вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
28 липня 2025 рокум. Кропивницький Справа № 912/1735/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Закуріна М. К. (надалі - Суд), розглянувши справу
за позовом Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград»
до фізичної особи-підприємця Задираки Миколи Миколайовича
про стягнення 4265,06 грн,
26.06.2025 ОКВП «Дніпро-Кіровоград» звернулося з позовом до ФОП Задираки М.М. та просить стягнути 4265,06 грн заборгованості за надані послуги з водовідведення.
Ухвалою від 27.06.2025 Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного провадження без виклику сторін та установив сторонам строки для подачі процесуальних заяв.
ФОП Задирака М.М. подав відзив на позов та заперечення, а ОКВП «Дніпро-Кіровоград» - відповідь на відзив.
При вирішенні спору Суд враховує, що підстави для тверджень про зловживання ОКВП «Дніпро-Кіровоград» правом на звернення до суду відсутні, оскільки у відповідності до частин 1 та 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена, а особа має право на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів. У зв'язку з цим, підстави для залишення позову без розгляду відсутні.
У якості обґрунтування власної позиції ОКВП «Дніпро-Кіровоград» зазначило, що:
- 24.06.2015 уклало з ФОП Задиракою М.М. договір № 1253 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, за умовами якого зобов'язалося надавати відповідні послуги на об'єкті за адресою: Кіровоградська область, Кропивницький район, м. Знам'янка, вул. Київська, 21; у свою чергу ФОП Задирака М.М. повинен сплачувати їх вартість протягом 5 операційних днів з моменту отримання рахунку;
- у межах договору 28.02.2024 ОКВП «Дніпро-Кіровоград» направило ФОП Задираці М.М. лист № 3053/12/07-21 разом із двома примірниками додаткової угоди до договору, яким висловлена пропозиція про приведення договірних відносин у відповідність з діючим законодавством у контексті відсутності центрального водовідведення та необхідності очищення і транспортування стічних вод локальної каналізації; ФОП Задирака М.М. не повернув підписану додаткову угоду, але вона є укладеною на підставі абзацу 2 частини 4 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; у зв'язку з цим вона є укладеною з 01.04.2024;
- відповідно до договірних документів, у тому числі додатків до договору, на момент укладення договору на об'єкті водопостачання була наявна «вигрібна яма», а про її відсутність у подальшому ФОП Задирака М.М. не повідомляв; твердження про непідписання додатків до договору зі сторони ФОП Задираки М.М. не відповідають його тривалим діям, оскільки, маючи примірник договору та додатків до нього, він не заперечував проти наявності вигрібної ями на об'єкті водопостачання;
- на підставі наявних договірних відносин ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надало послуги з водовідведення, про що склало відповідні акти на загальну суму 4265,06 грн за період з квітня 2024 року по березень 2025 року, а також виставило до сплати рахунки на цю ж суму;
- до червня 2024 року плата за транспортування та очищення стоків дорівнювала тарифу за централізоване водовідведення, а саме 20,76 грн за 1 куб. м з ПДВ, а у подальшому ОКВП «Дніпро-Кіровоград» затвердило розміри плати наказами № 118-од від 05.06.2024 та № 2-од від 01.01.2025, відповідно у розмірах 38,52 грн за 1 куб м з ПДВ та 38,832 грн за 1 куб м з ПДВ;
- не дивлячись на взяті на себе зобов'язання з оплати наданих послуг ФОП Задирака М.М. їх не оплатив, чим заборгував 4265,06 грн.
ФОП Задирака М.М. позовні вимоги не визнав і вказав, що:
- земельна ділянка, до якої ОКВП «Дніпро-Кіровоград» здійснює на його замовлення водопостачання, передана в оренду без будь-яких споруд, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- на земельній ділянці на даний час розміщений розчинно-бетонний вузол; виробничий цикл виробів з бетону, гіпсу та цементу не передбачає утворення стічних вод; у зв'язку з відсутністю стічних вод вивіз стоків з об'єкту не здійснювався;
- хоча в Акті про розмежування балансової належності та схемі і зазначений вигріб для стічних вод, але фактично він відсутній; ці документи він не підписував; схема розмежування та інформація, вказана у позові стосовно існування «вигрібної ями», не відповідають дійсності;
- додаткова угода до договору не є укладеною, оскільки для її укладення потребується здійснення ним дій, які б підтверджували отримання послуг з водовідведення, проте такі послуги він не отримував через відсутність самого факту вивозу стічних вод;
- 09.07.2025 працівники ОКВП «Дніпро-Кіровоград» провели обстеження каналізаційних систем, під час якого встановили, що вигрібна яма на об'єкті відсутня, на території здійснюється виробництво шлакобетонних виробів, що підтверджує як відсутність відкачування стонів, так і ненадання відповідних послуг з їх очищення і транспортування;
- оскільки послуги з водовідведення не надаються, то вимоги про оплату їх вартості безпідставні;
- звернення до суду з необґрунтованим позовом є зловживанням правом зі сторони ОКВП «Дніпро-Кіровоград», а тому позов повинен бути залишений без розгляду.
13.01.2015, як слідує з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 32146674, здійснена державна реєстрація права оренди Задираки М.М. стосовно земельної ділянки, яка розташована за адресою: Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул. Київська 21; загальною площею 2667 кв. м. До реєстру внесені також відомості щодо наявності на земельній ділянці нежитлового приміщення - розчинно-бетонного вузла з котельнею, а також зазначено, що інші об'єкти інфраструктури відсутні: земельна ділянка передається в оренду без споруд.
24.06.2015 Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград», як виконавець, та фізична особа-підприємець Задирака Микола Миколайович, як споживач, уклали договір № 1253 про надання послуг з централізованого питного водопостачання.
За умовами договору, які впливають на вирішення спору:
- Виконавець бере на себе зобов'язання надавати Споживачеві послуги централізованого питного водопостачання та водовідведення, а Споживач зобов'язується вчасно оплачувати їх за встановленими тарифами у строки і на умовах, визначених договором (пункт 1.1.);
- Споживач зобов'язується оплачувати послуги та здійснювати інші платежі у строки і на умовах, передбачених договором (пункт 3.3.);
- кількість води, що постачається Виконавцем визначається за показниками приладів обліку, які фіксуються в акті про надання послуг; акт про надання послуг з розрахунком, виставленим до оплати за надані послуги водопостачання надається Споживачу для проведення кінцевого розрахунку за поточний місяць (пункт 7.1.);
- кількість стічних вод визначається за обсягом води, використаної Споживачем з водопроводу Виконавця (пункт 7.10);
- ціна на послуги централізованого водопостачання та водовідведення встановлюються згідно із затвердженими тарифами (пункт 8.1.);
- Споживач до початку розрахункового періоду здійснює попередню оплату у розмірі 100 % згідно заяви про розмір очікуваного споживання; Споживач самостійно протягом 5 операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за спожиту питну воду шляхом оплати різниці між вартістю питної води фактично спожитої протягом розрахункового періоду та сумою коштів, сплачених як попередня оплата (пункт 8.2.);
- договір набирає чинності з 24.06.2015 і укладається на 1 рік з можливістю продовження на той же термін у випадку, коли Сторони за місяць до припинення дії договору не заявлять бажання його розірвати (пункт 12.1.).
У межах укладеного договору ОКВП «Дніпро-Кіровоград» та ФОП Задирака М.М. склали та підписали Акт розмежування балансової належності водопровідних мереж та Схему розмежування, за змістом яких:
- водопостачання здійснюється до будівлі, яка знаходиться за адресою: м. Знам'янка, вул. Київська, 21 (описова частина Акту);
- на балансі ФОП Задираки М.М. знаходиться водопровідна мережа Д-25 від точки підключення до водопровідної вуличної мережі, у тому числі колодязь із запірною арматурою та вузол обліку води (пункт 1.2. Акту);
- до складу водопровідних споруд віднесений «вигріб» (позначений на Схемі розмежування як «вигріб»).
У якості додатку № 1 до договору ОКВП «Дніпро-Кіровоград» та ФОП Задирака М.М. визначили ліміт відпуску води та прийняття стоків. Зокрема, відповідно до Ліміту відпуску води та прийняття стоків на 2018 рік використання води здійснюється для господарчо-побутових та виробничо-технічних потреб, відповідно у кількості: для працівників 2,25 куб. м на місяць, для поливу 2,25 куб. м на місяць, для виготовлення бетону 10,2 куб. м на місяць, в всього 12,45 куб. м на місяць.
28.12.2023 ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надіслало ФОП Задираці М.М. листа за вих. № 3053/12/07-21 разом з підписаною зі своєї сторони додатковою угодою про внесення змін до договору № 1253 від 24.06.2015. У листі ОКВП «Дніпро-Кіровоград» запропонувало підписати та укласти додаткову угоду, а також роз'яснило наслідки непідписання. У підтвердження надсилання листа ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надало фіскальний чек про направлення поштової кореспонденції 28.02.2024.
Зокрема, за додатковою угодою запропоновано доповнити договір пунктом 9.7., за яким Споживач, незалежно від оплати за послуги з відкачування стоків, покриває витрати Виконавця пов'язані з транспортуванням стічних вод від зливної станції до очисних споруд та їх очистку на каналізаційних очисних спорудах, шляхом оплати цих послуг за розцінками Виконавця.
У період наявних договірних відносин ОКВП «Дніпро-Кіровоград» склало Акти наданих послуг за період з квітня 2024 року по березень 2025 року, в яких окремо виділило послуги з водовідведення на загальну суму 4265,06 грн, зокрема по акту: № 1253 від 16.04.2024 на суму 145,32 грн; № 1253 від 17.05.2024 на суму 249,12 грн; № 1253 від 31.05.2024 на суму 249,12 грн; № 1253 від 17.07.2024 на суму 731,88 грн; № 1253 від 19.08.2024 на суму 731,88 грн; № 1253 від 16.09.2024 на суму 616,32 грн; № 1253 від 17.10.2024 на суму 1232,84 грн; № 1253 від 18.03.2024 на суму 77,66 грн.
З тексту Актів вбачається, що вартість послуг з водовідведення обрахована виходячи з кількості водовідведення, яке, у свою чергу, дорівнює кількості водоспоживання. Зокрема, по акту: № 1253 від 16.04.2024 на суму 145,32 грн - 7 куб. м; № 1253 від 17.05.2024 на суму 249,12 грн - 12 куб. м; № 1253 від 31.05.2024 на суму 249,12 грн - 12 куб. м; № 1253 від 17.07.2024 на суму 731,88 грн - 19 куб. м; № 1253 від 19.08.2024 на суму 731,88 грн - 19 куб. м; № 1253 від 16.09.2024 на суму 616,32 грн - 16 куб. м; № 1253 від 17.10.2024 на суму 1232,84 грн - 32 куб. м; № 1253 від 18.03.2024 на суму 77,66 грн - 2 куб. м.
Іншою складовою Актів при розрахунках є вказівка на ціну одиниці послуги з водовідведення, яка за актами № 1253 від 16.04.2024, № 1253 від 17.05.2024 та № 1253 від 31.05.2024 складає 17,3 грн без ПДВ (або 20,76 грн з ПДВ); а за актами № 1253 від 17.07.2024, № 1253 від 19.08.2024, № 1253 від 16.09.2024, № 1253 від 17.10.2024 та № 1253 від 18.03.2024 - 32,10 грн без ПДВ (або 38,52 грн з ПДВ).
Зі змісту Актів наданих послуг вбачається, що ФОП Задирака М.М. підписав їх із зауваженням про відсутність водовідведення.
09.07.2025 працівники ОКВП «Дніпро-Кіровоград» у присутності ФОП Задираки М.М. склали Акт обстеження, за змістом якого установили, що на об'єкті здійснюється централізоване водопостачання, а централізоване водовідведення відсутнє, при цьому відсутня і вигрібна яма, а на території здійснюється виробництво шлакобетонних виробів.
Відповідно до наказу ОКВП «Дніпро-Кіровоград» № 118-од від 05.06.2024 «Про розмір плати за транспортування та очищення стоків» затверджено з 01.06.2024 плату за транспортування та очищення 1 куб. м (для споживачів - юридичних осіб з вигрібними ямами) у розмірі 32,10 грн без ПДВ, або 38,52 грн з ПДВ.
Як слідує з наказу ОКВП «Дніпро-Кіровоград» № 2-од від 01.01.2025 «Про розмір плати за транспортування та очищення стоків» затверджено з 01.01.2025 плату за транспортування та очищення 1 куб. м для юридичних осіб з вигрібними ямами у розмірі 32,36 грн без ПДВ, або 38,832 грн з ПДВ.
З метою оплати наданих послуг ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надало ФОП Задираці М.М. рахунку на оплату, у тому числі водовідведення на загальну суму 4265,06 за наведеними Актами наданих послуг, а саме: № 1253 від 16.04.2024 на суму 145,32 грн; № 1253 від 17.05.2024 на суму 249,12 грн; № 1253 від 31.05.2024 на суму 249,12 грн; № 1253 від 17.07.2024 на суму 731,88 грн; № 1253 від 19.08.2024 на суму 731,88 грн; № 1253 від 16.09.2024 на суму 616,32 грн; № 1253 від 17.10.2024 на суму 1232,84 грн; № 1253 від 18.03.2024 на суму 77,66 грн.
За обліковими даними ОКВП «Дніпро-Кіровоград» ФОП Задирака М.М. вартість послуг з водовідведення не сплатив чим заборгував 4265,06 грн.
Щодо правової природи договору та зобов'язань за ним
Установлені судом обставини наявності укладеного між сторонами договору, свідчать про виникнення між ними майново-господарських зобов'язань, у силу яких у відповідності до приписів статей 173, 174, 175 Господарського кодексу України одна сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони, а інша (управнена) сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
За частиною 1 статті 175 того ж Кодексу майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Зміст та умови договору, аналіз правовідносин та господарсько-договірних зобов'язань (майново-господарських зобов'язань у відповідності до частини 1 статті 179 ГК України), які виникли між сторонами на його підставі, з огляду на вказані правові положення, свідчать, що за своєю юридичною природою між ними укладений договір про надання послуг.
Так, за статтею 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Водночас у відповідності до статті 903 того ж Кодексу, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Отже, за укладеним договором, який передбачає виконання зобов'язань з надання послуг, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» зобов'язалося надавати послуги з водопостачання та водовідведення на замовлення ФОП Задираки М.М., а останній - сплачувати їх вартість.
Щодо укладення додаткової угоди до договору
Порядок укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг урегульований статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». За цією статтею:
- договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку (частина 1);
- договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік; якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк (частина 3);
- з пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором; якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом (частина 4).
Отже, виконавець послуг у випадку необхідності внесення змін до договору може звернутися до споживача з відповідною пропозицією, підписавши проект додаткової угоди, а споживач, у свою чергу, після його отримання повинен підписати або повідомити виконавця про наявні заперечення; у випадку неповідомлення виконавця про прийняте рішення протягом 30 днів додаткова угода до договору вважається укладеною у редакції запропонованій виконавцем комунальної послуги, але лише у випадку, коли споживач вчинить дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі оплату наданих послуг).
У цьому контексті Суд установив, що ОКВП «Дніпро-Кіровоград» 28.02.2024 надіслало ФОП Задираці М.М. підписаний проект додаткової угоди № 1 стосовно доповнення договору № 1253 від 24.06.2015 додатковим пунктом 9.7. листом № 3053/12/07-21 від 28.12.2023, підтвердженням цьому є додаткова угода № 1, лист № 3053/12/07-21 від 28.12.2023 та фіскальний чек про відправку поштового листа від 28.02.2024.
За твердженням ОКВП «Дніпро-Кіровоград» ФОП Задирака М.М. не висловив заперечень щодо укладення додаткової угоди, але і не надіслав підписаний примірник. Безпосередньо ФОП Задирака М.М. цих тверджень не спростував.
У цьому спорі надання послуг з водовідведення стосується транспортування стоків від зливної станції до очисних споруд та їх подальшу очистку, а тому ОКВП «Дніпро-Кіровоград» повинне довести у відповідності до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України надання їх саме у спірний період, тобто з 19.03.2024 по 18.03.2025, оскільки для висновку про укладення додаткової угоди до договору сам факт отримання послуг ФОП Задиракою М.М., їх оплати, підтверджував би їх надання та укладення додаткової угоди.
У цьому контексті Суд установив, що ОКВП «Дніпро-Кіровоград» після надсилання проекту додаткової угоди до договору склало 16.04.2024 та 17.05.2024 акти надання послуг № 1253, в яких вказало про надані послуги з водовідведення, у тому числі об'єм стічних вод та вартість послуг, а ФОП Задирака М.М. підписав їх без зауважень (його зауваження про відсутність водовідведення наявні лише у подальших актах наданих послуг).
Отже, ФОП Задирака М.М. власним підписом в актах наданих послуг № 1253 від 16.04.2024 та 17.05.2024, після сплину тридцятиденного строку надіслання йому проекту додаткової угоди і її не підписання, висловив власну волю на отримання послуг від ОКВП «Дніпро-Кіровоград» з водовідведення.
Відтак, оскільки ФОП Задирака М.М. не підписав додаткову угоду, не повідомив про існування власних заперечень щодо її укладення, але вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання відповідної комунальної послуги від ОКВП «Дніпро-Кіровоград», додаткова угода у відповідності до абзацу 2 частини 4 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є укладеною.
Щодо недоведеності послуг з водовідведення та їх вартості
Правові та організаційні засади функціонування системи водовідведення урегульовані на даний час Законом України «Про водовідведення та очищення стічних вод» № 2887-ІХ від 12.01.2023.
За змістом Закону № 2887-ІХ:
- водовідведення - це діяльність із збирання, транспортування, очищення та скидання стічних вод за допомогою систем водовідведення або інших споруд відведення та/або очищення (пункт 3 частини 1 статті 1);
- транспортування стічних вод - це переміщення стічних вод за допомогою мереж водовідведення від об'єктів, які під'єднані до систем централізованого водовідведення, або за допомогою спеціалізованого транспорту від об'єктів, які не під'єднані до систем централізованого водовідведення, до споруд очищення стічних вод (пункт 27 частини 1 статті 1);
- до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, у сфері водовідведення належить, з-поміж іншого, затвердження правил збирання, транспортування та очищення стічних вод у населеному пункті від об'єктів, які не приєднані до систем централізованого водовідведення (абзац 7 частини 1 статті 10).
- збирання, транспортування та очищення стічних вод у населених пунктах від об'єктів, які не приєднані до систем централізованого водовідведення, здійснюються відповідно до порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, та місцевих правил, затверджених органом місцевого самоврядування (частина 2 статті 18).
Відповідно до пункту 8 розділу 1 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення», приймання до системи централізованого водовідведення стічних вод, які вивозяться асенізаційним транспортом від споживачів, об'єкти, яких не приєднані до систем централізованого водовідведення, здійснюється тільки через зливальні станції (пункти) виконавців, у разі їх відсутності місця скиду таких стічних вод визначаються місцевими правилами приймання або у договорі; умови приймання та сплати за очищення таких стічних вод визначаються місцевими правилами приймання.
У свою чергу, згідно з Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград», затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради від 18.12.2018 № 600 «Про затвердження правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення ОКВП «Дніпро-Кіровоград»:
- Правила поширюються на ОКВП «Дніпро-Кіроовград», як на виробника послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), а також на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи, які скидають свої стічні води в системи каналізації та які розташовані на адміністративних територіях місцевих рад, визначених в пункті 1.2 цих Правил (пункт 1.3);
- споживач - юридична особа, фізична особа-підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність і взята на облік як самозайнята особа у контролюючих органах, які скидають свої стічні води в системи каналізації ОКВП «Дінпро-Кіровоград» та уклали договір з надання послуг водовідведення (пункт 1.5);
- приймання в каналізацію стічних вод, які вивозяться асенізаційним транспортом від споживача і приватного сектора здійснюється тільки через зливальні станції виробника; споживачі незалежно від оплати за послуги з відкачування стоків, покривають витрати виробника, пов'язані з транспортуванням стічних вод від зливальної станції до каналізаційних очисних споруд та їх очистку на каналізаційних очисних спорудах; сплата виконується за нормативом плати за транспортування та очистку стоків, що розраховується виробником (пункт 1.10);
- об'єми водовідведення формуються на основі затверджених органом місцевого самоврядування норм водоспоживання з урахуванням ступеню упорядження і кількості мешканців (працюючих) але не менше 25 л на добу на 1 людину (пункт 7.4.);
- скидати стічні води від вигрібних ям, використовуючи рельєф місцевості, забороняється (пункт 7.6.);
- перевезення рідких відходів до місця їх скидання (зливної станції) здійснюється тільки власним спеціалізованим автотранспортом споживача або спеціалізованим асенізаційним транспортом суб'єкта господарювання, який визначений органом місцевого самоврядування (пункт 7.8.);
- споживач, незалежно від оплати за послуги з відкачування стоків, покриває витрати виробника , пов'язані з транспортуванням стічних вод від зливної станції до очисних споруд їх очистку на каналізаційних очисних спорудах згідно пункту 8 розділу 1 Загальнодержавних правил та пунктів 1.10., 8.1. цих Правил шляхом оплати цих послуг за розцінками виробника; об'єм стоків, які підлягають транспортуванню від зливної станції до очисних споруд та очищенню на каналізаційних очисних спорудах, визначається договором на очистку та транспортування стічних вод між споживачем та виробником (пункт 7.9.);
- виробник здійснює технічний контроль (з-поміж інших) за виконанням вимог цього розділу (пункт 7.12).
Отже, за наведеними правовими положеннями споживачі, якими визнається за наведеними Правилами юридична особа, фізична особа-підприємець та фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність і взята на облік як самозайнята особа, у випадку відсутності централізованого водовідведення та вивезення стічних вод асенізаційним транспортом, повинні також сплачувати витрати надавача послуг з водовідведення, котрі пов'язані з транспортуванням стічних вод від зливальної станції (до якої зливаються води з асенізаційного транспорту) до каналізаційних очисних споруд та їх очистку на каналізаційних очисних спорудах. При цьому об'єм стоків, які підлягають транспортуванню від зливної станції до очисних споруд та очищенню на каналізаційних очисних спорудах, визначається договором.
Попередньо Суд вказав, що частиною договірних відносин та зобов'язань сторін є надання послуг з водовідведення, а також сплата їх вартості. Так, у відповідності до пункту 9.7. договору (з урахуванням додаткової угоди № 1) ФОП Задирака М.М. незалежно від оплати за послуги з відкачування стоків, повинен покривати витрати ОКВП «Дніпро-Кіровоград», які пов'язані з транспортуванням стічних вод від зливної станції до очисних споруд та їх очистку на каналізаційних очисних спорудах, шляхом оплати цих послуг за його розцінками. У свою чергу, у пункті 7.10 договору № 1253 сторони зазначили, що кількість стічних вод визначається за обсягом води, використаної споживачем з водопроводу виконавця.
Отож, ФОП Задирака М.М., як споживач послуги, оскільки у нього відсутнє централізоване водовідведення, а вивіз стічних вод повинен здійснюватися через вигрібну ємність асенізаційним транспортом, взяв на себе зобов'язання з оплати витрат ОКВП «Дніпро-Кіровоград», які пов'язані з транспортуванням стічних вод від зливної станції до очисних споруд та їх очистку на каналізаційних очисних спорудах. При цьому, при твердженнях ОКВП «Дніпро-Кіровоград» про наявність витрат, воно повинне довести згідно з частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України як кількість наданих послуг по відношенню до кількості стічних вод, транспортованих та очищених у межах спірного періоду, так і розмір витрат з надання таких послуг.
У цьому контексті Суд установив, що 09.07.2025 працівники ОКВП «Дніпро-Кіровоград» провели обстеження каналізаційних систем ФОП Задираки М.М., під час якого установили, що на об'єкті здійснюється централізоване водопостачання, а централізоване водовідведення відсутнє, вигрібна яма відсутня, а на території здійснюється виробництво шлакобетонних виробів.
Цю обставину (відсутність каналізації та вигрібної ями), у сукупності з твердженнями ФОП Задираки М.М., які наведені ним в актах наданих послуг за спірний період про відсутність каналізації, Суд сприймає як більш вірогіднішу ніж твердження ОКВП «Дніпро-Кіровоград» про наявність на об'єкті ФОП Задираки М.М. вигрібної ями у спірний період.
В підтвердження надання відповідних послуг з транспортування стічних вод від зливної станції до очисних споруд та їх очистку на каналізаційних очисних спорудах ОКВП «Дніпро-Кіровоград» склало Акти наданих послуг за період з квітня 2024 року по березень 2025 року, в яких окремо виділило послуги з водовідведення на загальну суму 4265,06 грн, зокрема по акту: № 1253 від 16.04.2024 на суму 145,32 грн; № 1253 від 17.05.2024 на суму 249,12 грн; № 1253 від 31.05.2024 на суму 249,12 грн; № 1253 від 17.07.2024 на суму 731,88 грн; № 1253 від 19.08.2024 на суму 731,88 грн; № 1253 від 16.09.2024 на суму 616,32 грн; № 1253 від 17.10.2024 на суму 1232,84 грн; № 1253 від 18.03.2024 на суму 77,66 грн. Безпосередньо вартість послуг з водовідведення ОКВП «Дніпро-Кіровоград» обрахувало виходячи з кількості водовідведення, яке, у свою чергу, дорівнює кількості водоспоживання. Таким чином, кількість стічних вод за умовами договору ОКВП «Дніпро-Кіровоград» визначило на підставі показників лічильника стосовно водопостачання, яке дорівнює їй.
На підставі установлених обставин відсутності вигрібної ями на об'єкті ФОП Задираки М.М. визначення ОКВП «Дніпро-Кіровоград» об'ємів стічних вод, які наведені в актах наданих послуг, не є доведеними належними доказами, у тому числі об'ємами стічних вод, що могли б бути вивезенні відповідним транспортом до зливальної станції з подальшим їх транспортування та очисткою. Зокрема, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» не надало жодного документа, який би свідчив про вивезення стічних вод з об'єкту ФОП Задираки М.М. до зливальної станції.
Іншою складовою при розрахунках вартості наданих послуг за наведеними актами наданих послуг є вказівка на ціну одиниці послуги з водовідведення, яка за актами № 1253 від 16.04.2024, № 1253 від 17.05.2024 та № 1253 від 31.05.2024 складає 17,3 грн без ПДВ (або 20,76 грн з ПДВ); а за актами № 1253 від 17.07.2024, № 1253 від 19.08.2024, № 1253 від 16.09.2024, № 1253 від 17.10.2024 та № 1253 від 18.03.2024 - 32,10 грн без ПДВ (або 38,52 грн з ПДВ).
Відповідна ціна, за твердженнями ОКВП «Дніпро-Кіровоград», визначена за наказами № 118-од від 05.06.2024 та № 2-од від 01.01.2024. Так, наказом ОКВП «Дніпро-Кіровоград № 118-од від 05.06.2024 «Про розмір плати за транспортування та очищення стоків» затверджено з 01.06.2024 плату за транспортування та очищення 1 куб. м (для споживачів - юридичних осіб з вигрібними ямами) у розмірі 32,10 грн без ПДВ, або 38,52 грн з ПДВ, а наказом № 2-од від 01.01.2025 «Про розмір плати за транспортування та очищення стоків» затверджено з 01.01.2025 плату за транспортування та очищення 1 куб. м для юридичних осіб з вигрібними ямами у розмірі 32,36 грн без ПДВ, або 38,832 грн з ПДВ.
У цьому контексті Суд зазначає, що цими наказами ОКВП «Дніпро-Кіровоград» визначило власні витрати (плату) на транспортування та очищення стоків стосовно споживачів - «юридичних осіб з вигрібними ямами» та «перевізників» цих стоків. Інших доказів, які стосуються визначення витрат на транспортування та очищення стоків стосовно споживачів - фізичних осіб-підприємців, воно не надало.
Зокрема, за наведеним пунктом 1.5. Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення ОКВП «Дніпро-Кіровоград» (затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради від 18.12.2018 № 600) споживачами у розумінні Правил визнаються три окремі групи: «юридичні особи», «фізичні особи-підприємці» та «фізичні особи, які провадить незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи».
У даному спорі споживачем послуг є фізична особа-підприємець, а тому ОКВП «Дніпро-Кіровоград» у відповідності до частини 1 статті 74 ГПК України повинне довести наявність власних витрат, їх розмір, які стосуються транспортування та очистку стічних вод при виконанні договору з Задиракою М.М., як фізичною особою-підприємцем. Проте, накази ОКВП «Дніпро-Кіровоград» № 118-од від 05.06.2024 та № 2-од від 01.01.2024 не стосуються підтвердження його витрат з надання послуг для фізичних осіб-підприємців, оскільки стосуються юридичних осіб, а такою ФОП Задирака М.М. не являється.
За таких обставин, Суд висновує, що ОКВП «Дніпро-Кіровоград» не довело шляхом надання належних та допустимих доказів ціни та вартості витрат з надання послуг по водовідведенню за договором № 1253, а тому не довело підставність включення до актів наданих послуг, котрі складені за період з 18.06.2024 по 18.03.2025, відповідно ціни за 1 куб м стічних вод у розмірі 32,10 грн та 32,36 грн. Суд також зазначає, що ОКВП «Дніпро-Кіровоград», при вказівці в актах наданих послуг від 16.04.2024, від 17.05.2024 та від 31.05.2024 про ціну послуги 17,3 грн, взагалі не надало доказів визначення вартості відповідної витрати. У відповіді на відзив ОКВП «Дніпро-Кіровоград» лише зазначило, що ціна витрати для транспортування та очистки стічних вод дорівнювала у той період тарифу на водовідведення, але таке твердження не підтвердило належними доказами.
Статтею 193 ГК України встановлені загальні правила виконання господарських зобов'язань, за якими суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина 1); кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (частина 2); не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань (частина 7).
Отже, зобов'язання, які виникли між Сторонами, мали ґрунтуватися на засадах добросовісності та справедливості; кожна із Сторін повинна була вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, з урахуванням інтересів другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
На підставі наведеного Суд виснує, що, оскільки ОКВП «Дніпро-Кіровоград» не надало доказів безпосереднього надання послуг з транспортування та очистки стічних вод ФОП Задираці М.М., а також наявності власних витрат з їх надання по договору № 1253, відсутні підстави для тверджень про порушення ФОП Задиракою М.М. взятих на себе зобов'язань за законом та договором.
На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, обставин справи та вказаних правових положень Суд уважає, що:
- за укладеним договором, який передбачає виконання зобов'язань з надання послуг, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» зобов'язалося надавати послуги з водовідведення на замовлення ФОП Задираки М.М., а останній - сплачувати їх вартість;
- ФОП Задирака М.М. не підписав додаткову угоду, не повідомив про існування власних заперечень щодо її укладення, але вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання комунальної послуги від ОКВП «Дніпро-Кіровоград», а тому вона є укладеною; за додатковою угодою ФОП Задирака М.М. повинен, незалежно від оплати за послуги з відкачування стоків, покривати витрати ОКВП «Дніпро-Кіровоград», пов'язані з транспортуванням стічних вод від зливної станції до очисних споруд та їх очистку на каналізаційних очисних спорудах, шляхом оплати цих послуг за розцінками останнього;
- при твердженнях ОКВП «Дніпро-Кіровоград» про наявність витрат по договору, воно повинне довести як кількість наданих послуг по відношенню до кількості стічних вод транспортованих та очищених у межах спірного періоду, так і розмір витрат з надання таких послуг, проте відповідних обставин не довело, оскільки:
при обстежені каналізаційних систем ФОП Задираки М.М. установлена відсутність вигрібної ями, а інших доказів транспортування стічних вод з об'єкту ФОП Задираки М.М. до зливальної станції з метою їх подальшого транспортування та очистки не надало,
накази ОКВП «Дніпро-Кіровоград» № 118-од від 05.06.2024 та № 2-од від 01.01.2024 не стосуються підтвердження його витрат з надання послуг для фізичних осіб-підприємців, оскільки стосуються визначення витрат для юридичних осіб, а тому воно не надало доказів правомірності включення до актів наданих послуг значень власних витрат з надання послуг для ФОП Задираки М.М.,
ОКВП «Дніпро-Кіровоград», при вказівці в актах наданих послуг від 16.04.2024, від 17.05.2024 та від 31.05.2024 про ціну послуги 17,3 грн, взагалі не надало доказів визначення вартості відповідної витрати.
За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Судовими витратами у справі є витрати ОКВП «Дніпро-Кіровоград» на сплату судового збору у сумі 3028 грн (відповідно до платіжних інструкцій № 56898 від 25.06.2025 та № 55894 від 28.05.2025).
На підставі положень статті 129 ГПК України судові витрати покладаються у випадку відмови у позові на позивача.
Таким чином, витрати ОКВП «Дніпро-Кіровоград» по сплаті судового збору покладаються на нього.
На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України,
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.К. Закурін
Копії рішення направити:
- ОКВП "Дніпро-Кіровоград" в електронній формі до Електронного кабінету;
- ФОП Задираці М.М.: АДРЕСА_1 .