Ухвала від 10.04.2025 по справі 755/1536/25

Справа №:755/1536/25

Провадження №: 1-кс/755/375/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" квітня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши клопотання в режимі відеоконференції слідчого в ОВС- криміналіста 3 відділу слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки Російської Федерації, уродженки м. Свердловськ РРФСР, судді Конституційного Суду РФ, місце проживання не відоме, останнє відоме місце перебування: АДРЕСА_1 , у кримінальному проваджені № 42018000000000646 від 20.03.2018 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України,

ВСТАНОВИВ:

29 січня 2025 року слідчий в ОВС криміналіст 3 відділу слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_5 звернувся до суду із клопотанням про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 , за погодженням прокурором першого відділу управління процесуального керівництва та підтримки публічного обвинувачення Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 .

Клопотання мотивоване тим, що слідчим управлінням Головного управління СБ України в Автономній Республіці Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42018000000000646, відомості про яке 20.03.2018 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою громадянки Російської Федерації ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 437 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що Україна є суверенна і незалежна держава, Незалежність України визнали держави світу, серед яких і РФ.

31.05.1997 року Україна та РФ уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ (ратифікований Законом України від 14.01.1998 №13/98-ВР та Федеральним Законом РФ від 02.03.1999 № 42 ФЗ). Відповідно до ст. ст. 2, 3 зазначеного Договору, РФ зобов'язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.

Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та РФ про українсько-російський державний кордон від 28.01.2003 (ратифікований РФ 22.04.2004), територія АР Крим та м. Севастополя відносяться до території України.

Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувались на території України, у представників влади РФ та службових осіб з числа керівництва Збройних Сил Російської Федерації, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та ЗС РФ вирішили досягти шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців ЗС РФ, у тому числі, дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополь, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та РФ, створення і фінансування не передбачених законом збройних формувань, терористичних організацій, а також вчинення інших злочинів.

При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної цілісності України, незаконної зміни меж її територій та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.

З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території РФ службові особи Міністерства оборони РФ і Генерального штабу ЗС РФ, розробили злочинний план військової окупації АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України.

Враховуючи, що на території АР Крим і в м. Севастополі дислокувалися підрозділи Чорноморського флоту Російської Федерації, агресію проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати саме із захоплення території Півострова. При цьому для ефективної реалізації плану залучили військовослужбовців ЗС РФ, службових осіб із числа правоохоронних органів РФ, інших громадян РФ та України.

20.02.2014 року на територію АР Крим і м. Севастополь здійснено вторгнення військовим, морським та повітряним транспортом окремих підрозділів ЗС РФ, що призвело до їх військової окупації.

З метою анексії окупованої території представники влади РФ залучили посадових осіб-представників державних органів України, досудове розслідування і судовий розгляд відносно яких є предметом інших кримінальних проваджень.

Так, 06.03.2014 року, Верховна Рада АР Крим прийняла постанову № 1702-6/14 «Про проведення загальнокримського референдуму», відповідно до якої постановила увійти до складу РФ як суб'єкт РФ та провести 16.03.2014 року загальнокримський референдум (включаючи місто Севастополь). На референдум винесено альтернативні запитання: «1) Ви за возз'єднання Криму з Росією на правах суб'єкта Російської Федерації?»; «2) Ви за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року i за статус Криму як частини України?».

Указом виконувача обов'язків Президента України від 07.03.2014 року № 261/2014 зупинено дію вказаної постанови як такої, що не відповідає Конституції та законам України. Крім того, Конституційний Суд України своїм рішенням від 14.03.2014 року № 2-pп/2014 визнав неконституційною зазначену постанову Верховної Ради АР Крим, оскільки нею порушено конституційний принцип територіальної цілісності України, а парламент Криму вийшов за межі своїх повноважень. Конституційний Суд України визнав дану постанову такою, що суперечить основоположним принципам суверенності та територіальної цілісності держави, закладеним у міжнародно-правових актах, зокрема принципу взаємної поваги до суверенної рівності кожної держави, що включає політичну незалежність, можливість зміни кордонів відповідно до міжнародного права мирним шляхом i за домовленістю.

11.03.2014 року, Верховна Рада АР Крим затвердила Декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим i міста Севастополя постановою №1727-6/14, Рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2014 року №3-pп/2014 вказану постанову визнано неконституційною у зв'язку з тим, що затвердження такої декларації не належить до повноважень Верховної Ради АР Крим i суперечить ст. ст. 2, 8, 132, 133, 134, ч. 2 ст. 135, ст. ст. 137, 138 Конституції України, а також є порушенням нею положень ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85 Основного закону України.

Конституційний Суд України у цьому ж рішенні зазначив, що Конституція України не передбачає права окремої частини громадян України (в тому числі i національних меншин) на одностороннє самовизначення, в результаті якого відбудеться зміна території України як унітарної держави.

16.03.2014 року, на окупованих РФ територіях АР Крим та м. Севастополь спільниками представників влади РФ організовано та проведено незаконний референдум.

Незважаючи на вступ у законну силу постанови Верховної Ради України від 15.03.2014 року № 891-VII «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим», 17.03.2014 нелегітимна Верховна Рада АР Крим прийняла постанову №1745-6/14 «Про незалежність Криму», у якій заявлено про звернення до Російської Федерації з пропозицією про прийняття Республіки Крим до складу РФ як нового суб'єкта РФ зі статусом республіки.

В цей же день президент РФ видав Указ №147 «Про визнання Республіки Крим» і розпорядження № 63-рп «Про підписання Договору між Російською Федерацією i Республікою Крим про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим i утворення у складі РФ нових суб'єктів», яким погоджено проект вказаного договору та прийнято рішення про його підписання на вищому рівні.

18.03.2014 року у м. Москва, РФ Президент РФ ОСОБА_7 та самопроголошені представники «влади Криму» ОСОБА_8 , ОСОБА_9 і ОСОБА_10 підписали «Договір між про прийняття до РФ Республіки Крим i утворення у складі РФ нових суб'єктів».

Відповідно до ст. 10 Договору цей Договір тимчасово застосовується з дати підписання і вступає в силу з дати ратифікації.

Відповідно до ст. 8 Федерального конституційного закону «Про порядок прийняття в РФ i утворення в її складі нового суб'єкта», єдиною умовою внесення до Державної Думи на ратифікацію міжнародного договору, що не вступив в силу, є визнання його Конституційним Судом РФ таким, що відповідає Конституції РФ.

Відповідно до ст. 1 Федерального конституційного закону РФ від 21.07.1994 № 1-ФКЗ «Про Конституційний Суд Російської Федерації» (далі - Закон № 1-ФКЗ), КС РФ - вищий судовий орган конституційного контролю в РФ, що здійснює судову владу самостійно й незалежно за допомогою конституційного судочинства.

3 метою легітимізації Договору представники влади РФ в невстановленому часі і місці, але не пізніше 19.03.2014 року, залучили для реалізації свого плану по анексії території України Голову КС РФ ОСОБА_11 та суддів вказаного суду ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_6 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та ОСОБА_28 .

Відповідно до ст. 3 Закону № 1-ФКЗ КС РФ:

1) вирішує справи про відповідність Конституції Російської Федерації:

а) федеральних конституційних законів, федеральних законів, нормативних актів Президента Російської Федерації, Ради Федерації, Державної Думи, Уряду Російської Федерації;

б) конституцій республік, статутів, а також законів та інших нормативних актів суб'єктів Російської Федерації;

в) договорів між органами державної влади Російської Федерації та органами державної влади суб'єктів Російської Федерації, договорів між органами державної влади суб'єктів Російської Федерації;

2) бере участь у спорі, вирішує спори про компетенцію:

а) між федеральними органами державної влади;

б) між органами державної влади Російської Федерації та органами державної влади суб'єктів Російської Федерації;

в) між найвищими державними органами суб'єктів Російської Федерації;

3) перевіряє конституційність федеральних конституційних законів, федеральних законів, нормативних актів Президента Російської Федерації, Ради Федерації, Державної Думи, Уряди Російської Федерації, конституцій республік, статутів, і навіть законів та інших нормативних актів суб'єктів Російської Федерації;

4) дає тлумачення Конституції Російської Федерації;

5) здійснює інші повноваження, надані йому Конституцією Російської Федерації та федеральними конституційними законами.

ОСОБА_6 , призначена суддею Конституційного Суду Російської Федерації від 12.02.2003 року № 27-СФ.

Тобто, ОСОБА_6 , як суддя КС РФ є посадовою особою РФ та виконує вищевказані повноваження.

На ОСОБА_6 , та інших суддів КС РФ покладалися обов'язки щодо термінового розгляду запиту Президента РФ про перевірку конституційності Договору, провести розгляд справи, а також проголосувати за відповідність Договору Конституції РФ, підготувати і підписати відповідне рішення.

В невстановленому досудовим розслідуванням часі і місці, але не пізніше 19.03.2014 року, ОСОБА_6 та інші судді КС РФ погодилися взяти участь в реалізації загального плану по зміні межі території України шляхом її анексії. 18.03.2014 року до КС РФ надійшов запит Президента РФ про перевірку відповідності Конституції РФ Договору.

На виконання покладеного завдання ОСОБА_11 у невстановлений час, але не пізніше 19.03.2014 року скликав термінове засідання суддів Конституційного Суду РФ.

19.03.2014 року до КС РФ за адресою: РФ, м. Санкт-Петербург, Сенатська площа, 1 з'явились, окрім ОСОБА_11 , судді КС РФ ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_6 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та ОСОБА_28 .

Переконавшись у наявності кворуму, ОСОБА_11 19.03.2014 року відкрив засідання КС РФ і, не зважаючи на вимоги ст. ст. 41, 47.1, 49 Закону № 1-ФКЗ щодо обов'язкового попереднього вивчення одним або декількома суддями запиту, доповіді ними свого висновку на засіданні КС РФ, а також без призначення одного aбo декількох суддів-доповідачів для підготовки справи до розгляду, продовжуючи виконання злочинного умислу, виніс на обговорення суддів Конституційного Суду РФ запит Президента РФ про перевірку конституційності Договору.

Під час розгляду вказаного питання ОСОБА_6 , та вищезазначені судді КС РФ усвідомлювали, що Договір з боку АР Крим і м. Севастополя підписано неуповноваженими особами і з порушенням ст. 53 Віденської конвенції про право міжнародних договорів від 23.05.1969 року. Також ОСОБА_6 і інші судді КС РФ усвідомлювали, що надання чинності цьому Договору порушить п. 8 Меморандуму про підтримання миру та стабільності в Співдружності Незалежних Держав від 10.02.1995 року, відповідно до якого члени Співдружності зобов'язуються не підтримувати на території одна одної сепаратистські рухи, а також сепаратистські режими, якщо такі виникнуть; не встановлювати з ними політичних, економічних та інших зв'язків, не допускати використання ними територій i комунікацій держав-учасників СНД; Меморандум про співпрацю між Конституційними судами України та Російської Федерації від 14.06.2000 року, Заключний акт Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, ст. ст. 2, 3 Договору про дружбу, співробітництво i партнерство між Україною i Російською Федерацією, Договір між Україною та Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 28.01.2003 року.

Незважаючи на це, ОСОБА_6 , як суддя у судовому засіданні КС РФ, 19.03.2014 року у приміщенні КС РФ за адресою: РФ, м. Санкт-Петербург, Сенатська площа, 1, усвідомлюючи існування ряду порушень при укладенні Договору, виконуючи відведену йому роль в загальному плані по порушенню територіальної цілісності та недоторканості України шляхом анексії її територій, діючи умисно за попередньою змовою групою осіб із вищевказаними 18 суддями КС РФ та представниками влади РФ , досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, усвідомлюючи явну протиправність власних дій, передбачаючи настання тяжких наслідків у вигляді втрати Україною частини своєї території та бажаючи ix настання, з метою усунення перешкод представникам влади РФ в анексії раніше окупованих територій АР Крим і м. Севастополя, особисто позитивно проголосував за визнання Договору між Російською Федерацією і Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим і утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів від 18.03.2014 року таким, що відповідає Конституції РФ.

Продовжуючи реалізацію спільного злочинного плану, ОСОБА_6 , 19.03.2014 року (точний час не встановлено) у приміщенні КС РФ за адресою: РФ, м. Санкт-Петербург, Сенатська площа, 1, склала та підписала постанову №6-П «У справі про перевірку конституційності міжнародного договору, який не набрав чинності, між Російською Федерацією та Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим i утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів», якою оформлено рішення КС РФ про визнання Договору таким, що відповідає Конституції РФ. В цей же день постанова вступила в силу, була направлена президенту РФ і опублікована на «Офіційному інтернет - порталі правової інформації» РФ.

Своїми протиправними діями ОСОБА_6 та інші судді КС РФ, усунули законодавчі перешкоди у швидкій реалізації злочинного плану по анексії території півострова Крим і сприяли легітимізації його військової окупації, що призвело до тяжких наслідків у вигляді втрати Україною контролю над цією частиною своєї території.

У свою чергу, отримавши 19.03.2014 року постанову Конституційного Суду РФ Президент РФ ОСОБА_7 2014 року звернувся до Державної думи РФ із законопроектом про ратифікацію Договору та проектом Федерального конституційного закону, який, зокрема, передбачав змінив Конституцію РФ.

20.03.2014 року Державна дума Федеральних зборів РФ, розглянула ці законопроекти Президента РФ та, врахувавши постанову КС РФ від 19.03.2014 року, прийняла Федеральний закон «Про ратифікацію Договору між Російською Федерацією i Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів» та погодила Федеральний конституційний Закон «Про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів - Республіки Крим i міста федерального значення Севастополя».

21.03.2014 року, Рада Федерації Федеральних зборів РФ, урахувавши наявність постанови КС РФ від 19.03.2014 № 6-П, своєю постановою № 68-СФ погодила ратифікацію Договору постановою № 69-СФ прийняла Федеральний конституційний закон про утворення в РФ двох нових суб'єктів: Республіки Крим i міста федерального значення Севастополя.

У той же день вищевказані закони були підписані Президентом РФ i набули чинності.

Таким чином, легітимізація окупації Російською Федерацією частини території України - АР Крим та м. Севастополя, яка відбулася шляхом прийняття Державною Думою та Радою Федерації Федеральних зборів РФ вказаних законів, була неможливою без постанови Конституційного Суду РФ від 19 березня 2014 року № 6-П.

Таким чином, ОСОБА_6 , як представник судової влади РФ - суддя КС РФ, умисно за попередньою змовою групою осіб, а саме, суддями КС РФ ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_17 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , і представниками влади РФ, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, не пізніше 19.03.2014 року (більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено), будучи присутнім на терміновому засідання КС РФ для розгляду запиту Президента РФ від 18.03.2014 року про перевірку відповідності Конституції РФ Договору між Російською Федерацією та Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим i утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів, а 19.03.2024 року у приміщенні КС РФ за адресою: РФ, м. Санкт-Петербург, Сенатська площа, 1, в порушення вимог статей 41, 47.1, 49 Закону № 1-ФКЗ позитивно проголосував за визнання Договору таким, що відповідає Конституції РФ; склав та підписав постанову КС РФ № 6-П «У справі про перевірку конституційності міжнародного договору, який не набрав чинності, між Російською Федерацією та Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим i утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів», якою визнано Договір таким, що відповідає Конституції РФ. При цьому, ОСОБА_6 , усвідомлювала невідповідність такого рішення Статуту ООН і міжнародним договорам, ратифікованим РФ, розумів тяжкість наслідків, до яких призведе таке рішення і свідомо бажав їх настання. Такими діями ОСОБА_6 , сприяла представникам влади РФ в усуненні юридичних перешкод для зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом анексії АР Крим і м. Севастополя, що призвело до тяжких наслідків у вигляді порушення територіальної цілісності України і втраті Україною контролю над вказаними територіями, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 110 КК України.

Крім вказаного вище, в діях ОСОБА_6 , вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 437 КК України, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 120 Конституції РФ судді незалежні і підпорядковуються тільки Конституції Російської Федерації і федеральному закону. Установивши при розгляді справи невідповідність акту державного чи іншого органу закону, приймає рішення відповідно до закону.

Ст. 125 Конституції РФ встановлює, що КС РФ складається з 19 суддів і на запити Президента РФ, Ради Федерації, Державної Думи, однієї п'ятої членів Ради Федерації чи депутатів Державної Думи, Уряду Російської Федерації, Верховного Суду РФ, органів законодавчої і виконавчої влади суб'єктів РФ вирішує справи про відповідність Конституції Російської Федерації:

а) федеральних законів, нормативних актів Президента РФ, Ради Федерації, Державної Думи, Уряду РФ;

б) конституцій республік, статутів, а також законів та інших нормативних актів суб'єктів РФ, виданих з питань, що належать до відання органів державної влади РФ і спільного відання органів державної влади РФ і органів державної влади суб'єктів РФ;

в) договорів між органами державної влади РФ і органами державної влади суб'єктів РФ, договорів між органами державної влади суб'єктів РФ;

г) міжнародних договорів РФ, які не набрали чинності.

Відповідно до ст. 1 Федерального конституційного закону РФ від 21.07.1994 року № 1-ФКЗ «Про Конституційний Суд Російської Федерації» КС РФ - вищий судовий орган конституційного контролю в РФ, що здійснює судову владу самостійно й незалежно за допомогою конституційного судочинства.

Рішення КС РФ є обов'язковими на всій території РФ для всіх представницьких, виконавчих і судових органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових осіб, громадян та їх об'єднань.

Суддя КС РФ призначається на посаду шляхом таємного голосування сенаторів Російської Федерації на необмежений строк (ст. ст. 4, 9 Закону № 1-ФКЗ).

Відповідно до ст. 3 Закону № 1-ФКЗ КС РФ:

1) вирішує справи про відповідність Конституції Російської Федерації:

а) федеральних конституційних законів, федеральних законів, нормативних актів Президента Російської Федерації, Ради Федерації, Державної Думи, Уряду Російської Федерації;

б) конституцій республік, статутів, а також законів та інших нормативних актів суб'єктів Російської Федерації;

в) договорів між органами державної влади Російської Федерації та органами державної влади суб'єктів Російської Федерації, договорів між органами державної влади суб'єктів Російської Федерації;

2) бере участь у спорі, вирішує спори про компетенцію:

а) між федеральними органами державної влади;

б) між органами державної влади Російської Федерації та органами державної влади суб'єктів Російської Федерації;

в) між найвищими державними органами суб'єктів Російської Федерації;

3) перевіряє конституційність федеральних конституційних законів, федеральних законів, нормативних актів Президента Російської Федерації, Ради Федерації, Державної Думи, Уряди Російської Федерації, конституцій республік, статутів, і навіть законів та інших нормативних актів суб'єктів Російської Федерації;

4) дає тлумачення Конституції Російської Федерації;

5) здійснює інші повноваження, надані йому Конституцією Російської Федерації та федеральними конституційними законами.

ОСОБА_6 , призначена суддею Конституційного Суду Російської Федерації від 12.02.2003 № 27-СФ.

Тобто, ОСОБА_6 , як суддя КС РФ є посадовою особою РФ та виконує вищевказані повноваження.

Таким чином, ОСОБА_6 , наділена повноваженнями розглядати винесені на голосування суддів КС РФ питання про відповідність нормативно-правових актів органів державної влади РФ, в тому числі, підписаних президентом РФ, Конституції РФ, особисто голосувати, підписувати рішення КС РФ за результатами розгляду Судом, тобто є суддею практично єдиного органу влади, здатного визнати будь-який нормативно-правовий акт неконституційним. При цьому, ОСОБА_6 , фактично виконує покладені на неї функції, тобто є особою, яка здійснює контроль за політичними діями РФ шляхом перегляду нормативно-правових актів державних органів РФ на їх відповідність Конституції РФ.

Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН, всі Члени вказаної організації утримуються в їхніх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним з Цілями Об'єднаних Націй.

Згідно зі ст. 3 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН № 3314 (ХХІХ) від 14.12.1974 вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка окупація, який би тимчасовий характер вона не носила, що є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії.

Впродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувались на території України, у представників влади РФ та службових осіб з числа керівництва Збройних Сил Російської Федерації досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюються в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та ЗС РФ вирішили досягти шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців ЗС РФ, у тому числі, дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополь, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та РФ, створення і фінансування не передбачених законом збройних формувань, терористичних організацій, а також вчинення інших злочинів.

При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної цілісності України, незаконної зміни меж її територій та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.

З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території РФ службові особи Міністерства оборони РФ і Генерального штабу ЗС РФ, розробили злочинний план військової окупації АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України.

Враховуючи, що на території АР Крим і в м. Севастополі дислокувалися підрозділи Чорноморського флоту Російської Федерації, агресію проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати саме із захоплення території Півострова. При цьому для ефективної реалізації плану залучили військовослужбовців ЗС РФ, службових осіб із числа правоохоронних органів РФ, інших громадян РФ та України.

20.02.2014 року на територію АР Крим і м. Севастополь здійснено вторгнення військовим, морським та повітряним транспортом окремих підрозділів ЗС РФ, що призвело до їх військової окупації.

При цьому, метою агресивної війни є анексія захоплених територій України, тобто поширення суверенітету РФ, влади її державних органів, а не тільки ЗС РФ на окуповані території.

З метою анексії окупованої території представники влади РФ залучили посадових осіб-представників державних органів України, досудове розслідування і судовий розгляд відносно яких є предметом інших кримінальних проваджень.

06.03.2014 року Верховна Рада АР Крим прийняла постанову № 1702-6/14 «Про проведення загальнокримського референдуму», відповідно до якої постановила увійти до складу РФ як суб'єкт РФ та провести 16.03.2014 року, загальнокримський референдум (включаючи місто Севастополь). На референдум винесено альтернативні запитання: «1) Ви за возз'єднання Криму з Росією на правах суб'єкта Російської Федерації?»; «2) Ви за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року i за статус Криму як частини України?».

Указом виконувача обов'язків Президента України від 07.03.2014 року № 261/2014 зупинено дію вказаної постанови як такої, що не відповідає Конституції та законам України. Крім того, Конституційний Суд України своїм рішенням від 14.03.2014 року № 2-pп/2014 визнав неконституційною зазначену постанову Верховної Ради АР Крим, оскільки нею порушено конституційний принцип територіальної цілісності України, а парламент Криму вийшов за межі своїх повноважень. Конституційний Суд України визнав дану постанову такою, що суперечить основоположним принципам суверенності та територіальної цілісності держави, закладеним у міжнародно-правових актах, зокрема принципу взаємної поваги до суверенної рівності кожної держави, що включає політичну незалежність, можливість зміни кордонів відповідно до міжнародного права мирним шляхом i за домовленістю.

11.03.2014 року Верховна Рада АР Крим затвердила Декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим i міста Севастополя постановою № 1727-6/14.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2014 №3-рп/2014 вказану постанову визнано неконституційною у зв'язку з тим, що затвердження такої декларації не належить до повноважень Верховної Ради АР і суперечить ст. ст. 2, 8, 132, 133, 134, ч. 2 ст. 135, ст. ст. 137, 138 Конституції України, а також є порушенням нею положень ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85 Основного закону України.

Конституційний Суд України у цьому ж рішенні зазначив, що Конституція України не передбачає права окремої частини громадян України (в тому числі i національних меншин) на одностороннє самовизначення, в результаті якого відбудеться зміна території України як унітарної держави.

16.03.2014 року на окупованих РФ територіях АР Крим та м. Севастополь спільниками представників влади РФ організовано та проведено незаконний референдум.

Незважаючи на вступ у законну силу постанови Верховної Ради України від 15.03.2014 року № 891-VII «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим», 17.03.2014 року нелегітимна Верховна Рада АР Крим прийняла постанову №1745-6/14 «Про незалежність Криму», у якій заявлено про звернення до Російської Федерації з пропозицією про прийняття Республіки Крим до складу РФ як нового суб'єкта РФ зі статусом республіки.

В цей же день президент РФ видав Указ №147 «Про визнання Республіки Крим» і розпорядження № 63-рп «Про підписання Договору між Російською Федерацією i Республікою Крим про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим i утворення у складі РФ нових суб'єктів», яким погоджено проект вказаного договору та прийнято рішення про його підписання на вищому рівні.

18.03.2014 року у м. Москва, РФ Президент РФ ОСОБА_7 та самопроголошені представники «влади Криму» ОСОБА_8 , ОСОБА_9 і ОСОБА_10 підписали «Договір між про прийняття до РФ Республіки Крим i утворення у складі РФ нових суб'єктів».

Відповідно до ст. 10 Договору цей Договір тимчасово застосовується з дати підписання і вступає в силу з дати ратифікації.

Відповідно до ст. 8 Федерального конституційного закону «Про порядок прийняття в РФ i утворення в її складі нового суб'єкта», єдиною умовою внесення до Державної Думи на ратифікацію міжнародного договору, що не вступив в силу, є визнання його Конституційним Судом РФ таким, що відповідає Конституції РФ.

3 метою легітимізації Договору представники влади РФ в невстановленому часі і місці, але не пізніше 19.03.2014 року, залучили для реалізації свого плану по анексії території України Голову КС РФ ОСОБА_11 та суддів вказаного суду ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_6 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та ОСОБА_28 .

На суддів КС РФ представниками влади РФ покладалося завдання невідкладно скликати та провести засідання суддів КС РФ для розгляду запиту Президента РФ про перевірку конституційності Договору, провести розгляд справи, а також проголосувати за відповідність Договору Конституції РФ, підготувати і підписати відповідне рішення.

В невстановленому досудовим розслідуванням часі і місці, але не пізніше 19.03.2014 року, ОСОБА_6 , та інші судді КС РФ, усвідомлюючи, що РФ вчиняє агресію відносно України, погодилися взяти участь в реалізації загального плану по анексії окупованих територій. 18.03.2014 року до КС РФ надійшов запит Президента РФ про перевірку конституційності Договору, провести розгляд справи, а також проголосувати за відповідність Договору Конституції РФ, підготувати і підписати відповідне рішення Президента РФ про перевірку відповідності Конституції РФ Договору.

На виконання покладеного завдання ОСОБА_6 , у невстановлений час, але не пізніше 19.03.2014 року взяла участь у терміновому засідання суддів Конституційного Суду РФ. 19.03.2014 року до КС РФ за адресою: РФ, м. Санкт-Петербург, Сенатська площа, 1 з'явились, окрім ОСОБА_6 , судді КС РФ ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 ОСОБА_18 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_17 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та ОСОБА_28 .

Переконавшись у наявності кворуму, ОСОБА_11 19.03.2014 року, відкрив засідання КС РФ і, не зважаючи на вимоги ст. ст. 41, 47.1, 49 Закону № 1-ФКЗ щодо обов'язкового попереднього вивчення одним або декількома суддями запиту, доповіді ними свого висновку на засіданні КС РФ, а також без призначення одного aбo декількох суддів-доповідачів для підготовки справи до розгляду, продовжуючи виконання злочинного умислу, виніс на обговорення суддів Конституційного Суду РФ запит Президента РФ про перевірку конституційності Договору.

Під час розгляду вказаного питання ОСОБА_6 та вищезазначені судді КС РФ усвідомлювали, що Договір з боку АР Крим і м. Севастополя підписано неуповноваженими особами і з порушенням ст. 53 Віденської конвенції про право міжнародних договорів від 23.05.1969 року. Також ОСОБА_6 і інші судді КС РФ усвідомлювали, що надання чинності цьому Договору порушить п. 8 Меморандуму про підтримання миру та стабільності в Співдружності Незалежних Держав від 10.02.1995 року, відповідно до якого члени Співдружності зобов'язуються не підтримувати на території одна одної сепаратистські рухи, а також сепаратистські режими, якщо такі виникнуть; не встановлювати з ними політичних, економічних та інших зв'язків; не допускати використання ними територій i комунікацій держав-учасників СНД; Меморандум про співпрацю між Конституційними судами України та Російської Федерації від 14.06.2000 року, Заключний акт Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, ст. ст. 2, 3 Договору про дружбу, співробітництво i партнерство між Україною i Російською Федерацією, Договір між Україною та Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 28.01.2003 року.

Незважаючи на це, ОСОБА_6 , як суддя у судовому засіданні КС РФ, 19.03.2014 року у приміщенні КС РФ за адресою: РФ, м. Санкт-Петербург, Сенатська площа, 1, усвідомлюючи існування ряду порушень при укладенні Договору, виконуючи відведену їй роль в загальному плані по порушенню територіальної цілісності та недоторканості України шляхом анексії її територій, діючи умисно за попередньою змовою групою осіб із вищевказаними 18 суддями КС РФ та представниками влади РФ , досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, усвідомлюючи явну протиправність власних дій, передбачаючи настання тяжких наслідків у вигляді втрати Україною частини своєї території та бажаючи ix настання, з метою усунення перешкод представникам влади РФ в анексії раніше окупованих територій АР Крим і м. Севастополя, особисто позитивно проголосувала за визнання Договору між Російською Федерацією і Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим і утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів від 18.03.2014 року таким, що відповідає Конституції РФ.

Продовжуючи реалізацію спільного злочинного плану, ОСОБА_6 , 19.03.2014 року (біль точний час не встановлено) у приміщенні КС РФ за адресою: РФ, м. Санкт-Петербург, Сенатська площа, 1, склала та підписала постанову №6-П «У справі про перевірку конституційності міжнародного договору, який не набрав чинності, між Російською Федерацією та Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим i утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів», якою оформлено рішення КС РФ про визнання Договору таким, що відповідає Конституції РФ. В цей же день постанова вступила в силу, була направлена президенту РФ і опублікована на «Офіційному інтернет - порталі правової інформації» РФ.

Своїми протиправними діями ОСОБА_6 , та інші судді КС РФ, усунули законодавчі перешкоди у швидкій реалізації злочинного плану по анексії території півострова Крим і сприяли легітимізації його військової окупації, що призвело до тяжких наслідків у вигляді втрати Україною контролю над цією частиною своєї території.

У свою чергу, отримавши 19.03.2014 року постанову Конституційного Суду РФ Президент РФ ОСОБА_7 2014 року звернувся до Державної думи РФ із законопроектом про ратифікацію Договору та проектом Федерального конституційного закону, який, зокрема, передбачав змінив Конституцію РФ.

20.03.2014 року Державна дума Федеральних зборів РФ, розглянула ці законопроекти Президента РФ та, врахувавши постанову КС РФ від 19.03.2014 року, прийняла Федеральний закон «Про ратифікацію Договору між Російською Федерацією i Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів» та погодила Федеральний конституційний Закон «Про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів - Республіки Крим i міста федерального значення Севастополя».

21.03.2014 року, Рада Федерації Федеральних зборів РФ, урахувавши наявність постанови КС РФ від 19.03.2014 року № 6-П, своєю постановою № 68-СФ погодила ратифікацію Договору постановою № 69-СФ прийняла Федеральний конституційний закон про утворення в РФ двох нових суб'єктів: Республіки Крим i міста федерального значення Севастополя.

У той же день вищевказані закони були підписані Президентом РФ i набули чинності.

Таким чином, легітимізація окупації Російською Федерацією частини території України - АР Крим та м. Севастополя, яка відбулася шляхом прийняття Державною Думою та Радою Федерації Федеральних зборів РФ вказаних законів, була неможливою без постанови Конституційного Суду РФ від 19 березня 2014 року № 6-П.

Таким чином, ОСОБА_6 , як представник судової влади РФ - суддя КС РФ, умисно за попередньою змовою групою осіб, а саме, суддями КС РФ ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_17 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , і представниками влади РФ, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, не пізніше 19.03.2014 року(більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено), будучи присутнім на терміновому засідання КС РФ для розгляду запиту Президента РФ від 18.03.2014 про перевірку відповідності Конституції РФ Договору між Російською Федерацією та Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим i утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів, а 19.03.2024 року у приміщенні КС РФ за адресою: РФ, м. Санкт-Петербург, Сенатська площа, 1; в порушення вимог статей 41, 47.1, 49 Закону № 1-ФКЗ позитивно проголосував за визнання Договору таким, що відповідає Конституції РФ; склав та підписав постанову КС РФ № 6-П «У справі про перевірку конституційності міжнародного договору, який не набрав чинності, між Російською Федерацією та Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим i утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів», якою визнано Договір таким, що відповідає Конституції РФ. При цьому, ОСОБА_6 , усвідомлювала невідповідність такого рішення Статуту ООН і міжнародним договорам, ратифікованим РФ, розуміла тяжкість наслідків, до яких призведе таке рішення і свідомо бажала їх настання. Такими діями ОСОБА_6 , сприяла представникам влади РФ в усуненні юридичних перешкод для анексії АР Крим і м. Севастополя, що призвело до тяжких наслідків у вигляді порушення територіальної цілісності України і втраті Україною контролю над вказаними територіями, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 437 КК України.

06.03.2018 року було вручено повідомлення про підозру ОСОБА_6 , від 01.03.2018 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 КК України, разом із пам'ятками про процесуальні права та обов'язки підозрюваного, а також повістками про її виклик на 13.03.2018 року та 19.03.2018 року для допитів, а саме за допомогою кур'єрської служби міжнародної доставки «Даймекс» за адресою знаходження Конституційного Суду РФ (190000, рф, м. Санкт Петербург, Сенатська площа, 1).

Також, 12.03.2018 року о 16 год. 58 хв. вищезазначені документи доставлені на зазначену адресу та вручені міжнародною службою кур'єрської доставки «Федекс».

Окрім цього, 06.03.2018 року, всі повідомлення про підозру разом із повістками про виклик були надісланні на офіційну електронну адресу Конституційного Суду рф «ksrf@ksrf.ru»

29.11.2024 року складено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та повідомлення про нову підозру ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 437 КК України.

Згідно зі ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому ст. ст. 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

29.11.2024 року в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 437 КК України та повістку про виклик останньої до прокурора першого відділу управління процесуального керівництва та підтримки публічного обвинувачення Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора на 11 годину 00 хвилин 04.12.2024 року, 05.12.2024 року та 06.12.2024 року на в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру, та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.

Однак, остання на виклик не з'явилася та не повідомила про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала. У зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що остання переховується від органу досудового розслідування та суду.

Повідомлення про підозру ОСОБА_6 особисто не вручено, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.

Згідно з ч. 9 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою - агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що ОСОБА_6 , переховується від органу досудового розслідування та суду.

20.03.2018 року у зв'язку з тим, що підозрювана переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та його місцезнаходження невідоме, підозрювану ОСОБА_6 , оголошено в розшук.

Розшук підозрюваних здійснюється відділом Департаменту захисту національної державності СБУ в межах оперативно-розшукової справи № 1104.

Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_6 , підозра та повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру, підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, а саме; повідомленням виявлення кримінального правопорушення, протоколами оглядів. Згідно зі ст. 177 КК України метою застосування запобіжного заходу є запобігання спробам підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, забезпечення можливості своєчасності та повноти проведення досудового слідства, виконання процесуальних дій, виявлення та фіксації слідів злочинної діяльності, а також попередження ухилення підозрюваного від слідства.

Крім доказів, які свідчать про обґрунтованість повідомленої підозри, в ході досудового розслідування отримано фактичні дані, які вказують на наявність ризиків, передбачених п. п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Згідно із вказаними доказами, зокрема отриманими відомостями від оперативного підрозділу, а також іншими відповідями на запити, направленими в порядку ст. 93 КПК України, встановлено існування ризиків, передбачених п. п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки остання, переховуючись від органів досудового розслідування та/або суду на території держави агресора та перебуваючи на зазначеній території має можливість: знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей та документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інші кримінальні правопорушення та продовжити кримінальне правопорушення.

На даний час встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 , переховується від органів досудового розслідування на території держави агресора Російська Федерація з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами оперативного підрозділу: відповідь на доручення, що свідчить про існування ризику, передбаченого п.1 ч.1 ст.177 КПК України.

Разом із тим, у випадку притягнення до кримінальної відповідальності ОСОБА_6 , яка перебуваючи на волі, буде перешкоджати встановленню істини та ухилитиметься від явки, переховуватиметься від органів досудового розслідування та суду, здійснюватиме вплив на свідків.

За таких обставин підозрювана ОСОБА_6 може перешкоджати кримінальному провадженню, а також продовжити вчиняти кримінальне правопорушення зокрема встановлено, що остання 03.02.2023 року притягнута до кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 110 КК України та 23.01.2024 року за ч. 5 ст. 27 ст. 2 ст. 437 КК України, а саме за події які мали місце 02.10.2022 року, що свідчить про існування ризиків передбачених п. п. 4, 5 ч. 1ст.177 КПК України.

Жоден з більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти зазначеним ризикам, оскільки підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримала та просила його задовольнити.

Захисник підозрюваної ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_29 зазначила, що підозра підозрюваній не вручалася, клопотання є необґрунтованим, не відомо, чи підозрювана обізнана про кримінальне провадження, просила відмовити у задоволені клопотання.

Підозрювана ОСОБА_6 у судове засідання не з'явилася. Викликалася шляхом публікації судової повістки у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України, підозрювана ОСОБА_6 вважається особою, яка належним чином повідомлена про виклик.

За таких обставин, слідчий суддя, заслухавши думки сторін кримінального провадження, дослідивши надані матеріали, дійшла такого висновку.

Слідчим суддею встановлено, що згідно слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42018000000000646 від 20.03.2018 року, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 184 КПК України, клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжного заходу подається до місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до Вищого антикорупційного суду, і повинно містити: 1) короткий виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, в якому підозрюється або обвинувачується особа; 2) правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати, обвинувачувати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини; 4) посилання на один або кілька ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу; 5) виклад обставин, на підставі яких слідчий, прокурор дійшов висновку про наявність одного або кількох ризиків, зазначених у його клопотанні, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини; 6) обґрунтування неможливості запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів; 7) обґрунтування необхідності покладення на підозрюваного, обвинуваченого конкретних обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 цього Кодексу.

Як вбачається з долученої до матеріалів клопотання виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, слідче управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим знаходиться за адресою: вул. Юрія Поправки, 14-А, м. Київ, відтак, клопотання подано за правилами підсудності.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Відповідно до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Підозрювана ОСОБА_6 належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

29.11.2024 року складено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та повідомлення про нову підозру ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 437 КК України.

29.11.2024 року в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 437 КК України та повістку про виклик останньої до прокурора першого відділу управління процесуального керівництва та підтримки публічного обвинувачення Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора на 11 годину 00 хвилин 04.12.2024 року, 05.12.2024 року та 06.12.2024 року на в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру, та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.

Постановою слідчого в ОВС криміналіста 3 відділу слідчого управління ГУ СБ України в АР Крим ОСОБА_5 від 07 грудня 2024 року у кримінальному провадженні № 42018000000000646 від 20 березня 2018 року, ОСОБА_6 оголошено в розшук.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі Нечипорук та Йонкало проти України від 21 квітня 2011 року термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (також рішення від 30 серпня 1990 р. у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» (Fox, CampbellandHartleyv. theUnitedKingdom), п. 32, Series А, № 182).

Крім того, слідчий суддя на вказаному етапі досудового розслідування не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів, визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.

Виходячи з наявних в матеріалах даних, слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України.

Також, слідчий суддя дійшов висновку про наявність правових підстав, з якими закон пов'язує можливість вирішення питання про обрання особі запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

Згідно з ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якої підозрюється особа.

Водночас, відповідно до практики Європейського Суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув'язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. Зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв'язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами.

Також слідчий суддя вважає доведеним наявність такого з ризиків, як можливість з боку підозрюваної переховуватись від органів досудового розслідування, оскільки встановлено, що ОСОБА_6 протягом тривалого часу переховується від органів досудового розслідування та перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.

Вирішуючи клопотання про обрання ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя відповідно до ст. 177, 178 КПК України враховує тяжкість покарання що їй загрожує у разі доведеності її вини у вчиненні кримінального правопорушення, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України у зв'язку з чим остання була оголошена у розшук та вважає наявними підстави для обрання підозрюваній запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою для запобігання його подальшим спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, у зв'язку з чим клопотання підлягає задоволенню.

Окрім цього, слідчий суддя звертає увагу на положення ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України, таким запобіжним заходом є тримання під вартою.

Згідно з ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу, строк дії такої ухвали не зазначається.

Відповідно до абзацу 2 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Враховуючи наведене, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваній ОСОБА_6 у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

При цьому слідчий суддя роз'яснює, що ч. 6 ст. 193 КПК України передбачено, що після затримання особи на підставі ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, постановленої в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Керуючись ст. 177, 178, 183, 193, 309, КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

клопотання слідчого в ОВС - криміналіста 3 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Обрати підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжний захід у виді тримання під вартою, без визначення суми застави, в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

Після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя