Рішення від 25.07.2025 по справі 140/4226/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4226/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним рішення від 05.03.2025 №032350030806 про відмову в призначенні пенсії; зобов'язання відповідача призначити з моменту досягнення пенсійного віку пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) із зарахуванням до трудового та страхового стажу період догляду за дитиною ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 01.01.2004 по 31.12.2004 (а.с. 33-40).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV. Однак рішенням від 05.03.2025 №032350030806 відповідач відмовив у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу (не менше 31 року), безпідставно не зарахувавши до страхового стажу період догляду за дитиною ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 01.01.2004 по 31.12.2004.

Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив у їх задоволенні відмовити повністю. В обґрунтування такої позиції зазначив, що рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 05.03.2025 №032350030806 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу (страховий стаж складає 29 років 09 місяців 29 днів (для права -30 років 02 місяці 14 днів), при необхідних - не менше 31 року). При цьому, зазначив, що з 01.01.2004 пунктом 1 розділу IX “Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV визначено, що страхові внески за жінок, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, сплачуються з 01.01.2005. Відтак, якщо жінка доглядала за дитиною віком до трьох років у період з 01.01.2004 по 31.12.2004, то такий період враховується до її страхового стажу на підставі документу, що підтверджує факт отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наприклад, довідки органу соціального захисту населення, який виплачував особі допомогу). З урахуванням цього, згідно наданих до заяви документів, до страхового стажу позивача не зараховано період догляду за дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.01.2004 по 01.12.2004, оскільки в довідці від 17.01.2025 №33.2-16/652/2025, виданою Департаментом соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради, відсутня інформація періоди отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 31.01.2025 позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV, додавши до заяви перелік документів згідно із розпискою-повідомленням.

05.03.2025 ГУ ПФУ у Волинській області прийняло рішення №032350030806, відповідно до якого позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу (не менше 31 року). При цьому, у вказаному рішенні зазначено, що згідно наданих до заяви документів страховий стаж складає 29 років 09 місяців 29 днів (для права - 30 років 02 місяці 14 днів); до страхового стажу не зараховано період догляду за дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.01.2004 по 01.12.2004, оскільки в довідці від 07.01.2025 № 33.2-16//652/2025, виданою Департаментом соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради, відсутня інформація періоди отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, тому позивачу рекомендовано донести підтверджуючі документи.

Незгода позивача із відмовою відповідача у зарахуванні до страхового стажу періоду догляду за дитиною з 01.01.2004 по 01.12.2004 та, як наслідок, відмовою у призначенні пенсії стала підставою для звернення до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон №1058-ІV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.

Пунктом 1 частини першої статті 9 Закону №1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначається, зокрема, пенсія за віком.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 01 січня 2018 року, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Як встановлено абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Пунктом 1 Порядку 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з пунктом 3 Порядку 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1 зі мінами).

Пунктом 4.7 розділу ІV Порядку №22-1 встановлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Оскаржуваним рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 05.03.2025 №032350030806 позивачу до страхового стажу не зараховано період догляду за дитиною (Дариною, ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 01.01.2004 по 01.12.2004, оскільки в довідці від 07.01.2025 № 33.2-16//652/2025, виданою Департаментом соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради, відсутня інформація періоди отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку.

Відповідно до пункту «ж» частини 3 статті 56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується також час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.

Згідно із частиною 2 статті 181 Кодексу законів про працю України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 цього Кодексу) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII (далі - Закон № 2811-XII, в редакції, чинній станом на 2003 рік) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Згідно з статтею 14 Закону № 2811-XII) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючій особі призначається на підставі виданої за місцем проживання довідки про те, що вона не працює (не служить, не навчається) і дитина проживає разом з нею.

Відповідно до абзацу 7 підпункту 2 пункту 2.1 Порядку №22-1 період догляду у 2004 році особою за дитиною до досягнення нею трирічного віку, одним з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікуном, піклувальником - за дитиною з інвалідністю, непрацюючою працездатною особою - за особою з інвалідністю І групи або за престарілим, який за висновком закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, підтверджується довідкою органів соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги, передбаченою додатком 10 до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 вересня 2006 року № 345, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 жовтня 2006 року за № 1098/12972.

В той же час пунктом 11 Порядку №637 передбачено, що час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми встановлюється на підставі:

свідоцтва про народження дитини або паспорта громадянина України (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть);

документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала.

Документами, які підтверджують те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала, і те, що до досягнення дитиною 12-річного віку один з батьків не працював, є:

виписка з трудової книжки;

відомості про відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, отримані в порядку взаємного обміну інформацією;

інформація із системи персоніфікованого обліку.

Аналіз наведених норм дають підстави для висновку, що час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми до досягнення ними трирічного віку зараховується до страхового стажу та встановлюється на підставі свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть) та документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала.

Так, свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 17.10.2003 підтверджено, що позивач ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 19).

Щодо посилань відповідача на те, що в довідці Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради від 07.01.2025 № 33.2-16//652/2025 відсутня інформація про періоди отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, то суд зазначає, що вказаним листом (довідкою) Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради повідомив про неможливість надати інформацію щодо перебування ОСОБА_1 на обліку в Департаменті у зв'язку із знищенням документів по закінченню термінів їх зберігання (а.с. 18).

Тобто, на даний час позивач з об'єктивних причин не може надати довідку органу соціального захисту населення про отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в період з 01.01.2004 по 01.12.2004, і, приймаючи оскаржуване рішення, відповідач володів такою інформацією.

Поряд з тим при вирішенні даного спору суд враховує такі обставини.

Записами трудової книжки серії НОМЕР_2 (а.с. 20-22) та довідкою форми ОК-5 (а.с. 23-25) підтверджено, що позивач, починаючи з 2003 року фактично по 2009 рік не перебувала у трудових відносинах, також за відомостями в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців інформації у вказаний період не була зареєстрована як фізична особа-підприємець.

При цьому, відповідач не ставить під сумнів той факт, що до досягнення дитиною 3-річного віку позивачка не працювала.

Також довідкою форми ОК-5 підтверджено, що, починаючи з січня 2005 року по жовтень 2006 року Департамент соціальної політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ 03191963) щомісячно виплачував позивачу допомогу (а.с. 23-25) та вказаний період позивачу зараховано до страхового стажу.

Вказане свідчить про те, що позивач як непрацююча матір отримувала допомогу по догляду за дитиною ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до досягнення нею 3-річного віку.

В контексті обставин цієї справи та доводів ГУ ПФУ у Волинській області, покладених ним в основу свого рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу, суд враховує й те, що за частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV органи пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Матеріали справи не містять доказів звернення ГУ ПФУ у Волинській області до відповідного органу соціального захисту населення з метою надання необхідних додаткових документів на підтвердження отримання/неотримання позивачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в період з 01.01.2004 по 01.12.2004.

Суд зазначає, що хоча й витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу, однак перекладання обов'язку доказування, надання відомостей на позивача є неприйнятним.

Підсумовуючи вище наведене, суд зазначає, у період з 01.01.2004 по 01.12.2004 позивач вважалася непрацюючою матір'ю, а до страхового (загального) стажу за приведеними правовими нормами зараховувався час догляду непрацюючої матері за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, відтак вказаний період повинен бути зарахований до страхового стажу.

Таким чином, оскільки мотиви прийняття ГУ ПФУ у Волинській області рішення від 05.03.2025 №032350030806 щодо незарахування до страхового стажу позивача періоду догляду за дитиною з 01.01.2004 по 01.12.2004 не відповідають приписам чинного законодавства та принципу верховенства права, тому таке рішення слід скасувати як протиправне.

При вирішенні позовних вимог зобов'язального характеру суд враховує, що відповідач, розглядаючи заяву позивача від 31.01.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV, відмовив у призначенні пенсії виключно у зв'язку із невиконанням умови про страховий стаж: при необхідному - не менше 31 року безспірний стаж позивача для визначення права на призначення пенсії становить 30 років 02 місяці 14 днів. Вимога до віку (60 років) у випадку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виконується.

Отже, оскільки за наведеними вище висновками суду позивачу підлягає зарахуванню до страхового стажу період з 01.01.2004 по 01.12.2004, то з урахуванням цього стажу та безспірного страхового стажу (30 років 02 місяці 14 днів) очевидним для призначення пенсії за віком є виконання умови про наявність необхідного страхового стажу - не менше 31 року.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи досягнення позивачем віку 60 років - 17.11.2024 та її звернення із заявою про призначення пенсії 31.01.2025, право на отримання пенсії за віком відповідно до приписів статті 45 Закону №1058-IV у неї виникло з 18.11.2024 (тобто з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку).

З урахуванням встановлених обставин справи та норм чинного законодавства, що врегульовують спірні правовідносини, виходячи з наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити у спосіб прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області рішення від 05.03.2025 №032350030806 та зобов'язання відповідача призначити позивачу з 18.11.2024 пенсію за віком, зарахувавши до страхового стажу період догляду за дитиною з 01.01.2004 по 31.12.2004.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1211,20 грн, сплачений квитанцією від 24.04.2025 (а. с. 9).

Керуючись статтями 243-246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 05.03.2025 №032350030806 про відмову у призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 з 18.11.2024 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , зарахувавши до страхового стажу період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2004 по 31.12.2004.

Стягнути за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя О. О. Андрусенко