справа №380/7667/25
провадження №П/380/8833/25
28 липня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар Наталії Андріївни, розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП; НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження виплати пенсії максимальним розміром ОСОБА_1 при її перерахунку з 01.03.2025 на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (розпорядження про перерахунок пенсії з 01.03.2025 знаходиться у матеріалах справи) та застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром при її перерахунку з 01.03.2025 на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», а також провести перерахунок індексації пенсії з 01.03.2025, обраховуючи розмір індексації: 24275,93 X 0,1150=2791,73 грн. (розпорядження про перерахунок пенсії з 01.03.2025), а також провести перерахунок пенсії без застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач через канцелярію суду подав клопотання про зупинення провадження у справі (вх. № 8289 ел від 09.05.2025, №8292 ел. від 09.05.2025). Просить на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25.
Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд виходить з такого.
Статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Перелік підстав для зупинення провадження у справі передбачений статтею 236 КАС України є вичерпним.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі у разі об'єктивної неможливості її розгляду до вирішення іншої справи, що розглядається в іншому судочинстві. У даному випадку представник відповідача аргументував клопотання тим, що розгляд справи № 380/6396/25 має залежність від рішення у справі № 320/2229/25, яка стосується оскарження постанови Кабінету Міністрів України щодо порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році.
Суд зазначає, що наявність іншої адміністративної справи, яка стосується правомірності окремих положень постанови Кабінету Міністрів України, не є підставою для зупинення провадження у справі. Вказана справа не перешкоджає з'ясуванню обставин цієї справи та дослідженню відповідних доказів.
Таким чином, клопотання про зупинення провадження у справі є необґрунтованим і не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 236, 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №380/7667/25 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після постановлення та оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя Кухар Н.А.