Іменем України
25 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/459/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) (далі - ВЧ НОМЕР_1 , відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно неповного нарахування та виплати позивачу збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за грудень 2022 року та січень 2023 року;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшення додаткової винагороди, з урахуванням сплати податків і зборів, за грудень 2022 року у розмірі 48932,25 грн і за січень 2023 року у розмірі 68950,00 грн.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що він проходить військову службу у ВЧ НОМЕР_1 на посаді начальника відділення публічних закупівель та з 24 лютого 2022 року приймає безпосередню участь у бойових діях, забезпечує здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в Донецькій та Луганській області.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова № 168) установлено, що на період дії воєнного стану, зокрема і військовослужбовцям Державної прикордонної служби, виплачується додаткова винагорода у розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Позивачу за грудень 2022 та січень 2023 року додаткова винагорода у розмірі 30000,00 грн на місяць виплачена, відповідно до постанови № 168.
Однак, відповідно до бойових розпоряджень по ІНФОРМАЦІЯ_2 з 01 по 31 грудня 2022 року та з 01 по 31 січня 2023 року, позивач щоденно приймав безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) у першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Об'єднаних сил у східній частині Донецького операційного району.
Першим заступником начальника загону - начальником штабу підполковником ОСОБА_2 керівнику відповідача подано рапорти (вх. № 101р від 04 січня 2023 року та вх. № 3992р від 10 лютого 2023 року) з клопотанням про виплату додаткової винагороди (збільшеної додаткової винагороди) за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу ВЧ НОМЕР_1 , що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у розмірі по 70000,00 грн на місяць на одного військовослужбовця, пропорційно кількості діб проходження служби та виконання, завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема позивачу за 31 добу в грудні 2022 року та за 31 добу у січні 2023 року.
Відповідно до постанови № 168 керівник відповідача зобов'язаний був видати наказ про виплату позивачу збільшеної додаткової винагороди у розмірі по 70000,00 грн пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій у грудні 2022 року та січні 2023 року.
Тобто, за 28 діб грудня 2022 року відповідач повинен був нарахувати 70000,00 грн, а з урахуванням сплати податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів, зокрема військового збору у розмірі 1,5 %, вплатити 68950,00 грн. За 31 добу січня 2023 року - повинен був нарахувати 70000,00 грн, а з урахуванням сплати податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів, зокрема військового збору у розмірі 1, 5%, вплатити 68950,00 грн.
Однак, 27 січня 2023 року відповідачем відповідно до наказу по ВЧ НОМЕР_1 від 08 січня 2023 року № 13-ОС «Про виплату грошового забезпечення» було виплачено лише 20017,74 грн, що відповідає лише 9 добам проходження служби та виконання завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій у грудні 2022 року (розрахунок: 70000,00 грн : 31 х 9 = 20322,58 грн, з відрахуванням військового збору 304,84 грн становить 20017,74 грн). При цьому, за січень 2023 року, відповідачем наказ щодо нарахування та виплату позивачу збільшення додаткової винагороди до 70000,00 грн не видавався, відповідно така винагорода не нараховувалась і не виплачувалась.
Таким чином, відповідачем ненараховано і не виплачено збільшення додаткової винагороди позивачу за 22 доби грудня 2022 року, що, з врахуванням сплати податків та зборів, становить 48 932,25 гривень (розрахунок: 31 - 9 =18 діб; 70000,00 грн : 31 х 18 = 49 677,41 грн, з вирахуванням 1,5 % військового збору 745,16 грн становить - 48 932,25 грн). А також, відповідачем ненараховано та не виплачено збільшення додаткової винагороди позивачу за 31 добу січня 2023 року, що, з врахуванням сплати податків та зборів, становить 68 950,00 гривень (розрахунок: 70000,00 грн з відрахуванням військового збору 1050,00 грн становить 68950,00 грн).
Отже, внаслідок бездіяльності відповідача, позивачу не доплачено збільшення додаткової винагороди за грудень 2022 року і січень 2023 року у загальному розмірі 117882,25 грн.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та просить задовольнити позовні вимоги.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , ВЧ НОМЕР_1 у травні 2023 року подало відзив на позовну заяву, вказуючи на те, що матеріали справи не містять доказів того, що у період грудень 2022 - січень 2023 року позивач здійснював заходи у відповідності до бойових розпоряджень у складі першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником, тому відсутні підстави вважати, що позивач здійснював безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримуванні збройної агресії. Таким чином, враховуючи, що позивачем за грудень 2022 року і за січень 2023 року безпосередня участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не здійснювалась, відповідно правових підстав для нарахування додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн немає.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року у справі № 360/459/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до ВЧ НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Верховного Суду від 22 травня 2025 року задоволено касаційну скаргу ОСОБА_1 , скасовано рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року, справу направлено на новий судовий розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 року справу прийнято про провадження суддею Кисілем С. В. і зобов'язано відповідача надати додаткові докази у справі.
10 липня 2025 року від відповідача через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення, в яких ВЧ НОМЕР_1 вказує на відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 04 жовтня 2021 року проходить військову службу у ВЧ НОМЕР_1 на посаді начальника відділення публічних закупівель (військове звання - старший лейтенант) та з 24 лютого 2022 року по теперішній час безпосередньо бере участь в бойових діях або забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, що підтверджується службовим посвідченням серії НОМЕР_3 від 11 жовтня 2021 року, виданим Державною прикордонною службою України, витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08 жовтня 2021 року № 782-ОС «Про особовий склад» та довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 18 квітня 2023 року № 12/900.
Відповідно до довідки ВЧ НОМЕР_1 від 16 червня 2025 року № 14/4288-23-вих у зв'язку з бойовими діями та здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, передислокацією сил та засобів прикордонного загону, справи з наказами, якими затверджено положення на посаді інструкції відділів та служб загону, з додатками до них були знищені відповідно до Акта про зниження документів № 1 від 24 лютого 2022 року, згідно порядкових номерів акту: № 3506 (справи № 1-2 Накази начальника прикордонного загону з адміністративно-господарських питань) інв. № 5511 від 04 грудня 2020 року, в 1 прим. нетаємно у кількості 190 арк.; № 3507 (справи № 1-2 Накази начальника прикордонного загону з адміністративно-господарських питань) інв. № 5512 від 31 січня 2022 року, в 1 прим. нетаємно у кількості 1248 арк.; № 3521 (справи № 44-2 Накази начальника прикордонного загону з адміністративно-господарських питань) інв. № 5527 від 10 лютого 2022 року, в 1 прим. нетаємно у кількості 253 арк.
Відповідно до розділу ІІ «Завдання та обов'язки» посадової інструкції начальника відділення публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13 січня 2023 року № 80-АГ, начальник відділення відповідає за виконання покладених на нього та підпорядкований йому структурний підрозділ завдань та обов'язків. Організовує та контролює роботу відділення.
Начальник відділення відповідає за: керівництво діяльністю відділення; планування роботи відділення, здійснювати заходи щодо підтримання на належному рівні та удосконалення бойової та мобілізаційної готовності і вимагати їх виконання від підлеглого персоналу, своєчасно вносити до плануючих документів необхідні зміни (уточнення); організацію виконання покладених на відділення завдань; організацію роботу з підготовки необхідних для проведення публічних закупівель в прикордонному загоні у відповідності до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»; моніторинг змін у законодавчому і нормативному забезпечення функціонування системи публічних закупівель в Україні; участь в організації заходів з підтримання постійної готовності відділення до виконання службових завдань, додержання внутрішнього порядку, чіткого виконання розпорядку дня, регламенту робочого часу; розподілення обов'язків між підлеглими, розробляти та подавати на затвердження їх посадові інструкції, очолювати та контролювати їх роботу, забезпечувати підвищення їх кваліфікації з питань публічних закупівель; організацію складання та оприлюднення Річного плану закупівель та змін до нього відповідно до пропозицій структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_2 ; організацію підготовку, затвердження та оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про здійснення публічних закупівель відповідно до законодавства; здійснення підготовки, організацію та участь у проведенні процедур закупівель та спрощених закупівель у відповідності до Закону на закупівлю товарів, робіт і послуг для потреб ІНФОРМАЦІЯ_2 за пропозиціями структурних підрозділів; здійснення оприлюднення інформації щодо закупівель без використання електронної системи закупівель у відповідності до Закону на закупівлю товарів, робіт і послуг для потреб ІНФОРМАЦІЯ_2 за пропозиціями структурних підрозділів; виконання обов'язків уповноваженої особи у разі визначення відповідальною за проведення процедури закупівлі та спрощеної закупівлі у порядку визначеному законодавством; перевіряти та погоджувати договори та проекти договорів встановленим порядком; здійснення щоденного контроль щодо термінів реєстрації та порядку передачі зареєстрованих договорів до фінансово-економічного підрозділу для реєстрації в органах Державної казначейської служби України; один раз на місяць перевіряти порядок зберігання договорів, які встановленим порядком повернуті фінансово-економічним підрозділом до відділення; виконуючи обов'язки уповноваженої особи оприлюднювати на єдиному веб-порталі (http://e-data.gov.ua) інформацію про укладені договори у порядку, визначеному законодавством; контроль видання визначеної інформації до відділу фінансової експертизи та економічного аналізу Адміністрації Держприкордонслужби у паперовому та електронному вигляді у встановлені терміни; виконувати інші доручення та розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , передбачені законодавством; знати стан справ у відділенні, ділові, морально-психологічні якості безпосередньо підпорядкованого персоналу, вміло керувати відділенням; постійно вдосконалювати методи керівництва відділенням, з метою підвищення підготовки та майстерності підпорядкованого персоналу особисто проводити навчання та заняття з персоналом відділення; бути прикладом дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників). Бути ввічливим і справедливим у становленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності; сприяти забезпеченню реалізації єдиної державної політики, спрямованої на досягнення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у межах своїх повноважень; організовувати підготовку наказів та розпоряджень з питань публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_2 ; щоп'ятниці підводити підсумки діяльності відділення з персоналом за тиждень, визначати завдання на наступний тиждень; щомісяця здійснювати аналіз діяльності відділення за напрямком його діяльності; здійснювати інші покладені на нього повноваження, передбачені законодавством; контролювати додержання заходів пожежної безпеки у відділення.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за грудень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС, під порядковим номером 1224 значиться капітан ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 31 доба, сума - 30000,00 грн.
Рапортом від 03 січня 2023 року, зареєстрованим 04 січня 2023 року за вх. № 1919р, начальник відділу кадрів майор Вадим Сапрун клопотав перед начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 про виплату додаткової винагороди за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу відділення зв'язку та інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_2 , що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 70000,00 грн на одного військовослужбовця пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань в районі ведення воєнних (бойових) дій у грудні 2022 року серед іншого капітану ОСОБА_1 , який гідний винагороди у розмірі 70000,00 грн за період проходження служби з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 31 доба (порядковий номер у списку 15).
Відповідно до розрахунків оперативного складу резервного пункту управління прикордонного загону, які є додатками № 1 до витягів з бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 : від 01 грудня 2022 року № БР 4089 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 02 грудня 2022 року № БР 4098 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 03 грудня 2022 року № БР 4114 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 04 грудня 2022 року № БР 4135 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 05 грудня 2022 року № БР 4153 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 06 грудня 2022 року № БР 4170 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 07 грудня 2022 року № БР 4186 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 08 грудня 2022 року № БР 4209 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 09 грудня 2022 року № БР 4231 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 10 грудня 2022 року № БР 4243«Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 11 грудня 2022 року № БР 4249 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 12 грудня 2022 року № БР 4269 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 13 грудня 2022 року № БР 4282 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 14 грудня 2022 року № БР 4297 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 15 грудня 2022 року № БР 4317 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 16 грудня 2022 року № БР 4386 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 17 грудня 2022 року № БР 4394 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 18 грудня 2022 року № БР 4408 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 19 грудня 2022 року № БР 4426 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 20 грудня 2022 року № БР 4455 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 21 грудня 2022 року № БР 4480 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 22 грудня 2022 року № БР 4492 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 23 грудня 2022 року № БР 4530 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 24 грудня 2022 року № БР 4565 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 25 грудня 2022 року № БР 4587 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 26 грудня 2022 року № БР 4619 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 27 грудня 2022 року № БР 4638 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 28 грудня 2022 року № БР 4680 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 29 грудня 2022 року № БР 4691 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 30 грудня 2022 року № БР 4703 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 31 грудня 2022 року № БР 4716 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, з метою виконання завдань у визначеному районі відповідальності в управлінні прикордонного загону в період з 09:00 01 грудня 2022 року по 09:00 02 грудня 2022 року, з 09:00 02 грудня 2022 року по 09:00 03 грудня 2022 року, в період з 09:00 03 грудня 2022 року по 09:00 04 грудня 2022року, в період з 09:00 04 грудня 2022 року по 09:00 05 грудня 2022 року, в період з 09:00 05 грудня 2022 року по 09:00 06 грудня 2022 року, в період з 09:00 06 грудня 2022 року по 09:00 07 грудня 2022 року, в період з 09:00 07 грудня 2022 року по 09:00 08 грудня 2022 року, в період з 09:00 08 грудня 2022 року по 09:00 09 грудня 2022 року, з 09:00 09 грудня 2022 року по 09:00 10 грудня 2022 року, в період з 09:00 10 грудня 2022 року по 09:00 11 грудня 2022 року, в період з 09:00 11 грудня 2022 року по 09:00 12 грудня 2022 року, в період з 09:00 12 грудня 2022 року по 09:00 13 грудня 2022 року,в період з 09:00 13 грудня 2022 року по 09:00 14 грудня 2022 року, в період з 09:00 14 грудня 2022 року по 09:00 15 грудня 2022 року, в період з 09:00 15 грудня 2022 року по 09:00 16 грудня 2022 року, з 09:00 16 грудня 2022 року по 09:00 17 грудня 2022 року, в період з 09:00 17 грудня 2022 року по 09:00 18 грудня 2022 року, в період з 09:00 18 грудня 2022 року по 09:00 19 грудня 2022 року, в період з 09:00 19 грудня 2022 року по 09:00 20 грудня 2022 року, в період з 09:00 20 грудня 2022року по 09:00 21 грудня 2022 року, в період з 09:00 21 грудня 2022 року по 09:00 22 грудня 2022 року, з 09:00 22 грудня 2022 року по 09:00 23 грудня 2022 року, в період з 09:00 23 грудня 2022 року по 09:00 24 грудня 2022 року, з 09:00 24 грудня 2022 року по 09:00 25 грудня 2022 року, в період з 09:00 25 грудня 2022 року по 09:00 26 грудня 2022 року, в період з 09:00 26 грудня 2022 року по 09:00 27 грудня 2022 року, в період з 09:00 27 грудня 2022 року по 09:00 28 грудня 2022 року, в період з 09:00 28 грудня 2022 року по 09:00 29 грудня 2022 року, в період з 09:00 29 грудня 2022 року по 09:00 30 грудня 2022 року, в період з 09:00 30 грудня 2022 року по 09:00 31 грудня 2022 року, в період з 09:00 31 грудня 2022 року по 09:00 01 січня 2023 року капітан ОСОБА_1 входив до резерву.
Згідно з розділом ІІ. «Облік ведення бойових дій» Журналу службово-бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24 лютого 2022 року № 2-ДСК 03 грудня 2022 року, 04 грудня 2022 року, 06 грудня 2022 року, 10 грудня 2022 року, 13 грудня 2022 року, 17 грудня 2022 року, 22 грудня 2022 року, 25 грудня 2022 року, 31 грудня 2022 року відбувалися бойові дії (вогневі ураження).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08 січня 2023 року № 13-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 70000,00 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за грудень 2022 року за період з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн за грудень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08 січня 2023 року № 13-ОС, під порядковим номером 401 значиться капітан ОСОБА_1 , періоди проходження служби - з 03 грудня 2022 року по 04 грудня 2022 року, 06 грудня 2022 року, 13 грудня 2022 року, 17 грудня 2022 року, з 22 грудня 2022 року по 23 грудня 2022 року, 25 грудня 2022 року, 31 грудня 2022 року, кількість діб - 9 доба, сума - 20322,58 грн, підстава - БР ГЗСУ від 10 червня 2022 року № 3939, БР АДПСУ від 11 червня 2022 року № 94 (гриф), БР ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 11 червня 2022 року № 116/1/31 (гриф), БР ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 17 червня 2022 року № 313/ОКПОТУ/79 (гриф), БР ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 27 серпня 2022 року № 241 (гриф), журнал СБД від 24 лютого 2022 року № 2 (гриф).
Згідно з розрахунковими листами за грудень 2022 року та січень 2023 року позивачу у грудні 2022 року на підставі наказу від 22 грудня 2022 року № 4490-ОС виплачено додаткову винагороду 30000 у розмірі 30000,00 грн за 31 день грудня 2022 року; у січні 2023 року на підставі наказу від 08 січня 2023 року № 13-ОС виплачено додаткову винагороду 70000 у розмірі 20322,58 грн за 9 днів грудня 2022 року.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 лютого 2023 року № 56-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за січень 2023 року, який є додатком № 1 до наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03 лютого 2023 року № 56-ОС, під порядковим номером 1192 значиться капітан ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року, кількість діб - 31 доба, сума - 30000,00 грн.
Рапортом від 16 березня 2023 року, зареєстрованим 18 березня 2023 року за вх. № 4474р, начальник відділу кадрів майор Вадим Сапрун клопотав перед начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 про виплату додаткової винагороди за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу відділення зв'язку та інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_2 , що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 70000,00 грн на одного військовослужбовця пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань в районі ведення воєнних (бойових) дій у січні 2023 року серед іншого капітану ОСОБА_1 , який гідний винагороди у розмірі 70000,00 грн за період проходження служби з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року, кількість діб - 31 доба (порядковий номер у списку 11).
Відповідно до розрахунків оперативного складу резервного пункту управління прикордонного загону, які є додатками № 1 до витягів з бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 : від 01 січня 2023 року № БР 2 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 02 січня 2023 року № БР 5 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 03 січня 2023 року № БР 13 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 04 січня 2023 року № БР 15 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 05 січня 2023 року № БР 20 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 06 січня 2023 року № БР 25 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 07 січня 2023 року № БР 31 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 08 січня 2023 року № БР 41 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 09 січня 2023 року № БР 42 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 10 січня 2023 року № БР 51 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 11 січня 2023 року № БР 60 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 12 січня 2023 року № БР 62 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 13 січня 2023 року № БР 67 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 14 січня 2023 року № БР 70 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 15 січня 2023 року № БР 75 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 16 січня 2023 року № БР 90 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 17 січня 2023 року № БР 94 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 18 січня 2023 року № БР 107 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 19 січня 2023 року № БР 113 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 20 січня 2023 року № БР 117 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 21 січня 2023 року № БР 131 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 22 січня 2023 року № БР 140 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 23 січня 2023 року № БР 147 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 24 січня 2023 року № БР 169 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 25 січня 2023 року № БР 180 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 26 січня 2023 року № БР 184 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 27 січня 2023 року № БР 190 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 28 січня 2023 року № БР 201 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 29 січня 2023 року № БР 206 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 30 січня 2023 року № БР 211 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, від 31 січня 2023 року № БР 222 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50000, видання 2015 року, з метою виконання завдань у визначеному районі відповідальності в управлінні прикордонного загону в період з 09:00 01 січня 2023 року по 09:00 02 січня 2023 року, з 09:00 02 січня 2023 року по 09:00 03 січня 2023 року, в період з 09:00 03 січня 2023 року по 09:00 04 січня 2023 року, в період з 09:00 04 січня 2023 року по 09:00 05 січня 2023 року, в період з 09:00 05 січня 2023 року по 09:00 06 січня 2023 року, в період з 09:00 06 січня 2023 року по 09:00 07 січня 2023 року, в період з 09:00 січня 2023 року по 09:00 08 січня 2023 року, в період з 09:00 08 січня 2023 року по 09:00 09 січня 2023 року, з 09:00 09 січня 2023 року по 09:00 10 січня 2023 року, в період з 09:00 10 січня 2023 року по 09:00 11 січня 2023 року, в період з 09:00 11 січня 2023 року по 09:00 12 січня 2023 року, в період з 09:00 12 січня 2023 року по 09:00 13 січня 2023 року, в період з 09:00 13 січня 2023 року по 09:00 14 січня 2023 року, в період з 09:00 14 січня 2023 року по 09:00 15 січня 2023 року, в період з 09:00 15 січня 2023 року по 09:00 16 січня 2023 року, з 09:00 16 січня 2023 року по 09:00 17 січня 2023 року, в період з 09:00 17 січня 2023 року по 09:00 18 січня 2023 року, в період з 09:00 18 січня 2023 року по 09:00 19 січня 2023 року, в період з 09:00 19 січня 2023 року по 09:00 20 січня 2023 року, в період з 09:00 20 січня 2023 року по 09:00 21 січня 2023 року, в період з 09:00 21 січня 2023 року по 09:00 22 січня 2023 року, з 09:00 22 січня 2023 року по 09:00 23 січня 2023 року, в період з 09:00 23 січня 2023 року по 09:00 24 січня 2023 року, з 09:00 24 січня 2023 року по 09:00 25 січня 2023 року, в період з 09:00 25 січня 2023 року по 09:00 26 січня 2023 року, в період з 09:00 26 січня 2023 року по 09:00 27 січня 2023 року, в період з 09:00 27 січня 2023 року по 09:00 28 січня 2023 року, в період з 09:00 28 січня 2023 року по 09:00 29 січня 2023 року, в період з 09:00 29 січня 2023 року по 09:00 30 січня 2023 року, в період з 09:00 30 січня 2023 року по 09:00 31 січня 2023 року, в період з 09:00 31 січня 2023 року по 09:00 01 лютого 2023 року капітан ОСОБА_1 входив до резерву.
Згідно з довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 07 липня 2025 року № 10/49659/25-Вн відповідно до вимог Інструкції з ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 жовтня 2020 року № 363 до облікових даних Журналу службово-бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24 лютого 2022 року № 2-ДСК вносились бойові розпорядження за грудень 2022 року та січень 2023 року (розділ 1 Журналу службово-бойових дій). До розділу 2 Журналу службово-бойових дій за період грудень 2022 року та січень 2023 року вносились дані щодо здійснених обстрілів міста Краматорськ. На підставі бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) за період грудень 2022 року та січень 2023 року ОСОБА_1 перебував в місті Краматорську Донецької області. Бойові розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) за період грудень 2022 року та січень 2023 року визначають загальні завдання для військовослужбовців управління загону.
Згідно з розрахунковим листом за лютий 2023 року позивачу у лютому 2023 року на підставі наказу від 03 лютого 2023 року № 56-ОС виплачено додаткову винагороду 30000 у розмірі 30000,00 грн за 31 день січня 2023 року; додаткова винагорода 70000 за січень 2023 року позивачу не нарахована та не виплачена.
Довідкою Військової частини НОМЕР_4 від 06 січня 2023 року № 313/ОТУЛ визначено перелік військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_1 , які у період у грудні 2022 року приймали безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії), перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) в першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Об'єднаних сил у східній частині Донецького операційного району, зокрема під № 167 зазначено капітана ОСОБА_1 (01-31 грудня 2022 року).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.
У статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженому Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Цей строк неодноразово продовжувався аналогічними Указами та наразі триває.
За статтею 16 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389-VIII)за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі - Закон № 661-IV) на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
У частині першій статті 6 Закону № 661-IV визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морська охорона, яка складається із загонів морської охорони; органи охорони державного кордону - прикордонні загони, окремі контрольно-пропускні пункти, авіаційні частини; розвідувальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Таким чином, відповідач - ВЧ НОМЕР_1 входить до структури Державної прикордонної служби України, тому починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року здійснює передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнято постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова № 168).
Згідно з пунктом 1 постанови № 168 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 1146, яка застосовувалася у період з 01 вересня 2022 року по 20 січня 2023 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах (абзац перший).
Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення (абзац другий).
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абзац третій).
Таким чином, виплата додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць, виплачується, зокрема, військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебувають під час такої участі у бойових діях чи здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
За пунктом 2-1 постанови № 168 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793, яка застосовувалася у період з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
30 липня 2022 року Адміністрацією Держприкордонслужби відповідно до пункту 2-1 постанови № 168 був виданий наказ № 392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Наказ № 392-АГ), який введений в дію з 01 серпня 2022 року.
З 01 грудня 2022 року був введений в дію та застосовується наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Наказ № 628-АГ).
Крім того, порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду визначений Інструкцією, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 березня 2016 року № 188 (далі - Інструкція № 188).
Суд звертає увагу, що Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23 розглядав питання застосовності наказів № 392-АГ та № 628-АГ та Інструкції № 188 у контексті визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, передбаченої постановою № 168. У цій постанові Верховний Суд підтвердив застосування цих наказів у спірний період (у цій справі з 26 вересня 2022 року по 31 грудня 2022 року), дійшовши висновку, що накази № 392-АГ і № 628-АГ є єдиним механізмом реалізації постанови № 168 щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби. Також суд зазначив, що без цих наказів облік та виплата винагороди не здійснювалися б, що могло б призвести до повернення вже виплачених коштів. У зазначеній постанові суд вказав на помилкове застосування положень Інструкції № 188 для визначення виплат за постановою № 168 на період воєнного стану, оскільки ця інструкція регулювала виплати за участь у заходах з національної безпеки та оборони відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18.
Практика Верховного Суду є сталою і полягає в тому, що виплата додаткової винагороди у збільшеному розмірі до 100000,00 грн обумовлена участю у бойових діях або заходах, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення / здійснення (пункт 1 постанови № 168) та підтвердження цих обставин указаними документами.
Оскільки питання застосування пунктів 1, 2-1 постанови № 168, Переліку № 309, Інструкції № 188 та наказів № 392-АГ та № 628-АГ у подібних правовідносинах вже вирішено Верховним Судом, то під час розгляду цієї справи підлягають врахуванню ці висновки.
Так, абзацом другим пункту 1 наказу № 628-АГ встановлено, що додаткова винагорода до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 2 наказу № 628-АГ визначено, що до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:
1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
3) бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);
4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;
5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;
7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.
Зазначений перелік бойових (спеціальних) завдань є вичерпним та застосовується до різних підрозділів органів охорони державного кордону окремо, оскільки кожен підрозділ виконує завдання в межах свого призначення. Проте основною умовою виконання бойових (спеціальних) завдань є огневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником. Кожне вогневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником фіксується окремо в Журналі бойових дій.
Пунктом 3 Наказу № 628-АГ передбачено, що документами, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:
1) бойовий наказ (бойове розпорядження);
2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;
3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.
Таким чином, нарахування і виплата збільшеної додаткової винагороди до 100000,00 грн проводиться у сукупності саме цих трьох документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах.
Направляючи цю справу на новий розгляд, Верховний Суд у постанові від 22 травня 2025 року вказав, що висновки судів не враховують того, що у постанові від 05 червня 2024 року у справі № 200/660/23 Верховний Суд зауважив, що суди попередніх інстанцій, установивши відсутність документів про участь позивача у бойових діях, не з'ясували, які завдання і де він виконував під час перебування у відрядженні в НОМЕР_5 прикордонному загоні (ВЧ НОМЕР_6 ). Якщо позивач не виконував завдань, що дають право на додаткову винагороду, важливо встановити, які саме завдання він виконував і де проходив службу. Ці обставини є ключовими для правильного вирішення спору і не можуть бути проігноровані (подібно у постанові Верховного Суду від 22 листопада 2023 року у справі № 520/690/23).
Згідно з Переліком територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 15 грудня 2022 року № 297) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789, територіальні громади Донецької та Луганської областей є територіальними громадами, які розташовані в районні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року № 1668/39004 (зі змінами), територіальні громади Донецької та Луганської областей є територіальними громадами, які віднесені до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії (територій можливих бойових дій).
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 03 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 31 грудня 2022 року: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області, акваторія Чорного та Азовського морів у межах територіальних вод України.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 січня 2023 року № 105/0/8-23-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» визнано такі органи (підрозділи) Державної прикордонної служби України, які відповідно до розпоряджень (наказів, директив) Адміністрації Держприкордонслужби включені до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій у період з 01 по 31 грудня 2022 року: зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року, зокрема певні райони Харківської, Луганської, Донецької областей.
Судом установлено, що позивач виконував завдання з дислокацією в АДРЕСА_2 , відповідно до своєї посадової інструкції, які відносяться до організації робити відділення публічних закупівель, що ні яким чином не відноситься до виконання бойових завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Всі військовослужбовці перебувають або в місцевому пункті управління або в резервному, незалежно від того в країни воєнний стан або мирний час.
Позивач не перебував в зоні активних бойових дій, він виконував обов'язки з дислокацією в АДРЕСА_2 , місто не знаходиться на території між позиціями сил оборони та позиціями військ агресора.
Завдання, які виконував позивач (в межах своєї посадової інструкції) не відповідають заходам передбаченим наказом № 628-АГ, при виконанні яких додаткова грошова винагорода збільшується до 100000,00 грн.
Сам по собі облік бойових розпоряджень в розділі 1 Журналу службово-бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24 лютого 2022 року № 2-ДСК не створює обов'язку для відповідача для нарахування збільшеної додаткової винагороди, оскільки первісною умовою ведення Журналу службово-бойових дій є саме фіксація бойових дій або вогневого ураження.
Витяги з Журналу службово-бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24 лютого 2022 року № 2-ДСК, які знаходяться в матеріалах справи підтверджують вогневі ураження об'єктів інфраструктури міста Краматорська у грудні 2022 року.
Витяги з Журналу службово-бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24 лютого 2022 року № 2-ДСК, які б підтвердили факт безпосередньої участі позивача в грудні 2022 року та січні 2023 року у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, у відповідача відсутні.
У Краматорському районі Донецької області до районів ведення бойових дій віднесено лише Лиманську міську територіальну громаду та Констянтинівську міську територіальну громаду. Місто Краматорськ, в якому перебував позивач, відноситься до Краматорської територіальної громади.
Таким чином, у січні 2023 року позивач проходив службу та виконував завдання поза межами районів ведення воєнних (бойових) дій, визначених наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26.
Аналіз вищезазначених доказів, з огляду на положення нормативно-правових актів, свідчить, що днями безпосередньої участі позивача у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії є дні вогневих уражень у м. Краматорську, яке відноситься до району ведення воєнних (бойових) дій і в якому проходить службу позивач. За вказані дні відповідачем виплачено позивачу додаткову винагороду, збільшену до 100000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу участі позивача у відповідних заходах відповідно до положень постанови № 168, а саме - 3, 4, 6, 13, 17, 22-23, 25, 31 грудня 2022 року.
Водночас, матеріали справи не містять належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях (виконання прикордонним підрозділом бойових завдань в умовах безпосереднього взаємного вогневого контакту з противником; ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки на території противника або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах протягом спірного періоду (1-2, 5, 7-12, 14-16, 18-21, 24, 26-30 грудня 2022 року).
При цьому суд зазначає, що лише сам факт виконання позивачем бойових завдань на підставі бойових розпоряджень (наказів) у грудні 2022 року в період дії воєнного стану в Україні, не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100000,00 грн, яка передбачена пунктом 1 постанови № 168.
Суд не приймає доводи позивача, що підтвердженням його безпосередньої участі у бойових діях є бойові накази (розпорядження), оскільки сама по собі видача бойового наказу (розпорядження) не є безумовним доказом виконання військовослужбовцем та його безпосередньої участі у бойових діях чи відповідних заходах.
Суд не приймає, як доказ, довідку відповідача від 18 квітня 2023 року № 12/900, оскільки вказана довідка не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою № 168, а довідка від 06 січня 2023 року № 313/ОТУЛ, видана Військовою частиною НОМЕР_4 , у відрядженні якої позивач не перебував.
Таким чином, враховуючи, що позивачем за період 1-2, 5, 7-12, 14-16, 18-21, 24, 26-30 грудня 2022 року безпосередня участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримуванні збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не здійснювалась, відповідно правових підстав для нарахування додаткової винагороди за ці дні у розмірі 100000,00 грн немає.
Наведені довідки не містять в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо.
Отже, вказані довідки не можуть бути належним доказом безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволені позовних вимог.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Питання щодо розподілу судових витрат по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) (ідентифікаційний код НОМЕР_7 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Кисіль