Справа № 182/4353/25
Провадження № 2-о/0182/160/2025
Іменем України
18.07.2025 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Кобеляцької - Шаховал І.О.
секретар Іванова Т.С.
розглянувши у судовому засіданні в м.Нікополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа - Нікопольський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту смерті -
В провадження Нікопольського міськрайонного суду надійшла заява ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа - Нікопольський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту смерті.
В обґрунтування заявлених вимог представник заявника посилається на те, що ОСОБА_2 є рідним сином померлої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Миролюбівка Нововоронцовського району Херсонської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Каховка Херсонської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 від 26 березня 2025 року, актовий запис №170259950000100558002, виданим органом окупаційної влади з назвою «99500001 Генический районний отдел записи актов гражданского состояния Управления ЗАГС Херсонской области». Оскільки м.Каховка розташоване на окупованій території, тимчасово не підконтрольній Україні, заявник позбавлений можливості отримати свідоцтво про смерть своєї матері встановленого законодавством України зразка та оформити спадщину після померлої, через що вимушений звернутись до суду. Встановлення факту смерті необхідно заявнику для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті його матері ОСОБА_3 , яка за життя залишила заповіт на ім'я свого сина, згідно якого заповідала земельні ділянки, загальною площею 1.5 га та 6.75 га, для ведення особистого селянського господарства, кадастровими номерами 6524183000:03:011:0018 та 6524183000:03:029:0023, розташованими на території Миролюбівської сільської Ради Нововоронцовського району Херсонської області. Тому, враховуючи вищевикладене, представник заявника змушена звернутись до суду з даною заявою, оскільки встановлення даного факту необхідно для отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС, відповідного зразка та вимог, встановлених чинним законодавством України, а тому просить суд встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Миролюбівка Нововоронцовського району Херсонської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Каховка Херсонської області України.
В судове засідання заявник не з'явився, від його представника ОСОБА_1 на адресу суду надійшла заява, в якій вона просить розгляд справи проводити за їх відсутності, на задоволення заяви наполягала та просила суд їх вимоги задовольнити (а.с.24).
Представник заінтересованої особи, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, в судове засідання не з'явився, будь-які заяви чи клопотання на адресу суду не надав (а.с.25).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод", кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови реалізації процесуальних прав і обов'язків суб'єктів цивільно-процесуальних правовідносин та їх гарантій.
У частині четвертій статті 10 ЦПК України і статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» на суд покладено обов'язок під час розгляду справ застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
За правилами ст.293, п.8 ч.1 ст.315, ст. 317 ЦПК України, в порядку окремого провадження, яке є видом непозовного цивільного судочинства, розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Як встановлено в судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с.Миролюбівка Нововоронцовського району Херсонської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 від 26 березня 2025 року, актовий запис № 170259950000100558002, виданим органом окупаційної влади з назвою «99500001 Генический районний отдел записи актов гражданского состояния Управления ЗАГС Херсонской области» (а.с.8). При цьому, з урахуванням вимог закону, наявні підстави вважати, що вищевказаний документ є формою, яка не відповідає формі та вимогам чинного законодавства, виходячи з наступного.
Згідно з п.1.1. Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма № 106/о), затвердженої наказом МОЗ України від 08 серпня 2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1152/13024, для забезпечення реєстрації смерті в органах реєстрації актів цивільного стану закладом охорони здоров'я видається лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о).
За правилами ст.1, 9, 17, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. У разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна. Громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Надані заявником документи підтверджують факт смерті, однак, видані органом державної влади та створені всупереч законодавства України, а тому не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Оскільки заявник не може отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть ОСОБА_3 , суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті у судовому порядку, що також, за правилами ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до правил п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті особи допустити до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 13, 81, 89 ,259, 263-265, 268, 293, п.8 ч.1 ст.315, 317, 319 , 430 ЦПК України,Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» -
Заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа - Нікопольський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Миролюбівка Нововоронцовського району Херсонської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Каховка Херсонської області Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: І. О. Кобеляцька-Шаховал