Справа № 931/544/25
Провадження № 3/931/305/25
28 липня 2025 року селище Локачі
Суддя Локачинського районного суду Волинської області Безп'ятко О.І., з участю ОСОБА_1 , потерпілої ОСОБА_2 , розглянувши матеріали, які надійшли від Сектора поліцейської діяльності №1 (с-ще Локачі) Володимирського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса зареєстрованого та фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , непрацюючої, протягом року не притягувалася до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 967362 від 11.07.2025 року, ОСОБА_1 11.07.2025 року о 14:30 год. в АДРЕСА_1 висловлювалась нецензурною лайкою в сторону ОСОБА_2 , шарпала її за волосся та ударила декілька раз рукою по голові та тулубі.
Дії ОСОБА_1 працівником поліції кваліфіковано, як адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
ОСОБА_3 в судовому засіданні свою вину не визнала та зазначила, що в той день сиділа з знайомою ОСОБА_4 біля магазину та пили каву. Не заперечувала, що вживали алкогольні напої. Сусідка ОСОБА_5 покликала її та почала виражатись в її адресу нецензурною лайкою, ображати, а потім вдарила її по обличчю та тягнула за волосся. На крик вийшла матір потерпілої та вдарила її палкою. Після цього вони розійшлися. Пояснила, що з серпня 2023 року у них з ОСОБА_2 неприязні відносини і в даній ситуації вона захищалася, тому завдала удари у відповідь.
Потерпіла ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснила, що з ОСОБА_1 знайомі давно, однак останнім часом у них склались неприязні відносини. В той день її додому на авто підвіз знайомий. Коли виходила з автомобіля, ОСОБА_1 сиділа з подругою біля магазину та крикнула в її адресу лайливе слово. Однак вона пішла додому, перодягнулася та вирішила з'ясувати, чого ОСОБА_1 її ображає. Повернувшись на вулицю біля магазину, покликала ОСОБА_1 , яка в свою чергу була з явними ознаками алкогольного сп'яніння, остання почала лаятися, ображати її та тягнути за волосся. Потім вийшла її мати, яка їх розборонила. Просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за дрібне хуліганство.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 підтвердила пояснення потерпілої та зазначила, що, перебуваючи вдома, почула гамір на вулиці і вийшла подивитись. Побачила як ОСОБА_1 шарпає за волосся та б'є її дочку ОСОБА_2 . Підійшла до них та почала розбороняти. Після цього ОСОБА_1 пішла в невідомому напрямку.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , потерпілої ОСОБА_2 та свідка ОСОБА_6 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За ч. ч. 1, 2 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Диспозиція ст.173 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
З суб'єктивної сторони правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, особа усвідомлює, що її дії, протиправні, вона передбачає, що в результаті їх здійснення будуть порушені громадський порядок і прагне до цього. Елементом суб'єктивної сторони дрібного хуліганства є також мотив задоволення індивідуальних потреб самоствердження шляхом ігнорування гідності інших людей.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері громадського порядку. Громадський порядок це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого даною статтею, полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських містах в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій. Найбільш розповсюдженою формою дрібного хуліганства є нецензурна лайка у громадських місцях, непристойні висловлювання. Іншою формою цього правопорушення є образливе ставлення до громадян, під яким необхідно розуміти докучливу поведінку, пов'язану з образливими діями, що зневажають честь і гідність людини та утискають будь-чию волю, до того ж у грубій розв'язній манері, а також насильницьке вторгнення в громадські місця всупереч забороні певних осіб, які слідкують за порядком. Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме - громадське місце, яке дістало законодавче визначення, як частина будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 967362 від 11.07.2025 року; рапортом інспектора-чергового СПД №1 (с-ще Локачі) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області від 11.07.2025 року; довідкою заступника начальника слідчого відділення Володимирського РВП ГУНП у Волинській області від 11.07.2025 року, згідно якої відповідну інформацію до ЄРДР не внесено у зв'язку із відсутністю даних, які б указували на наявність кримінального правопорушення; письмовою заявою потерпілої ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, від проходження СМЕ відмовилась; письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_6 ; письмовими поясненнями ОСОБА_1 .
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю, що до неї слід застосувати стягнення у виді штрафу в максимальному розмірі, передбаченому санкцією ст.173 КУпАП. Таке стягнення є необхідним для попередження вчинення особою протиправних дій у майбутньому.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
У зв'язку з ухваленням відносно ОСОБА_7 постанови про накладення адміністративного стягнення, з неї слід стягнути в користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 9, 33, 252, 283, 284, 287, 294 КУпАП України, на підставіст.173 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір", суддя
ОСОБА_7 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119 (сто дев'ятнадцять) грн.
Штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня одержання копії постанови на рахунок за такими реквізитами: отримувач коштів - ГУК у Волин.обл/смт Локачі/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38009371, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача - UA898999980313090106000003554, код класифікації доходів бюджету - 21081100.
У порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 238 (двісті тридцять вісім) грн.
Стягнути із ОСОБА_7 користь держави судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн 60 коп., який має бути сплачений на р/р UА908999980313111256000026001, отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Строк звернення постанови до виконання становить три місяці з дати винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Локачинського районного суду О.І. Безп'ятко