Постанова від 25.07.2025 по справі 635/5285/25

Справа 635/5285/25

Провадження 3/635/2396/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2025 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Якішиної О.М.

за участю секретаря Старишко Д.В.

прокурора Сімоненко К.Ю.

особи, яка притягується

до відповідальності ОСОБА_1

розглянувши матеріали, що надійшли з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Вільхівської сільської ради, являючись згідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 17.04.2025 року о 09-51 год. , подав без поважних причин щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п.2-7 р.ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», з зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Вільхівської сільської ради, являючись згідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 17.04.2025 року о 09-56 год., подав без поважних причин щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п.2-7 р.ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», з зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Вільхівської сільської ради, являючись згідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 17.04.2025 року о 10-05 год. , подав без поважних причин щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п.2-7 р.ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», з зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Вільхівської сільської ради, являючись згідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 17.04.2025 року о 10-08 год., подав без поважних причин щорічну декларацію за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п.2-7 р.ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», з зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у несвоєчасному поданні декларацій визнав повністю та пояснив, що у зв'язку з великим обсягом роботи забув про необхідність подання декларацій.

Прокурор в судовому засіданні вважав повністю доведеною вину ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та просив призначити адміністративне стягнення у розмірі 850 грн.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, вислухавши ОСОБА_1 , суд вважає повністю доведеною винуостаннього у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступного.

Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Відповідно до ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно з ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про запобігання корупції" посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права.

Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п. 2-7 р. ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюється вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" ,народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції", суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в", "ґ" п.п. 2, 4 ч.1 ст.3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у п. 1 ч.1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Згідно абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 ст. 65-1 Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч.1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Факт скоєння ОСОБА_1 правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується наступними доказами, дослідженими судом:

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 365 від 01.07.2025 року, в якому викладені обставини порушення ОСОБА_1 п.2-7 р.ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції»;

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 366 від 01.07.2025 року, в якому викладені обставини порушення ОСОБА_1 п.2-7 р.ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції»;

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 367 від 01.07.2025 року, в якому викладені обставини порушення ОСОБА_1 п.2-7 р.ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції»;

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 368 від 01.07.2025 року, в якому викладені обставини порушення ОСОБА_1 п.2-7 р.ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції»;

- витягом положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;

- довідкою 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст.ст. 172-4 - 172-9 КУпАП станом на 01.07.2025 р. не притягувався, згідно відомостей Інформаційного порталу Національної поліції України;

- копією характеристики ОСОБА_1 , виданою Вільхівською сільською радою Харківського району, Харківської області, відповідно до якої останній характеризується позитивно;

- копією присяги Гребенчуа від 01.12.2020 р., відповідно до якої він вступаючи в права депутата Вільхівської сільської ради зобов'язується усіма своїми діями дбати про благо громади та добробуту його жителів, гідно представляти своїх виборців, отстоювати їх права та свободи, присягає додержуватись Конституції України, Законів України, Статуту територіальної громади, виконувати свої обов'язки в інтересах територіальної громади. Присяга містить особистий підпис ОСОБА_1 ;

- копією протоколу І сесії VІІІ скликання ІІ пленарного засідання Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області від 01.12.2020 р.;

- копією списку депутатів Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області VІІІ скликання;

- копією постанови № 26 від 26.10.2020 року перших місцевих виборів 25.10.2020 р. Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області про визнання обраними депутатів Вільхівської сільської ради в багатомандатному виборчому окрузі, відповідно до якої ОСОБА_1 було визнано обраним депутатом по багатомандатному виборчому округу № 3;

- копією рішення Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області ІІ сесії VІІІ скликання ІІ пленарного засідання від 21.12.2020 р. про затвердження регламенту Вільхівської сільської ради VІІІ скликання;

- копією протоколу І сесії VІІІ скликання ІІ пленарного засідання Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області від 27.11.2020 р.;

- копією списку депутатів Вільхівської сільської ради, що прибули на І сесію VІІІ скликання 27.11.2020 р.;

- копією рішення Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області І сесії VІІІ скликання від 27.11.2020 р. про затвердження Порядку денного І сесії Вільхівської сільської ради VІІІ скликання;

- копією рішення Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області ІІ сесії VІІІ скликання від 27.11.2020 р. про початок повноважень Вільківського сільського голови;

- копією рішення Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області ІІ сесії VІІІ скликання від 27.11.2020 р. про утворення Вільхівської сільської радита про початок реорганізації сільських та селищних рад, що увійшли до складу Вільхівської сільської ради;

- копією щорічної декларації ОСОБА_1 за 2021 рік, поданої останнім 17.04.2025 р. о 09-51 год.;

- копією щорічної декларації ОСОБА_1 за 2022 рік, поданої останнім 17.04.2025 р. о 09-56 год.;

- копією щорічної декларації ОСОБА_1 за 2023 рік, поданої останнім 17.04.2025 р. о 10-05 год.;

- копією щорічної декларації ОСОБА_1 за 2024 рік, поданої останнім 17.04.2025 р. о 10-08 год.

Доказів поважності причини несвоєчасного подання щорічної декларації ОСОБА_1 суду не надано і об'єктивних причин, які б перешкоджали поданню декларації, судом не встановлено.

Таким чином, дослідженням наданих суду доказів встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин щорічні декларації за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за що ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 36 КпАП України при вчиненні особою двох або більше адміністративних правопорушень стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Вирішуючи питання щодо міри адміністративного стягнення, яке необхідно призначити ОСОБА_1 , враховуючи особу правопорушника, а саме те, що дані, які б з негативного боку характеризували ОСОБА_1 суду не надані, враховуючи ступінь його вини у скоєних ним адміністративних правопорушеннях, яка доведена матеріалами справи, а також враховуючи відсутність обставини, що обтяжують відповідальність та відсутність обставин, що пом'якшують відповідальність, суд дійшов висновку про необхідність піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначає стягнення у межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у вигляді штрафу, вважаючи, що саме ця міра покарання буде достатньою для виправлення порушника та запобігання вчинення ним нових адміністративних правопорушень.

Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.

Отже, відповідно до вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 33, 36, 221, 283, ч.1 ст.172-6 КпАП України, Законом України «Про запобігання корупції», Законом України «Про судовий збір», суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6КУпАП, та на підставі ст.36 КпАП України остаточно призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави (Протокол № 365, Протокол № 366, Протокол № 367, Протокол № 368; Отримувач коштів ГУК Харків обл/СТГ Вільхів/21081100; Код класифікації доходів бюджету 21081300; Код за ЄДРПОУ 37874947; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA 688999980313080106000020631) в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави на розрахунковий рахунок - UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, МФО-899998, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код суду (ЄДРПОУ) - 02894007, судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Харківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Повний текст постанови складено 28.07.2025 р.

Суддя О.М. Якішина