Україна
Донецький окружний адміністративний суд
за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду
25 липня 2025 року Справа №200/3375/22
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Черникової А.О. розглянувши поданий звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії
28 березня 2025 року до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 червня 2022 року, оскільки рішення по справі в частині здійснення доплати до пенсії позивачу за період з 1 квітня 2019 року по 31 січня 2023 року на загальну суму 184 243,50 грн не виконане в повному обсязі.
Ухвалою суду від 1 квітня 2025 року заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 червня 2022 року у справі № 200/3375/24 призначено до розгляду в письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 9 квітня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зобов'язано протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 червня 2022 року у справі № 200/3375/22.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області поданий звіт про виконання судового рішення по справі № 200/3375/22, адже не є можливим виконати судове рішення в частині виплати позивачу пенсії за період з 1 квітня 2019 року по 31 січня 2023 року на загальну суму 184 243,50 грн з підстав відсутності коштів.
Розглянувши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 червня 2022 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 575 від 7 жовтня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 1 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФС-88854/09/01/1480 від 16 вересня 2021 року, з урахуванням проведених раніше виплат.
Згідно розрахунку за період з з 1 квітня 2019 року по 31 січня 2023 року позивачу нарахована пенсія на загальну суму 184 243,50 грн, яка не виплачена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецької області.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Положеннями ч. 2 ст. 14, ч. 1 ст. 370 КАС України, передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
21 листопада 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 4094-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон № 4094), який набрав чинності 19 грудня 2024 року.
Згідно з п. 2 розділу ІІ Закону № 4094 справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Згідно з ч. 2 ст. 381-1 КАС України суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому ст. ст. 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Абз. 1 ч. 1 ст. 382 КАС України установлено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 382 КАС України в адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Розгляд звіту про виконання судового рішення регламентований нормами ст. 382-2 КАС України.
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звернув увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
В такому випадку застосування до відповідача такого заходу як зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, з огляду на можливе застосування заходів, визначених ч. 2 ст. 382 КАС України, спонукає відповідача до повного та фактичного виконання рішення суду без застосування заходів примусового виконання рішення.
Суд вказує, що відповідачем направлялись листи від 18.06.2025 (вих.0500-0408-5/6064) до Пенсійного фонду України, Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, Фінансово-економічний департамент, але відповідь відсутня.
Відтак, суд доходить висновку, що оскільки рішення суду у цій справі в частині випати пенсії за період з 1 квітня 2019 року по 31 січня 2023 року на загальну суму 184 243,50 грн не є виконаним та зважаючи на відсутність будь - яких доказів відсутності коштів на рахунках відповідача і вжиття заходів для виконання судового рішення, поданий звіт не підлягає прийняттю.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне, керуючись ст. 382 КАС України, встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення.
Попередити начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що відповідно до ч. 10 статті 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 200/3375/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий тримісячний строк з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 червня 2022 року у справі № 200/3375/22, у частині виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 1 квітня 2019 року по 31 січня 2023 року на загальну суму 184 243,50 грн, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова