Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 липня 2025 року Справа№640/10088/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в загальному письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Конкорд -ДС Плюс" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Конкорд-ДС Плюс" (вул. Михайлівська, 18В, прим. 105,Київ 1,01001, код ЄДРПОУ 37245014) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м.Київ, вул. Шолуденка 33/19 ЄДРПОУ 44116011), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві №00944440705 від 21.12.2021 року про зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 5 130 131,00 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві №00944500702 від 21.12.2021 року сума донарахованих грошових зобов'язань з ПДВ 466 711,00грн. (в т.ч. основний платіж з ПДВ 373 369,00грн. та фінансові санкції 93 342,00грн.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував безпідставністю висновків податкового органу, викладених в акті документальної позапланової виїзної перевірки. На підставі Акта перевірки на адресу ТОВ «Конкорд ДС Плюс» надіслані податкові повідомлення-рішення №00944440705 від 21.12.2021р. (форма В4) про зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 5 130 131,00 грн. та №00944500702 від 21.12.2021р. (форма Р) сума донарахованих грошових зобов'язань з ПДВ 466 711,00грн. (в т.ч. основний платіж з ПДВ 373 369,00грн. та фінансові санкції 93 342,00грн.)
Зазначає, що оскільки послуга на приєднання не надана (що підтверджується не підписаними Актами між Сторонами), у зв'язку із цим і не виникає зобов'язання ТОВ «Ріелт-Буд» компенсувати таку послугу, а ТОВ «Конкорд-ДС Плюс» включати такі податкові зобов'язання податкову декларацію. Тобто виходячи з вимог до оформлення первинних документів, визначених Законом «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», дата складання документа є одночасно і датою оформлення акта, і датою приймання-передачі результатів робіт (послуг). Отже, результат господарських операцій (зокрема, визнання доходів і витрат) відображають у бухобліку у звітних періодах їх здійснення - на підставі оформлених первинних документів. Враховуючи наведене, просить позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.07.2022 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження з повідомленням учасників справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.03.2025 року прийнято зазначену адміністративну справу до провадження.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.05.2025 року продовжено підготовчого засідання до 25.06.2025 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.06.2025 року закрито підготовче засідання та призначено для розгляду справи по суті.
Відповідач позов не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що в ході перевірки було встановлено, що придбана послуга у ТОВ «БУДПРОМІНФРАСЕРВІС», а саме: послуга створення технічної можливості приєднання до електричних мереж, не компенсована контрагентом ТОВ «РІЕЛТ-БУД» та не включена до податкових зобов'язань. Таким чином, в порушення п. 188.1 ст, 188, п. 200.4 ст. 200 Кодексу, ТОВ «КОНКОРД-ДС ПЛЮС» занижено показники, задекларовані в рядку 9 (колонка Б) «Усього податкових зобов'язань» податкової декларації з ПДВ на загальну суму 5 503 500 грн., у тому числі за вересень 2021 року на суму 5 503 500 гри. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДПРОМІНФРАСЕРВІС» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 34770293 що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Контролюючим органом на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 СТ.20, п.п. 75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п
78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (із змінами та доповненнями) (далі - Кодекс), на підставі наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 09.11.2021 № 8879-п, проведена документальна позапланова виїзна перевірка
За результатами проведення перевірки контролюючим органом складено акт від 24.11.2021 № 86959/26-15-07-02-03-17/37245014 (далі - акт перевірки) та встановлено порушення вимог: п.188.1 СТ.188, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ, зі змінами та доповненнями, в результаті чого:
- занижено податок на додану вартість, що підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету в періоді, що перевірявся, на загальну суму 373 369 грн., в т.ч. за версень 2021 року в сумі 373 369 гривень:
- завищено від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду рядка 21 Декларації з податку на додану вартість за вересень 2021 року у сумі 5 130 131 гривень.
На підставі Акта перевірки на адресу ТОВ «Конкорд ДС Плюс» відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення №00944440705 від 21.12.2021р. (форма В4) про зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 5 130 131,00 грн. та №00944500702 від 21.12.2021р. (форма Р) сума донарахованих грошових зобов'язань з ПДВ 466 711,00грн. (в т.ч. основний платіж з ПДВ 373 369,00грн. та фінансові санкції 93 342,00грн.), зазначені податкові повідомлення рішення були отримані підприємством ТОВ «Конкорд - ДС Плюс».
Не погоджуючись із вказаним Актом перевірки, 11.01.2022 ТОВ «Конкорд-ДС Плюс» подало до Державної податкової служби скаргу за №110122 на податкові повідомлення рішення №00944440705 та №00944500702 від 21.12.2021.
Рішенням Державної податкової служби України від 10.06.2018 № 5531/6/99-00-06-01- 05-06 скаргу ТОВ «Конкорд ДС Плюс» залишено без задоволення, а податкові повідомлення- рішення №00944440705 та №00944500702 від 21.12.2021 без змін.
Як вбачається з матеріалів справи 18.06.2019 року було укладено Договір №18/06-19-1, відповідно до п.1.1 ТОВ «Будпромінфросервіс» (Сторона-1 за Договором) зобов'язується створити технічну можливість приєднання до електричних мереж об'єктів ТОВ «Конкорд-ДС Плюс» (Сторона- 2 за Договором) розташованих у багатофункціональному житловому районі по вул. Гречка Маршала/просп. Правди. Потужність, яка необхідна Стороні-2 для приєднання об'єктів до електричних мереж в місці забезпечення потужності - 20,780 МВт.
Відповідно до п. 2.1. Договору №18/06-19-1 від 18.06.2019 предметом договору є те, що Сторона-1 зобов'язуються створити технічну можливість приєднання до електричних мереж об'єктів Сторони-2 шляхом будівництва підстанції 54 МВт, далі ПС «МОСТИЦБКА», а Сторона-2 здійснює оплату у визначеному Договором розмірі, пропорційному необхідній Стороні-2 потужності (20,780 МВт), що буде забезпечена при будівництві ПС «МОСТИЦБКА».
Згідно із п. 3.1.1. Договору №18/06-19-1 від 18.06.2019 Сторона -1 зобов'язана Створити установленому порядку технічну можливість приєднання об'єктів Сторони-2 до електричних мереж шляхом будівництва ПС «МОСТИЦБКА» за умови належного виконання Стороною-2 зобов'язань, визначених пунктом 3.2.
Відповідно до п. 3.2.1 Договору №18/06-19-1 від 18.06.2019 Сторона-2 зобов'язана: Оплатити Стороні-1 вартість створення технічної можливості приєднання до електричних мереж.
Сторона-1 має право: Прийняти рішення щодо будівництва ПС «МОСТИЦБКА» самостійно, або із залученням підрядних організацій (п. .3.3.1 Договору №18/06-19-1 від 18.06.2019).
Пунктом 4.1. Договору №18/06-19-1 від 18.06.2019 Сторони визначили, що розрахунок плати Сторони-2 за створення технічної можливості приєднання до електричних мереж визначається як сума, що необхідна для будівництва ПС «МОСТИЦЬКА» (загальною потужністю 54 МВт), пропорційна необхідному Стороні-2 об'єму - 20,780 МВт (далі за текстом - «Плата»).
Відповідно до п. 4.2. Договору №18/06-19-1 від 18.06.2019 Плата розраховується на підставі проектно-кошторисної документації за правилом п.4.1. цього Договору та сплачується Стороною-2 у строки та на умовах встановлених додатковою угодою до цього Договору.
Сторони погодили, що розмір Плати підлягає коригуванню в залежності від фактичних витрат на будівництво ПС «МОСТИЦЬКА» (п. .4.4 Договору №18/06-19-1 від 18.06.2019).
Відповідно до п. 4.5. Створення Стороною-1 технічної можливості приєднання до електричних мереж об'єктів Сторони-2 за цим Договором підтверджується шляхом підписання Сторонами акту приймання-передачі та відповідними документами наданими уповноваженими Державними органами щодо ведення ПС «Мостицька» в експлуатацію.
20 квітня 2020 року відповідно до Додаткової угоди № 2 до договору № 18/06-19-1 від 18 червня 2019 року Сторони вирішили конкретизувати п. 1.1. Договору таким чином:
«1.1. За цим Договором створюється технічна можливість приєднання до електричних мереж об'єктів Сторони-2, розташованих у VI, VII, IX, X багатофункціональних житлових мікрорайонів по вул. Гречка Маршала/просп. Правди».
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди №2 від 20.04.2020 до Договору Сторони погодили п. 4.6. Договору викласти у наступній редакції: Сторона-1 подає Стороні-2 до підписання акт приймання-передачі послуг за 10 (десять) днів до підготовки акта готовності об'єкта до експлуатації, розташованих у VI, VII, IX, X багатофункціональних житлових мікрорайонів по вул. Гречка Маршала/просп. Правди».
На виконання умов договору №18/06-19-1 та додаткам до договору підприємством ТОВ «Конкорд-ДС Плюс» було здійснено оплати авансу за період 01.07.2019р. - 01.04.2020р. (сплата за створення технічних умов з перспективою будівництва VI, УП. IX. X. макрорайонів) у розмірі 33 021 000,00грн. на адресу ТОВ «Будпромінфросервіс».
Між ТОВ «Конкорд-ДС Плюс» та ТОВ «Ріелт-Буд» укладено Договір № 01Б-26/01- 18СІД від 28.01.2018, предметом якого відповідно до п.1.1. є зобов'язання та права Сторін по Проектуванню та Будівництву Об'єкта на Земельній ділянці з метою отримання кожною з Сторін частини в збудованому Об'єкті та/або іншої вигоди (майна та/або коштів, та/або майнових прав, та/або результатів виконаних робіт чи наданих послуг) в порядку та на умовах, визначених в Договорі.
Згідно із частиною Договору «Визначення термінів» «Земельна ділянка» - частина земної поверхні (територія) орієнтовною загальною площею 6,83 га (шість цілих вісім три сотих) гектара, розташована на перетині проспекту Правди та вулиці Маршала Гречка в Подільському районі міста Києва, кадастровий номер: 8000000000:91:066:0097), що належить ДП «НДВА «Пуща-Водиця». Сторона 1 має право на залучення третіх осіб та співінвесторів для будівництва Об'єкта відповідно до пункту 4.4. та підпункту 6.4.4 інвестиційного договору №2811-1-ід/11 від 28 листопада 2011 року (Нова редакція від 28 жовтня 2014 року), укладеного з ДП «НДВА «Пуща-Водиця» (код за СДРПОУ 00849296).
Згідно із п. 3.1. Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018 Сторона 1 здійснює функції замовника Будівництва Об'єкта в частині, що передбачена даним Договором, а саме:
Відповідно до п. 3.1.1 Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018 Забезпечує комунікацію та документообіг з землекористувачем Земельної ділянки, що необхідні для реалізації Договору, в тому числі шляхом забезпечення здійснення Землекористувачем дій, необхідних для реалізації цього Договору, (підписання/затвердження документів, підготовлених Стороною 2 чи компетентними органами (заяви/листи/звернення щодо оформлення документів на Земельну ділянку і сам правовстановлюючий документ на Земельну ділянку, оформлення документів для звільнення Земельної ділянки від Об'єктів знесення, отримання вихідних даних (містобудівні умови та обмеження, технічні умови) на Проектування Об'єкта, затвердження завдання на Проектування Об'єкта, затвердження Проектної документації, отримання погоджень та дозволів від відповідних державних органів та організацій, експертних висновків, звернення про отримання дозвільних документів на виконання підготовчих робіт та на виконання робіт по Будівництву Об'єкта з лімітами і точками підключення електроенергії, води та інших необхідних комунікацій на Будівельному майданчику, а також ордер на тимчасове порушення благоустрою та ордери на прокладення зовнішніх мереж у зв'язку з Будівництвом Об'єкта, підписання та одержання документа про відповідність збудованого Об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, довіреності тощо), особистої участі повноважених осіб в процесуальних діях та при поданні чи отриманні документів тощо) та передання Стороні 2 відповідних документів протягом 2 (двох) робочих днів з моменту їх отримання.
Забезпечує розробку Проектної документації стадії «П», та протягом 2 (двох) робочих днів з моменту отримання позитивного висновку та затвердження Проектної документації в передбаченому Законодавством порядку передає її Стороні 2 на умовах, передбачених цим Договором, за актом приймання-передавання у трьох примірниках на паперових носіях та в одному примірнику в електронному вигляді. Крім того передає Стороні 2 засвідчені копії правовстановлюючих документів на Земельну ділянку протягом 10 (десяти) робочих днів з дня укладення цього Договору. Забезпечує здійснення авторського нагляду при Будівництві Об'єкта (п. 3.1.2. Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018).
Згідно із п. 3.1.11 Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018, визначено, що Сторона 1 вправі на власний розсуд залучати третіх осіб до виконання даного Договору, в тому числі на Проектування Об'єкта та спорудженням зовнішніх інженерних мереж на Земельній ділянці.
Відповідно до п. 3.2. Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018, Сторона 1 делегує (передає) Стороні 2 на час Проектування Об'єкта та Будівництва Об'єкта на всіх етапах реалізації Договору частину функцій замовника будівництва Об'єкта, які визначені Законодавством (в тому числі Положенням про замовника-забудовника (єдиного замовника, дирекцію підприємства, що будується) і технічний нагляд», затвердженим Постановою Держбуду СРСР від 02.02.1988 р. №16), а саме. Сторона 2 в повному обсязі здійснює функції замовника будівництва Об'єкта, крім тих, що цим Договором покладені на Сторону 1.
Фінансування витрат, необхідних для реалізації цього Договору, в тому числі для розробки Проектної' документації' та Будівництва Об'єкта, забезпечується Стороною 2 (П. 4.1. Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018.
Пунктом 4.2. Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018, Сторонами визначено, що Обсяг фінансування визначаються згідно з даним Договором на підставі розробленої та погодженої Проектної документації на Будівництво Об'єкта, укладених договорів на Проектування та Будівництво Об'єкта, іншої документації, відповідно до якої визначаються витрати, необхідно для Проектування та Будівництва Об'єкта.
Сторони у п. 4.2.1 Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018, визначили, що витрати Сторони 2 по реалізації Договору можуть бути віднесені в тому числі:
витрати (їх компенсація) на розробку Проектної документації та здійснення авторського нагляду при будівництві Об'єкта;
витрати (їх компенсація) на виконання робіт по звільненню Земельної ділянки від Об'єктів знесення;
витрати по підготовці Будівельного майданчику для Будівництва Об'єкта;
витрати на Будівництво Об'єкта;
витрати на відрахування (передання) та платежі, передбачені Законодавством щодо Об'єкта.
витрати по сплаті комунальних послуг, таких як водопостачання, електроенергія, каналізація, газопостачання, вивіз сміття, прибирання території та інших, які можуть бути необхідними під час Будівництва Об'єкта;
витрати на забезпечення техніки безпеки та охорону Будівельного майданчику та Об'єкта;
витрати, пов'язані зі страхуванням Об'єкта або страхуванням будь-якої діяльності на Об'єкті, або будь-якої відповідальності, яка випливає з реалізації' Договору, у разі їх понесення;
витрати, пов'язані з виплатою заробітної плати персоналу, що забезпечує реалізацію Договору та всі інші витрати, пов'язані з Будівництвом Об'єкта та прийняттям його експлуатацію.
Пунктом 4.2.2. Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018 Сторони визначили, що Оскільки фінансування Будівництва Об'єкта в повному обсязі є обов'язком Сторони 2, Сторона 2 вправі змінювати вартість Проектування та Будівництва Об'єкта.
П. 4.2.5 Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018, Сторона 2 забезпечує сплату (або компенсацію Стороні 1) передбаченого Законодавством пайового внеску на розвиток соціальної та інженерно -транспортної інфраструктури населеного пункту щодо Об'єкта в цілому.
П. 4.2.6 Договору №01Б-26/01-18СІД від 28.01.2018, Сторона 2 компенсує Стороні 1, або третій особі, визначеній Стороною 1, витрат, пов'язаних з спорудженням зовнішніх інженерних мереж на Земельній ділянці пропорційно до площі Сторони 2 в Об'єкта та пропорційно навантаженню на мережі такої частини Об'єкта.
Розмір витрат на спорудження зовнішніх інженерних мереж, які Сторона 2 повинна компенсувати Стороні 1, визначається, виходячи з проектної документації на їх створення та укладених договорів на їх проектування та будівництво, шляхом розрахунку, враховуючи те, що технічні умови отримані з перспективою будівництва І, 11, Іп.к. III та 1 п.к. VI макрорайонів, а будівництво здійснюється І макрорайону.
Тобто, за договором № 01Б-26/01-18СІД, ТОВ «РіелтБуд» компенсує ТОВ «Конкорд ДС -Плюс», або третій особі, витрати пов'язані з спорудженням зовнішніх інженерних мереж на Земельній ділянці пропорційно до площі (площа 6,83 та.) ТОВ «РіелтБуд» в Об'єкті та пропорційно навантаженню на мережі такої частини Об'єкту. Розмір витрат на спорудження зовнішніх інженерних мереж, які ТОВ «РіелтБуд» «Конкорд ДС -Плюс» є виключно з визначання, виходячи з проектної документації на їх створення та укладених договорів на їх проектування та будівництво, шляхом розрахунку пропорції до площі (площа 6.83 га.).
Як вбачається з акту перевірки Податковим органом було зазначено, що ТОВ «КОНКОРД-ДС ПЛЮС» включено до податкового кредиту послуги створення технічної можливості приєднання до електричних мереж придбаних у контрагента- постачальника ТОВ «БУДПРОМІНФРАСЕРВІС» (код 35392750), згідно договору від 18.06.2019року№ 18/06- 19-1. ТОВ «КОНКОРД-ДС ПЛЮС» було здійснено оплату авансу у розмірі 33 021 000,00 грн. на адресу ТОВ «БУДПРОМІНФРАСЕРВІС» та ТОВ «БУДПРОМІНФРАСЕРВІС» не надано актів виконаних робіт, проте, послуга приєднання до електричних мереж для здійснення будівництва житлової забудови фактично надана ТОВ «КОНКОРД-ДС ПЛЮС», оскільки електроенергія отримана та використовується для будівництва вказаних об'єктів. Станом на дату написання акта, сума авансу за створення технічних умов в розміри 33 021 000,00 грн. обліковується по рахунку Дт 631.
Враховуючи умови договору укладеного між ТОВ «КОНКОРД-ДС ПЛЮС» та ТОВ «РІЕЛТ-БУД», а саме: фінансування витрат, необхідних для реалізації цього договору, в тому числі для розробки проектно документації та будівництва об'єкта, забезпечується ТОВ «РІЕЛТ-БУД» протягом 10 (десяти) робочих днів з дати погодження сторонами розрахунку витрат.
Тобто, ТОВ «РІЕЛТ-БУД» повинно компенсувати ТОВ «КОНКОРД-ДС ПЛЮС» вищезазначені витрати.
Перевіркою встановлено, що придбана послуга у ТОВ «БУДПРОМІНФРАСЕРВІС», а саме: послуга створення технічної можливості приєднання до електричних мереж, не компенсована ТОВ «РІЕЛТ-БУД» та не включена до податкових зобов'язань ТОВ «КОНКОРД-ДС ПЛЮС».
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1. ст. 1 Податкового кодексу України).
Підпунктами 16.1.2 й 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 вказаного Кодексу встановлено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 вказаного Кодексу).
Таким чином, на позивача у справі покладений обов'язок щодо складання звітності, що стосується обчислення і сплати податків.
Відповідно до пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України, ст. 94 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до ст.185 Податкового кодексу України 185.1. Об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;
Згідно з п.187.1. ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до п. 188.1. ст.188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:
електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
У випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.
Згідно з п.200.4. ст.200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, визначені ст. 44 Податкового кодексу України, відповідно до п.п. 44.1 та 44.2 якої для цілей оподатковування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів (документи, створені в письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження і дозвіл адміністрації (власника) на їхнє проведення); регістрів бухгалтерського обліку (носії спеціального формату (паперові, електронні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів, машинограм і т.п., призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого нагромадження, групування й узагальнення інформації з первинних документів, прийнятих до обліку); фінансової звітності (бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період); інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених вищевказаними документами.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Відповідно до ст.9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
За висновками відповідача, викладеними в акті перевірки послуга ТОВ «Будпромінфрасервіс» фактично надана ТОВ «Конкорд-ДС Плюс» (ПС Мостицька побудована та введена в експлуатацію), а Акти прийняття-передач послуги між ТОВ «Конкорд-ДС Плюс» та ТОВ «Будпромінфрасервіс» не підписано, в свою чергу ТОВ «Ріелт-Буд» не компенсували такі послуги, хоча останнє використовує електроенергію з підстанції Мостицька у будівництві. Тому було зроблено висновок ТОВ «Конкорд ДС -Плюс» не було включено до податкових зобов'язань послугу за створення технічної можливості приєднання до електричних мереж.
Разом з цим, згідно з відповіді наданої на Ухвалу суду від 18.10.2022 Приватним акціонерним товариством «ДТЕК Київські електромережі» ПС 110/10 кВ ПС «Мостицька» не підключена до електричних мереж системи розподілу електричної енергії. РП 549 отримує електроживлення: 1с. 10 кВ - від ПС «Куренівська», 2 с. від ПС «Приорська». Від РП 549 отримує живлення електричною енергією житловий комплекс «Варшавський квартал» та об'єкти будівництва в цьому комплексі. ПС 110/10 кВ ПС «Мостицька» не функціонує за своїм призначенням та відповідно не живить електричною енергією жодні об'єкти.
При цьому, відповідно до п. 4.5 договору №18/06-19-1 від 18.06.2019 р. між ТОВ «Конкорд-ДС Плюс» та ТОВ «Будпромінфрасервіс», факт створення технічної можливості підтверджується підписанням акту приймання-передачі та станом на момент подання декларації (01.10.2021) акт не був підписан та послуга не оформлена відповідним первинним документом, як того вимагає ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та п. 44.1 Податкового кодексу України.
Отже, правових підстав для відображення такої операції у складі податкових зобов'язань у позивача не було.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єктом владних повноважень доказів правомірності висновків про порушення позивачем норм законодавства з питань оподаткування не надано.
Вказане свідчить про необґрунтованість його висновків.
Отже, контролюючий орган прийшов до помилкового висновку, оскільки у матеріалах справи відсутні будь-які документи, що підтверджують надання саме позивачу послуги із приєднання до електромереж - всі припущення податкового органу ґрунтуються лише на судженнях.
Вказане призвело до помилкового винесення спірних податкових повідомлень-рішень, які не можна вважати законними і обґрунтованими, у зв'язку з чим вони підлягають скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м.Києві на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Конкорд-ДС Плюс" (вул. Михайлівська, 18В, прим. 105,Київ 1,01001, код ЄДРПОУ 37245014) до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві №00944440705 від 21.12.2021р. про зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 5 130 131,00 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві №00944500702 від 21.12.2021р. сума донарахованих грошових зобов'язань з ПДВ 466 711,00грн. (в т.ч. основний платіж з ПДВ 373 369,00грн. та фінансові санкції 93 342,00грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м.Києві (код ЄДРПОУ 43141267, 04116, м. Київ, вул.Шолуденка , буд. 33/19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Конкорд-ДС Плюс" (вул. Михайлівська, 18В, прим. 105,Київ 1,01001, код ЄДРПОУ 37245014) судовий збір у розмірі 24810,00 ( двадцять чотири тисячі вісімсот десять гривень).
Повний текст рішення складено та підписано 25.07.2025 року
Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка