Постанова від 24.07.2025 по справі 300/4930/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 рокуЛьвівСправа № 300/4930/24 пров. № А/857/27325/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Обрізко І.М.,

суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року, прийняте суддею Микитюком Р.В. у місті Івано - Франківську, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, відповідач) про визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачці у розмірі 30% грошового забезпечення її покійного чоловіка ОСОБА_2 (16 339,74 грн), яке визначене в довідці за №1450 від 19.07.2021, складеній Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області», право на обчислення розміру пенсії з якого підтверджене рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 у справі №300/8516/21, з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 (далі - Постанова №713), право на отримання якої підтверджено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 у справі №300/4380/23, з січня 2023; зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії у розмірі 30% грошового забезпечення її покійного чоловіка ОСОБА_2 (16 339,74 грн), яке визначене в довідці за №1450 від 19.07.2021 складеній Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області», право на обчислення розміру пенсії з якого підтверджене рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 у справі №300/8516/21, з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 гривень згідно Постанови №713, право на отримання якої підтверджено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 у справі №300/4380/23, та здійснити виплату перерахованої пенсії з січня 2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 позов задоволено частково: визнано протиправними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 30% грошового забезпечення її покійного чоловіка ОСОБА_2 , яке визначене в довідці за №1450 від 19.07.2021, складеній Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області», право на обчислення розміру пенсії з якого підтверджене рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 у справі №300/8516/21, з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 гривень згідно Постанови №713, право на отримання якої підтверджено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 у справі №300/4380/23 з 01.05.2024; зобов'язано провести перерахунок пенсії у розмірі 30% грошового забезпечення її покійного чоловіка ОСОБА_2 , яке визначене в довідці за №1450 від 19.07.2021 складеній Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області», право на обчислення розміру пенсії з якого підтверджене рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 у справі №300/8516/21, з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 гривень згідно Постанови №713, право на отримання якої підтверджено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 у справі №300/4380/23, та здійснити виплату перерахованої пенсії з 01.05.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині заявлених позовних вимог відмовлено.

Суд виходив з того, що довідка про розмір грошового забезпечення видається на ім'я поліцейських національної поліції за прирівняною посадою, відтак довідка видана на ім'я ОСОБА_2 .

Суд зазначив, що ГУ ПФ України в Івано-Франківській області протиправно відмовило позивачці в перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» від 19.07.2021 №1450.

Суд звернув увагу на те, що оскільки з заявою та відповідною довідкою позивачка звернулася до пенсійного органу 03.04.2024, довідка видана 19.07.2021, до цього часу в ГУ ПФУ не було правових підстав для здійснення відповідного перерахунку, а тому перерахунок пенсії слід провести з 01.05.2024.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу. Вважає, що вказане судове рішення прийняте із неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що перерахунок пенсії пенсіонерам - військовослужбовцям здійснюється тоді, коли буде прийнято КМ України відповідну постанову, яка в подальшому і буде слугувати підставою для перерахунку пенсії.

На даний час не було прийнято ніяких рішень КМУ щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам - військовослужбовцям, пенсія позивачці не була призначена до 01.01.2018, відповідно законних підстав для перерахунку немає.

Щодо доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., то різницю між перерахованим розміром пенсії і фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2023 по 30.11.2023 внесено до Реєстру судових рішень Пенсійного фонду України та буде виплачено при наявності додаткового фінансування з державного бюджету в порядку черговості, з урахуванням дати набрання рішенням законної сили.

Просить скасувати рішення суду та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, приходить до наступного.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд у повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» видала ОСОБА_2 довідку №1450 від 19.07.2021 про розмір його грошового забезпечення станом на листопад 2019 за прирівняною посадою.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 у справі №300/8516/21 зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до складеної Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» нової довідки за №1450 від 19.07.2021 про розмір грошового забезпечення із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, станом на листопад 2019, з урахуванням проведених платежів. Рішення суду набрало законної сили 22.03.2022.

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на виконання вищезазначеного рішення, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 , з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, станом на листопад 2019, відповідно до довідки від 19.07.2021№1450.

З 01.01.2023 ОСОБА_1 отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262-XII за померлого чоловіка ОСОБА_2 ..

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 №2262-XII (далі як і раніше - Закон №2262-XII).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ закріплено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 (далі - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 п.5 Порядку №45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.

Також, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 по справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019, визнано протиправним та скасовано п. 3 вказаної Постанови №103.

Отже, з 19 листопада 2019 (дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18) п. 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

11 листопада 2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988 (набрала чинності 02 грудня 2015) якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 №580-VIII та Постанови №988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06 квітня 2016 №260 затверджений Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з п. 11 Порядку №260 установлені такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час.

За змістом п. 13 Порядку №260 поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Відповідно до п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Водночас, суд апеляційної інстанції зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 2262-XII, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ.

Згідно п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Системний аналіз наведених норм у своєму взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 20 грудня 2018 у справі № 686/15836/16-а та від 27 лютого 2019 у справі №753/23503/16 та у постанові від 10 жовтня 2019 у справі № 553/3619/16-а.

Таким чином, саме з 19 листопада 2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку з цим саме з цієї дати позивач має право на пенсійне забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами № 988, № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ .

Також, згідно частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

При цьому, правом самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача, що враховуються під час перерахунку пенсії, відповідач не наділений, оскільки саме Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано - Франківській області» наділена виключними повноваженнями щодо визначення у відповідних довідках складових грошового забезпечення, що враховуються під час перерахунку пенсії.

Отже отримавши довідку Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано - Франківській області» від 19.07.2021 №1450 відповідач був зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі поданих документів у відповідності до ст. ст. 43, 51, 63 Закону №2262-ХІІ , проте таких дій не вчинив.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач має беззаперечне право на перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки, яка була подана до пенсійного органу.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАСУ України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Таким чином, суд не надає оцінки судовому рішенню в частині відмови у задоволенні позовних вимог, а також в частині щодо виплати щомісячну доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 у розмірі 2000 гривень, оскільки обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлені ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Апеляційний суд при прийнятті даного рішення також застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії», заява №303-A, п. 29).

Судові витрати розподілу не підлягають з огляду на результат вирішення апеляційної скарги та виходячи з вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року у справі №300/4930/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. М. Обрізко

судді М. А. Пліш

Т. І. Шинкар