Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
28 липня 2025 р. справа № 640/17939/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Промтехресурс-Центр" (вул. Бойчука Михайла, буд.18А, м. Київ, 01103, код ЄДРПОУ 34479856) до Державної екологічної інспекції України (Новопечерський провулок, буд. 3, корп. 2, м. Київ, 01042, код ЄДРПОУ 37508533) та Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул.Коцюбинського,6, Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 42149108) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Промтехресурс-Центр" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної екологічної інспекції України та Державної екологічної інспекції Центрального округу в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної екологічної інспекції України щодо не розроблення та не оприлюднення на офіційному веб-сайті уніфікованої форми акту перевірки;
- визнати протиправним та скасувати Припис від 24.03.2021 року № 03.2-11/09/2021, який видано відносно ТОВ "Промтехресурс-Черкаси".
Ухвалою від 06.07.2021 Окружним адміністративним судом міста Києва (суддя Мазур А.С.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 до Харківського окружного адміністративного суду, згідно супровідного листа № 01-19/1430/25 від 31.01.2025 року передано 742 (сімсот сорок дві) судові справи згідно з актом приймання-передачі від 31.01.2025.
Згідно з ст. 31 КАС України здійснено повторний розподіл автоматизованою системою документообігу суду адміністративної справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи від 05.03.2025 (необхідність визначення складу суду) справа розподілена до провадження судді Олексія Котеньова.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду зі стадії підготовчого провадження.
В обґрунтування позовних вимог вказується, що припис від 24.03.2021 року № 03.2-11/09/2021 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню з підстав зазначених у позові.
Відповідачі надали відзиви на позов, в яких вони просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзивах на позов.
Суддя перебував у щорічній основній відпустці з 07.07.2025 по 25.07.2025.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.
Дослідивши аргументи учасників спору, викладені в заявах по суті справи, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що 20.11.2018 Державною екологічною інспекцією Центрального округу видано наказ № 356/07-03 та направлення № 338/07-04 на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Промтехресурс - Центр».
З 11.12.2018 по 17.12.2018 Інспекцією проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища діяльності ТОВ «Промтехресурс - Центр», за результатами якої було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 65/03.3/2018/ПЛ від 17.12.2018.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності ТОВ «Промтехресурс - Центр» є: 47.30 Роздрібна торгівля пальним.
Перевіркою встановлено, що свою діяльність підприємство здійснює на підставі Статуту, затвердженого рішенням зборів учасників Товариства (протокол № 2-07 від 09.11.2007 року). ТОВ «Промтехресурс - Центр» займається продажем газоподібного палива (пропан-бутан) на АГЗП, що здійснюють діяльність за адресами: - м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1; м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156.
На АГЗП встановлено наступне обладнання за адресами: м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1: паливороздавальна колонка типу ASTRA-2-07; насос H1DRO VACUUM з двигуном BROOK CROMTOM; резервуар наземний V (об'ємом) 5,0 m3 (2 од.); м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156: паливороздавальна колонка типу ASTRA-2-07; насос HIDRO VACUUM з двигуном BROOK CROMTOM; ємність для зберігання зрідженого газу V (об'ємом) 9,9 m3 (1 од.).
З 23.01.2018 дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для АГЗП ТОВ «Промтехресурс - Центр» м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1 та вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 відсутній, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Робочі проекти з розділами ОВПС на господарську діяльність та комплексні експертні звіти (висновки) та/або висновки екологічної експертизи відсутні (ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», постанови КМУ від 28.08.2013 № 808 «Про затвердження переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку»).
Не вирішено питання щодо отримання висновків з оцінки впливу на довкілля по робочим проектам АГЗП (пункт 4 частина 3 стаття 3, стаття 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»).
З метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, відповідно до ст. 202 Закону України Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» видано припне від 19.12.2018 року №51. яким встановлено, зокрема:
1. п. 2 припису - Отримати документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою під комплекс АГЗП м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 (підстава: ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України).
2. п. З припису - Здійснювати заході! для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів для АГЗП м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1 (підстава: п. «й», ч. 1, ст. 17 Закону України «Про відходи»).
3. п. 4 припису - Розробити (представити) робочі проекти з розділами ОВНС, комплексні експертні звіти (висновки) та/або висновки екологічної експертизи на господарську діяльність для АГЗП (м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябокопя), 156) ТОВ «Промтехресурс - Центр» (підстава: ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», постанова КМУ від 28.08.2013 № 808 «Про затвердження переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку»).
4. п. 5 припису - Вирішити питання щодо отримання висновків з оцінки впливу на довкілля для АГЗГІ (м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156) ТОВ «Промтехресурс - Центр» (підстава: п. 4, ч. З ст. З, ст.9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»).
5. п. 6 припису - Виконувати обов'язки у сфері поводження з відходами, а саме: призначити наказом відповідальну особу у сфері поводження з відходами (підстава: п. «й», ч. 1, ст. 17 Закону України «Про відходи»).
6. п. 7 припису - Отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для АГЗП (м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156) ТОВ «Промтехресурс - Центр» (підстава: ст. 11, ст. 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).
За порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме провадження господарської діяльності (зберігання вуглеводневої сировини скрапленого газу) без документа дозвільного характеру: висновку з оцінки впливу на довкілля, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Комісаровою-Вовкодав Іриною Володимирівною складено протокол № 000252 від 14.12.2018 року про адміністративне правопорушення за ст. ч.1 ст. 78 КУпАП та накладено адміністративне стягнення в сумі 136 грн. на директора ТОВ «Промтехресурс - Центр» Назаренка Сергія Леонідовича. Постанова про накладення адміністративного стягнення № 000252 від 18.12.2018.
Штраф порушником сплачено в добровільному порядку та в повному обсязі.
З метою перевірки виконання ТОВ «Промтехресурс - Центр» вимог припису від 19.12.2018 року № 51, Інспекцією 08 січня 2020 року видано наказ № 06-27/21 та направлення № 06-28/20 на проведення позапланової перевірки.
За результатами проведеної перевірки 16.01.2020 року складено акт позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержанню усуб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 2/3/4/2020/ПЗ. В акті зафіксовано, що п.п. 1, 2, 4, 5 припису від 23.04.2019 року № 46 не виконано, зокрема:
п. 2 припису - не отримано документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою під комплекс АГЗП м. Черкаси, вул, Симиренківська (Рябоконя), 156 (ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України);
п. 4 припису - не розроблені (представлені) робочі проекти з розділами ОВНС, комплексні експертні звіти (висновки) та/або висновки екологічної експертизи на господарську діяльність для АТЗП (м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156) ТОВ «Промтехресурс - Центр» (ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», постанова КМУ від 28.08.2013 № 808 «Про затвердження переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку»);
п. 5 припису - не отримано висновки з оцінки впливу на довкілля для AI ЗП (м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156) ТОВ «Промтехресурс - Центр» (п. 4, ч. З ст. З, ст.9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»).
Тож вимоги попереднього припису Інспекції від 19.12.2018 року № 51, зокрема, пункти 2, 4, 5 ТОВ «Промтехресурс - Центр» не виконано.
За результатами перевірки, відповідно до ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час позапланової перевірки виконання припису № 51 від 19.12.2018 року проведеної 16.01.2020 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Лесечко Н.І. видано припис від 20 січня 2020 року № 2, яким встановлено, зокрема:
- п. 2 припису - отримати документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою під комплекс АГЗП м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 (ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України);
- п. 3 припису - розробити проект господарської діяльності з матеріалами оцінки її впливу на навколишнє середовище для АГЗП м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 (ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»);
- п. 4 припису - отримати висновок з оцінки впливу на довкілля щодо зберігання вуглеводневої сировини та/або зберігання хімічних продуктів - нафтопродуктів на базисних і витратних складах для АГЗП м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 (пп.1 п.4 ч. 3 та пп.3 п. 7 ч. 3 ст.3, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», п. 4 Додатку Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»).
За невиконання припису Інспекції від 19.12.2018 року № 51, зокрема, пунктів 2, 4, 5 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Мовчан Ольгою Олегівною складено протокол № 002799 від 16.01.2020 про адміністративне правопорушення за ст. 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення в сумі 510 грн. на менеджера з продажу скрапленого газу ТОВ «Промтехресурс - Центр» ОСОБА_1 . Постанова про накладення адміністративного стягнення № 002799 від 17.01.2020.
Штраф порушником сплачено в добровільному порядку та в повному обсязі.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.03.2020 року у справі № 71 1/733/20 директора ТОВ «Промтехресурс - Центр» ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164 КУпАП та накладено штраф на суму 17000, 00 грн.
З метою перевірки виконання ТОВ «Промтехресурс - Центр» вимог припису від 20.01.2020 року № 2, Інспекцією 19 березня 2021 року видано наказ № 06-27/183 та направлення від 22.03.2021 № 06-28/183 на проведення позапланової перевірки.
За результатами проведеної перевірки 22.03.2021 року складено акт позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 10/3/2/2021 /ПЗ. В акті зафіксовано, що п.п. 1, 2, 3, 4 припису від 20.01.2020 року № 2 не виконано, зокрема:
- п. 2 припису - не отримано документи, що посвідчують праве користування земельною ділянкою під комплекс АГЗІІ м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 (ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України);
- п. 3 припису - не розроблені проекти господарської діяльності з матеріалами оцінки її впливу на навколишнє середовище для АГЗП м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 (ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»);
- п. 4 припису - не отримано висновки з оцінки впливу на довкілля щодо зберігання вуглеводневої сировини та/або зберігання хімічних продуктів - нафтопродуктів на базисних і витратних складах для АГЗП м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 (пп.1 п.4 ч. 3 та пп.3 п. 7 ч. 3 ст.3, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», п. 4 Додатку Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»).
За результатами перевірки, відповідно до ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час позапланової перевірки виконання припису № 2 від 20.01.2020 року проведеної 22,03.2021 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Некоз І .В. видано припис від 24 березня 2021 року № 03.2-1 1/09/202К яким встановлено, зокрема:
1. п. 2 припису - отримати документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою під комплекс АГЗП м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 (ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України);
2. п. 3 припису - розробити проект господарської діяльності з матеріалами оцінки її впливу на навколишнє середовище для АГЗП м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 (ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»);
3. п. 4 припису - отримати висновок з оцінки впливу на довкілля щодо зберігання вуглеводневої сировини та/або зберігання хімічних продуктів - нафтопродуктів на базисних і витратних складах для АГЗП м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 (пп.1 п.4 ч.3 та пп.3 п. 7 ч. 3 ст.3, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», п. 4 Додатку Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»).
За невиконання припису Інспекції від 20.01.2020 року № 2, зокрема, пунктів 2, 3, 4, відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу, 22.03.2021 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Некоз Іриною Валеріївною складено протокол № 005425 про адміністративне правопорушення за ст. 185-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на менеджера з продажу скрапленого газу (консультанта) ТОВ «Промтехресурс - Центр» ОСОБА_1 адміністративне стягнення в сумі 340 грн. Постанова про накладення адміністративного стягнення від 23.03.2021 № 005425.
Інспекцією на адресу ТОВ «Промтехресурс - Центр» був направлений лист № 03.2-17/1477 від 24.03.2021 про те, що за адресою місця діяльності АГЗП: м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси, вул. Симиренківська (Рябоконя), 156 була проведена позапланова перевірка виконання вимог припису від 20.01.2020 року № 2 та повідомлено, що директору підприємства необхідно прибути до Інспекції для надання пояснень.
Листом № 05/04/2021 від 05.04.2021 директор ТОВ «Промтехресурс - Центр» повідомив Інспекцію, що не має можливості прибути для надання пояснень. Заперечень щодо припису від 24 березня 2021 року № 03.2-11/09/2021 заперечень та зауважень не було.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі норми права.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877).
Згідно із ст. 1 Закон № 877, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.3 ст. 7 Закону України Закон № 877 у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Згідно із ч. 6 ст. 7 Закону України Закон № 877, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи. її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України Закон № 877, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (ч.8 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Згідно із ч.1 ст.8 Закону України Закон № 877, орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Судом з матеріалів справи встановлено, що Інспекцією видано направлення від 22.03.2021 № 06-28/183 на позапланову перевірку TOB «Промтехресурс-Центр» з зазначенням адреси місця діяльності, за якими буде проходити перевірка.
В направленні від 22.03.2021 № 06-28/183 зазначено, що підставою для здійснення цього заходу є перевірка Припису від 20.01.2020 року № 2 та зазначено предмет здійснення заходу із зазначенням питань - дотримання вимог природоохоронного законодавства згідно додатку 2 до Акта складеного за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
З урахуванням вищенаведеного суд дійшов до висновку, що твердження позивача про відсутність чітко сформульованого предмета заходу державного нагляду (контролю) у направленні, а також про нібито невказання питань перевірки, є необґрунтованими та не відповідають фактичним обставинам справи, підтвердженим належними доказами.
Щодо посилання позивача у позові, що Акт складений з порушенням вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд зазначає наступне.
Відповідно до п.10 ст. 4 Закону 877 посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.
За результатами проведеної позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Промтехресурс-Центр» в частині виконання вимог Припису від 20.01.2020 року № 2, Інспекцією складено Акт від 22.03.2021 року № 10/3/2/2021/ПЗ.
Також, в Акті від 22.03.2021 року № 10/3/2/2021 /ПЗ зазначені адреси з місцем діяльності де була проведена перевірка.
Відповідно до ст. 3 Закону № 877 державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, у тому числі, здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом, зокрема: пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; об'єктивності та неупередженості здійснення державного нагляду (контролю), неприпустимості проведення перевірок суб'єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами, а також невідворотності відповідальності осіб за подання таких заяв; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; орієнтованості державного нагляду (контролю) на запобігання правопорушенням у сфері господарської діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) на основі принципу оцінки ризиків та доцільності.
Статтею 4 Закону № 877-У передбачено, що виключно законами встановлюються спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. При здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.
Основні принципи державного нагляду (контролю) та загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю), як того вимагає ст.ст. 3, 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Інспекцією дотримано.
Суд доходить до висновку, що Інспекцією забезпечено здійснення державного нагляду (контролю) відповідно до норм діючого законодавства, тому твердження позивача щодо недотримання основних принципів та вимог щодо здійснення державного нагляду, встановлених ст.ст.3, 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» є безпідставними.
Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» 2059-VIIIвстановлює правові та організаційні засади оцінки впливу на довкілля, спрямованої на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ч.1 Вплив на довкілля (далі - вплив) - будь-які наслідки планованої діяльності для довкілля, в тому числі наслідки для безпечності життєдіяльності людей та їхнього здоров'я, флори, фауни, біорізноманіття, ґрунту, повітря, води, клімату, ландшафту, природних територій та об'єктів, історичних пам'яток та інших матеріальних об'єктів чи для сукупності цих факторів, а також наслідки для об'єктів культурної спадщини чи соціально-економічних умов, які є результатом зміни цих факторів.
Планована діяльність - планована господарська діяльність, що включає будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідацію (демонтаж) об'єктів, інше втручання в природне середовище; планована діяльність не включає реконструкцію, технічш переоснащення, капітальний ремонт, розширення, перепрофілювання об'єктів, інші втручання в природне середовище, які не справляють значного впливу па довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Оцінка впливу на довкілля здійснюється з дотриманням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, з урахуванням стану довкілля в місці, де планується провадити плановану діяльність, екологічних ризиків і прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу (прямого та опосередкованого) на довкілля, у тому числі з урахуванням впливу наявних об'єктів, планованої діяльності та об'єктів, щодо яких отримано рішення про провадження планованої діяльності або розглядається питання про прийняття таких рішень.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинам другою і третьою цієї статті.
Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.
Друга категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: енергетичну промисловість: зберігання та переробка вуглеводневої сировини (газу природного, газу сланцевих товщ, газу, розчиненого у нафті, газу центрально-басейнового типу, газу (метану) вугільних родовищ, конденсату, нафти, бітуму нафтового, скрапленого газу).
Тобто діяльність ТОВ «Промтехресурс - Центр» підпадає під другу категорію видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля (продаж газоподібного палива (пропан-бутан))
Забороняється розпочинати провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті, без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності.
Згідно з ст. 9 Закону, висновок з оцінки впливу на довкілля враховується при прийнятті рішення про провадження планованої діяльності та може бути підставою для відмови у видачі рішення про провадження планованої діяльності.
Статтею 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» визначено, що дія цього Закону не поширюється на суб'єктів господарювання, які отримали рішення про провадження планованої діяльності до набрання чинності цим Законом, крім випадків, передбачених пунктом 22 частини другої та пунктом 14 частини третьої статті 3 цього Закону.
Висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля.
Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Оцінка здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища в місці, де планується розміщення об'єктів, екологічних прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об'єктів на навколишнє природне середовище.
Підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об'єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, спеціальну заяву про це.
Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).
Підсумовуючи вищевикладене, дії Інспекції під час проведення перевірки, результати якої оформлені актом від 22.03.2021 року № 10/3/2/2021 /ПЗ та Припис від 24.03.2021 № 03.2-1 1/09/2021 є законними та обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про не обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Промтехресурс-Центр" (вул. Бойчука Михайла, буд.18А, м. Київ, 01103, код ЄДРПОУ 34479856) до Державної екологічної інспекції України (Новопечерський провулок, буд. 3, корп. 2, м. Київ, 01042, код ЄДРПОУ 37508533) та Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул.Коцюбинського,6, Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 42149108) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 28 липня 2025 року.
Суддя Олексій КОТЕНЬОВ