Рішення від 22.07.2025 по справі 905/482/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.07.2025 Справа №905/482/25

За позовомПокровської міської ради Донецької області

доТовариства з обмеженою відповідальністю «РСІ»

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачаПокровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області

простягнення 1 717 791,88 грн

Суддя Хабарова М.В.

Секретар судового засідання Білик М.Л.

за участі представників:

від позивачане з'явились

від відповідачане з'явились

від третьої особине з'явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Покровська міська рада Донецької області звернулась до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «РСІ» заборгованості з орендної плати у розмірі 1717791,88 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за Договором оренди землі від 24.03.2010 в частині повної та своєчасної сплати орендних платежів за період 01 січня 2022 року по 01 серпня 2024 року.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 14.05.2025 відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, призначено підготовче засідання на 03.06.2025.

22.05.2025 через систему «Електронний суд» до суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області до ТОВ «РСІ» вважають обґрунтованими та просять суд задовольнити їх в повному обсязі.

02.06.2025 через систему «Електронний суд» до суду від позивача надійшла заява, в якій просить судове засідання призначене на 03.06.2025 провести без участі представника позивача. Також зазначає, що на задоволенні позовних вимог наполягає та просить задовольнити їх в повному обсязі.

Клопотання позивача про проведення судового засідання 03.06.2025 без участі його представника судом задоволено.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 03.06.2025 відкладено підготовче засідання у справі на 24.06.2025.

23.06.2025 через систему «Електронний суд» до суду від позивача надійшла заява про проведення судового засідання, що призначене на 24.06.2025, без участі представника міської ради. Також позивач зазначив, що на задоволенні позовних вимог наполягає та просить задовольнити їх в повному обсязі.

Клопотання позивача про проведення судового засідання 24.06.2025 без участі його представника судом задоволено.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 24.06.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.07.2025.

07.07.2025 через систему «Електронний суд» до суду від позивача надійшла заява про проведення судового засідання, що призначене на 22.07.2025, без участі представника міської ради. Також позивач зазначив, що на задоволенні позовних вимог наполягає та просить задовольнити їх в повному обсязі.

Стосовно повідомлення відповідача про розгляд справи суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Згідно відповіді №1361992 від 08.05.2023 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань,місцезнаходженням відповідача є 85323, Донецька обл., м. Мирноград, вул. Курська, буд.23. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376, Мирноградська міська територіальна громада з 21.08.2024 є територією активних бойових дій. Згідно інформації з сайту Укрпошти, поштові відділення у м. Мирноград не функціонують. Таким чином, направлення ухвали про відкриття провадження від 14.05.2025 відповідачу засобами поштового зв?язку неможливе.

19.05.2025, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи, судом було розміщено оголошення на сайті Господарського суду Донецької області для відповідача, в якому було повідомлено зміст ухвали суду від 14.05.2025.

Отже, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про наявність відкритого судового провадження.

Також з метою повідомлення відповідача про розгляд справи, судом було здійснено його підписку на отримання процесуальних документів по справі №905/482/25 електронною поштою rsi@skif.net (вказана електронна пошта зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також міститься в матеріалах справи).

Після підписання електронним цифровим підписом судді процесуальних документів по справі, програма «Діловодство спеціалізованого суду» направляє автоматично всім учасникам справи всі процесуальні рішення на їх електронні пошти. При цьому, відомості у програмі «Діловодство спеціалізованого суду» містяться не лише щодо дати доставки, а й щодо часу доставки такого електронного листа.

Згідно з п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.

Як вбачається із автоматизованої системи «Діловодство спеціалізованого суду» ухвала суду про відкриття провадження справи від 14.05.2025 не була доставлена на електронну адресу відповідача, документ повернено (не доставлено) з повідомленням про помилку.

Крім того, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом здійснювалась телефонограма відповідачу від 15.05.2025 за номером телефону, який міститься в матеріалах справи. Однак, телефонограму відповідачу судом не вдалося передати, оскільки не вдалося встановити зв?язок.

У даному випадку судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Враховуючи наведене, Господарський суд Донецької області зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості також ознайомитись з ухвалою суду про відкриття провадження у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач станом на день прийняття рішення не реалізував своє право на подання відзиву, будь-яких заяв чи клопотань як по суті справи, так і з приводу процесуальних питань від відповідача не надходило.

В той же час, судом враховано, що ст.12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Тобто, навіть в умовах воєнного стану конституційне право особи на судовий захист не може бути обмеженим.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій уведено воєнний стан, здійснюється лише судами. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

З наведених приписів закону вбачається, що запровадження військового стану у країні не може слугувати самостійною та достатньою підставою для відтермінування вирішення спору (не здійснення розгляду справи).

При цьому, від відповідача впродовж всього строку розгляду Господарським судом Донецької області справи №905/482/25 не надходило будь-яких повідомлень щодо обставин неможливості подати відзив на позов.

Згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Обов?язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (п. 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).

У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

У рішенні від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» Суд зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

При цьому, на осіб, які беруть участь у справі, покладається обов'язок демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду і не допускати свідомих маніпуляцій та ухилень від отримання інформації про рух справи.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій у справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судовому засіданні 22.07.2025 клопотання позивача про розгляд справи без його участі задоволено.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання 22.07.2025 не з'явились про розгляд справи були повідомлені належним чином

В судовому засіданні 22.07.2025 судом оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, Господарський суд Донецької області

ВСТАНОВИВ:

24.03.2010 між Красноармійською міською радою (назву змінено на Покровську міську раду Донецької області) (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «РСІ» (орендар, відповідач) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого, орендодавець на підставі рішення міської ради №5/47-49 від 19.02.2010 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером: 1413200000:12:039:0002 для реконструкції існуючих будівель та споруд молокозаводу під промислову базу, яка знаходиться: м.Красноармійськ, вул.Аграрна, 1.

Відповідно до п. 2 Договору оренди в оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,7685 га.

На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна будівлі та споруди, а також інші об'єкти інфраструктури під'їзним шляхом є асфальтова дорога (п.3 Договору оренди).

Згідно з п. 5 Договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4365023,95 грн.

Пунктом 8 Договору оренди встановлено що Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п. 9 Договору оренди оренда плата за земельні ділянки приватної власності, а також за земельні ділянки державної або комунальної власності також із вказівкою процентів нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку вноситься орендарем за рік у розмірі 130950,72 грн - 75,67 грн * 57685 кв.м *3.0%.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженим Кабінетом Міністрів України формам, які заповнюються під час заключення або змін умов договорів або продовження його дії.

Пунктом 11 Договору оренди визначено, що орендна плата вноситься щомісячно - 10912,56грн.

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (п.13 Договору оренди).

Відповідно до п.п. 15, 16 Договору оренди земельна ділянка передається в оренду для реконструкції існуючих будівель та споруд під промислову базу; цільове призначення земельної ділянки складське господарство.

Згідно з п. 43 Договору оренди цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Договір підписано сторонами та скріплено їх печатками. Договір зареєстрований Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру», про що у державному реєстрі вчинено запис від 29.04.2010 за №0410159001.

Позивач передав, а відповідач прийняв в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 5,7685 га з кадастровим номером 1413200000:10:039:0002; земельна ділянка розташована у м.Красноармійську, вул. Аграрна, 1 із земель промисловості Красноармійської міської ради; цільове використання земельної ділянки - реконструкція існуючих будівель та споруд молокозаводу під промислову базу; земельна ділянка - забудована; основним під'їзним шляхом є асфальтована дорога на підтвердження чого до матеріалів справи позивачем надано акт приймання - передачі земельної ділянки.

До матеріалів справи позивачем також надано акт встановлення в натурі меж земельної ділянки від 12.03.2010.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав № 424348025 від 28.04.2025, земельна ділянка 1413200000:12:039:0002, перебуває у комунальній власності Покровської територіальної громади Донецької області.

Право відповідача оренди земельної ділянки 1413200000:12:039:0002 за договором б/н від 24.03.2010 зареєстровано 02.07.2024, номер запису про інше речове право 55785491, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав № 386150232 від 09.07.2024.

Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:12:039:0002, яка розташована у м.Покровськ, вул.Аграрна, 1 (площею 57685 м2) становить 18232386,65 грн, дата формування витягу 11.05.2021.

Головне управління державної податкової служби у Донецькій області звернулося із листом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області «Про несплату орендної плати за земельні ділянки комунальної власності» (вих.№1866/5/05-99-04-10 від 10.05.2025) в якому зазначили перелік платників, які не задекларували та не сплатили у 2022-2024 орендну плату, серед яких ТОВ «РСІ».

Оскільки відповідач не виконав умови договору оренди в частині повної та своєчасної оплати за орендоване майно позивач звернувся з позовом до суду про стягнення заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2022 по 01.08.2024.

Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.

Однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, за приписами ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, є договір.

Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно з частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За приписами статей 525, 526 цього Кодексу зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом положень статей 626, 627, 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти) визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За своєю правовою природою укладений між позивачем та відповідачем договір є договором оренди.

Правовідносини оренди землі врегульовані положеннями Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Земельного кодексу України, Законом України «Про оренду землі».

Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до положень ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

За змістом ст. ст. 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі визначено як договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як встановлено судом, між сторонами укладено договір оренди землі від 24.03.2010, який підписаний уповноваженими особами та скріплений печатками.

На виконання п. 1 Договору оренди орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування майно, відповідно до Акту приймання-передавання.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Орендною платою за землю є платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю є обов'язковим платежем у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Положеннями п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до розрахунку позивача заборгованість за зобов'язанням по оплаті за користування землею комунальної власності за договором оренди землі від 24.03.2010 становить: за 2022 рік - 601668,76 грн; за 2023 рік - 691919,07 грн; за період з 01.01.2024 по 01.08.2024 - 424204,05 грн.

З урахуванням положень статті 288 Податкового кодексу України і статей 15, 21 Закону України «Про оренду землі» нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

За змістом статей 15, 20, 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки як нормативна грошова оцінка. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим. Відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.

Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення, зокрема, розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч.2 ст.20, ч.3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2016 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:12:039:0002 становить 18232386,65 грн. Витяг сформовано 11.05.2021.

Верховний Суд у постанові від 18 грудня 2019 року по справі №804/937/16 виклав правовий висновок, відповідно до якого коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Тобто, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати).

Частиною 3 статті 762 Цивільного кодексу України передбачено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.

Відповідно до п. 10 Договору оренди обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженим Кабінетом Міністрів України формам, які заповнюються під час укладення або змін умов договорів або продовження його дії.

Пунктом 13 Договору оренди встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п.289.2 статті 289 Податкового кодексу України).

Суд встановив, що згідно з даними Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить: за 2017 рік - 1,0; за 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; за 2020 рік - 1,0; за 2021 рік - 1,1, за 2022 рік - 1,15, за 2023 рік - 1,051.

Враховуючи вищевикладене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: у 2022 році - 20055625,32 грн; у 2023 році - 23063969,11 грн, у 2024 році- 24240231,54 грн.

Суд зазначає, що відсутність витягів про нормативну грошову оцінку землі за кожен рік спірного періоду не впливає на оплатність.

Верховний Суд у постанові від 29.05.2020 по справі №922/2843/19 зробив висновок про те, що чинне земельне законодавство, в тому числі стаття 20 Закону України «Про оцінку земель», не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі «реального часу», тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.

Пунктом 9 договору оренди встановлено, що річна оренда плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Враховуючи умови встановлені для розрахунку орендної плати за договором, орендна плата за 2022 рік становить 601668,76 грн (50139,06 грн/місяць); за 2023 рік - 691919,07 грн (57659,92 грн/місяць); за 2024 рік - 727206,94 грн (60600,58 грн/місяць).

Позивачем заявлено до стягнення заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2022 по 01.08.2024.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022 доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України. Такі зміни набрали чинності 17.03.2022.

Земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:12:039:0002 розташована у м.Покровськ (раніше - Красноармійськ).

Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789). Зазначений Перелік набрав чинності 26.04.2022.

Покровська міська територіальна громада була включена до вказаного Переліку.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №309 від 22.12.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за № 453/37789 (із змінами). Дата набрання наказом чинності - 27.12.2022.

Покровська міська територіальна громада відповідно до Переліку (у редакції чинній на час спірного періоду) віднесена до території можливих бойових дій та не містить дати припинення можливості бойових дій.

Згідно з частиною 1 постанови Кабінету Міністрів України №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06.12.2022, території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.

Прирівнювання територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується до:

-зупинення вчинення виконавчих дій, заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень у випадках, установлених пунктом 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження»;

-надання доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції;

-цілей реалізації положень пунктів 8-16 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування».

Таким чином, Покровська міська територіальна громада є територією на якій ведуться (велися) бойові дії та відповідно підпадає під критерії суб'єктів, які відповідно до п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX, які не сплачують орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності.

В подальшому, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023 внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Вказані зміни набрали чинності 06.05.2023.

Згідно з приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

З набранням чинності наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 16.09.2024 № 293 «Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Покровську міську територіальну громаду віднесено до зони активних бойових дій, при цьому дату початку активних бойових дій визначено з 23.08.2024, отже Покровську міську територіальну громаду віднесено до території активних бойових дій з 23.08.2024.

Отже суд дійшов висновку, що відповідач в силу вищезазначених положень в період з 26.04.2022 (дата набрання чинності наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змін до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України), був звільнений від обов'язку щодо сплати Покровській міській раді орендної плати за договором оренди землі.

Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Пунктом 11 спірного договору визначено, що орендна плата вноситься щомісячно. Тобто, строк виконання вказаних обов'язків є таким, що настав.

Враховуючи вищевикладене, відповідач за Договором про оренду землі повинен сплатити позивачу орендну плату;

за період з 01.01.2022 - 31.03.2022 у розмірі 150417,18 грн;

за період з 01.04.2022 - 25.04.2022 - 41782,55 грн;

за період з 06.05.2023-31.05.2023 у розмірі 48360,00 грн;

за період з 01.06.2023-31.12.2023 у розмірі 403619,44 грн;

за період з 01.01.2024 - 30.07.2024 у розмірі 424204,06 грн.

Загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем за спірний період складає 1068383,23 грн.

Матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем вказаної заборгованості та/або спростування зазначених позивачем обставин справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістом ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача орендної плати у розмірі 1717791,88 підлягають частковому задоволенню у розмірі 1068383,23 грн.

У відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РСІ» (85323, Донецька обл., м.Мирноград, вул. Курська, буд. 23, ідентифікаційний код 30871824) на користь Покровської міської ради Донецької області (85300, Донецька обл., м.Покровськ, пл.Незалежності, буд.11, ідентифікаційний код 04052933) заборгованість у розмірі 1068383 (один мільйон шістдесят вісім тисяч триста вісімдесят три) грн 23 коп. та судовий збір у розмірі 16027 (шістнадцять тисяч двадцять сім) грн 00 коп.

3. В іншій частині позову відмовити.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 28.07.2025

Суддя М.В. Хабарова