Рішення від 24.07.2025 по справі 420/21326/24

Справа № 420/21326/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді Бойко О.Я.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах, вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до відповідачів, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просив суд:

(1). Визнати протиправним Рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 30 січня 2024 року протокол № 1 про результат розгляду заяви про підтвердження стажу роботи;

(2). Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 155950019851 від 09.02.2024 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

(3). Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 155950019851 від 05.03.2024 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

(4). Скасувати Рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 30 січня 2021 року протокол № 1 про результат розгляду заяви про підтвердження стажу роботи;

(5). Скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 155950019851 від 09.02.2024 р.;

(6). Скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 155950019851 від 05.03..2024 р.;

(7). Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 06 листопада 2023 року.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція Позивача

В обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідачі не звертають уваги на характер праці позивача. Під час сільськогосподарського сезону, який триває з лютого, коли вже сільськогосподарські підприємства здійснюють роботи з підготовки рілля до посіву ярових культур, до листопада, коли здійснюється оранка рілля після збору урожаю, трактористи працюють більше 8 годин на добу - це по-перше, по-друге - трактористи самостійно здійснювали техогляд та ремонт трактору. Один працював на тракторі, інший відповідав за технічний стан трактору. Крім того, до позову додана копія трудової книжки, в якій зафіксовано, що позивач виконував трудовий мінімум щорічно. Тобто, незважаючи на те, що за трактором було закріплено 2 трактористи, позивач відпрацьовував на тракторі повний рік.

(б) Позиція Відповідачів

25.07.2024 до суду від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить у задоволенні позову в повному обсязі.

Відповідачем зазначено, що приймаючи рішення про відмову позивачу у призначені пенсії за віком на пільгових умовах Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області за принципом «екстериторіальності» діяло у відповідності до вимог чинного законодавства. Відповідно Роз'яснення МСЗ № 7 від 20.01.1992, працюючи тільки на тракторі, особи не виконують встановленого мінімуму людино-днів, оскільки у вільний від роботи на тракторі час, працюють на різних роботах, доказ перебування на посаді тракториста-машиніста протягом повного польового періоду є обов'язковим. Не підтверджено пільговий стаж позивача на посаді тракториста відповідно до підпункту 3 пункту 2 ст. 114 Закону №1058, оскільки за одним трактором було закріплено два трактористи, які працюють позмінно і не зайнятті постійно у виробництві сільськогосподарської продукції і працюючи не виконують встановленого мінімуму людино днів.

29.07.2024 до суду від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить у задоволенні позову в повному обсязі.

Відповідачем зазначено, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи: період роботи з 1985 по 2005 згідно архівної довідки від 09.11.2023 №1351, виданої відділом трудового архіву Болградської міської ради Одеської області, оскільки зазначені періоди потребують підтвердження Комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Одеській області відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1 «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії»; періоди роботи з 08.05.2009 по 01.12.2009, з 01.10.2019 по 31.12.2020, з 01.01.2021 згідно трудової книжки від 17.01.1996 серії НОМЕР_1 , оскільки довідки пільгового характеру не надавались.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, не скористався своїм правом для подання відзиву на позовну заяву, належним чином та своєчасно повідомлений про розгляд вказаної справи.

ІІІ Процедура та рух справи

Ухвалою суду від 08.07.2024 позовну заяву було залишено без руху.

15.07.2024 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження

Судом встановлено, рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 30 січня 2024 року № 1 про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні періодів роботи з 01.01.1985 по 22.11.1986. з 01.01.1989 по 31.01.1999. з 01.04.1999 по 31.12.1999. з 01.02.2000 по 31.08.2000. з 01.10.2000 по 31.12.2000. з 01.02.2001 по 31.12.2001. з 01.03.2002 по 31.12.2002. 01.02.2003 по 31.12.2003, з 01.03.2004 по 30.09.2004, з 01.12.2004 по 31.12.2004. з 01.07.2005 по 31.07.2005. з 01.09.2005 по 30.09.2005 на посаді тракториста-машиніста відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 розділу XIV-1 Закону України 'Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки за одним трактором, який працює у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі, закріплено 2 трактористи, які працюють позмінно, так як вони постійно не зайняті на цій роботі і не виконують встановленого мінімуму людино-днів.

05.02.2024 року позивач звернувся із заявою за призначенням / перерахунком пенсії, в якій просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах в якості тракторист-машиніст.

До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, військовий квиток, диплом (свідоцтво, атестат) про навчання, довідку з ДПІ про облік як суб'єкт підприємницької діяльності (витяг ліквідація підприємства), довідку про зміну назви організації, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників (та акт зустрічної перевірки), заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк), подання (посвідчення тракториста-машиніста), трудову книжка.

Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1 (далі - Порядок №22-1, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

З урахуванням принципу екстериторіальності заяву позивача від 05.02.2024 та поданий пакет документів в електронному вигляді передано на розгляд до ГУ ПФУ в Донецькій області.

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 09.02.2024 року № 155950019851 відмовлено в призначенні пенсії за віком з підстав, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи: - період роботи з 1985 по 2005 згідно архівної довідки від 09.11.2023 №1351, виданої відділом трудового архіву Болградської міської ради Одеської області, оскільки зазначені періоди потребують підтвердження Комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Одеській області відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1 «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії»; - періоди роботи з 08.05.2009 по 01.12.2009, з 01.10.2019 по 31.12.2020, з 01.01.2021 згідно трудової книжки від 17.01.1996 серії НОМЕР_1 , оскільки довідки пільгового характеру не надавались.

27.02.2024 року позивач повторно звернувся із заявою за призначенням / перерахунком пенсії, в якій просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах в якості тракторист-машиніст.

До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, інший документ (відмова), подання (рішення комісії).

З урахуванням принципу екстериторіальності заяву позивача від 27.02.2024 та поданий пакет документів в електронному вигляді передано на розгляд до ГУ ПФУ в Сумській області.

Рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 05.03.2024 року № 155950019851 відмовлено в призначенні пенсії за віком з підстав, що до пільгового стажу не зараховані період з 1985 року по 2005 рік, оскільки рішенням комісії від про підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах від 30.01.2024 року № 1 комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області відмовлено у підтвердженні пільгового стажу на посаді тракториста-машиніста відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України №1058-1У, оскільки за одним трактором, який працює у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі, закріплено 2 трактористи, які працюють позмінно, так як вони постійно не зайняті на цій роботі і не виконують встановленого мінімуму людино-днів. Періоди роботи з 08.05.2009 року по 01.12.2009 року, з 01.10.2019 року по 31.12.2020 року, з 01.01.2021 року згідно трудової книжки від 17.01.1996 серії НОМЕР_1 , оскільки довідки пільгового характеру не надавалися.

IV. Джерела права та висновки суду

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до приписів частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Відповідно до положень частин 1, 2, 4 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

До набрання чинності Законом № 1058-IV діяв Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками № 2 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 р. № 18-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 р. за N1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).

Пунктом 1 Порядку № 18-1 передбачено, що цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи: для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника; до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Пунктом 11 Порядку № 18-1 передбачено, що із заявою про підтвердження стажу роботи (додаток 2) заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.

Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються: документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); трудова книжка; документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.

Згідно з пунктами 14, 15 Порядку № 18-1 комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.

Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Судом встановлено, що згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач, зокрема:

- 10.01.1985 - прийнятий в члени к-спу ім. Кірова згідно із поданою заявою;

- 06.03.2000 - звільнений у зв'язку з реорганізацією к-спу ім. Кірова і прийнятий в члени СПК «Ореховка»;

- 27.08.2005 - звільнений із членства СПК «Ореховка» за ст. 38 КЗпП України;

- 31.08.2005 - прийнятий на роботу в ЧП «Пандаклія»;

- 08.08.2007 - звільнений з ЧП «Пандаклія» за ст. 38 КЗпП України;

- 08.05.2009 - прийнятий на роботу в ЧП «Пандаклія»;

- 01.12.2009 - звільнений з ЧП «Пандаклія» по ст. 36 п. 2 КЗпП України (по закінченню тимчасових робіт);

- 03.04.2017 - прийнятий на роботу в Оріхівську сільську раду в якості працівника по благоустрою села;

- 01.10.2019 - переведений на посаду тракториста;

- 31.12.2020 - звільнений від займаної посади тракториста Оріхівської сільської ради відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП України;

- 01.01.2021 - прийнятий на роботу в КП «Кайнакі» на посаду тракториста.

Відповідно до архівної довідки відділу трудового архіву Болградської міської ради Одеської області від 09.10.2023 року № 1351/03-21, виданої позивачу в тому, що згідно із особовим рахунком № 43 дійсно працював в колгоспі ім.. Кірова (КСП/СПК «Ореховка» с Ореховка Болградського району Одеської області за періоди з 1985-1987, 1989-2005 роки, зокрема (за який рік надані данні - Виконання річного мінімуму виходів/днів): 1985 - 262, 1986 - 192, 1987 - -, 1989 - 241, 1990 - 147, 1991 - 157, 1992 - 162, 1993 - 180, 1994 - 172, 1995 - 232, 1996 - 183, 1997 - 223, 1998 - 245, 1999 - 202, 2000 - 210, 2001 - 195, 2002 - 241, 2003 - 104, 2004 - 110, 2005 - 29.

Згідно із актом Управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Одеській області від 16.01.2024 № 1500-1004-1/397 складений за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії при перевірки усіх розрахункових листів трактористів-машиністів, які збереглись та були надані на державне зберіганні встановлено, зокрема, що значився трактористом, за період: - 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 ОСОБА_1 працював на тракторах марки: Т-150 інвентарній номер не зазначений, державний номер 09-68 та МТЗ-80, інвентарний, державний номери не зазначені та виконував такі види робіт: орання, каткування. боронування, усі види культивації, посів озимого та ярового ячменя, пшениці, соняшника, кукурудзи, перевезення води. Перевіркою встановлено, що за весь період значився на тракторі з ОСОБА_2 або з ОСОБА_3 ..

Разом з тим, суд зазначає, що в жодному рішенні відповідачів не висвітлено питання щодо причин не врахування записів наявних в трудовій книжці колгоспника позивача, в який відображені відомості його роботи трактористом з кількістю пророблених людина-днів, що відображено також в архівних довідках.

Суд не бере до уваги посилання відповідачів на те, що оскільки за одним трактором, який працює у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі, закріплено 2 трактористи, які працюють позмінно, так як вони постійно не зайняті на цій роботі і не виконують встановленого мінімуму людино-днів, з підстав, що жодних доказів на підтвердження зазначених обставин, окрім посилання в акті Управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Одеській області від 16.01.2024 № 1500-1004-1/397 на розрахункові листи трактористів-машиністів, які збереглись та були надані на державне зберіганні, відповідачами не надано.

Вказані розрахункові листи трактористів-машиністів лист не є нормативно-правовим актом, а висновок щодо невиконання трактористами встановленого мінімуму людино-днів з посиланням на закріплення двох трактористів за одним трактором та їх позмінну працю є взагалі на думку суду припущенням та нічім не підтвердженим висновком.

Крім того, судом встановлено, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.02.2024 року № 155950019851 та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.03.2024 року № 155950019851 до пільгового стажу не зараховано періоди роботи періоди роботи з 08.05.2009 по 01.12.2009, з 01.10.2019 по 31.12.2020, з 01.01.2021 згідно трудової книжки від 17.01.1996 серії НОМЕР_1 , оскільки довідки пільгового характеру не надавались.

Суд зазначає, що записами у трудовій книжці позивача підтверджується факт роботи трактористом у спірний період та жодних зауважень щодо ведення трудової книжки, в тому числі щодо внесення записів стосовно спірних періодів, в оскаржуваному рішенні немає.

Крім того, у постановах Верховного Суду неодноразово викладена позиція, що відсутність уточнюючих довідок не може бути безумовною підставою для відмови зарахувати спірні періоди до пільгового стажу. (від 25 березня 2021 року у справі № 408/7500/16-а, від 17 січня 2023 року у справі № 392/1357/17(2-а/392/109/17) тощо).

Також слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності

Відповідно до пп. 1, 2 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058-IV виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право:

отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України;

проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.

Згідно з ч. 1 ст. 101 Закону № 1788-XII що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Проте, жодних доводів та/або належних та допустимих доказів на їх підтвердження щодо вчинення відповідачем дій в межах наведених повноважень у законодавчо встановлений спосіб з отримання відомостей, необхідних для виконання відповідачами функцій, передбачених Законом № 1058-IV та іншими законами України, тощо - відповідачем суду не наведено та/або надано.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

V. Розподіл судових витрат

Позивачем сплачено судовий збір у сумі 3633,60 грн., який належить до розподілу на користь позивача на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161,245, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 30 січня 2024 року протокол № 1 про результат розгляду заяви про підтвердження стажу роботи;

3.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.02.2024 року № 155950019851 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

4.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.03.2024 року № 155950019851 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

5.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 06 листопада 2023 року.

6.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у справі - судовий збір у розмірі у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок);

7.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати у справі - судовий збір у розмірі у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок);

8.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у справі - судовий збір у розмірі у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідачі Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385; Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, адреса: 84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010; Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: 40009, Сумська обл., м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013.

Суддя Оксана БОЙКО