Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Справа № 695/2511/25
номер провадження 2-а/695/59/25
Категорія 140
23 липня 2025 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області у складі головуючого судді Середи Л.В.,
за участю секретаря с/з Оніщенко Н.В.,
позивача - ОСОБА_1
розглядаючи у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, -
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою судді від 13.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник Департаменту патрульної поліції скерував до суду клопотання про заміну неналежного відповідача - Департаменту патрульної поліції на належного відповідача - Головне управління національної поліції в Дніпропетровській області. Клопотання мотивовані тим, що позивач оскаржує постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, яка складена поліцейським ВРПП Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області Шпак С.В., що вказано у змісті самої оскаржуваної постанови. Вказана посадова особа не являється працівником УПП в Дніпропетровській області. Згідно копії довідки ДПП УПП в Дніпропетровській області Шпак С.В. службу в управлінні патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції не проходить та не проходив. Таким чином Департамент патрульної поліції та його територіальний відокремлений підрозділ управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції не є органом державної влади, в якому проходить службу поліцейський ВРПП Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області Шпак С.В., а тому просить замінити неналежну сторону по справі на належну, а саме Головне управління національної поліції в Дніпропетровській області.
У судовому засіданні позивач вказував, що не розуміє різниці між вказаними структурами, а тому вказував у позовній заяві ту, яку вважав відповідальною за прийняття оскаржуваної постанови.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Ознайомившись з клопотанням про заміну відповідача, суд приходить до наступного.
Згідно положень ч. 1, 4 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб'єкта при здійсненні ними публічно владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч. 6 ст. 4 КАС України).
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Згідно із частинами 1 та 2 ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення передбачені, зокрема, частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомою статті 122. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Приписами частини 1 ст. 13 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Відповідно до частини 1 ст. 15 Закону України «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що належним відповідачем при розгляді справ про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення є саме відповідний орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, на який, зокрема положеннями статті 222 КУпАП, покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Судом встановлено, що оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення винесена посадовими особами, а саме поліцейським Шпаком С.В. як посадовою особою Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області, про що вказано в самій постанові серії БАД №581831.
Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
Так, відповідно до частини 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача (ч. 4 ст. 48 КАС України).
Таким чином, законодавцем встановлені дві умови заміни неналежного відповідача: 1) згода позивача на заміну первинного відповідача; 2) якщо заміна неналежної сторони не приведе до зміни підсудності.
Виходячи з системного аналізу положень ст. 48 КАС України, умовою заміни неналежного відповідача є обов'язкова згода особи, яка звернулась із позовною заявою до суду.
Отже, зважаючи на те, що оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення винесена посадовими особами ГУНП України в Дніпропетровській області, як є юридичною особою, з огляду на характер спірних правовідносин, а позивач не заперечував щодо такої заміни та вказував, що не розуміє різницю між вказаними органами, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача необхідно задовольнити та замінити відповідача на Головне управління національної поліції в Дніпропетровській області.
Керуючись ст. 48 КАС України, суд
Клопотання представника відповідача про заміну неналежного відповідача - задовольнити.
У справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення замінити відповідача на Головне управління національної поліції в Дніпропетровській області (49001, м. Дніпро, вул. Троїцька, 20А, ел. пошта vdz@dp.police.gov.ua) .
Зобов'язати позивача не пізніше двох днів з дня отримання копії цієї ухвали направити заміненому відповідачу копію позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду у той же строк.
У разі заперечення проти позову відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії цієї ухвали надіслати до суду відзив на позовну заяву та докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, а також документи, що підтверджують надіслання відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Судове засідання призначити на 26 вересня 2025 на 12:30 год.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Середа Л.В.