Рішення від 25.07.2025 по справі 160/14572/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2025 рокуСправа №160/14572/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач через систему Електронний суд звернувся з позовом до суду.

У позовній заяві позивач визначив двох відповідачів: ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач 1) та Акціонерне товариство «Укрпошта» (відповідач 2).

У позовній звяві викладені наступні позовні вимоги:

1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення запису про можливе порушення правил військового обліку та передачу мене у розшук.

2. Зобов'язати відповідача 1 скасувати всі службові та електронні записи, зокрема позначку в системі «Резерв+».

3. Зобов'язати відповідача 1 надати письмове підтвердження, що я не маю порушень, не перебуваю в розшуку та з 27.02.2025 мав чинну відстрочку.

4. Визнати дії АТ “Укрпошта» (відповідача 2) протиправними в частині порушення порядку вручення поштового відправлення №0601113871354 без складання акту про неможливість вручення.

5. Зобов'язати відповідача 2 надати письмові пояснення, хто саме здійснював повернення листа, на підставі чого це відбулось, та чому не було складено відповідний акт, як того вимагають Правила.

6. Зобов'язати відповідача 2 компенсувати мені витрати, пов'язані з юридичним оформленням скарг, звернень, підготовкою цього позову, транспортом, а також моральну шкоду, пов'язану з протиправним поверненням листа і подальшими наслідками.

Ухвалою суду від 22.05.2025 року відмовлено у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач 1) та Акціонерного товариства «Укрпошта» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в частині наступних заявлених позовних вимог:

визнати дії АТ “Укрпошта» (відповідача 2) протиправними в частині порушення порядку вручення поштового відправлення №0601113871354 без складання акту про неможливість вручення;

зобов'язати відповідача 2 надати письмові пояснення, хто саме здійснював повернення листа, на підставі чого це відбулось, та чому не було складено відповідний акт, як того вимагають Правила;

зобов'язати відповідача 2 компенсувати мені витрати, пов'язані з юридичним оформленням скарг, звернень, підготовкою цього позову, транспортом, а також моральну шкоду, пов'язану з протиправним поверненням листа і подальшими наслідками.

Ухвалою суду від 27.05.2025 року відкрито провадження у справі в іншій частині заявлених позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 ; залучено до участі у справі в якості співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 ; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що відповідачем протиправно внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення військового обліку щодо позивача та про розшук позивача, оскільки правила військового обліку позивач не порушував. Позивач вчасно оновив дані в мобільному застосунку «Резерв+». З відповіді на запит відповідачем було повідомлено, що позивачеві направлялася повістка, за якою останній не з'явився. Вказує, що повістки він не отримував. Крім того до адміністративної відповідальності позивача притягнуто не було. Вважає дії відповідача щодо оголошення у розшук безпідставними. Позивач вчасно уточнив дані та має відстрочку від призову до 08.08.2025 року.

Відповідачі відзив на позовну заяву не надали; про час та місце розгляду справи повідомлені через систему Електронний суд.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є військовозобов'язаний та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У системі «Резерв+» стосовно позивача міститься позначка "дані уточнено вчасно".

У системі «Резерв+» зареєстровано факт надання позивачу відстрочки до 08.08.2025 року.

Однак, у системі «Резерв+» стосовно позивача міститься також позначка « ІНФОРМАЦІЯ_5 : порушення правил військового обліку».

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 запитом чи відправлялися на адресу позивача будь-які поштові відправлення протягом лютого 2025р.

Листом від 30.04.2025 року №1258 ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив позивача, що 28.01.2025 року позивачу було сформовано повістку за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та надіслано Укрпоштою. У зв'язку з неявкою за повісткою позивача передано у розшук так як у діях позивача вбачається адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210 КУпАП.

Позивач вважає протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Резерв+) відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XIIПро військовий обов'язок і військову службу(далі Закон №2232-ХІІ).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІКабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16 березня 2017 року №1951-VIIIПро Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів(далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У свою чергу, пункт 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогостаттями210,210-1Кодексу України про адміністративні правопорушення(дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Диспозиція статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Відповідно до ч.3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Оскільки судом не встановлено факту притягнення до відповідальності позивача, суд зазначає, що відомості до Реєстру внесені безпідставно.

Не отримання ОСОБА_1 повістки не є фактом притягнення до відповідальності.

Також суд зазначає, що в матеріалах справи знаходиться лист від Акціонерного товариства «Укрпошта», в якому зазначено, що згідно електронної програми документообігу АТ «Укрпошта», відправником рекомендованого листа ШКІ 0601113871354 зазначена Державна виконавча служба, а адресатом цього листа - ОСОБА_2 . А отже не має підтвердження того, що ІНФОРМАЦІЯ_1 направляв повістку позивачу.

Відповідачі не надали суду належних та допустимих доказів направлення позивачу повістки про виклик та саме повістку про виклик.

За вказаних обставин, суд вважає за необхідне захистити права та позивача наступним чином: визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення запису про можливе порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та передачу ОСОБА_1 у розшук; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 скасувати відносно ОСОБА_1 позначку в системі «Резерв+» наступного змісту "Розшукує ТЦК та СП: порушення військового обліку.

Суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги: зобов'язати відповідача 1 надати письмове підтвердження, що я не маю порушень, не перебуваю в розшуку та з 27.02.2025 мав чинну відстрочку, оскільки у системі "Резерв+" вже наявна інформація про те, що позивач має відстрочку; судом даним рішенням зобов'язано скасувати відносно ОСОБА_1 позначку в системі «Резерв+» наступного змісту "Розшукує ТЦК та СП: порушення військового обліку, а тому права та законні інтереси позивача є поновленими.

Нормами частини 2статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Нормами статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Суд зазначає, що належним відповідачем у справі є саме ІНФОРМАЦІЯ_4 , а не його відділ.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для частково задоволення позовних вимог.

Судові витрати підлягаю розподілу відповідно до вимог ч.3 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст.72-74,77,241-246,250, 255, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення запису про можливе порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та передачу ОСОБА_1 у розшук.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 скасувати відносно ОСОБА_1 позначку в системі «Резерв+» наступного змісту "Розшукує ТЦК та СП: порушення військового обліку.

В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 645,97 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Златін