Рішення від 25.07.2025 по справі 420/15433/25

Справа № 420/15433/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , яка діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вулиця Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , яка діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 , в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача при обрахунку з 01.10.2024 пенсії ОСОБА_2 у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІІ, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІІ на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-507 від 19.02.2024, починаючи з 01.10.2024 з урахуванням раніше виплачених сум.

Позивачка зазначила, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі ГУ ПФУ) та отримує з 01.10.2024 року відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ) як законний представник пенсію, призначену її донці - ОСОБА_2 у разі втрати годувальника ОСОБА_3 з розміру 30% грошового забезпечення .

Рішенням Одеського окружного адміністративного від 29.05.2024 у справі №420/10755/24 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не проведення перерахунку ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІІ на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-507 від 19.02.2024 починаючи з 01.02.2023 та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІІ на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-507 від 19.02.2024, починаючи з 01.02.2023 з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ у липні 2024 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3 .

Однак пенсію ОСОБА_2 по втраті годувальника призначено з 01.10.2024 у розмірі 30% грошового забезпечення виходячи з грошового забезпечення визначеного станом на 01.03.2018 та не враховані складові грошового забезпечення згідно довідки від 19.02.2024 № 9/3-507 станом на 01.01.2023 .

Позивачка вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки її донька має право на перерахунок пенсії у разі втрати годувальника за вказаною довідкою у відповідності до вимог ст.ст.43,63 Закону України №2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 (далі Порядок №45).

Ухвалою суду від 26.05.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін в електронній формі. Повідомлено учасників справи, що заяви по суті, клопотання та інші заяви необхідно направляти до суду через систему «Електронний суд».

Представник ГУ ПФУ надав відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсії проводиться на умовах, і порядку та розмірах, передбачених КМУ. Зазначає, що окрім як Постанови №103, Урядом прийнято не було, а відповідні оновлені довідки про розмір грошового забезпечення Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України на виконання відповідних норм діючого законодавства уже направляв на адресу Головного управління, на підставі яких позивачу був здійснений перерахунок пенсії.

Таким чином, пенсія Позивачу перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі наданих уповноваженим органом документів, тому підстави для проведення перерахунку пенсії Позивачу за вказаною довідкою - відсутні.

Також на думку представника відповідача позивачкою пропущений строк звернення до суду.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Спірні правовідносини стосуються права позивачки, яка діє як законний представник своєї доньки на перерахунок пенсії та регламентовані Конституцією України, Законом №2262-ХІІ, Постановою КМУ №704 та Порядком №45.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

ОСОБА_2 пенсія у разі втрати годувальника - батька ОСОБА_3 призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених Законом №2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Так, ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Згідно з абзацами 2,4 та 5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом МОУ від 31.12.2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 (далі Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію у разі втрати годувальника як законний представник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, ОСОБА_3 було здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії з 01.01.2018 розрахований з грошового забезпечення, яке складено з посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу. Таким чином, перерахунок пенсії позивач був здійснений зі складових грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №103, та в нього не були включені всі додаткові види грошового забезпечення.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2021 року по справі №540/3908/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України №2262-ХІІІ виходячи з грошового забезпечення, яке вказано в довідці Департамента з питань виконання кримінальних покарань №9/1-162 від 09.07.2021 року.

02.08.2022 року Верховним Судом у справі №440/6017/21 прийнята постанова, в якій Верховний Суд виклав правовий висновок, що у даній справі №440/6017/21 відповідач (обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), відмовляючи у наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови №704, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2021 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Департаментом з питань виконання кримінальних покарань на ім'я ОСОБА_3 виготовлено та спрямовано до пенсійного органу нову довідку про розмір грошового забезпечення №9/3-507 від 19.02.2024 про розмір грошового забезпечення станом 01.01.2023, однак ГУ ПФУ не здійснило йому перерахунок пенсії за оновленою довідку, у зв'язку з чим ОСОБА_3 звернувся до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 року по справі №420/10755/24 задоволено його позов та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІІ на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-507 від 19.02.2024, починаючи з 01.02.2023 з урахуванням виплачених сум.

Згідно наданих доказів, судом встановлено, що ОСОБА_3 на виконання рішення суду від 29.05.2024 року по справі №420/10755/24 проведено перерахунок пенсії за оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення та його пенсія з 01.03.2024 року становила 32470,17 грн.

Однак, відповідач, призначаючи ОСОБА_2 пенсію по втраті годувальника ОСОБА_3 , протиправно та безпідставно не врахував довідку Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-507 від 19.02.2024 та грошове забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2023 року, оскільки вона має право на призначення їй пенсії по втраті годувальника виходячи з грошового забезпечення ОСОБА_3 , станом на 01.01.2023 року.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача у відзиві на позов на пропущення позивачкою строку звернення до суду, оскільки представник відповідача не заявив відповідного клопотання з цього приводу в установленому процесуальному законодавством порядку. Крім того, в силу приписів ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд по даній справі дійшов правового висновку про неправомірність дій ГУ ПФУ щодо не призначення ОСОБА_2 пенсії в разі втрати годувальника за оновленою довідкою Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 19.02.2024 №9/3-507 про грошове забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2023 року року та обов'язок ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника з 01.10.2024 року за оновленою довідкою Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 19.02.2024 №9/3-507 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2023 року.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, розглянувши справу в межах позовних вимог,відповідно до правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягає стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 968,96 грн.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вулиця Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не призначення ОСОБА_2 пенсії у разі втрати годувальника на підставі довідки №9/3-507 від 19.02.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2023 року, наданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії у разі втрати годувальника з 01.10.2024 року ОСОБА_2 на підставі довідки №9/3-507 від 19.02.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2023 року, наданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва