про залишення позовної заяви без руху
25 липня 2025 року м. Житомир справа № 240/18734/25
категорія 106020200
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Попова О. Г., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 із позовом до Житомирської обласної державної адміністрації, Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу.
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , яка виразилась у не реєстрації рапорту про звільнення з військової служби за сімейними обставинами;
- визнати протиправною відмову військової частини НОМЕР_1 у задоволенні рапорту про звільнення з військової служби за сімейними обставинами відповідно до п.п. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 зареєструвати рапорт про звільнення з військової служби за сімейними обставинами;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 винести наказ, яким звільнити ОСОБА_1 з військової служби за сімейними обставинами.
Перевіряючи адміністративний позов на відповідність його вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку, що він не відповідає вимогам даної норми Кодексу з наступних підстав.
Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частиною 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та не чинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Тобто, позивач в позовній заяві має чітко визначити її прохальну частину.
Як встановлено зі змісту позовної заяви, позивач заявляє вимоги про визнання протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , яка виразилась у не реєстрації рапорту про звільнення з військової служби за сімейними обставинами.
При цьому, в своїх позовних вимогах позивач також просить визнати протиправну відмову військової частини НОМЕР_1 у задоволенні рапорту про звільнення з військової служби за сімейними обставинами відповідно до п.п. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
На думку суду, заявлені позивачем вимоги суперечать одна одній.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм.
бездіяльність - це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно уточнити свої позовні вимоги та визначити порушене право відповідно до вимог ч.1 ст.5 КАС України, зокрема, визначити які дії чи яка бездіяльність суб'єкта владних повноважень порушують права позивача.
Також, в матеріалах справи відсутня відмова військової частини у задоволенні рапорту.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:
- нової (уточненої) позовної заяви вказавши:
- які дії чи яка бездіяльність суб'єкта владних повноважень порушують права позивача;
- яку відмову позивач вважає протиправною та які звернення (скарги та заяви) (число, місяць, рік) необхідно розглянути та відповідну кількість її копій для відповідачів та третіх осіб, а також, у разі необхідності, зазначити підстави порушення строків звернення до суду із даним позовом;
- оскаржувану відмову військової частини у задоволенні рапорту.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом семи днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя О.Г. Попова