Рішення від 24.07.2025 по справі 904/4886/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.07.2025м. ДніпроСправа № 904/4886/24

Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Панна С.П., при секретарі судового засідання Білій К.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Самарівської окружної прокуратури Дніпропетровської області (51200, Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Гетьманська, 5, код ЄДРПОУ 02909938) в особі Самарівської міської ради, 51200, Дніпропетровської обл., м.Самар, вул.Гетьманська, 14, код ЄДРПОУ 34359199

до відповідача-1: Комунального підприємства «Міськсервіс» Самарівської міської ради, 51200, Дніпропетровської обл., м.Самар, вул.Гетьманська, 14, код ЄДРПОУ 32228099

відповідача-2: Фізичної особи - підприємця Єдаменко Вікторії Миколаївни, АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1

про визнання договору про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг недійсним та повернення об'єкту

Представники сторін:

від прокуратури: Міщук Наталія Павлівна, посвідчення № 069937 від 01.03.2023р.

від позивача: не з'явився

від відповідача-1: не з'явився

від відповідача-2: Галкін Максим Геннадійович, ордер №1350252 від 14.01.2025р.

СУТЬ СПОРУ:

Самарівська окружна прокуратура Дніпропетровської області в особі Самарівської міської ради звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до КП «Новомосковськміськтранс» Новомосковської (Самарівської) міської ради, фізичної особи - підприємця Єдаменко В. М., в якій просить суд:

- Визнати недійсними договір про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг: № 37 ТС від 01.01.2024 укладений між КП «Новомосковськміськтранс» Самарівської міської ради та ФОП Єдаменко В. М.., щодо об'єктів благоустрою у вигляді тротуарного покриття, що розташовуються на вул. В.Ковалівка, 4 у м. Самар;

- Зобов'язати ФОП Єдаменко В. М. повернути об'єкт благоустрою (земельну ділянку), площею 30 кв. м., розташований в районі В.Ковалівка, 4 в м. Самар шляхом демонтажу тимчасової споруди.

В обгрунтуванні позовних вимоги покладено те, що договір про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг № 37 ТС від 01.01.2024 укладено комунальним підприємством, яке не є власником або балансоутримувачем об'єктів благоустрою. Підписання договорів зводить нанівець призначення предмету договору та призводить до його фактичного знищення, погіршення стану, видалення, переміщення, тощо. Крім того, сторони зазначеного договору в порушення вимог Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України «Про оренду землі», «Про благоустрій населених пунктів», умисно здійснивши підміну понять, фактично приховали під укладеним договором договір оренди земельної ділянки для розміщення торгівельного павільйону.

Встановлення прокуратурою порушень вимог чинного законодавства та невжиття Самарівською міською радою, до компетенції якої віднесено відповідні повноваження, заходів щодо приведення у відповідність до норм чинного земельного законодавства, законодавства про благоустрій населених пунктів договорів про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг, свідчить про наявність підстав для вжиття прокуратурою представницьких повноважень в інтересах держави, з ргляду на що прокурором виконано вимоги ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Крім цього прокуратурою встановлено, що відповідно до листів Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області № 8320/41/19/01-2022 від 27.10.2022, № 589/41/19/01-2023 від 18.01.2023 скерованих на адресу Самарівської міської ради, останню повідомлено, що розміщення ФОП Єдаменко В. М. тимчасової споруди в районі будинку № 32 по вул. Сучкова у м. Самар порушено вимоги Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про автомобільні дороги», ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 за № 198, що створює загрозу безпеці учасників дорожнього руху та відвідувачів споруд, з огляду на що акцентувало увагу на необхідність їх усунення, зокрема шляхом вжиття необхідних заходів впливу до причетних осіб та/або організацій, спрямованих на демонтаж або зміну місць розташування вищевказаних тимчасових споруд торговельно-побутового призначення.

Ухвалою суду від 11.11.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 03.12.2024р. о 10:30год.

26.11.2024р. до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд позовну заяву залишити без задоволення, оскільки господарська правоздатність і дієздатність КП «Новомосковськміськтранс» та його повноваження щодо укладання оскаржуваного договору підтверджена нормативно-правовими актами, Статутом та наявною державною реєстрацією в ЄДР; право розпорядження об'єктами благоустрою є виключною компетенцією Самарівської міської ради і відповідачу не передавалось. Відповідач отримав від міської ради повноваження щодо надання послуг, не здійснює розпорядження майном або об'єктами благоустрою, діє відповідно до законів; договір укладено у відповідності до вимог чинного законодавства в межах наданих відповідачу 1 повноважень, а зміст договору не суперечить актам цивільного законодавства та загальним вимогам щодо дійсності правочинів; тротуарне покриття на якому розміщена тимчасова споруда нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно розташоване, є окремим, штучно створеним предметом матеріального світу, а отже таке майно є індивідуально визначеним у розумінні ч. 3 ст. 283 Господарського кодексу України. Отже наявна нерозривність об'єкту із земельною ділянкою, на якій він розташований, що не може бути підставою для визнання Договору удаваним чи недійсним. Крім того зазначив, що відповідач-1 та відповідач-2 не висувають будь-яких заперечень, зауважень або незгоди як з окремими умовами укладеного Договору, Договір жодною стороною не оспорювався, виконувався його сторонами. Договір є платним, а відповідач-2 належним чином виконує свої обов'язки щодо утримання прилеглої до тимчасової споруди території, здійснює оплату, що є вигідним для територіальної громади. Грошові кошти від договору використовуються на утримання об'єктів благоустрою. Відтак договір не порушує інтереси держави та територіальної громади, а його умови підтверджують дійсність договору та наявність реальних намірів сторін.

27.11.2024р. до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача, в інтересах якого подала позов прокуратура, надійшли пояснення на позовну заяву, в яких просить відмовити у позові прокурора з наступних підстав:

- прокурор не надав докази, що сторонами Договору про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг №37 ТС від 01.01.2024р. насправді укладені удавані правочини, з метою приховування договору оренди земельної ділянки;

- відповідач-1 є комунальним унітарним комерційним підприємством, створеним відповідно до рішення Самарівської міської ради з метою здійснення останнім господарської діяльності для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою отримання прибутку на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Самар. Власником Підприємства є територіальна громада міста Самар, в особі Самарівської міської ради. Орган, до сфери управління якого входить Підприємство - є Управління житлово- комунального господарства та капітального будівництва Самарівської міської ради;

- майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство). Статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою;

- відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Правил благоустрою міста Самар, Порядку передачі об'єктів (елементів) благоустрою м. Самар, в тимчасове використання не за функціональним призначенням для здійснення господарської діяльності у сфері споживчого ринку та послуг, затвердженого рішенням Самарівської міської ради № 914 від 07.03.2023 надалі - Порядок), КП «Новомосковськміськтранс» НМР було визначено надавачем послуг в сфері благоустрою міста і в своїй діяльності Підприємство керується даним Порядком, чинними нормативно-правовими актами та Статутом Підприємства;

- відповідно до договору про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг № 37 від 01.01.2024. Відповідач 1 передав, а відповідач 2 прийняв в строкове платне користування нерухоме майно: тротуарне покриття, розміщене за адресою: м. Самар, вул. В.Ковалівка,4 - для розміщення ТС, а не земельну ділянку;

- відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 № 244 прийняття заяв про можливість розміщення ТС, оформлення паспортів прив'язки ТС, визначення строку їх дії, реєстрація в журналі реєстрації паспортів прив'язки або електронному журналі здійснюється органом з питань містобудування та архітектури Самарівської міської ради і не належить до компетенції КП «Новомосковськміськтранс» НМР.

02.12.2024р. до суду від представника позивача надійшла заява про відкладення розгляду справи.

02.12.2024р. до суду через систему "Електронний суд" від представника прокуратури надійшла відповідь на відзив.

03.12.2024р. до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача-1 надійшло клопотання, в якому просить суд продовжити строк проведення підготовчого провадження для належної підготовки та надання всіх необхідних документів до матеріалів справи.

В судове засідання з'явились представники прокуратури та відповідача-1. Представники позивача та відповідача-2 не з'явились про місце, день та час судового засідання були належним чином повідомлені, причини неявки суду не відомі.

Ухвалою суду від 03.12.2024р. було продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, до 11.02.2025 року, та відкладено підготовче засідання по справі на 14.01.2025р. о 11:00год.

09.12.2024р. до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача-1 надійшли заперечення на відповідь на відзив.

10.12.2024р. до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшли пояснення.

В судове засідання з'явились представник прокуратури, представник позивача та відповідача-2. Представник відповідача-1 не з'явився про місце, день та час судового засідання був належним чином повідомлений, причини неявки суду не відомі.

Ухвалою суду від 14.01.2025р. було відкладено підготовче засідання по справі на 23.01.2025р. о 15:30год.

23.01.2025р. до суду від представника відповідача-2 надійшло клопотання про зупинення провадження в справі. У даному клопотанні відмовлено, про що 13.05.2025р. винесено протокольну ухвалу.

В судове засідання з'явились представники позивача та відповідача-2, представники відповідача-1 та прокуратури не з'явились, про місце, день та час судового засідання були належним чином повідомлені.

Ухвалою суду від 23.01.2025р. було відкладено підготовче засідання по справі на 11.02.2025р. о 14:00год.

11.02.2025р. до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача-1 надійшло клопотання про перенесення слухання справи.

11.02.2025р. через канцелярію суду від представника прокуратури надійшли заперечення на клопотання про зупинення провадження.

В судове засідання з'явились представник прокуратури, представник позивача та відповідача-2. Представник відповідача-1 не з'явився про місце, день та час судового засідання був належним чином повідомлений.

Ухвалою суду від 11.02.2025р. відкладено підготовче засідання на 25.02.2025р. о 15:30год.

25.02.2025р. до суду через систему "Електронний суд" від представника прокуратури надійшла заява (пояснення).

В судове засідання з'явились представник прокуратури, представник відповідача-2. Представники позивача та відповідача-1 та не з'явився про місце, день та час судового засідання був належним чином повідомлений, причини неявки суду не відомі.

Ухвалою суду від 25.02.2025р. було відкладено підготовче засідання по справі на 25.03.2025р. о 10:30год.

24.03.2025р. до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача-1 надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи.

В судовому засіданні 25.03.2025р. оголошено перерву до 29.04.25р. о 10:30 год.

26.03.2025р. до суду через систему "Електронний суд" від представника прокуратури клопотання про зміну назви органу прокуратури.

В судове засідання з'явились представник прокуратури, представник позивача та відповідача-1. Представник відповідача-2 не з'явився, про місце, день та час судового засідання був належним чином повідомлений, причини неявки суду не відомі.

Ухвалою суду від 29.04.2025р. відкладено підготовче засідання по справі на 13.05.2025р. о 10:00год.

Ухвалою суду від 06.05.2025р. замінено назву органу прокуратури, як сторони у справі - Новомосковську окружну прокуратуру Дніпропетровської області на Самарівську окружну прокуратуру Дніпропетровської області.

Ухвалою суду від 06.05.2025р. замінено назву відповідача-1, як сторони у справі - Комунальне підприємство «Новомосковськміськтранс» Новомосковської міської ради на Комунальне підприємство «Міськсервіс» Самарівської міської ради.

В судове засідання з'явились представник прокуратури та відповідача-1. Представник відповідача-2 та представник позивача не з'явились, про місце, день та час судового засідання були належним чином повідомлені, причини неявки суду не відомі.

Ухвалою суду від 13.05.2025р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.06.2025 о 14:00год.

15.05.2025р. до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання про зміну назви позивача.

05.06.2025р.до суду через систему "Електронний суд" від представника прокуратури надійшли пояснення.

09.06.2025р. до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В судове засідання з'явились представник прокуратури та відповідача-2. Представник відповідача-1 та представник позивача не з'явились, про місце, день та час судового засідання були належним чином повідомлені, причини неявки суду не відомі.

Ухвалою суду від 10.06.2025р. було відкладено розгляд справи по суті на 17.06.2025р. 0 9:30год.

Ухвалою суду від 17.06.2025р. змінено назву позивача, як сторони у справі - Самарівську (Новомосковську) міську раду - на Самарівську міську раду.

В судове засідання з'явились представник прокуратури, представник позивача та відповідача-2. Представник відповідача-1 не з'явився, про місце, день та час судового засідання був належним чином повідомлений.

Ухвалою суду від 13.05.2025р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.06.2025 о 14:00год.

15.05.2025р. до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання про зміну назви позивача.

05.06.2025р.до суду через систему "Електронний суд" від представника прокуратури надійшли пояснення.

09.06.2025р. до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В судове засідання з'явились представник прокуратури та відповідача-2. Представник відповідача-1 та представник позивача не з'явились, про місце, день та час судового засідання були належним чином повідомлені, причини неявки суду не відомі.

Ухвалою суду від 10.06.2025р. було відкладено розгляд справи по суті на 17.06.2025р. 0 9:30год.

Ухвалою суду від 17.06.2025р. змінено назву позивача, як сторони у справі - Самарівську (Новомосковську) міську раду - на Самарівську міську раду.

В судове засідання з'явились представник прокуратури, представник позивача та відповідача-2. Представник відповідача-1 не з'явився, про місце, день та час судового засідання був належним чином повідомлений.

Ухвалою суду від 17.06.2025р. відкладено розгляд справи по суті на 03.07.2025р. о 10:00год.

Судове засідання 03.07.2025р. не відбулося, оскільки суддя Панна С.П. перебувала на лікарняному з 30.06.2025р. по 11.07.2025р.

Ухвалою суду від 14.07.2025р. призначено розгляд справи по суті на 22.07.2025р. о 15:00год.

В судове засідання з'явились представник прокуратури, представник позивача та відповідача-2. Представник відповідача-1 не з'явився, про місце, день та час судового засідання був належним чином повідомлений.

22.07.2025р. до суду від представника відповідача-2 надійшло клопотання про долучення доказів.

Ухвалою суду від 22.07.2025р. відкладено розгляд справи по суті на 24.07.2025р.

В судове засідання з'явились представник прокуратури та відповідача-2. Представники відповідача-1 та позивача не з'явились, про місце, день та час судового засідання були належним чином повідомлені.

24.07.2025р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

02.05.2022р. фізична особа - підприємець Єдаменко В. М., маючи намір встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності в районі буд. № 34 по вул. Сучкова, звернулася до Новомосковського міського голови з відповідною заявою

№ Є-386 до якої долучила графічні матеріали на топографо-геодезичній основі М 1:500 із зазначенням бажаного місця розташування ТС з прив'язкою до місцевості (а.с.53, Т.1).

16.06.2022р. ФОП Єдаменко В.М. звернулася до начальника відділу містобудування, архітектури та реклами управління по роботі з активами виконавчого комітету Новомосковської міської ради з додатковою заявою №16, долучивши до неї схеми розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовив суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектора, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; технічні умовами щодо інженерного забезпечення (за наявності при підключенні ТС), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж (а.с.43,Т.1).

20.06.2022р. начальником відділу містобудування, архітектури та реклами управління по роботі з активами виконавчого комітету Новомосковської міської ради Юлією Марченко оформлено та надано ФОП Єдаменко В.М. паспорт прив'язки тимчасової споруди: «Для здійснення підприємницької діяльності у сфері роздрібної торгівлі за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, в районі вул. Сучкова, 32» з реєстраційним № 130 зі строком дії, який продовжено до 20.06.2027 (а.с.46, Т.1).

Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області листами № 8320/41/19/01-2022 від 27.10.2022, № 589/41/19/01-2023 від 18.01.2023 повідомило Новомосковську міську раду про виявлені порушення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про автомобільні дороги», ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 за № 198, та акцентувало увагу на необхідність їх усунення, зокрема шляхом вжиття необхідних заходів впливу до причетних осіб та/або організацій, спрямованих на демонтаж або зміну місць розташування вищевказаних тимчасових споруд торговельно-побутового призначення (а.с.35 зі зворотньої сорони-а.с.39 ).

01.01.2024р. між ФОП Єдаменко В. М. та надавачем послуг в особі КП «Новомосковськміськтранс» Новомосковської міської ради на підставі Порядку передачі об'єктів (елементів) благоустрою м. Новомосковська в тимчасове використання не за функціональним призначенням для здійснення господарської діяльності у сфері споживчого ринку та послуг №914 від 07.03.2023, затвердженого рішенням XXV сесії VIII скликання, укладено договір про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг № 37 ТС.

Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується сторонами, згідно умов вказаного договору надавач послуг з метою реалізації повноважень, наданих власником об'єктів благоустрою міста Самар - територіальною громадою міста в особі Самарівської міської ради, надає замовнику право тимчасового погіршення існуючого стану об'єкта благоустрою шляхом розміщення стаціонарної тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, а Замовник тимчасово використовує об'єкт благоустрою міста в порядку та на умовах, визначених вказаним договором.

Відповідно до п. 1.1. договору надавач послуг з метою реалізації повноважень, наданих власником об?єктів благоустрою міста Новомосковська - територіальною громадою міста в особі Новомосковської міської ради, надає приватному підприємцю Єдаменко В. М. право тимчасового погіршення існуючого стану об?єкта благоустрою міста Новомосковська (далі - Право), шляхом розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (далі - ТС), а Замовник тимчасово використовує об?єкт благоустрою міста в порядку та на умовах, визначених цим договором.

Пунктом 1.4 договору визначена адреса розташування, дислокація та назва стаціонарної ТС.: м. Новомосковськ, вул. В. Ковалівка -ТС для продажу «Шаурми».

Відповідно до п. 1.5. договору ФОП Єдаменко В. М. передано для використання об'єкти благоустрою у вигляді тротуарного покриття, загальною площею 12 кв.м.

Відповідно до 8.1. цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2024 року, а в частині виконання своїх зобов'язань до повного їх виконання Сторонами.

Згідно з пунктом 8.2 Договір може бути пролонгований лише за взаємною згодою Сторін, про що укладається додаткова угода. Про намір продовжити дію договору зацікавлена Сторона повинна повідомити другу Сторону не пізніше ж за 1 (один) місяць до закінчення строку дії договору або припинити дію договору.

У пунктах 8.3.-8.5. сторони визначили, що у разі припинення, розірвання або закінчення строку дії Договору, Замовник зобов'язаний протягом (одного) місяця демонтувати ТС. В усіх випадках дострокового розірвання та/або припинення цього договору, призупинення та анулювання дії договору збитки Заявника відшкодуванню не підлягають. Закінчення строку дії цього договору або його дострокове припинення не звільняє Замовника від виконання грошових та інших зобов'язань перед Надавачсм послуг, які виникли під час дії цього договору.

Як вбачається з матеріалів справи, паспорт прив'язки ТС був продовжений до 20.06.2027р.

На виконання вимог розділу 8 договору № 37 ТС від 01.01.2024р. сторони не надали доказів пролонгації договору, тобто даний договір сторонами не пролонговувася.

Як було встановлено в судовому засіданні сторони не надали письмових доказів виконання відповідачем-2 своїх зобов'язань по оплаті за тимчасове користування об'єктом благоустрою відповідно до п.4.1. договору. Надані відповідачем-2 платіжні інструкції №№33, 292, 121, 195, 238, 378, 435, 485 стосуються інших договорів, тобто це свідчить про невиконання зобов'язань по договору належним чином (ст.599 Цивільного кодексу України).

Предметом спору в даному випадку є дотримання визначеного законом порядку набуття права користування земельною ділянкою комунальної власності під розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Відтак, дотримання встановленого законом порядку набуття права на земельні ділянки комунальної власності в м. Самар (Новомосковську) під розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності становить публічний (суспільний) інтерес її громади, обов?язок захисту якого покладено насамперед на представницький орган місцевого самоврядування - Самарівську міську раду.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Пунктом 44 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність відносяться до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до органів управління у сфері благоустрою населених пунктів належать органи місцевого самоврядування.

Організацію благоустрою населених пунктів, згідно зі ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»( далі Закон) забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, установлених законом.

Таким чином, діючим законодавством України передбачено, що Самарівська (Новомосковська) міська рада наділена виключною компетенцією з питань встановлення правил благоустрою території населеного пункту та правом від імені територіальної громади міста розпоряджатися об'єктами благоустрою, тому саме вона є органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах.

Відповідно до положень ст.ст.13, 14 Конституції України статті 1, частини першої статті 83, частини першої статі 84, статті 122 ЗК України, статей 1, 2, 6,10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», земля як основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави, є об'єктом права власності Українського народу, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють права власника від імені народу, в тому числі й тоді, коли приймають рішення щодо розпорядження землями державної чи комунальної власності.

У сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю.

Відповідно до ст. 41 Конституції України та ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Право власності та користування на землю набувається та реалізується фізичними та юридичними особами в порядку і на підставах, визначених Конституцією України, Земельним кодексом України, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Таким чином, діючим законодавством України передбачено, що Самарівська (Новомосковська) міська рада наділена правом від імені територіальної громади міста розпоряджатися землями комунальної власності, тому саме вона є органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» №є 3038-VI, Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №є 244 від 21.10.2011 (далі - Порядок №є 244 від 21.10.2011) з урахуванням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №є 280/97-ВР, Порядком передачі об'єктів (елементів) благоустрою м. Самар (Новомосковська) в тимчасове використання не за функціональним призначенням для здійснення господарської діяльності у сфері споживчого ринку та послуг, затвердженим рішенням ХХV сесії VІII скликання Самарівської (Новомосковської) міської ради № 914 від 07.03.2023 та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини другої статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Частиною третьою статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Змістом статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що малі архітектурні форми є елементами (частинами) об'єктів благоустрою.

Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об?єкта благоустрою, до яких належить, у тому числі, альтанки, павільйони, навіси. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об?єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Таким чином, законодавством України передбачено, що лише малі архітектурні форми можуть слугувати елементами об'єкту благоустрою та розміщуватися відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Розміщення ж тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина четверта статті 28 Закону № 3038-VI).

Так, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Стаціонарна тимчасова споруда - це споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.

З метою впорядкування розміщення тимчасових споруд на території м. Самар (Новомосковська) у відповідності до Порядку № 244, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування», Самарівська (Новомосковська) міська рада рішенням № 914 ХХV сесії VІII скликання від 07.03.2023 затвердила Порядок передачі об'єктів (елементів) благоустрою м. Самар (Новомосковська) в тимчасове використання не за функціональним призначенням для здійснення господарської діяльності у сфері споживчого ринку та послуг. Вказаний нормативно-правовий акт встановлює порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Самар (Новомосковська) є спеціальним у спірних правовідносинах, чинним, а тому є обов'язковим для виконання на охопленій ним регуляторною діяльністю території м. Самар (Новомосковська).

Відповідно до 3.1. вищевказаного Порядку № 914 від 07.03.2023 визначено наступні поняття:

Тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Стаціонарна тимчасова споруда - споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до

30 кв.м.

Пунктом 5.5. Порядку № 914 від 07.03.2023, п. 1.8 Порядку № 244 від 21.10.2011 передбачено, що при розміщенні стаціонарних тимчасових споруд враховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами.

Згідно з пунктами 2.2. та 2.3 Порядку №є 244 замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив?язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування/прізвище, ім?я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.

Цей перелік документів є вичерпним.

Приписами пункту 2.4 Порядку № 244 передбачено, що для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення тимчасової споруди.

Відповідно до п. 5.6. Порядку № 914 від 07.03.2023 зовнішній вигляд стаціонарних тимчасових споруд має відповідати вимогам чинного законодавства України, Правил благоустрою міста Самар (Новомосковська) та інших документів, які приймаються Самарівською (Новомосковською) міською радою або виконавчим комітетом Самарівської (Новомосковської) міської ради.

За визначеннями, наведеними у 3.1. Порядку № 914 від 07.03.2023, пунктах 1.4-1.5 Порядку №є 244 паспорт прив?язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності.

Схема розміщення ТС - це графічні матеріали, виконані на топографо-геодезичній основі М 1:500 суб?єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо).

Відповідно до пункту 2.6 Порядку № 244 для оформлення паспорта прив?язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив?язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб?єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

Паспорт прив?язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Паспорт прив?язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (пункти 2.7, 2.10 Порядку № 244).

Паспорт прив'язки ТС не надається за умов: 1) подання неповного пакета документів, визначених п.2.6 Порядку № 244; 2) подання недостовірних відомостей, зазначених у п.2.6 Порядку № 244.

Ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав не допускається.

Паспорт прив'язки ТС підлягає реєстрації в журналі реєстрації паспортів прив'язки або електронному журналі органом, який його видав, з подальшим внесенням інформації про ТС до містобудівного кадастру.

Строк дії паспорта прив'язки ТС визначається органом з питань містобудування та архітектури відповідної ради або районної державної адміністрації з урахуванням строків реалізації положень містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до відповіді виконавчого комітету Самарівської міської ради вих.3ВГ №304/0/12-22 від 02.05.2022 місцерозташування тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності в районі буд. № 32 по вул. Сучкова у м. Самар Дніпропетровської області Єдаменко В. М. погоджено.

Виконавчим комітетом Самарівської міської ради під час погодження не враховано, що подана ФОП Єдаменко В. М. заява з додатками стосувалася розташування тимчасової споруди в межах «червоних ліній», в безпосередній близькості від проїзної частини та перехрестя.

Отримавши погодження розміщення тимчасової споруди в районі буд. № 32 по вул. Сучкова у м. Самар Дніпропетровської області, відповідно до положень п. 2.6 Порядку №244 від 21.10.2011, Єдаменко В. М. звернулася до начальника відділу містобудування, архітектури та реклами управління по роботі з активами виконавчого комітету Самарівської (Новомосковської) міської ради з додатковою заявою №16 від 16.06.2022, долучивши до неї схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), яку виготовив суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектора, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; технічні умовами щодо інженерного забезпечення (за наявності при підключенні ТС), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Згідно інформації управління патрульної поліції в Дніпропетровській області від 28.08.2024 №4987-24, встановлено, що ФОП Єдаменко В.М. погодження на розміщення тимчасової споруди за адресою: Дніпропетровська область, м. Самар, в районі вул. Сучкова, 32, незважаючи на його обов'язковість, в порушення п.п. 20, 25-2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 за № 198 (далі - Єдині правила) не отримувала.

Так, згідно із пунктом 20 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ 30.04.1994 №198, у межах смуги відчуження автомобільних (позаміських) доріг і червоних ліній міських вулиць і доріг забороняється: розташовувати будь-які споруди або об?єкти без погодження з власниками автомобільних доріг та уповноваженим підрозділом Національної поліції (стаття 37 Закону України «Про автомобільні дороги»).

Пунктом 25-2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, встановлено, що тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності на автомобільних дорогах розміщуються відповідно до ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а у разі їх розміщення у межах смуги відведення автомобільних доріг або «червоних ліній» міських вулиць і доріг - за погодженням з відповідним підрозділом Національної поліції відповідно до абз. 5 ч. 1 статті 52-3 Закону України «Про дорожній рух».

Відповідно до п. 26 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, малі архітектурні форми та тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності розміщуються із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування.

Відповідно до пункту 27 Єдиних правил у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.

Пунктом 28 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони передбачено, що на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів, де відповідно до містобудівної документації або проекту будівництва існуючі будинки, споруди та огорожа розміщені на відстані менше ніж 5 метрів від проїзної частини, розміщення малих архітектурних форм, тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності допускається в одну лінію з фасадами будівель, споруд або огорожі.

Допускається розміщення малих архітектурних форм, тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на тротуарах та пішохідних доріжках, коли їх ширина перевищує ту, що передбачена ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій», та забезпечено безпечне і безперешкодне пересування пішоходів та маломобільних груп населення (ширина залишкової пішохідної зони повинна бути не менше тієї, що передбачена ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій»). В охоронних зонах інженерних комунікацій допускається розміщувати малі архітектурні форми за обов'язковим погодженням з організаціями, які експлуатують ці комунікації.

Відповідно до п. 35 Єдиних правил забороняється розміщувати малі архітектурні форми та тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності: без дотримання вимог ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво», ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів» у частині забезпечення видимості; ближче ніж за 20 метрів до перехресть; на штучних спорудах (крім випадків, коли розміщення цих споруд передбачено проектом будівництва або реконструкції, погодженим та затвердженим в установленому порядку).

Згідно до п. 3.7.4 національного стандарту ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди» забороняється розміщувати споруди торговельно-побутового призначення - ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів.

Відповідно до п. 5.4 ДБН В.2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі» тимчасові споруди сезонної торгівлі, павільйони, кіоски тощо повинні розмішуватися до будівель та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості з ДБН 360-92**, але не менше 10 м.

Пунктом 1.14 Правил пожежної безпеки в України, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014, передбачено, що тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, крім тих, що розміщуються на території ринків, відповідно до затвердженого плану-схеми повинні розміщуватися на відстані не менше 10 м від інших будівель та споруд, крім випадків, коли згідно з будівельними нормами потрібна більша протипожежна відстань або коли їх можна встановлювати біля зовнішніх стін без отворів, які відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін.

Відповідно до інформації управління патрульної поліції в Дніпропетровській області №10931/41/19/03.2024 від 17.08.2024 на перехресті вул. Гетьманська та вул. Сучкова (в районі буд. № 32 та № 35) в м. Самар (Новомосковську) Дніпропетровської області розташовані тимчасові споруди торговельно-побутового призначення з порушеннями вимог ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» та ПКМУ № 198 від 30.03.1994 року «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» та інших чинних норм та стандартів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (розміщені за межами тротуарів на відстані ближче ніж 2 м від нього, ближче ніж 10 м від краю проїзної частини вулиці, ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів, а також на зупинці маршрутних транспортних засобів ближче ніж 20 м у межах видимості в обидва боки тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку).

Водночас відповідно до висновку проведеної під час досудового розслідування судової будівельно-технічної експертизи № СЕ-19/104-23/26658-БТ від 25.09.2023 встановлено, що відстань від ТС №130 до кам'яного 4х-поверхового житлового будинку, який розташовано по червоній лінії вул. Сучкова,32 як фактично, так і відповідно до виданого паспорту прив'язки складає 5,7 м.; до проїзної частини - 0,68 м., до перехрестя - 12,03 м.

У висновку експерта В.П.Осадчого (свідоцтво №16557 видане ЕКК МВС 20.11.2018, свідоцтво про підтвердження кваліфікації судового експерта, вилане ЕКК МВС 20.09.2020), який був попереджений про кримінальну відповідальність за ст.384,385, викладено, що розташування спірної тимчасової споруди не відповідає:

- вимогам п.5.4 ДБН В.2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі», оскільки відстань від тимчасових споруд до кам'яних 5-ти та

4-ти поверхових житлових будинків менше 10 м.;

- абз. 2 п. 27 Єдиних правил ремонту та утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, оскільки відстань від тимчасових споруд до проїзної частини менше 5 м;

- п. 25-2 Єдиних правил ремонту та утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, оскільки розміщення тимчасових споруд не узгоджено з відповідним підрозділом Національної поліції;

- п. 28,35 Єдиних правил ремонту та утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, оскільки розміщення тимчасових споруд не узгоджено з відповідним організаціями, що експлуатують інженерні комунікації;

- додатку 3.1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», оскільки протипожежна відстань до житлових будинків складає менше 10 м.;

- п. 3.7.4 ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди», оскільки відстань до перехресних вулиць та пішохідних переходів менше 50 м.;

- вимогам розділу 35 Єдиних правил ремонту та утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, оскільки відстань до перехресних вулиць та пішохідних переходів менше 20 м.

Таким чином, оскільки погодження Національної поліції на розміщення цієї споруди отримано не було, розміщення тимчасової споруди здійснено з порушенням ДСТУ №3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди».

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності в районі будинку № 32 по вул. Сучкова у м. Самар ФОП Єдаменко В. М. фактично розміщена в межах «червоних ліній» міста, у безпосередній близькості до проїзної частини, перехрестя та пішохідних переходів, а отже паспорт прив'язки тимчасової споруди видано з порушенням законодавства у сфері безпеки дорожнього руху.

Щодо визнання договору про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг недійсним суд зазначає наступне.

За змістом ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Частиною третьою статті 203 ЦК України передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою ст. 203 ЦК України, а саме: 1) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України права володіння, користування та розпорядження своїм майном належать власникові.

Згідно із нормою ст. 319 ЦК України власник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Також відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1213 ЦК України визначено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Порушення вимог законодавства щодо волевиявлення учасника правочину є підставою для визнання його недійсним у силу припису частини першої 215 ЦКУ, а також із застосуванням спеціальних правил про правочини, вчиненні з дефектом волевиявлення - під впливом помилки, обману, насильства, зловмисної домовленості, тяжкої обставини.

Як у частині першій статті 215 ЦК України, так і у статтях 229-233 ЦК України, йдеться про недійсність вчинених правочинів, тобто у випадках, коли існує зовнішній прояв волевиявлення учасника правочину, вчинений ним у належній формі (зокрема, шляхом вчинення підпису на паперовому носії), що, однак, не відповідає фактичній внутрішній волі цього учасника правочину.

У тому ж випадку, коли сторона не виявляла свою волю до вчинення правочину, до набуття обумовлених ним цивільних прав та обов'язків правочин є таким, що не вчинений, права та обов'язки за таким правочином особою не набуті, а правовідносини за ним - не виникли.

Договір про тимчасове використання об'єктів (елементів) благоустрою не за функціональним призначенням під розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, нівелюючи поняття благоустрою та його об'єкти (елементи), приховує фактичний договір оренди земельної ділянки для розміщення торгівельних павільйонів.

Відповідно до висновку, викладеного у постанові Судової палати Касаційної господарського суду у складі Верховного суду у справі №921/144/24 від 17.04.2025р., з метою розумного та справедливого (пункт шостий статті 3 Цивільного кодексу України) тлумачення абзацу 2 частини першої статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», задля дотримання балансу прав учасників договірних відносин з оренди державного та комунального майна, Палата вважає, що поняття «приміщення», про яке йдеться в абзаці 2 частини першої статті 19 цього Закону, слід сприймати та тлумачити не тільки як окрему (одну) частину внутрішнього об'єму будівлі, обмеженою будівельними елементами, з можливістю входу і виходу (вузькоспеціальне значення), але й для інших об'єктів оренди, визначених у частині першій статті 3 цього Закону.

Тобто, «приміщення», про яке йдеться в абзаці 2 частини першої статті 19 Закону, має кваліфікуватися (сприйматися) як об'єкт оренди, визначений у частині першій статті 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» - нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення, а також їх окремі частини), інше окреме індивідуально визначене майно, та який, відповідно до зазначеної норми права, є об'єктом оренди за договором оренди державного чи комунального майна, укладеного між сторонами у відповідних правовідносинах.

Зважаючи на наведене, Палата відступає від висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 12.04.2023 у справі № 917/565/22 щодо того, що, оскільки спірний об'єкт оренди за договором оренди - асфальтобетонне замощення не є приміщенням в силу положень закону, а тому не підпадає під дію абзацу 2 частини першої статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Підсумовуючи вищенаведене, суд першої інстанції приходить до висновку, що сторони при укладанні договору №37 ТС від 01.01.2024р. повинні були керуватися Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

ФОП Єдаменко В. М. не є ані власником, ані користувачем будь-якої земельної ділянки, на якій розташовано тимчасова споруда.

Частиною 1 ст. 79 Земельного кодексу України визначено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно з пунктом «б» статті 80 та частиною 1 статті 83 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування. Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Частиною 1 статті 92 Земельного кодексу України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до статті 33 цього Закону до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема:

реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею;

координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;

вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом.

Підпунктом 1 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження з управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Відповідно до частини 1 статті 122, частини 1 статті 123 і частини 1

статті 124 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Отже, необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов'язання цього органу надати в користування земельну ділянку на підставі договору оренди.

Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру та інформації Самарівської міської ради земельні ділянки під розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності ФОП Єдаменко В. М. не надавалися.

Тоді як, відповідно до діючого земельного законодавства (ст. 93 ЗК України та ст. 1 Закону України «Про оренду землі») користування земельною ділянкою для провадження підприємницької та іншої діяльності можливо лише на праві оренди.

Як вже зазначалось, аналіз умов договору про тимчасове використання об'єктів (елементів) благоустрою не за функціональним призначенням під розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності № 37 ТС від 01.01.2024 свідчить про фактичне оформлення між сторонами відносин оренди земельної ділянки.

Згідно із частиною першою статті 627 ЦК України і відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до частини 2 статті 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (частина 1 статті 116 Земельного кодексу України).

Згідно з частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом (частина 2 статті 90 Земельного кодексу України).

Відповідачем не надано будь-яких доказів щодо розміщення спірної тимчасової споруди на земельній ділянці за адресою вул.В.Ковалівка, 4 у м.Самар та згідно договору оренди земельної ділянки та договору оренди відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

За статтею 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Частиною 2 статті 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

У порушення зазначених норм, при укладенні спірного договору про тимчасове використання об'єктів (елементів) благоустрою не за функціональним призначенням під розміщення тимчасових споруд № 37 ТС від 01.01.2024 рішення Самарівською (Новомосковською) міською радою, як власником територіальної громади м. Самар (Новомосковська), не приймалося, земельні торги щодо передачі ФОП Єдаменко В.М. зазначеної земельної ділянки комунальної власності - не проведено.

Крім цього, договір про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг

№ № 37 ТС від 01.01.2024 не відповідає вимогам законодавства у сфері благоустрою.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту і передбачає комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення , осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюється на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Аналогічна норма міститься і в Правилах благоустрою міста Новомосковська, затверджених рішенням LV сесії VI скликання № 1301 від 10.07.2015.

Пунктами 1, 2 частини першої статті 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено перелік об'єктів благоустрою населених пунктів.

Об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством (ст. 14 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»).

Пунктом 5 частини 2 статті 18 Закону «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. На виконання наведених вище положень Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29.10.2012 № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів.

Згідно з пунктом 1.3 вищезазначеної Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 зазначеної Інструкції технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Однак, ні інвентаризація, ні паспортизація об'єктів благоустрою, щодо яких укладено відповідний договір про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг № 37 ТС від 01.01.2024, не проводилася.

Таким чином, комунальне підприємство «Новомосковськміськтранс» Самарівської міської ради уклало договір про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг № 37 ТС від 01.01.2024 без проведеної інвентаризації та паспортизації об'єктів (елементів) благоустрою, без їх отримання на баланс, не оцінивши їх технічний стан та наявність інженерних мереж, розпорядившись об'єктами комунальної власності територіальної громади на свій розсуд.

Відсутність у КП «Новомосковськміськтранс» Самарівської міської ради документів на об'єкти благоустрою, які воно надає в тимчасове користування, свідчить про відсутність у підприємства правових підстав для укладення договорів про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг з ФОП Єдаменко В.М.

Площа фактично розміщеної ФОП Єдаменко В. М. тимчасової споруди вдвічі більше за площу, вказану у договорі.

Відповідно до висновку проведеної під час досудового розслідування судової будівельно-технічної експертизи № СЕ-19/104-23/26658-БТ від 25.09.2023 встановлено, що довжина ТС як фактично, так і відповідно до виданого паспорту прив'язки складає 5,0 м.; ширина - 6,0 м., тобто фактична площа складає 30,0 кв.м. В той час як у договорі зазначено лише 12 кв.м.

Крім цього договір про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг

№ № 37 ТС від 01.01.2024 передбачає погіршення стану об'єктів (елементів) благоустрою (видалення, переміщення, знищення), а також вчинення дій стосовно об'єкта (елемента) благоустрою, які викликають зміну складу елементів благоустрою, їх руйнування, деформацію, знищення, погіршення стану, видалення, переміщення та обмеження доступу до об'єкта благоустрою або його елементів, що не відповідає меті заяві

Крім того, матеріалами справи підтверджується, що тимчасова споруда, яка є предметом договору про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг № № 37 ТС від 01.01.2024 розміщена та експлуатується з порушеннями вимог ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» та ПКМУ № 198 від 30.03.1994 року «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» та інших чинних норм та стандартів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Як вже було зазначено, згідно з інформацією управління патрульної поліції в Дніпропетровській області від 28.08.2024 №4987-24, встановлено, що ФОП Єдаменко В.М. погодження на розміщення тимчасової споруди за адресою: Дніпропетровська область, м. Самар (Новомосковськ), в районі вул. Сучкова, 32, незважаючи на його обов'язковість, в порушення п.п. 20, 25-2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 за № 198 (далі - Єдині правила) не отримувала.

При цьому ні Самарівська міська рада, ні виконавчий комітет Самарівської міської ради, ні управління по роботі з активами Самарівської міської ради, будучи зобов'язаними діяти насамперед в інтересах та від імені територіальної громади, погоджуючи розміщення тимчасової споруди та надаючи паспорт прив'язки, увагу на відсутність погодження місця розташування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності з уповноваженим підрозділом Національної поліції не звернули.

Таким чином, оскільки погодження Національної поліції на розміщення цієї споруди отримано не було, розміщення тимчасової споруди здійснено з порушенням ДСТУ №3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди».

Отже, тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності в районі будинку № 32 по вул. Сучкова у м. Самар (Новомосковськ) ФОП Єдаменко В. М. фактично розміщена в межах «червоних ліній» міста, у безпосередній близькості до проїзної частини, перехрестя та пішохідних переходів, а отже паспорт прив'язки тимчасової споруди видано з порушенням законодавства у сфері безпеки дорожнього руху.

Таким чином, судом встановлено, що договір про надання у тимчасове користування об'єктів благоустрою погіршує умови для життєдіяльності територіальної громади, створює загрозу протипожежній, санітарній та екологічній безпеці членів територіальної громади, безпеці учасників дорожнього руху та відвідувачів такої споруди, а також містить загрозу настання аварій, інших надзвичайних ситуацій, суперечить інтересам держави у сфері земельних правовідносин в цілому.

Відтак договір про тимчасове використання об'єктів (елементів) благоустрою не за функціональним призначенням під розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, укладений між КП «Новомосковськміськтранс» Самарівської міської ради та ФОП Єдаменко В. М. підлягає визнанню недійсним.

Суд встановив, що сторони договору підписали його поза межами наданих цивільних прав, визначених актами цивільного законодавства; під час підписання договору сторони порушили права інших осіб - громади міста та завдали шкоду суспільству; вчинили дії, з наміром завдати шкоди громаді міста та допустили зловживання правом, що підтверджується умовами п. 1.1. договорів, зокрема «право на погіршення»; умови договору повністю суперечать моральним засадам суспільства.

В силу вимог ч. 6 ст. 13 ЦК України у разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою статті 13 ЦК України, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.

Суд встановив, що ФОП Єдаменко В.М. немає права на отримання компенсації (реституції) через визнання договору не дійсним та встановлений судом обов'язок здійснити демонтаж тимчасової споруди, оскільки його дії були недобросовісними, зловмисними та такими, що завдали шкоду суспільству.

Отже, повернення земельної ділянки у тому стані, який є на теперішній час, не призведе до поновлення порушених інтересів держави у повному обсязі, оскільки наявна на земельній ділянці тимчасова споруда (тимчасові споруди) беззаперечно створюватиме перешкоди власнику при подальшій реалізації правомочностей щодо цієї земельної ділянки.

Не може вважатися добросовісною особа, яка знала чи мала знати про набуття нею майна в супереч закону.

За змістом статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Розірвання сторонами договору, виконаного повністю або частково, не позбавляє сторони права на звернення до суду з позовом про визнання такого договору недійсним. Так само не перешкоджає поданню відповідного позову закінчення строку (терміну) дії оспорюваного правочину до моменту подання позову.

Аналогічна позиція викладена у постанові від 27.11.2018р. по справі №905/1227/17.

У постанові Великої Палати Верховного суду від 26.06.2018 у справі №910/9072/17 зазначено, що аналіз наведених правових норм свідчить про те, що закінчення строку дії договору не є підставою для припинення визначених ним зобов'язань, оскільки згідно зі статтею 599 ЦК України, частиною першою статті 202 ГК України такою підставою є виконання, проведене належним чином.

Позовна вимога про визнання недійсним виконаного договору без одночасного заявлення вимоги про застосування наслідків недійсності правочину, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, є належним способом захисту, який передбачений законом.

Водночас, вирішуючи питання про можливість задоволення такого позову, суд, з урахуванням конкретних обставин справи, має визначитися з ефективністю обраного позивачем способу захисту - визначити наслідки визнання договору недійсним для держави, в інтересах якої прокурором подано позов, з'ясувати, яким чином будуть відновлені права держави як позивача, зокрема можливість проведення двосторонньої реституції, можливість проведення повторної закупівлі товару (робіт, послуг) у разі повернення відповідачем коштів, необхідності відшкодувати іншій стороні правочину вартість товару (робіт, послуг) чи збитки.

Разом з тим вимога про застосування наслідків недійсності правочину може бути заявлена як одночасно з вимогою про визнання правочину недійсним, так і у вигляді самостійної вимоги.

Відповідні правові висновки були викладені в постанові Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 03.12.2021 зі справи № 906/1061/20 та згідно з вимогами статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і статті 236 ГПК України мають враховуватися судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 24.01.2023р. у справі №916/3156/21.

З урахуванням викладеного, з метою усунення перешкод Самарівській міській раді у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою комунальної власності, наявні підстави для визнання договору недійсними та покладення на ФОП Єдаменко В.М. обов'язку здійснити демонтаж тимчасової споруди.

Згідно зі ст. 129 ГПК України витрати зі сплаті судового збору покладаються на відповідачів.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Визнати недійсним договір про надання в тимчасове користування об'єктів (елементів) благоустрою для потреб споживчого ринку і сфери послуг № 37 ТС від 01.01.2024, укладений між КП «Новомосковськміськтранс» Новомосковської міської ради та фізичною особою - підприємцем Єдаменко Вікторією Миколаївною (РНОКПП НОМЕР_1 ), щодо об'єкту благоустрою у вигляді тротуарного покриття, загальною площею 12 кв.м., що розташовуються в районі вул. В. Ковалівка, 4 у м. Самар (Новомосковську).

Зобов'язати ФОП Єдаменко Вікторію Миколаївну (РНОКПП НОМЕР_1 ) повернути об'єкт благоустрою (земельну ділянку), площею 30 кв. м., розташований в районі вул. В.Ковалівка, 4 у м. Самар (Новомосковську), Самарівській міській раді (ЄДРПОУ 34359199) шляхом демонтажу тимчасової споруди.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Єдаменко Вікторії Миколаївни, АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (реквізити отримувача: 49044, м. Дніпро, пр-т Дмитра Яворницького, 38, МФО 820172, р/р UA228201720343160001000000291 в ДКСУ в м. Київ код за ЄДРПОУ 02909938, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір у розмірі 2 422,40грн.

Стягнути з Комунального підприємства «Міськсервіс» Самарівської міської ради, 51200, Дніпропетровської обл., м.Самар, вул.Гетьманська, 14, код ЄДРПОУ 34359199 на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (реквізити отримувача: 49044, м. Дніпро, пр-т Дмитра Яворницького, 38, МФО 820172, р/р UA228201720343160001000000291 в ДКСУ в м. Київ код за ЄДРПОУ 02909938, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір у розмірі 2 422,40грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 25.07.2025

Суддя С.П. Панна