Справа № 161/21850/24
Провадження № 2-о/161/108/25
10 липня 2025 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого судді - Присяжнюк Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Стецюка Р.В.,
заявниці - ОСОБА_1 ,
представника заявниці - ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи - ОСОБА_8.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу у порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5, Військова частина НОМЕР_1 , Головне управління пенсійного фонду України у Волинській області, про встановлення факту проживання чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,
25 листопада 2024 року заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду зі заявою про встановлення факту проживання як чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу, у якій просила суд встановити факт проживання її та ОСОБА_3 однією сім'єю, як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та ведення спільного господарства у період з 10 червня 2024 року до 11 жовтня 2024 року.
Заява обґрунтована тим, що вона проживала однією сім'єю разом із ОСОБА_3 як чоловік та жінка. З 14 серпня 2024 року ОСОБА_3 перебував на військовій службі за призовом по мобілізації. Вони планували одружитися 08 жовтня 2024 року, однак шлюб цього дня не зареєстрували, оскільки ОСОБА_3 не відпустили з військової частини. 14 жовтня 2024 року їй прийшло сповіщення, як цивільній дружині, що ОСОБА_3 зник безвісти 11 жовтня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Цукурине Донецької області.
У зв'язку з тим, що вони не зареєстрували шлюб, заявниця не може в повному обсязі реалізувати свої права, а саме належним чином комунікувати з органами військового управління, подавати заяви до уповноважених органів щодо розшуку ОСОБА_3 та ініціювати питання виплати грошових коштів. У зв'язку з чим прохала встановити факт проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
Ухвалою суду від 09 грудня 2024 року прийнято до провадження вказану цивільну справу та призначено судове засідання, на 27 січня 2025 року (а.с.56).
26 грудня від Міністерства оборони України надійшли письмові заперечення щодо заявлених вимог.
12 лютого 2025 року на підставі ухвали Луцького міськрайонного суду до участі в розгляді даної справи залучено заінтересованих осіб, а саме: ОСОБА_4 , Військову частину НОМЕР_1 , Головне управління пенсійного фонду України у Волинській області.
14 березня 2025 року від заінтересованої особи Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області надійшов відзив, в якому просили вказану заяву залишити без розгляду.
На підставі ухвали Луцького міськрайонного суду від 17 березня 2025 року до участі в розгляді даної справи залучено в якості заінтересованої особи - ОСОБА_3 .
У судовому засіданні заявниця та її представник заяву підтримали з підстав у ній наведених, просили задовольнити.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України заперечив щодо задоволення вказаної заяви.
Від заінтересованої особи ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, не заперечила щодо задоволення заяви та просила встановити факт, про який просить заявниця.
Інші заінтересовані особи в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про час та місце судового розгляду.
Заслухавши осіб, які беруть участь у даній справі, покази свідків, дослідивши письмові докази, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Велика Палата Верховного Суду у справі № 560/17953/21 у постанові від 18.01.2024 зробила такі висновки:
«94. Аналіз зазначених правових норм свідчить про те, що існують два порядки встановлення фактів, що мають юридичне значення: позасудовий і судовий.
102. У той же час перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним. Зокрема, згідно з пунктом 5 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
103. Статтею 19 ЦПК України визначені справи, що відносяться до юрисдикції загальних судів. У частині першій цієї статті встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. У частині сьомій вказаної статті регламентовано, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
104. Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
105. Водночас у частині шостій статті 294 ЦПК України визначено, що суд залишає заяву про встановлення факту, без розгляду якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, і роз'яснює заінтересованими особами особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах.
106. При цьому між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України не може бути спору про право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки відповідач не є суб'єктом отримання такої соціальної допомоги.
107. Аналіз наведених норм свідчить про те, що чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції цивільного суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Чинне законодавство не передбачає іншого судового порядку підтвердження факту, що має юридичне значення, окрім як розгляд справ про встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку цивільного судочинства.
108. Отже, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року судом встановленим законом, який розглядає справи про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу, є суд цивільної юрисдикції на підставі статті 19 ЦПК України та пункту 5 частини першої статті 315 ЦПК України.
117. Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30.01.2020 у справі N 287/167/18-ц (провадження N 14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.03.2023 у справі N 290/289/22-ц (провадження N 61-13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.».
Відповідно до частини другої та четвертої статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Поняття сім'ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов'язкової ознаки сім'ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбі. Сім'я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, що й є ознаками сім'ї.
У Законі України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» термін «близькі родичі та члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин» вживаються в такому значенні: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» близькі родичі та члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме). Реалізація права, передбаченого частиною першою цієї статті, відбувається шляхом подання заяви про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, та отримання достовірної інформації про хід та результати проведення її розшуку в порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України. Органи державної влади, уповноважені на здійснення обліку та/або розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зобов'язані надавати інформацію про хід та результати їх розшуку в порядку, встановленому цим Законом, близьким родичам та членам сім'ї таких осіб. Члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 14 серпня 2024 року перебував на військовій службі за призовом по мобілізації у військовій частині НОМЕР_2 . Даний факт стверджується довідкою від 29 серпня 2024 року та копією військового квитка серія НОМЕР_3 від 14 серпня 2024 року (а.с.13-16).
23 вересня 2024 року ОСОБА_3 уповноважив ОСОБА_1 бути представником у відповідному відділі державної реєстрації актів цивільного стану м. Луцька з питання подання заяви про державну реєстрацію шлюбу та отримання свідоцтва про шлюб шляхом видачі нотаріально посвідченої довіреності (а.с.17).
В матеріалах справи міститься копія заяви про державну реєстрацію шлюбу, подана заявницею від імені ОСОБА_3 в орган державної реєстрації актів цивільного стану м. Луцька (а.с.18).
Згідно довідки Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції реєстрація шлюбу між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 була призначена на 08 жовтня 2024 року (а.с.19).
Відповідно до акту службового розслідування від 31 жовтня 2024 року№19708 встановлено, що 11 жовтня 2024 року під час виконання бойового завдання безвісти зник солдат ОСОБА_3 , старший стрілець-оператор 1 механізованого відділення 1 механізованого взводу 5 механізованої роти НОМЕР_4 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 . Відомості про місце знаходження солдата ОСОБА_3 відсутні, оскільки місце зникнення знаходиться на території непідконтрольній Збройним Силам України (а.с.32-39).
Згідно витягу з єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин ОСОБА_3 значиться таким, як зник безвісті за особливих обставин (а.с.29).
На підставі сповіщення сім'ї від 14 жовтня 2024 року ОСОБА_1 сповіщено про те, що її цивільний чоловік солдат ОСОБА_3 зник безвісти 11 жовтня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Цукуриня Донецької області. Роз'яснено, що це сповіщення є підставою для подання документів для призначення пенсії (матеріальної допомоги) і надання пільг в установленому законодавством порядку (а.с.28).
16.10.2024 Луцьким районним управлінням поліції ГУНП у Волинській області на підставі заяви ОСОБА_1 від 15.10.2024 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (№ кримінального провадження 12024030580003522) по факту зникнення безвісті військовослужбовця ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , біля населеного пункту смт. Цукурине Покровського району Донецької області, за правовою кваліфікацією - ч. 1 ст. 115 КК України (а.с.31).
Фотографіями та спільними переписками, наданими заявницею та досліджених судом, підтверджується факт спільного проведення дозвілля, відпочинку та проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Разом із тим показами свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 також стверджується те, що вони проживали однією сім'єю, вели спільне господарство, планували укласти шлюб.
Також у розпорядженні та володінні заявниці перебуває банківська картка ОСОБА_3 .
Докази перебування сторін у інших зареєстрованих шлюбних відносинах - відсутні.
Таким чином вимоги заяви підлягають задоволенню, адже:
- факт, про встановлення якого просить заявниця, підтвердився дослідженими у судовому засіданні доказами, у тому числі: сповіщенням про зникнення безвісти, яке було надіслане заявниці саме як дружині безвісти зниклого солдата ОСОБА_3 ; витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості до якого по факту зникнення безвісти ОСОБА_3 внесені саме за заявою заявниці; показами свідків, копіями фото- та переписок між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ; фактом наявності у володінні заявниці всіх особистих документів та банківської картки безвісти зниклого, а також відсутністю у період спільного проживання інших зареєстрованих шлюбних відносин;
- встановлення факту, про який просила заявниця суд, має юридичне значення, тобто від нього залежать виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав, що вбачається з норм ст. 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», які дозволять заявниці реалізувати права, передбачені цим законом, як близькому родичу та члену сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, у тому числі право на отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме); право на отримання достовірної інформації про хід та результати проведення розшуку безвісти зниклого чоловіка у порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України; право на отримання інформації про хід та результати розшуку у порядку, встановленому цим Законом; право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України;
- заявниця не має іншої можливості встановити та довести факт, що має для неї юридичне значення, адже чоловік, з яким вона проживала однією сім'єю без шлюбу, зник безвісти, і довести такий факт у позасудовому порядку неможливо;
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Отже, заявницею доведено, що встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 має для неї юридичне значення; в іншому, окрім судового, порядку встановити такий факт вона не має можливості, у зв'язку з чим суд уважає за можливе задовольнити заяву, оскільки встановлено, що заявниця спільно проживала з безвісті зниклим ОСОБА_3 з червня 2024 року по дату його зникнення безвісти 11 жовтня 2024 року, їхнім взаємним стосункам були притаманні ознаки шлюбу і сім'ї, що підтверджується дослідженими судом доказами.
На підставі викладеного, керуючись ст. 4, 258, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5, Військова частина НОМЕР_1 , Головне управління пенсійного фонду України у Волинській області, про встановлення факту проживання чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу- задовольнити.
Установити факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з червня 2024 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Волинського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текс рішення виготовлено та підписано 21 липня 2025 року.
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;
Представник заявника: ОСОБА_2 адреса для листування: АДРЕСА_2 ;
Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_5, юридична адреса: АДРЕСА_5
Заінтересована особа: ОСОБА_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ;
Заінтересована особа: ОСОБА_7 , АДРЕСА_3 ;
Заінтересована особа: Військова частина НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ;
Заінтересована особа: Головне управління пенсійного фонду України у Волинській області, юридична адреса: м.Луцьк, Київський майдан, 6, Волинської області
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Людмила ПРИСЯЖНЮК