Справа №468/1619/25
3/468/592/25
22.07.2025 року суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Звягіна О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 відносно ОСОБА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
На розгляд до Баштанського районного суду Миколаївської області надійшла справа про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 громадянина ОСОБА_1 .
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до них матеріали, роблю висновок про необхідність повернення справи для доопрацювання та належного оформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах, повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1-3 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.278КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до положень ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається, зокрема, на уповноважених посадових осіб органів управління ВСП у ЗСУ, а також на працівників ЗСУ під час виконання ними службових обов'язків.
В надісланому на адресу суду протоколі зазначена дата народження військовослужбовця « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а в довідці лікаря та у військовому квитку зазначено «14.05.1992».
Зазначені розбіжності позбавляють можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому така підлягає поверненню для належного оформлення.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.245, 277, 278, 283 КУпАП України,-
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст.172-20 КУпАП повернути командиру розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 - для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.