Справа № 541/2892/25
Номер провадження3/541/937/2025
25 липня 2025 року м. Миргород
Суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області О. Г. Третяк розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, працюючої керівником ТОВ «Українське борошно», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
23 липня 2025 року від Головного управління ДПС у Полтавській області на адресу суду надійшов протокол № 8674/12/16-31-04-06-12 від 10.07.2025, складений стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, з доданими до нього матеріалами.
Згідно з нормою ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Згідно з вимогами ст. 276 КУпАП альтернативна підсудність для розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачених ст. 163-2 КУпАП не передбачена.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 8674/12/16-31-04-06-12 від 10.07.2025 вбачається, що адміністративне правопорушення вчинене в с. Свиридівка Миргородського району Полтавської області.
Враховуючи дані обставини суд зазначає наступне.
Постановою ВРУ від 17.07.2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» були утворені нові райони.
Зміна адміністративно-територіального устрою не означає автоматичної зміни системи судоустрою, адже згідно ст. 125 Конституції України та ст. 19 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.
Цей же Закон, у ст. 21 визначає, що місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).
Відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій та статус суддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
А відповідно до п. 3-1 до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Положення ч. 2 ст. 7 КУпАП вказують на те, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
До проведення адміністративно-територіальної реформи с. Свиридівка Миргородського району Полтавської області перебувало у складі Лохвицького району Полтавської області, а тому справа підсудна Лохвицькому районному суду Полтавської області.
Таким чином, саме орган, який склав протокол про адміністративне правопорушення, повноважний обирати суд до якого будуть направлені матеріали справи про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, вивчивши матеріали справи, вважаю, що адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, необхідно повернути до Головного управління ДПС у Полтавській області, для його направлення за підсудністю.
Керуючись ст.ст. 85, 276 КУпАП, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення № 8674/12/16-31-04-06-12 від 10.07.2025), необхідно повернути до Головного управління ДПС у Полтавській області, для направлення за підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Миргородського
міськрайонного суду О. Г. Третяк