Рішення від 25.07.2025 по справі 160/13438/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2025 рокуСправа №160/13438/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Михайлівська 11» (49040, м. Дніпро, ж/м Тополя-2, буд. 3 к.2 кв. 8; ЄДРПОУ 38528545) до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, площа Львівська, буд. 8; ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17А; ЄДРПОУ: 44118658) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

08.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Михайлівська 11» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12681211/38528545 від 28.03.2025 Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 17.02.2025, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Михайлівська 11», код ЄДРПОУ 38528545, датою її фактичного подання.

Обґрунтовуючи позов позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «МИХАЙЛІВСЬКА 11» (код ЄДРПОУ 38528545) зареєстровано та взято на облік ГУ ДПС у ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОН) 19.12.2021р. № 16962. Основним видом діяльності підприємства є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого майна (КВЕД 68.20). 29 квітня 2024 року між ТОВ «Михайлівська 11» (Покупець) та ПАТ АБ «Південний» (Продавець) укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна: нежитлова будівля (літера А), що розташована за адресою: м.Київ, вул. Михайлівська, 11. Загальна площа 3082,30 кв.м., вартість нежитлової будівлі згідно договору 237 609 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 6 510 347,58 грн. Підприємство подало декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2024 р., також подане повідомлення за формами 20-ОПП. Будівля, яку придбало ТОВ "Михайлівська 11" знаходилася в стані, що не дозволяє використовувати її для оренди ефективно. Тому, підприємством прийнято рішення про капітальний ремонт будівлі. Для цього були укладені договори з постачальниками будівельних матеріалів, а також договори на підрядні роботи по виконанню будівельних робіт. Всього площа будівлі становить 3082,3кв.м. Між ТОВ «Михайлівська 11» (Орендодавець) та ТОВ «Сондерс» (Орендар) було укладено договір N 01-11-2024 від 01.11.2024р., додаткова угода №1 від 01.01.2025р. на оренду частини нежитлового приміщення (літ.А) площею 1871,7 кв.м. - 2, 3, 4 та 5 поверх, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Михайлівська, буд. 11. У п. 3.1. Додаткової угоди № 1 до Договору регламентовано, що розмір орендної плати становить гривневий еквівалент 15722,28 дол. США. Тобто, на дату виставлення рахунку на оплату із врахуванням середнього курсу продажу валюти в банках України та у повній відповідності до умов укладеного сторонами договору орендна плата за лютий 2025р. становить 661750,76 грн. Тому, 05.02.2025р. ТОВ «Михайлівська 11» виставило ТОВ «Сондерс» рахунок № 2 на загальну суму 661750,76 грн. Між ТОВ «Михайлівська 11» та ТОВ «Сондерс» 28.02.2025р. був підписаний акт надання послуг №10 суму 661750,76 грн, що відображено на бухгалтерському рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями». 17.02.2025 ТОВ Сондерс здійснило часткову передоплату орендної плати за лютий 2025р., у розмірі 102 789,98 грн. Згідно з вимогами норм чинного законодавства України з першої події ТОВ «Михайлівська 11», а саме: передоплати, була сформована і направлена на реєстрацію податкова накладна №2 від 17.02.2025р. (реєстраційний номер документа 9055559742). 10.03.2025 було отримано квитанцію (копія - додається) про зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 17.02.2025 (код форми J1201016). У подальшому 17.03.2025 за вих. № 1703/2025 позивачем було надано пояснення щодо реальності здійснення господарської операції по податковій накладній № 2 від 17.02.2025 на суму 102 789,98 грн., реєстрація якої була зупинена з додаванням усіх копій підтверджуючих документів, зазначених в квитанції про зупинення реєстрації. Однак, у відповідь позивачем отримано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної, відповідно до яких запропоновано надати копії первинних документів щодо постачання послуг, транспортування продукції, навантаження/розвантаження продукції, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Разом з тим, позивач вказує на те, що контролюючим органом не було узято до уваги той факт, що всі первинні документи, які стосуються господарської операції з податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, вже були надані позивачем. Також, всупереч вимогам норм чинного законодавства України не було конкретизовано перелік документів, яких на думку відповідачів не було надано. 28.03.2025 за результатами розгляду додаткових пояснень позивачем було отримано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12681211/38528545, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Не погоджуючись з вище вказаним рішенням позивачем 10.04.2025 року було застосоване право на адміністративне оскарження та подано скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з додавання пояснень та копій документів. Позивачем 16.04.2025 отримано рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №16627/38528545/2 від 16.04.2025, яким скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня - без змін. Вважаючи оскаржене рішення контролюючого органу протиправним, позивач звернувся до суду з означеним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 травня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

28.05.2025 року відповідачем- 1 надано відзив на позов (вх. № 28138/25), в якому він просив в задоволенні позову відмовити. Відповідач -1 зазначив, що зобов'язання ДПС України зареєструвати вищезазначену податкову накладну є необгрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов'язання ДПС зареєструвати податкову накладну є передчасним.

28.05.2025 року відповідачем- 2 надано відзив на позов (вх. № 28136/25), в якому останній заперечив проти позову. Відповідач -2 зазначив, що за результатами розгляду Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих платником з повідомленнями було винесено рішення №12681211/38528545 від 28.03.2025 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 17.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, з причини: «надання платником податку копій документів,складених / оформлених із порушенням законодавства». Також, в рішенні була зазначена Додаткова інформація: «Не надано звіт розрахунку обсягу використаної електричної енергії + формування реєстраційного ліміту за рахунок придбання: плити, шпаклівка, плінтуси, ПВХ, дверне полотно і т.д.». ТОВ "МИХАЙЛІВСЬКА 11" було подано скаргу на прийняте рішення. Відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України рішенням від 16.04.2025 № 16627/38528545/2 скаргу було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав: «ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки- фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних». Крім того, зазначено, що ТОВ "МИХАЙЛІВСЬКА 11" не віднесено до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Також, відповідач -2 зазначив, що подані позивачем документи містять недоліки: надані позивачем платіжні інструкції не містять підпису та печатки платника та/або отримувача, товарно-транспортні накладні містять недоліки щодо форми і змісту, які не дають можливості встановити фактичний рух товару. За таких обставин, оскаржене рішення є правомірним, а тому у суду відсутні підстави для його скасування.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 травня 2025 року, у задоволенні заяви представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд справи №160/13438/25 за правилами загального позовного провадження за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Михайлівська 11» (49040, м. Дніпро, ж/м Тополя-2, буд. 3 к.2 кв. 8; ЄДРПОУ 38528545) до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, площа Львівська, буд. 8; ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17А; ЄДРПОУ: 44118658) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено.

30.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду було надано відповідь на відзив (вх. № 28585/25), в якому позивач зазначив, що всі первинні документи, які стосуються господарської операції з податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, вже були надані відповідачу. Всупереч вимогам норм чинного законодавства не було конкретизовано перелік документів, яких на думку відповідача, не було надано з боку позивача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «МИХАЙЛІВСЬКА 11» (код ЄДРПОУ 38528545) зареєстровано та взято на облік ГУ ДПС у ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОН) 19.12.2021 № 16962. Основним видом діяльності підприємства, що визначено в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, є «надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого майна» ( КВЕД 68.20).

29 квітня 2024 року між ТОВ «Михайлівська 11» (покупець) та ПАТ АБ «Південний» (продавець) укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна: нежитлова будівля (літера А), що розташована за адресою: м.Київ, вул. Михайлівська, 11. Загальна площа 3082,30 кв.м., вартість нежитлової будівлі згідно договору 237 609 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 6 510 347,58 грн.

Підприємство подало Декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2024 р., також подане повідомлення за формами 20-ОПП.

Як зазначив позивач, будівля, яку придбало ТОВ "Михайлівська 11", знаходилася в стані, що не дозволяє використовувати її для оренди ефективно. Тому, підприємством прийнято рішення про капітальний ремонт будівлі. Для цього були укладені договори з постачальниками будівельних матеріалів, а також договори на підрядні роботи по виконанню будівельних робіт.

Між ТОВ «Михайлівська 11» (орендодавець) та ТОВ «Сондерс» (орендар) укладено договір № 01-11-2024 від 01.11.2024, Додаткова угода 1 від 01.01.2025р. на оренду частини нежитлового приміщення (літ.А) площею 1871,7 кв.м. - 2, 3, 4 та 5 поверх, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Михайлівська, буд.11. У п. 3.1. Додаткової угоди № 1 до Договору регламентовано, що розмір орендної плати становить гривневий еквівалент 15 722,28 Доларів США. На дату виставлення рахунку на оплату із врахуванням середнього курсу продажу валюти в банках України та у повній відповідності до умов укладеного сторонами договору орендна плата за лютий 2025р. становить 661750,76 грн.

05.02.2025 ТОВ «Михайлівська 11» виставило ТОВ «Сондерс» рахунок № 2 на загальну суму 661750,76 грн. Між ТОВ «Михайлівська 11» та ТОВ «Сондерс» 28.02.2025р. був підписаний акт надання послуг №10 суму 661750,76 грн, що відображено на бухгалтерському рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями».

17.02.2025 ТОВ Сондерс здійснило часткову передоплату орендної плати за лютий 2025р., у розмірі 102 789,98 грн.

Згідно з вимогами норм чинного законодавства України з першої події ТОВ «Михайлівська 11», а саме передоплати, була сформована і направлена на реєстрацію податкова накладна № 2 від 17.02.2025р. (реєстраційний номер документа 9055559742). 10.03.2025 було отримано квитанцію (копія - додається) про зупинення реєстрації податкової накладної № 2 від 17.02.2025 (код форми J1201016).

У подальшому 17.03.2025 за вих. № 1703/2025 позивачем було надано пояснення щодо реальності здійснення господарської операції по податковій накладній № 2 від 17.02.2025р. на суму 102789,98 грн., реєстрація якої була зупинена з додаванням усіх копій підтверджуючих документів, зазначених в квитанції про зупинення реєстрації.

Позивачем отримано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної від 19.03.2025 № 12642627/38528545, відповідно до яких запропоновано надати копії первинних документів щодо постачання послуг, транспортування продукції, навантаження/розвантаження продукції, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

28.03.2025 за результатами розгляду додаткових пояснень позивачем було отримано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12681211/38528545, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

В подальшому позивачем подано скаргу на рішення про відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з доданням пояснень та копій документів.

За результатами розгляду скарги, позивачем 16.04.2025 отримано рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 16627/38528545/2 від 16.04.2025, яким скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня залишено без змін.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 року (далі Порядок № 1165).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Аналіз вказаних норм свідчить, що контролюючий орган після надходження податкової накладної до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема, щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій. Автоматизований моніторинг відповідності платника податку, яким складено податкову накладну, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку №1156). Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1156). У разі, якщо за результатами моніторингу визначено, що цей платник податку відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація податкової накладної зупиняється, про що платнику протягом операційного дня надсилалася відповідна квитанція. У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної також зупиняється. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію подукладені договори з поста

При цьому, суд також підкреслює, що на відміну від зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування), яке відбувається в автоматизованому режимі засобами програмного забезпечення ДПС України, прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) потребує проведення комісією регіонального рівня відповідного засідання, на якому членами комісії розглядаються та аналізуються надані платником податків документи та пояснення з метою прийняття обґрунтованого рішення зі спірного питання.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.

Приписами вказаного Порядку визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно п.4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 7 Порядку №520 встановлено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно п.9 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Згідно з п.10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Як вже зазначено вище, реєстрація поданої позивачем податкової накладної була зупинена з тієї причини, що вона відповідала критеріям оцінки ступеня ризику, визначених пунктом п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій

Пункт 1 додатку 3 до Порядку № 1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.

Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку № 1165.

Однак, відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.

Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.

Відтак, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не відповідає вимогам, що встановлені до неї пунктом 11 Порядку № 1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Крім того, у квитанції не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку № 1165.

У той же час, форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначена додатком до Порядку №520, передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні), мають бути підкреслені.

Підставами для відмови в реєстрації податкової накладної в оскарженому рішенні комісією зазначено: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

При цьому, в оскарженому рішенні не зазначено, які саме документі не надано або частково надано позивачем.

Судом встановлено, що між ТОВ «Михайлівська 11» (орендодавець) та ТОВ «Сондерс» (орендар) укладено договір № 01-11-2024 від 01.11.2024р., в рамках якого між ТОВ «Михайлівська 11» та ТОВ «Сондерс» 28.02.2025р. був підписаний акт надання послуг № 10 суму 661750,76 грн, що відображено на бухгалтерському рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями».

17.02.2025 ТОВ Сондерс здійснило часткову передоплату орендної плати за лютий 2025р., у розмірі 102789,98 грн.

Згідно з вимогами норм чинного законодавства України з першої події ТОВ «Михайлівська 11», а саме: передоплати, була сформована направлена на реєстрацію податкова накладна №2 від 17.02.2025 (реєстраційний номер документа 9055559742).

10.03.2025 було отримано квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної № 2 від 17.02.2025.

Суд зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Здійснення моніторингу відповідності ПН/РК Критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 18.07.2019 у справі № 1740/2004/18 (ЄДРСР 83105330), від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18 (ЄДРСР 81858144), від 25.10.2019 у справі № 0340/1834/18 (ЄДРСР 85207548), від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18 (ЄДРСР 85574619).

Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом, суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскаржене рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області не відповідає вимогам та принципам управлінської діяльності, закріпленим у частині 2 статті 2 КАС України, позаяк прийнято необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень. При прийнятті рішення Комісія Головного управління ДПС у Дніпропетровській області виявила надмірний формалізм, відступивши від оцінки суті господарської операції, у зв'язку з чим, оскаржене рішення підлягає скасуванню.

Відповідно до Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №227, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимогиабзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №682-р "Питання Державної податкової служби" погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

Тож, за правилами Порядку №1246 реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування за відповідним рішенням суду належить до повноважень ДПС України, якою ведеться цей реєстр.

З метою відновлення прав позивача, скасовуючи оскаржене рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області, суд також покладає на ДПС України обов'язок зареєструвати відповідну податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 90, 139, 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Михайлівська 11» (49040, м. Дніпро, ж/м Тополя-2, буд. 3 к.2 кв. 8; ЄДРПОУ 38528545) до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, площа Львівська, буд. 8; ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17А; ЄДРПОУ: 44118658) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12681211/38528545 від 28.03.2025.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 17.02.2025, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Михайлівська 11» датою її фактичного подання.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Михайлівська 11» (49040, м. Дніпро, ж/м Тополя-2, буд. 3 к.2 кв. 8; ЄДРПОУ 38528545) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17А; ЄДРПОУ 44118658) судовий збір у розмірі 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Михайлівська 11» (49040, м. Дніпро, ж/м Тополя-2, буд. 3 к.2 кв. 8; ЄДРПОУ 38528545) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, площа Львівська, буд. 8; ЄДРПОУ 43005393) судовий збір у розмірі 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 25.07.2025.

Суддя О.В. Царікова