Рішення від 24.07.2025 по справі 420/4377/25

Справа № 420/4377/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частина НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся з позовною заявою до відповідачів, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка виразилась у не вирішенні заяв ОСОБА_1 про відстрочку від мобілізації у особливий період від 15.05.2024 року, 02.10.2024 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 , розглянути заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які було подано 15.05.2024 року, 02.10.2024 року та прийняти відповідне рішення;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) щодо мобілізації ОСОБА_1 09.11.2024 року при наявності підстав для відстрочки;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) щодо зміни військового обліку ОСОБА_1 із АДРЕСА_1 .

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо зарахування ОСОБА_1 особового складу військової частини при наявності підстав для звільнення із військової служби.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 до якого особисто подав заяву про надання відстрочки від 15.05.2024 року та документи, що підтверджують право на відстрочку. У зв'язку з не розглядом вказаної заяви, повторно 02.10.2024року поштовим відправленням подав таку ж заяву з документами, яка також не була розглянута. 7 листопада 2024 року, на блокпосту, ІНФОРМАЦІЯ_4 ігноруючи підстави для відстрочки та правила військового обліку був мобілізований, а військова частина НОМЕР_1 протиправно зарахувала до особового складу. Просить задовольнити позовні вимоги.

28.02.2025 року від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив, в якому заперечуючи проти задоволення позовних вимог вказують, що жодних доказів які б свідчили про їх протиправні дії або бездіяльність Позивачем не наведені взагалі, оскільки ними виконані всі вимоги та приписи Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170, якими врегульовано порядок проходження військової служби, зокрема і звільнення з військової служби.

17.03.2025 року надійшли відповідь на відзив та пояснення, в яких позивач не погодився з доводами викладеними у відзиві та просив задовольнити позовні вимоги.

18.03.2025 року від Військової частини НОМЕР_1 надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що обраний Позивачем спосіб захисту не відповідає суті порушеного права позивача, а задоволення цієї вимоги щодо військової частини НОМЕР_1 не приведе до поновлення такого права, тому, керуючись ст. 159 КАСУ, просить суд при винесенні рішення врахувати практику висловлену Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у Постанові від 5 лютого 2025 року по справі 160/2592/23.

Від ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_3 відзиви на позовну заяву не надійшли, про розгляд справи повідомлені належним чином.

Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

02.10.2024 року позивач направив заяву про надання відстрочки засобами поштового зв'язку за №6509804861280.

14.10.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 отримано заяву про надання відстрочки.

Станом на час розгляду справи вказану заву не розглянуто.

09.11.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_5 мобілізував позивача.

Військовою частиною НОМЕР_1 зараховано ОСОБА_1 до особового складу частини.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких приписів законодавства.

Правові засади мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів унормовані Законом України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII).

Статтею 23 Закону №3543-XII врегульовано питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Частинами 7, 8 ст. 23 Закону №3543-XII регламентовано, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

За змістом п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - порядок №560), у якому, серед іншого, визначено процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до п. 56, 57 порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

За правилами п. 58 порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відповідно до п. 60 порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відповідач не надав доказів того, що комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 розглядалась заява позивача та за наслідком такого розгляду було встановлено наявність чи/або відсутність у позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

Таким чином, позивач наданими суду доказами підтвердив поданням ним заяви про відстрочку до ІНФОРМАЦІЯ_1 , які в порядку та строки визначені законодавством не були розглянуті цим органом, що дає підстави для визнання такої бездіяльності протиправною та задоволення позовних вимог у цій частині.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) щодо мобілізації ОСОБА_1 при наявності підстав для відстрочки, суд зазначає, що позивачем не надано доказів підтвердження подання заяви про надання відстрочки від призову до цього органу, а саме доказів реєстрації заяви відповідно до вимог п. 58 порядку №560, а відтак ІНФОРМАЦІЯ_3 вчинення протиправних дій не доведено.

Позовні вимоги в частині визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) щодо зміни військового обліку ОСОБА_1 із АДРЕСА_1 , задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що під час мобілізації резервістів та військовозобов'язаних мобілізувати може будь-який територіальний центр комплектування в не залежності від місяця перебування на військовому обліку особи.

Позивач подав заяву про відстрочку до ІНФОРМАЦІЯ_1 і в результаті її нерозгляду у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) була відсутня інформація про подання такої заяви та відповідно будь які підстави не здійснювати мобілізацію позивача. У позивача на момент мобілізації, здійсненої 2-м відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ), була відсутня будь-яка інформація чи докази щодо подання ним заяви про відстрочку та її реєстрацію.

З цих же підстав, суд повністю погоджується з обґрунтуваннями в/ч НОМЕР_1 та відхиляє доводи позивача щодо протиправних дій в/ч НОМЕР_1 , оскільки позивачем не надано доказів подання рапорту про звільнення з військової служби.

При цьому, суд враховує практику КАС ВС наведену Постанові від 5 лютого 2025 року по справі 160/2592/23, де суд у п. 56 зазначив, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.

У цій справі позивач у позовних вимогах зазначив вимоги лише про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та в/ч НОМЕР_1 не зазначаючи способу поновлення порушеного права, якщо такий буде доведено, та не надаючи жодних доказів порушення саме цими відповідачами. При цьому судом встановлено, що позивач рапорт про звільнення з військової служби не подавав.

Важливо зазначити, що відповідно до усталеної судової практики обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду; порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка безпосередньо або через представника стверджує про їх порушення; вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особі, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача; під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав та інтересів позивача (ухвала Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі №802/2474/17-а та постанови Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі № 640/14623/20, від 18 березня 2021 року у справі № 826/3932/17, від 19 травня 2021 року у справі № 826/13229/16 та ін.).

Враховуючи характер спірних правовідносин, суд вважає, що для відновлення прав позивача йому необхідно подати рапорт про звільнення з військової служби безпосередньо до командування Військової частини НОМЕР_1 , який підлягає розгляду в порядку та строки визначені законом.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судовий збір розподілено відповідно до ст. 139 КАС України. Часткове задоволення позовних вимог не впливає на суму судового збору, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, оскільки кількість задоволених вимог фактично не відрізняється від кількості заявлених та тих, за які такий збір сплачувався.

Керуючись статтями 242- 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.10.2024 року про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2024 року про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення за наслідком розгляду цієї заяви.

У задоволені іншої частини позову відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов