Провадження № 2-а/522/412/25
Справа № 522/17001/25-Е
про залишення без руху
28 липня 2025 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду міста Одеси Бондар В.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м.Запоріжжя про визнання протиправним дій працівників поліції, скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та стягнення моральної шкоди,
Позивач 25.07.2025 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Управління патрульної поліції м.Запоріжжя про визнання протиправним дій працівників поліції, скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та стягнення моральної шкоди (зазначено в назві позовної заяви), а в резолютивній частині позову ОСОБА_1 просить врахувати обставини під час розгляду справи та долучити дану аналітичну довідку до матеріалів провадження. Позовна заява містить частину висновок у якій позивач вважає, що доказів для притягнення до адміністративної відповідальності недостатньо, процедуру оформлення справи порушено систематично, права позивача на захист і доступ до матеріалів було порушено.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до ч. 5 ст. 160 КАС України, позовна заява повинна містити:
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
ОСОБА_1 не зазначає зміст позовних вимог.
Разом з тим, ОСОБА_1 вказує, що 17.06.2025 року на його адресу була винесена постанова серії ЕНА № 4998162 інспектором Управління патрульної поліції м. Запоріжжя про нібито вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122 КУпАП (проїзд на заборонний сигнал світлофора). З постановою я не погоджуюсь і вважаю її незаконною.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
ОСОБА_1 подає позов через 37 днів після винесення постанови (позов сформовано в системі Електронний суд 24.07.2025 та зареєстрований канцелярією суду 25.07.2025).
Частиною 1 ст. 121 КАС України передбачено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
ОСОБА_1 не просить поновити йому пропущений процесуальний строк та не зазначає поважних причин пропуску такого строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно ч.6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Отже, позивачу необхідно надати заяву про поновлення пропущеного строку та докази поважності причин такого пропуску для звернення до суду із позовною заявою.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 року (справа № 543/775/17) встановлено, що в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень ст.ст.287, 288 КУпАП, як в інших справах, які розглядаються судом у порядку адміністративного позовного провадження, слід застосуватист.ст.2-5 Закону України "Про судовий збір", які пільг за подання позовної заяви у цих правовідносиних не передбачають. З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення, він складає за подання такої позовної заяви 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. Відповідно до Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення правосуддя, зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційної системи, веб-порталу судової влади, комп'ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп'ютерної і копіювально-розмножувальної техніки, впровадження електронного цифрового підпису та інше. Виходячи із змісту вищезазначеного Закону окреслено цільове призначення коштів, які поступають від сплати судового збору та актуальності потреб, на які спрямовуються вказані кошти.
Згідно ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Тому, суд вказує на необхідність сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн або надати докази на підтвердження підстав звільнення від сплати судового збору.
Вищевикладене не дає підставу суду зробити висновок про належне оформлення позовної заяви у відповідності до ст.161 КАС України.
Статтею 169 КАС України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160 і 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, суд вбачає, що позивачу необхідно усунути недоліки заяви, а саме вказати зміст позовних вимог, подати заяву про поновлення пропущеного строку з поданням доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з даним позовом та сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Заяву про усунення недоліків разом з долученими документами необхідно надати до Приморського районного суду м. Одеси через канцелярію суду.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 241, 248 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м.Запоріжжя про визнання протиправним дій працівників поліції, скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та стягнення моральної шкоди - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
У разі не усунення зазначених недоліків у встановлений строк позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.Я.Бондар