Справа № 147/1193/24
Провадження № 2-о/147/3/25
28 липня 2025 року с-ще Тростянець
Тростянецький районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді присяжнихПочкіної О.М. Антонюк Л.В. Мельник С.В.
із участю секретаря за участі ОСОБА_1
заявникаОСОБА_2
представника особи, яку визнають недієздатноюОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Тростянецької селищної ради, про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,
09.09.2024. ОСОБА_2 . звернулася до суду з заявою про визнання її сестри ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною та призначення опікуна
В обґрунтування заяви заявниця покликається на те, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її рідною сестрою, яка проживає разом з нею за однією адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з випискою із Акта освідування ВО ВТЕК до довідки серії ВТЕ-18 № 041273, спеціальною психіатричною МСЕК, 23.05.1991, ОСОБА_4 встановлена друга група інвалідності безстроково. В зв'язку з тим, що ОСОБА_4 має порушення функцій організму через невиліковну хворобу, вона потребує відновної терапії, психіатричної медикаментозної допомоги, черех свій психічний стан не може розуміти значення своїх дій та керувати ними і тому її поведінка нерідко є неадекватною. Згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов проживання комісією Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області зроблено висновок про відповідність умов проживання заявниці для проживання разом з нею її сестри та догляду за нею. Також заявниця зазначає, що за станом здоров'я вона може бути опікуном своєї сестри ОСОБА_4 , 1968 року народження, інваліда 2 групи загального захворювання, що підтверджується довідками №265 та №268 комунального некомерційного підприємства «Тростянецька лікарня» від 03.09.2024. Висновком судового-психіатричного експерта комунального закладу «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка», встановлено, що сестра заявниці ОСОБА_4 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді помірної розумової відсталості нез'ясованого генезу зі значними порушеннями поведінки, що потребує догляду та лікування, судомний синдром (F71, 19)2 та внаслідок свого захворювання не може усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними та потребує опіки. Рішенням Тростянецького районного суду Вінницької області від 09.10.2019 ОСОБА_4 було визнано недієздатною та призначено опікуном заявницю. 09.10.2021 строк дії рішення про визнання ОСОБА_4 закінчився. Висновком опікунської ради при виконавчому комітеті встановлено можливість, у разі визнання ОСОБА_4 недієздатною, призначення опікуном її сестри ОСОБА_2 . Тому заявниця просить визнати ОСОБА_4 недієздатною та призначити її опікуном, оскільки це необхідно для вчинення певних процесуальних дій, зокрема і призначення пенсії. Також в прохальній частині заяви про визнання особи недієздатною заявницею заявлено клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи для встановлення психічного стану ОСОБА_4 .
Ухвалою від 10.09.2024 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено до судового розгляду в порядку окремого провадження.
Ухвалою суду від 17.10.2024 провадження у справі зупинено на час проведення судової-психіатричної експертизи.
17.07.2025 провадження у справі поновлено та призначено до розгляду.
В судовому засіданні заявниця заяву підтримала та просила її задовольнити з підстав зазначених в заяві, додатково вказала, що бажає бути опікуном своєї сестри та піклуватися про неї, оскільки вона психічно хвора, доглядати за собою не може. Зазначає, що з родичів є їхня мама, яка за станом здоров'я не може бути опікуном, оскільки є лежачою і не може за собою доглядати.
Представник особи, яку визнають недієздатною, адвокат Шуляк В.М., не заперечувала щодо заявлених вимог та зазначила, що судове засідання слід проводити без участі ОСОБА_4 , адже вона агресивно себе поводить та не здатна надавати пояснення.
Представник заінтересованої особи Тростянецької селищної ради в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи без його участі за наявними у справі матеріалами, проти заявлених в заяві вимог не заперечував. Крім того в матеріалах справи наявний висновок опікунської ради при виконавчому комітеті Тростянецької селищної ради, яким встановлено можливість призначення ОСОБА_2 опікуном її сестри ОСОБА_4 .
Вислухавши пояснення заявниці, представника особи, яку визнають недієздатною, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 41 ЦК України передбачено правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Крім того, відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.
Відповідно до статті 55 Цивільного кодексу України ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Згідно із ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до статті 62 ЦК України опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
У частинах другій-п'ятій статті 63 ЦК України визначено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Згідно зі статтею 64 ЦК України опікуном або піклувальником не може бути фізична особа: 1) яка позбавлена батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; 2) поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує опіки або піклування.
Опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням (частина перша статті 67 ЦК України).
З аналізу змісту ст. 60 ЦК України та ст. 300 ЦПК України вбачається, обов'язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Такий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження № 61-39361св18), від 23 листопада 2021 року у справі № 751/9572/19 (провадження № 61-3053св21), від 28 лютого 2024 року у справі № 372/3474/21 (провадження № 61-16349св23), 28.05.2025 у справі №641/7190/23 (провадження №61-16711 св 24), який органи місцевого самоврядування зобов'язані враховувати при здійсненні своїх повноважень.
У постанові Верховного Суду від 08 січня 2024 року у справі № 753/1905/22 (провадження № 61-8758св23) зроблено висновок про те, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має врахувати якнайкращі інтереси особи, над якою встановлюється опіка. При цьому законодавцем вказано саме про подання органу опіки і піклування, а не про звернення останнім до суду із відповідною заявою та не наведено обмежень щодо правового механізму отримання відповідного подання під час розгляду заяви у судовому порядку.
Також в постанові Верховного Суду від 07 квітня 2022 року у справі № 712/10043/20) зазначено, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
В ході розгляду справи судом установлено, що в матеріалах справи відсутнє подання органу опіки та піклування Тростянецької селищної ради.
Суд зазначає, що висновок органу опіки та піклування, який наявний в матеріалах справи, не є документом належної процесуальної форми передбаченої ЦПК України.
За таких обставин, з метою з захисту прав та інтересів недієздатної особи, суд приходить до висновку про необхідність вирішити питання про отримання від органу опіки і піклування відповідного подання про призначення опікуна та зобов'язати орган опіки та піклування Тростянецької селищної ради розглянути питання можливості призначення опікуном ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 її сестри ОСОБА_2 .
Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що подання органу опіки та піклування, що ґрунтується на виявленій ініціативі заявника про призначення його опікуном, має містити обґрунтування відповідності призначення його опікуном інтересам недієздатного, фізичної можливість виконувати ним обов'язки опікуна. Крім того подання має містити відомості про стан здоров'я, відомості щодо майнового стану, інформація про офіційне працевлаштування, доходи заявника, умов проживання заявника та інші відомості, які свідчать про можливість здійснювати опікуном нормальне життєзабезпечення підопічного .Також подання органу опіки та піклування має містити відомості про те, чи є у недієздатної особи інші близькі родичі, які могли б виконувати обов'язки опікуна, а також про відсутність заперечень проти призначення опікуном з боку інших родичів.
При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Керуючись ст. ст. 247, 252, 253, 298 ЦПК України, суд
постановив:
Зобов'язати орган опіки та піклування Тростянецької селищної ради, надати до суду подання про призначення опікуна ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Скерувати відповідне подання до Тростянецького районного суду Вінницької області не пізніше 22.08.2025.
У випадку неможливості виконати доручення суду, повідомити про це суд.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Почкіна
Присяжний С.В. Мельник
Присяжний Л.В. Антонюк