Справа № 521/10558/25
Провадження № 3/521/4183/25
24 липня 2025 року Суддя Хаджибейського районного суду міста Одеси Мазун І.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомо, громадянина України, який місце роботи не повідомив, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №355446 від 08.06.2025р. ОСОБА_1 08.06.2025 року в 25.50 год. в м. Одеса по вул.Мечнікова,118 керував т/з Yamaha Jog 1810213 без д.н.з., будучи позбавленим права керування транспортним засобом строком на 10 років. Правопорушення вчинено повторно протягом року (постанова ЕНА №4230562 від 09.03.2025р. - ч.4 ст.126 КУпАп.), чим порушив п.2.1а ПДД, за що передбачена відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.
ОСОБА_1 в призначене судове засідання не з'явився, сповіщений про дату та час слухання справи належним чином. Причини неявки не повідомив.
У відповідності до положень ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до приписів ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до вимог ч.1 ст.9 КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Тобто підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного проступку є наявність об'єктивних і суб'єктивних ознак, тобто об'єкта, об'єктивної сторони, суб'єкта та суб'єктивної сторони.
Згідно ч.ч.4,5 ст.126 КУпАП керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Постановою серії ЕНА №4230562 від 09.03.2025р. ОСОБА_1 був притягнений до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП, оскільки він рішенням суду був позбавлений права керування транспортними засобами на 10 років.
Згідно ст.ст. 10, 11 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків; адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
З відеозапису, який наданого до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №355446 від 08.06.2025р., який оглянуто судом в судовому засіданні та на якому зафіксовано рух транспортного Yamaha НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , причину зупинки - немає державного номерного знаку, на пропозицію пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі та роз'яснення наслідків відмови від проходження огляду, на що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду посилаючись на те, що він лікарям, які проводять дану експертизу, не довіряє.
Крім того патрульними поліцейськими було встановлено, що відносно ОСОБА_1 було складено постанову серії ЕНА №4230562 від 09.03.2025р. про його притягнення до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП, оскільки він рішенням суду був позбавлений права керування транспортними засобами на 10 років, однак він продовжував ними керувати.
Крім того, в матеріалах справи є довідка Управління патрульної поліції в Одеській області про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 08.06.2025р. не отримував посвідчення водія.
Таким чином ОСОБА_1 , продовжував нехтувати вимогами Правил дорожнього руху, що свідчить про наявність його вини у вчинені правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП.
Враховуючи вище проведений аналіз доказів, а також те, шо санкція ст.126 ч.5КУпАП є безальтернативною, суд приходить до висновку про необхідність притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП та накладення на правопорушника адміністративного стягнення у виді стягнення з останнього двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк - п'ять років..
Відповідно ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 9-11, 126, 221, 252, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомо, громадянина України, притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, і піддати його адміністративному стягненню у вигляді стягнення двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот)грн. з позбавленням права керування транспортним засобом на строк - п'ять років без вилучення транспортного засобу.
На підставі п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», стягнути із ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомо, громадянина України, на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд міста Одеси особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Термін пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя І.А. Мазун