Постанова від 25.07.2025 по справі 308/18769/24

Справа № 308/18769/24

3/308/215/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2025 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Світлик О.М., за участю представника Закарпатської митниці - Селеша О.Я., розглянувши справу про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Державної митної служби України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Червоний Яр, Бериславський район, Херсонська область, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон: НОМЕР_1 , виданий 15.11.2017, орган, що видав: 8079, РНОКПП НОМЕР_2 , за ст. 485 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

07.06.2024 Закарпатською митницею отримано лист від 07.06.2024 №20/20-02-01/7/573 (вх. Закарпатської митниці №40002/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист з матеріалами (інформацією) військової частини НОМЕР_3 , щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини в якості гуманітарної допомоги.

Зазначеним листом військової частини повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу, зокрема транспортного засобу марки «TOYOTA» моделі «RAV4», ідентифікаційний номер кузова: НОМЕР_4 (пункт №29 таблиці, лист від 07.06.2024 №20/20-02-01/7/573).

Під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів, що переміщувалися у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.

Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» було встановлено, що 12.08.2022 о 00 год. 20 хв. через митний пост «Ужгород - автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «TOYOTA» моделі «RAV4», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 .

Як підставу для переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «TOYOTA» моделі «RAV4», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 , громадянин України ОСОБА_1 подав наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «TOYOTA» моделі «RAV4», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , договір купівлі-продажу від 08.08.2022, лист-звернення військової частини НОМЕР_3 від 11.08.2022 №375 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 , код НОМЕР_6 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано транспортний засіб «TOYOTA» моделі «RAV4», VIN-код НОМЕР_4 .

Відповідно до ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно з ч. 4 ст. 266 МК України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Частинами 6, 8 ст. 264 МК України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Слід зазначити, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 №953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 з 01.12.2023 втратила чинність). При цьому Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 №544 та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 №241, не застосовуються.

18.06.2024 митницею направлено лист-запрошення від 18.06.2024 №7.7-20/20-07/10/3212 ОСОБА_1 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або надіслати письмові пояснення на адресу митниці засобами поштового зв'язку або електронною поштою.

На вказану у листі дату ОСОБА_1 до Закарпатської митниці не прибув, про причини не прибуття не повідомив.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну №1192-XIV від 22.10.1999 «Про гуманітарну допомогу» (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно з ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 287 МК України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Згідно з ч. 1 ст. 292 МК України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).

Згідно з службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Закарпатської митниці від 18.09.2024 №15/15-01/15002 розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу марки «TOYOTA» моделі «RAV4», VIN-код НОМЕР_4 , станом на 12.08.2022 становить 140 424,02 грн, з яких ввізне мито - 12 903,30 грн, акцизний податок - 84 771,22 грн, ПДВ - 43 559,50 грн.

Таким чином, ОСОБА_1 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 140 424,02 грн.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби у судовому засіданні вважає, що ОСОБА_1 винний у вчиненні адміністративного правопорушення, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому його необхідно притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та застосувати до нього стягнення відповідно до санкції вказаної статті.

Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у попередніх судових засіданнях зауважував, що транспортний засіб «TOYOTA» моделі «RAV4», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 , ОСОБА_1 передав для потреб ЗСУ в 2022 році, а саме згідно з актом прийому-передачі від 26.08.2022 в/ч НОМЕР_7 ОСОБА_3 . При цьому ОСОБА_1 не володіє інформацією про причини не постановлення даного транспортного засобу на облік військової частини та встановити даний факт не можливо, оскільки військовослужбовець ОСОБА_3 загинув. Разом з тим, на даний час даний автомобіль «TOYOTA» моделі «RAV4», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 , знаходиться на майданчику в м. Мукачево, вул. Берегівська об'їзна, б/н, за автозаправкою «ВVS». На підтвердження факту перебування транспортного засобу в м. Мукачево надав його фотознімки. Зазначені обставини мають значення для об'єктивного розгляду справи та свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення.

Заслухавши представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України - дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів.

Статтею 68 Конституції України регламентовано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень.

Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Наведене вказує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Згідно з диспозицією ст. 485 МК України адміністративна відповідальність настає за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, стверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил №0623/UA30500/2024 від 19.09.2024; доповідною запискою начальника управління БК та ПМП Закарпатської митниці Остроух А. від 12.07.2024 №20-03/20-03/10977 з додатками; листом начальника управління БК та ПМП Закарпатської митниці Остроух А. від 16.09.2024 №20/20-01/14825; листом начальника УК та АМП Закарпатської митниці Черненко О. від 18.09.2024 №15/15-01/15002; витягом з АСМО «Інспектор»; витягом з ЄАІС Держмитслужби; доповідною запискою головного державного інспектора оперативного відділу №1 УБК та ПМП Закарпатської митниці Чейпеша О. від 19.09.2024.

Досліджені та перевірені доказами обставини поза розумним сумнівом свідчать про беззастережну винуватість у вчиненні інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення та узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».

Таким чином, ОСОБА_1 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 140 424,02 грн.

Разом з тим, відповідно до п. 9-49 розділу XXI Прикінцевих та Перехідних положень Митного кодексу України особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.

Розділ ХХІ Прикінцевих та Перехідних положень Митного кодексу України доповнено пунктом 9-49 згідно із Законом України №4323-IX від 25.03.2025 «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей», що набрав чинності 04.07.2025.

Як вбачається з матеріалів справи, 12.08.2022 через митний пост «Ужгород - автомобільний» Закарпатської митниці ОСОБА_1 на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «TOYOTA» моделі «RAV4», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 , тобто такий ввезений на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року.

Відповідно до акту приймання-передачі транспортного засобу від 26.08.2022 ОСОБА_1 передав транспортний засіб марки «TOYOTA» моделі «RAV4», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 , військовій частині НОМЕР_7 ( ОСОБА_3 ), на підтвердження чого також подано відповідні фотознімки.

З листа командира військової частини НОМЕР_7 від 24.03.2025 №1506, наданого у відповідь на адвокатський запит, вбачається, що станом на серпень 2022 року солдат ОСОБА_3 проходив службу у військовій частині НОМЕР_7 на посаді навідника 1 гранатометного відділення гранатометного взводу військової частини НОМЕР_7 , на підтвердження чого надано витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_8 (по стройовій частині) №48 від 28.02.2022 про призначення на посаду солдата ОСОБА_3 .

Актом приймання-передачі транспортного засобу від 10.07.2025 підтверджується, що ОСОБА_1 та представник військової частини НОМЕР_9 Цховребадзе Заурі згідно з військовим квитком серії НОМЕР_10 від 10.11.2021, склали цей акт про те, що ними здійснено приймання-передачу транспортного засобу марки «TOYOTA» моделі «RAV4», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_5 , свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) серії № НОМЕР_11 . Цим актом сторони підтверджують, що транспортний засіб ОСОБА_1 передав для потреб Збройних Сил України. Автомобіль передається разом з свідоцтвом про реєстрацію.

Відповідно до п. 5 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення.

За таких обставин, оскільки ОСОБА_1 добровільно передав військовій частині транспортний засіб, факт такої передачі документально підтверджений, останній підлягає звільненню від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 485 МК України.

Таким чином, провадження у справі слід закрити у зв'язку із звільненням особи від адміністративної відповідальності.

Керуючись ст. 247, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 485, 527-529, п. 9-49 розділу XXI Прикінцевих та Перехідних положень МК України,

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України, а провадження в справі закрити на підставі п. 5 ст. 247 КУпАП.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області О.М. Світлик