ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" липня 2025 р. справа № 640/33841/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "101 Сервіс", про застосування заходів реагування,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (надалі, також позивач, Управління, ГУ ДСНС України у м. Києві) 22.11.2021 звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальності "101 Сервіс" (надалі, також відповідач, ТОВ "101 Сервіс") в якій просило, застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальності "101 Сервіс" відключити джерела електроживлення та накласти печатки на головний електрощит приміщення, розташованого за адресою: вул. Льва Толстого, 57 у Голосіївському районі м. Києва до повного усунення порушень, зазначених у акті перевірки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ГУ ДСНС України у м. Києві видано наказ "Про проведення планових перевірок" від 11.08.2021 №785, згідно з яким державними інспекторами у сфері пожежної, технічної безпеки та цивільного захисту проведено планову перевірку приміщення ТОВ "101 Сервіс" розташованого за адресою: вул. Льва Толстого, 57 у Голосіївському районі м. Києва. Управління зазначає, що в ході перевірки встановлено, що об'єкт перевірки - приміщення ТОВ "101 Сервіс" експлуатується з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме порушення пунктів 1.6, 1.8., 1.18, 1.20, 1.21 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 (надалі, також ППБУ), пунктів 1.1, 2.3, 2.4, 2.9, 2.23, 2.37 розділу ІІІ ППБУ, пункту 4 розділу І ППБУ, пунктів, 1.3 22 розділу ІІ ППБУ, пунктів 1.1, 1.2, 2.1, 2.2 розділу V ППБУ, статті 57 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI (надалі, також КЦЗ України), пункту 10 Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 20.03.2006 №286/12160 (надалі, також Методика ідентифікації ПНО), пункту 12 Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 24.01.2001 №62/5253 (надалі, також Положення про паспортизацію ПНО), статті 91 КЦЗ України. Позивач звертає увагу, що наведені порушення не є формальними, а стосуються виключно відсутності у відповідача необхідної системи заходів для уникнення виникнення пожежі, її гасіння та швидкого реагування у разі її виникнення.
ГУ ДСНС України у м. Києві зазначає, що відповідно до частини 2 статті 68 КЦЗ України У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом. Враховуючи те, що під час проведення перевірки виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, зазначених в Акті від 17.09.2021 №160, які на переконання позивача створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, ГУ ДСНС України у м. Києві звернулося до суду цією позовною заявою про застосування заходів реагування.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження (а.с.54).
ГУ ДСНС України у м. Києві 01.12.2021 подало до Окружного адміністративного суду міста Києва заяву, в якій позивач повідомив про те що, останнім була проведена позапланова перевірка приміщень відповідача за результатами якої складено Акт перевірки від 26.11.2021 №212 (надалі, також Акт від 26.11.2021), та просив долучити коментований акт до матеріалів справи (а.с.57-75).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позов, який надійшов до Окружного адміністративного суду міста Києва 29.12.2021 (а.с.79-157). ТОВ "100 Сервіс" вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на таке.
За доводами ТОВ "100 Сервіс" ГУ ДСНС України у м. Києві на підставі наказу від 11.08.2021 №785 "Про проведення планових перевірок" проведено планову перевірку приміщень ТОВ "101 Сервіс", в результаті якої виявлено 33 порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Разом з тим, відповідач звертає увагу, що 25.10.2021 усі зауваження за Актом від 17.09.2021 були усунені, про що ТОВ "100 Сервіс" повідомило позивача листом від 25.10.2021 вих.№043 та запросило на позапланову перевірку, для встановлення цього факту. Відповідач стверджує, що після проведення позапланового заходу 26.11.2021, останній отримав новий Акт №212 вже з 10 порушеннями щодо вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Надалі, 17.12.2021 проведено ще один позаплановий захід нагляду щодо дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за наслідками якого зафіксовано лише 2 порушення. Відповідач вказує, що із зауваженнями зазначеними у Акті №223 від 17.12.2021 не погоджується та листом від 24.12.2021 за вих.№058 запропонував позивачу провести чергову позапланову перевірку дотримання ТОВ "100 Сервіс" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, однак станом на дату подання відзиву на позовну заяву відповіді від ГУ ДСНС України у м. Києві не отримав. Таким чином, ТОВ "100 Сервіс" вважає, що наявні підстави стверджувати, що останнім усунуто 2 зауваження, які були викладені позивачем у Акті №223 від 17.12.2021. З огляду на викладене, ТОВ "100 Сервіс" переконано, що у зв'язку з тим, що порушення, виявлені контролюючим органом, які слугували підставою для звернення до суду з позовною заявою станом на 21.12.2021 було усунуто, - відсутні і підстави для вжиття заходів реагування щодо відповідача у вигляді знеструмлення електроживлення приміщень будівлі та накладення печатки на головний електрощит приміщення.
З урахування зазначеного, відповідач просив у задоволення позовних вимог ГУ ДСНС України у м. Києві відмовити.
Надалі, ТОВ "100 Сервіс" 03.02.2022 подало до Окружного адміністративного суду міста Києва клопотання про долучення доказів, яким останнє повідомило про те, що 01.02.2022 ГУ ДСНС України у м. Києві було складено Акт позапланової перевірки дотримання ТОВ "100 Сервіс" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої не було виявлено жодних порушень та просило долучити коментований Акт до матеріалів справи (а.с.161-172) .
ГУ ДСНС України у м. Києві засобами поштового зв'язку направило на адресу Окружного адміністративного суду м. Києва «Клопотання про доручення» від 31.01.2022 №7101-603/01, зареєстроване в суді 17.02.2022, в якому просило долучити до матеріалів справи копію Акту від 01.02.2022 №10 (а.с.173-185).
В подальшому, позивач 05.04.2022 подав до Окружного адміністративного суду м. Києва заяву про призупинення розгляду справи від 05.04.2022 №7101-1271/08, що зареєстрована в суді 22.04.2022, в якій просив призупинити/відкласти розгляд адміністративної справи №640/33841/21 до скасування воєнного стану(а.с.187)
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.05.2022 вирішено клопотання Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві про припинення провадження у справі повернути заявнику без розгляду (а.с.188)
Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX (надалі, також Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону №2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (надалі, також Порядок №399).
На виконання положень Закону №2825-IX та відповідно до Порядку №399 справу №640/33841/21 передано на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 прийнято до судового розгляду адміністративну справу №640/33841/19. Постановлено розгляд справи розпочати спочатку та здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.195-197).
ГУ ДСНС України у м. Києві 28.03.2025 направило на електронну адресу суду письмові пояснення від 28.03.2025 №71 02-02325/71 18 01.5, в яких повідомило, що 01.02.2022 останнім було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ "100 Сервіс" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якого складено Акт від 01.02.2022 №10 (а.с.201-207).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності позовну заяву, відзиви на позов, письмові пояснення та докази, наявні в матеріалах цієї адміністративної справи, встановив такі обставини.
Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві "Про проведення планових перевірок" від 11.08.2021 №785 наказано начальникам районних управлінь, УОЗЗЦЗ на ОВО, УОППД у ДУ ВРзОПН ЦЗД Головного управління ДСНС України у м. Києві, організувати та забезпечити проведення у вересні 2021 року планових перевірок щодо додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, згідно із додатком (а.с.12).
Зокрема, згідно з пунктом 628 Додатку до наказу від 11.08.2021 №785 передбачено проведення планової перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у ТОВ "100 Сервіс" за адресою: 01032, м. Київ, вул. Льва Толстого, 57 (а.с.13).
ГУ ДСНС України у м. Києві направило ТОВ "100 Сервіс" повідомлення про проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) від 19.08.2021 №7103-5302/01, яким відповідачу повідомлено, що Управлінням у період з 06.09.2021 по 17.09.2021 буде здійснено планову перевірку додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ТОВ "100 Сервіс" за адресою: 01032, м. Київ, вул. Льва Толстого, 57 (а.с.15).
Надалі, старшим інспектором відділу роботи з об'єктами підвищеної небезпеки ЦЗД ГУ ДСНС України у місті Києві підполковником служби цивільного захисту Березовим М.В., головним інспектором ВНТР КСПЗ та Л УЗНС ГУ ДСНС України у м. Києві підполковником цивільного захисту Чубом А.О. та провідним інспектором ВТБ УЗНС ГУ ДСНС України у м. Києві майором служби цивільного захисту Олійником С.П. проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ "100 Сервіс" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за наслідками якого складено Акт від 17.09.2021 (а.с.17-30).
Згідно з коментованим актом в результаті проведення планового заходу державного нагляду (контролю) виявлено 33 порушення, зокрема порушення пункту 4 розділу І ППБУ, пунктів 1.3, 22 розділу ІІ ППБУ, пунктів 1.1, 2.3, 2.4, 2.9, 2.23, 2.37 розділу ІІІ ППБУ, 1.6, 1.8., 1.18, 1.20, 1.21 розділу IV ППБУ, пунктів 1.1, 1.2, 2.1, 2.2 розділу V ППБУ, статей 57 та 91 КЦЗ України, пункту 10 Методика ідентифікації ПНО, пункту 12 Положення про паспортизацію ПНО, які спричиняють ризик виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності - пожежі (а.с.17-30).
В результаті чого, ГУ ДСНС України у м. Києві звернулося до суду із позовною заявою, в якій просило застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, шляхом зобов'язання ТОВ "101 Сервіс" відключити джерела електроживлення та накласти печатки на головний електрощит приміщення, розташований за адресою: вул. Льва Толстого, 57 у Голосіївському районі м. Києва, до повного усунення порушень, зазначених у акті перевірки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Згідно із статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності визначає Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI (далі, також КЦЗ України).
У свою чергу, статтею 55 КЦЗ України передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини 1 якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається в трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина 2 статті 55 КЦЗ України).
За змістом частин 1-3 статті 64 КЦЗ України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять:
1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду;
2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки;
3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 04.02.2013 №3, із змінами, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (скорочена назва ГУ ДСНС України у м. Києві) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (надалі, також Закон №877-V).
Абзацом 5 частини 4 статті 4 Закону №877-V передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
У свою чергу, частина 1 статті 67 КЦЗ України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, серед іншого: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними в статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як визначено у частині 1 статті 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Відповідно до частини 2 статті 70 КЦЗ України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів нагляду (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Так, як встановлено судом вище по тексту судового рішення, в результаті проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктами ТОВ "101 Сервіс" законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки виявлено 33 порушення, зокрема порушення пункту 4 розділу І ППБУ, пунктів 1.3, 22 розділу ІІ ППБУ, пунктів 1.1, 2.3, 2.4, 2.9, 2.23, 2.37 розділу ІІІ ППБУ, 1.6, 1.8., 1.18, 1.20, 1.21 розділу IV ППБУ, пунктів 1.1, 1.2, 2.1, 2.2 розділу V ППБУ, статей 57 та 91 КЦЗ України, пункту 10 Методика ідентифікації ПНО, пункту 12 Положення про паспортизацію ПНО, які спричиняють ризик виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності - пожежі (а.с.17-30).
В результаті чого, ГУ ДСНС України у м. Києві звернулося до суду із цією позовною заявою, в якій просило застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень.
Водночас, суд звертає увагу, що ТОВ "100 Сервіс" звернулося до ГУ ДСНС України у м. Києві з листом від 25.10.2021 №043, в якому просило провести у найближчий час позапланову перевірку щодо встановлення усунення зауважень та скласти новий документ за результатами перевірки (а.с.86-92).
В результаті чого, інспектором відділу роботи з об'єктами підвищеної небезпеки ЦЗД ГУ ДСНС України у м. Києві підполковником служби цивільного захисту Купрієнко Юрієм Анатолійовичем, на підставі наказу ГУ ДСНС України у м. Києві від 09.11.2021 №1063, посвідчення (направлення) від 15.11.2021 №8157, у період з 17.11.2021 по 26.11.2021 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ "100 Сервіс" законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і складено Акт від 26.11.2021 №212 (а.с.93-104).
У відповідності до коментованого акту в результаті проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) приміщення ТОВ "100 Сервіс" за адресою: м. Київ, вул. Льва Толстого, 57 виявлено 10 порушень, зокрема порушення пункту 4 розділу І ППБУ, пунктів 2.23, 2.37 розділу ІІІ ППБУ, пункті 1.1 розділу V ППБУ, пункту 10 Методики ідентифікації ПНО, пункту 12 Положення про паспортизацію ПНО, які спричиняють ризик виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності - пожежі (а.с.93-104).
Надалі, ТОВ "100 Сервіс" звернулося до ГУ ДСНС України у м. Києві з листом від 07.12.2021 №051, в якому навело обґрунтування до зауважень зазначених у Акті від 26.11.2021 №212 та просило провести ще одну позапланову перевірку найближчим часом для встановлення факту відсутності зауважень та їх зняття (а.с.105-110).
Інспектором відділу роботи з об'єктами підвищеної небезпеки ЦЗД ГУ ДСНС України у м. Києві підполковником служби цивільного захисту Купрієнко Юрієм Анатолійовичем, на підставі наказу ГУ ДСНС України у м. Києві від 14.12.2021 №1209, посвідчення (направлення) від 14.12.2021 №8514, 17.12.2021 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ "100 Сервіс" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за наслідками якого складено Акт від 17.12.2021 №223 (а.с.140-150).
Згідно з зазначеним актом, в результаті проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) приміщення ТОВ "100 Сервіс" за адресою: м. Київ, вул. Льва Толстого, 57, виявлено 2 порушення, а саме порушення пункту 2.37 розділу ІІІ ППБУ та порушення пункту 1.1. розділу V ППБУ, які спричиняють ризик виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності - пожежі (а.с.140-150).
Відповідач вчергове звернувся до ГУ ДСНС України у м. Києві з листом від 24.12.2021 №058, в якому навів обґрунтування щодо зауважень зазначених у Акті від 17.12.2021 №223 та просило провести ще одну позапланову перевірку найближчим часом для встановлення факту відсутності зауважень та їх зняття (а.с.131-133).
В наслідок чого, інспектором відділу роботи з об'єктами підвищеної небезпеки ЦЗД ГУ ДСНС України у м. Києві підполковником служби цивільного захисту Купрієнко Юрієм Анатолійовичем на підставі наказу ГУ ДСНС України у місті Києві від 31.01.2022 №117, посвідчення (направлення) від 31.01.2022 №663, 01.02.2022 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ "100 Сервіс" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за наслідками якого складено Акт від 01.02.2022 №10 (а.с.162-172).
Як свідчить коментований акт, в результаті проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) приміщення ТОВ "100 Сервіс" за адресою: м. Київ, вул. Льва Толстого, 57, порушень вимог законодавства не виявлено (а.с.162-172).
Суд вважає, що Акт перевірки від 01.02.2022 №10 є належним та допустимим доказом усунення ТОВ "100 Сервіс" порушень виявлених під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю) та наступних позапланових заходів державного нагляду (контролю) і зафіксованих у Актах від 17.09.2021 №160, від 26.11.2021 №212 та від 17.12.2021 №223.
Таким чином, станом на дату ухвалення судом рішення у даній адміністративні справі порушення, які стали підставою для звернення ГУ ДСНС України у місті Києві з даним позовом для застосування заходів реагування, ТОВ "100 Сервіс" повністю усунуто.
З врахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування заходу реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальності "101 Сервіс" відключити джерела електроживлення та накласти печатки на головний електрощит приміщення, розташованого за адресою: вул. Льва Толстого, 57 у Голосіївському районі м. Києва до повного усунення порушень, зазначених у акті перевірки.
Решта доводів сторін висновків суду по суті спірних правовідносин не змінюють.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, з урахуванням зазначеного вище по тексту судового рішення, суд, на підставі наданих доказів та системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про те, що позовні вимоги ГУ ДСНС України у м. Києві задоволенню не підлягають.
Враховуючи висновок суду про необґрунтованість позову, в силу вимог статті 139 КАС України витрати позивача, пов'язані з розглядом даної справи, розподілу не підлягають.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві: вул. Володимирська, 13 , м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 38620155;
відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "100 Сервіс": вул. Болсуновська, буд. 13-15, м. Київ, 01014, код ЄДРПОУ - 37954414.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.