про відкриття касаційного провадження
24 липня 2025 року
м. Київ
справа №160/29960/24
адміністративне провадження №К/990/28909/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Шарапи В.М., суддів: Берназюка Я.О., Чиркіна С.М., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 20.06.2025 у справі №160/29960/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання неправомірним дій чи бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні їй індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 1,0796;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести їй перерахунок (індексацію) та виплату пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 9 118,81 грн. на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185, та у зв'язку із цим провести виплату недоотриманих нею сум пенсії починаючи з 01.03.2022.
Розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 22.01.2025 у задоволенні позову відмовив.
Не погодившись із судовим рішенням, позивач оскаржив його у апеляційному порядку.
За результатом апеляційного провадження, Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 20.06.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнив частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 в адміністративній справі №160/29960/24 скасував та ухвалив нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнив частково.
Визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у нездійсненні індексації пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховувався їй при призначенні пенсії на визначений постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 коефіцієнт 1,0796.
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 11.05.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховувався їй при призначенні пенсії на визначений постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 коефіцієнт 1,0796.
Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.03.2022 по 10.05.2024 включно залишив без розгляду.
На адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду через підсистему Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи "Електронний Суд" 07.07.2025 надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 в якій позивачка просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 20.06.2025 та ухвалити нове рішення.
Касаційна скарга подана на судові рішення, які можуть бути оскаржені згідно із частиною 1 статті 328 КАС України.
Підставою для відкриття касаційного провадження у справі є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку (пункт 1 частини 4 статті 328 КАС України).
Зокрема скаржниця стверджує про те, що суд апеляційної інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови, не врахував висновки, що викладені у постанові Верховного Суду від 13.01.2025 у справі №160/28752/23, від 27.01.2025 у справі №200/24248/24, від 27.01.2025 у справі №620/7211/24, від 28.01.2025 у справі №400/4663/24, від 28.01.2025 у справі №120/1483/24 та від 16.04.2025 у справі №200/5836/24.
У касаційній скарзі скаржник також стверджує про те, що судові рішення у цій справі можуть бути оскаржені у касаційному порядку на підставі підпункту "в" пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України. Вважає, що справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу.
Наведені особою, яка подала касаційну скаргу, аргументи потребують ретельної перевірки та вивчення матеріалів справи, чого не можна виконати на стадії відкриття касаційного провадження, тому проаналізувавши підставу, на якій подано касаційну скаргу у цій справі, Верховний Суд вважає за необхідне здійснити касаційний перегляд рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 20.06.2025.
Згідно з частиною 1 статті 334 КАС України, за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті, питання про відкриття касаційного провадження у справі вирішується колегією суддів у складі трьох суддів не пізніше двадцяти днів з дня надходження касаційної скарги або з дня надходження заяви про усунення недоліків, поданої у порядку, визначеному статтею 332 цього Кодексу.
Перешкоди для прийняття касаційної скарги до провадження Верховним Судом та відкриття касаційного провадження у цій справі відсутні.
Керуючись статтями 248, 334, 335, 338 КАС України, Верховний Суд
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 20.06.2025 у справі №160/29960/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання неправомірним дій чи бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Встановити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити необхідність додання до відзиву доказів надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Витребувати з Дніпропетровського окружного адміністративного суду матеріали справи №160/29960/24.
Копію ухвали суду разом з копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
В.М. Шарапа
Я.О. Берназюк
С.М. Чиркін,
Судді Верховного Суду