ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" липня 2025 р. справа № 300/4579/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Панікара І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), за змістом якого просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача у проведенні перерахунку та виплати пенсії із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з 01.02.2021 згідно довідки Управлінням СБУ в Івано-Франківській області від 17.03.2025 за № 518, 01.02.2022 згідно довідки Управлінням СБУ в Івано-Франківській області від 17.03.2025 № 519 та з 01.02.2023 згідно довідки Управлінням СБУ в Івано-Франківській області № 520;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з 01.02.2021 згідно довідки Управлінням СБУ в Івано-Франківській області від 17.03.2025 за № 518, 01.02.2022 згідно довідки Управлінням СБУ в Івано-Франківській області від 17.03.2025 № 519 та з 01.02.2023 згідно довідки Управлінням СБУ в Івано-Франківській області № 520, з урахуванням проведених платежів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII. На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 по справі №300/9655/24 Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області виготовило довідки від 17.03.2025 за № 518 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2021, за № 519 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2022 та за № 520 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2023. Позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі зазначених довідок, однак, отримала відмову. Вважаючи протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, остання звернулася до суду з цим позовом з метою захисту порушеного права.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 263 КАС України (а.с.19).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 18.07.2025, згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечила. Вказала, що перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється тоді, коли буде прийнято Кабінетом Міністрів України відповідну постанову, яка в подальшому і буде слугувати підставою для перерахунку пенсії. Так, на виконання Постанови № 103 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018. Після скасування пунктів 1-2 Постанови № 103, урядом України не приймалися рішення щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям. Також, представник відповідача звернула увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 внесла зміни до пункту 4 постанови № 704 від 30.08.2017. Окрім того, представник відповідача вказав на пропущений строк звернення до суду. Просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі (а.с.24-30).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 по справі № 300/9655/24 Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області виготовило:
довідку від 17.03.2025 за № 518 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою: старшого юристконсульта УСБУ в Івано-Франківській області, за нормами, чинними станом на 01.01.2021, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017. Згідно вказаної довідки грошове забезпечення за вказаною посадою становить: посадовий оклад - 8350,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1820,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 4576,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (40%) - 5898,60 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1252,50 грн.; премія (10%) - 835,00 грн., всього 22732,30 грн. (а.с.11);
довідку від 17.03.2025 за № 519 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою: старшого юристконсульта УСБУ в Івано-Франківській області, за нормами, чинними станом на 01.01.2022, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017. Згідно вказаної довідки грошове забезпечення за вказаною посадою становить: посадовий оклад - 9130,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1980,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 4999,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (56%) - 9021,32 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1369,50 грн.; премія (10%) - 913,00 грн., всього 27413,32 грн. (а.с.12);
довідку від 17.03.2025 за № 520 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою: старшого юристконсульта УСБУ в Івано-Франківській області, за нормами, чинними станом на 01.01.2023, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017. Згідно вказаної довідки грошове забезпечення за вказаною посадою становить: посадовий оклад - 9880,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2150,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 5413,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (77%) - 13431,50 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1482,50 грн.; премія (10%) - 988,00 грн., всього 33345,00 грн. (а.с.13).
Позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з 01.02.2021 згідно довідки Управлінням СБУ в Івано-Франківській області від 17.03.2025 за № 518, 01.02.2022 згідно довідки Управлінням СБУ в Івано-Франківській області від 17.03.2025 № 519 та з 01.02.2023 згідно довідки Управлінням СБУ в Івано-Франківській області № 520.
За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач, згідно листа, повідомив позивачку про відсутність законних підстав та відповідних повноважень для врахування наданих позивачкою довідок та проведення перерахунку її пенсії (а.с.14-15).
Позивачка, вважаючи відмову відповідача протиправною та такою, що порушує її право на належне пенсійне забезпечення, звернулася до суду з метою захисту своїх прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин. (надалі - Закон № 2011-XII), яким передбачено, зокрема,
- до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення ( частина друга статті 9 Закону № 2011-XII);
- грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. ( частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2262-XII), який передбачає, зокрема, що:
- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 43 Закону № 2262-XII).
- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (частина 1 статті 63 Закону № 2262-XII).
- якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.( частина 2 статті 63 Закону № 2262-XII).
- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону № 2262-XII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), яким визначено, що:
- пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-XII, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45 в редакції постанови КМ № 103 від 21.02.2018).
- довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3 Порядку № 45 в редакції постанови КМ № 1372 від 23.12.2009).
- під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. (пункт 5 Порядку № 45).
З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі № 520/3360/19 та від 03.09.2020 у справі № 553/3619/16-а.
Водночас, вищеописані норми права свідчать про те, що до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особа була звільнена зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Спірність питання у даній справі полягає у правомірності відмови відповідача у перерахунку пенсії на підставі довідок, виданих державним органом, з якого позивач був звільнений із служби, про розмір грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2023, 01.01.2022, 01.01.2023.
На обґрунтування правомірності вказаних дій відповідач покликається на те, що довідки від 17.03.2025 за № 518 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2021, за № 519 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2022 та за № 520 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2023, складені з порушенням вимог Порядку № 45, оскільки повідомлень про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не отримувало.
Суд не погоджується з вказаною позицією відповідача з огляду на таке.
Як зазначалось вище, довідки від 17.03.2025 за № 518 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2021, за № 519 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2022 та за № 520 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2023, що враховуються для перерахунку пенсії позивача, були видані на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 № 300/9655/24.
Даний висновок суду у справі № 300/9655/24 вмотивований серед іншого тим, що Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 зазначив, що:
з 01.01.2020 року положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
За положеннями частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому, у статті 370 КАС України додатково закріплено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами; невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З урахуванням встановлених судом обставин та враховуючи, що перерахунок пенсії позивача на підставі довідок від 17.03.2025 за № 518 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2021, за № 519 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2022 та за № 520 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2023, обумовлено підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року згідно із Законом № 1928-IX, що підтверджується судовим рішенням, яке набрало законної сили, то довід відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі вказаних довідок є необґрунтованим.
Таким чином, відмова пенсійного органу в проведенні перерахунку та виплаті позивачці пенсії на підставі довідок Управління СБУ в Івано-Франківській області від 17.03.2025 за № 518 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2021, за № 519 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2022 та за № 520 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2023, є протиправною, а позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
Так, відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до пункту 23 частини 1 статі 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
З метою відновлення порушеного права позивачки похідна позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити позивачці перерахунок та виплату її пенсії з 01.02.2021 на підставі довідки Управління СБУ в Івано-Франківській області № 518 від 17.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з 01.02.2022 на підставі довідки Управління СБУ в Івано-Франківській області № 519 від 17.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, та з 01.02.2023 на підставі довідки Управління СБУ в Івано-Франківській області № 520від 17.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стосовно пропущеного строку на звернення до суду, про що вказує представниця відповідача у відзиві на позов, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що позивачка 17.03.2025 отримала довідки № 518, № 519, № 520 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою станом відповідний рік та в 31.03.2025 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі даних згаданих довідок. Позивачка вважає, що такий перерахунок повинен бути проведений з 01.02.2021, з 01.02.2022, та з 01.02.2023. З позовом щодо оскарження дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачка звернулася до суду 30.06.2025. Отже, позивач не порушив строку звернення до суду.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із нормами частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Водночас, всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів в повному об'ємі правомірності своїх дій.
За таких обставин, заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими, внаслідок чого, адміністративний позов підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, згідно із квитанцією від 30.06.2025 підтвердила сплату судового збору на суму 1211,20 грн., за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 - задоволити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2021 на підставі довідки Управління СБУ в Івано-Франківській області № 518 від 17.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з 01.02.2022 на підставі довідки Управління СБУ в Івано-Франківській області № 519 від 17.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, та з 01.02.2023 на підставі довідки Управління СБУ в Івано-Франківській області № 520від 17.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.02.2021 на підставі довідки Управління СБУ в Івано-Франківській області № 518 від 17.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з 01.02.2022 на підставі довідки Управління СБУ в Івано-Франківській області № 519 від 17.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, та з 01.02.2023 на підставі довідки Управління СБУ в Івано-Франківській області № 520від 17.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців,15, м. Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя /підпис/ Панікар І.В.