й примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме, 26.05.2025 о 13:19 год. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №195 від 19.06.2025 року, ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади провідного спеціаліста Гусятинського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, та відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 26.03.2024 о 16:41 год. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє таку діяльність, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнала частково та пояснила, що дійсно подала декларації невчасно, однак жодного умислу на це не мала. На час звільнення з Гусятинського ДВС діяла норма ЗУ №2381-XI, воєнний стан був продовженим, тому вважала що не потрібно подавати декларацію. Згодом вже не працювала державним службовцем, тому про те, коли було внесено зміни в законодавтсво щодо відновлення обов'язку подачі декларацій, їй відомо не було. Просить провадження у справі закрити.
Представник ОСОБА_1 адвокат Олійник О.В. в судовому засіданні просить провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю в її діях умислу та складу адміністративного правопорушення.
Прокурор Миколаїв І.В. в судовому засіданні вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні корупційних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП з підстав вказаних у протоколах №194, 195 доведена повністю. Просить визнати її винною у вчиненні вказаних правопорушеннях та притягнути до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, наклавши на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень 00 копійок.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , її захисника адвоката Олійник О.В., прокурора Миколаїва І.В., дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до наказу начальника Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) № 1051/03 від 15.07.2022 «Про призначення ОСОБА_2 » ОСОБА_1 з 19 липня 2022 року призначено на посаду провідного спеціаліста Гусятинського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), за строковим договором.
З наказу №1391/03 від 19.09.2022 року виданого Південно-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) «Про присвоєння рангу ОСОБА_1 » слідує, що ОСОБА_1 , провідному спеціалісту Гусятинського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), 19 вересня 2022 року присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби, як такій, що пройшла випробування.
Надалі, згідно з наказом начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 993/03 від 29.12.2022 «Про найменування посад» ОСОБА_1 з 29.12.2022 року обійняла посаду провідного спеціаліста Гусятинського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Надалі, наказом начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 227/03 від 30.01.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 з 03.02.2023 звільнено з посади провідного спеціаліста Гусятинського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, за взаємною домовленістю із суб'єктом призначення.
Статтею 5 Закону України «Про державну службу» визначено, що на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції»(далі-Закону).
Так, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, та охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Відповідно до пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384 прийнятий 20.09.2023, набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024.
Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди суб'єкти декларування зобов'язані подати не пізніше 31.01.2024.
Отже, ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік до 00:00 год. 01.02.2024.
Як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, 26.05.2025 о 13:19 год., що в судовому засіданні не заперечує.
Крім того, абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються як декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Відповідно до пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384 прийнятий 20.09.2023, набрав чинності 12.10.2023.
Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) суб'єкти декларування, які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) - подають декларацію з позначкою «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31.01.2024.
Отже, ОСОБА_1 повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє таку діяльність (при звільненні), не пізніше 23:59 год. 31.01.2024.
Однак, згідно даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з позначкою «при звільненні», лише 26.03.2024 о 16:41 год., що не заперечує в судовому засіданні.
Будь-яких об'єктивних даних, щодо неможливості подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, та особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з позначкою «при звільненні» у встановлений Законом строк, ОСОБА_1 в ході розгляду справи не надала.
З огляду на наведене, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень пов'язаних із корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується доказами, дослідженими в судовому засіданні: даними з протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №№194, 195 від 19.06.2025 року; витягом з офіційного сайту НАЗК за пошуковим запитом декларацій ОСОБА_1 ; деклараціями ОСОБА_1 з сайту НАЗК поданих 26.03.2024 року о 16.48 год.(при звільненні) та 26.05.2025 року о 13.19 год.(щорічну); повідомленням Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №197/18-12/24/ПНАКЗК від 09.02.2024 року; копією наказу №1051/03 від 15.07.2022 року Про призначення ОСОБА_2 ; копією наказу №1391/03 від 19.09.2022 року Про присвоєння рангу ОСОБА_1 ; копією наказу №993/03 від 29.12.2022 року Про найменування посад; копією наказу №227/03 від 30.01.2023 року Про звільнення ОСОБА_1 ; послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 у період з 11.10.2023 року по 27.03.2024 року; запитом №47373-2025 від 22.04.2025 року; посадовою інструкцією від 29.12.2022 року; копією особової картки державного службовця ОСОБА_1 ; попередженням про спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції», щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби від 19.07.2022 року; письмовим ознайомленням особи, яка припиняє діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування від 03.02.2023 року; витягом з Положення про Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР НПУ затвердженого Наказом Департаменту стратегічних розслідувань НПУ 06.11.2019 року №17.
Проаналізувавши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Доводи сторони про те, що ОСОБА_1 не було відомо про відновлення обов'язку подання декларацій, який був призупинений через воєнний стан, оскільки вже не працювала на державній службі та не була належним чином про це повідомлена, суд оцінює критично.
Із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 була ознайомлена із Законом України «Про запобігання корупції», що підтверджується п.10 особової картки державного службовця та попередженням про спеціальні обмеження, встановлені законами України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції», а також листом-ознайомленням особи, яка припиняє діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, щодо прийняття на державну службу та проходженням державної служби.
Крім того, інформація про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування публікувалась у засобах масової інформації та на сайті НАЗК.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладені стягнення суд враховує характер вчинених порушення, особу правопорушника, ступінь її вини, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність.
Суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнала частково, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, обставин, що обтяжують покарання, встановлено не було, а тому необхідним та достатнім буде застосування до останньої адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п.5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст.7, 9, 33, 36, 40-1, 172-6, 221, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1360 (одна тисяча триста шістдесят) гривень 00 копійок (ГУК у Терн.обл/тг смт.Гусятин/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37977599; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA518999980313090106000019661; код класифікації доходів бюджету: 21081100) в дохід Держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Елла МИТРАЖИК