Справа № 500/2718/25
28 липня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про "Порушення правил військового обліку" ОСОБА_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про "Порушення правил військового обліку" ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено про наявність підстави вважати ОСОБА_1 таким, що виключений з військового обліку на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (у редакції до 18.05.2024), що фактично підтверджується відомостями його військового квитка та витягами даних з "Резерв+". Однак, як вбачається із витягу даних із "Резерв+", з незрозумілих підстав проставлена відмітка "Порушення правил військового обліку". Позивач вказує, що не може порушувати правила військового обліку, так як не перебуває на військовому обліку і відповідно до положень ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від виконання військового обов'язку звільнений.
На переконання позивача, бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка полягає у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" актуальної інформації щодо позивача, шляхом вилучення запису про "Порушення правил військового обліку", є протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 12.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
На виконання вимог вказаної ухвали, ІНФОРМАЦІЯ_3 подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що згідно з відомостями реєстру військовозобов'язаних в базі АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_5 ", значиться, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , як особа, яка зобов'язана стати на військовий облік (був раніше засуджений до позбавлення волі за скоєння тяжких або особливо тяжких злочинів). Крім цього у реєстрі є дані про проходження ним ВЛК на предмет придатності до військової служби за станом здоров'я останній раз 20.12.1996. ОСОБА_1 був виключений з військового обліку 27.05.1994, у зв'язку з засудженням до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину (згідно п.6 ч.5 ст.37) - вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27.05.1994 був засуджений за ст. 141 ч.3, ст. 44 КК України до 4 років позбавлення волі. 30.04.2024 позивач автоматично взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 , як такий що прибув з ІНФОРМАЦІЯ_4 . Ті з військовозобов'язаних, які скористались правом до 18.05.2024 отримали статус невійськовозобов'язаного та повторному взяттю на облік не підлягають. Проте після 18.05.2024 почало діяти нове законодавство, відповідно до якого засудження до позбавлення волі за тяжкою або особливо тяжкою статтею вже не є підставою для виключення з військового обліку.
На думку відповідача, тільки ті хто вже виключився з обліку і дані про це внесені в систему "Оберіг" є невійськовозобов'язаними. Ті хто не встиг реалізувати право на виключення з обліку до 18.05.2024 вже не зможуть це зробити та будуть перебувати на військовому обліку. Тобто фактично їх можна буде призвати на військову службу по мобілізації на загальних підставах. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, суд розглядає справу за межами строків, передбачених ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в перший робочий день - 28.07.2025.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , відповідно до відомостей його військового квитка серія НОМЕР_1 від 20.12.1996, зокрема:
20.12.1996 взятий на військовий облік військовозобов'язаних;
30.04.2024 знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
30.04.2024 взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
03.05.2024 знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 (як засуджений).
Також на сторінці 25 військового квитка позивача зазначено, що ОСОБА_1 згідно з наказом Міністерства Оборони України від 20.12.2017 №684/2008 виключається з військового обліку, як засуджений за тяжкі злочини.
Відповідно до електронного військово-облікового документу із мобільного застосунку "Резерв+", сформованими 12.11.2024 та 28.12.2024, позивач - не військовозобов'язаний та проставлено відмітку "Виключено". Також наявна відмітка "Порушення правил військового обліку".
24.01.2025 представник позивача, адвокат Сабатюк Н.П. звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_4 із адвокатським запитом щодо надання інформації та документів на підставі чого до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесено відмітку "Порушення правил військового обліку" ОСОБА_1 .
Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 №5589 від 26.02.2025 на адвокатський запит повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває у картотеці військовозобов'язаних, які підлягають взяттю на військовий облік, оскільки, наказ Міністерства Оборони України від 20.12.2017 №684/2008 скасовано, та рекомендовано особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 для проведення звірки даних та усунення будь-яких порушень.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість бездіяльності, дій відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За приписами ч.8 ст.2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.
Згідно з ч.1, 3 та 4 ст.33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Частиною 5 ст.33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).
На виконання ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), п.2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п.6 Порядку №1487).
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (п.20 Порядку №1487).
Відповідно до приписів п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;
організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Отже, на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Разом з цим, відповідно до п.6 ч.6 ст.37 Закону №2232-XII (в редакції до 18.05.2024) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
У цій справі судом встановлено, що ОСОБА_1 виключений з військового обліку, як засуджений за тяжкі злочини.
Водночас зі змісту електронного військово-облікового документу позивача слідує про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України від 16.03.2017 № 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII).
Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8 ст. 5. Закону №1951-VIII).
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Отже, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати внесення, оброблення та зберігаються в базі даних Реєстру персональні та службові дані військовозобов'язаних.
У свою чергу, п.18, 19 та 20-1 ч.1 ст.7 Закону №1951-VIII передбачено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду); відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили; відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.
Так, винесення постанови про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності є підставою для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Резерв+) про порушення ним правил військового обліку.
Однак, як свідчать матеріали справи, позивач до адміністративної відповідальності за статтями 210 чи 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення не притягувався, протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення не складався.
Отже, оскільки факту притягнення до відповідальності ОСОБА_1 , виключеного з військового обліку, судом не встановлено та доказів протилежного відповідачем не надано, суд погоджується з доводами позивача про те, що відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення військового обліку відносно нього внесені безпідставно.
Стосовно посилань відповідача на те, що ОСОБА_1 перебуває у картотеці військовозобов'язаних, які підлягають взяттю на військовий облік, оскільки, наказ Міністерства Оборони України від 20.12.2017 №684/2008 скасовано, та рекомендовано особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 для проведення звірки даних та усунення будь-яких порушень, суд наголошує, що наказом Міністерства Оборони України від 20.12.2017 №684/2008 затверджено Перелік випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов'язаних, відповідно до якого зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у військових комісаріатах, відповідних підрозділах Служби безпеки України підлягають громадяни України, які, зокрема, були засуджені до позбавлення волі за злочини середньої тяжкості та відбували покарання в установах відбування покарань, тоді як позивача виключено з військового обліку, про що свідчать відомості його військового квитка та електронного військово-облікового документу, як засудженого за тяжкі злочини, на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону №2232-XII (в редакції до 18.05.2024).
За встановлених обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати протиправними в контексті ч.2 ст.2 КАС України дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення позивачем правил військового обліку та з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача зобов'язати відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних бездіяльності, рішення.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 (дев'яносто шість) копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 28 липня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 );
відповідач: - ІНФОРМАЦІЯ_9 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ).
Головуючий суддя Мандзій О.П.