Рішення від 25.07.2025 по справі 140/3292/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3292/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ ПФУ в Хмельницькій області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по віку відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі - Закон №889-VІІІ) з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 14.03.2024 за № 72/1.16/2-24 та №73/1.16/2-24, рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області про відмову у проведенні перерахунку від 06.02.2025 №907120144698 скасувати; зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону №889-VIII з дати звернення (15.03.2024) з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 14.03.2024 за № 72/1.16/2-24 та №73/1.16/2-24.

В обґрунтування позову позивач вказала, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV). Рішенням Волинського окружного адміністративного су ду від 11.07.2024 у справі № 140/3936/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Хмельницькій області перевести позивача з 15.03.2024 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (далі - Закон №3723-XII), п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII. При цьому у вказаному рішенні суду було зазначено, що питання про здійснення нарахування та виплати пенсії на підставі довідок про заробітну плату є передчасним та розрахунок розміру пенсії не був предметом спору. В подальшому, листом від 10.03.2025 відповідач повідомив, що в результаті виконання рішення суду розмір пенсії зменшується, при цьому не було враховано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, а тому прийнято рішення від 06.02.2025 №907120144698 про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача та зазначає, що її право на пенсію державного службовця згідно Закону №889-VІІІ встановлено рішенням су ду у справі № 140/3936/24, яке набрало законної сили, а довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.03.2024 за № 72/1.16/2-24 та №73/1.16/2-24 видані Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації у відповідності до вимог чинного законодавства, такі довідки відповідачу були надані разом із заявою про переведення на пенсію державного службовця, а отже відповідач був зобов'язаний здійснити розрахунок пенсії на їх підставі.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач, отримавши ухвалу про відкриття провадження у справі - 21.04.2025, про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с. 28), відзив на позов не подав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 30.08.2011 по 30.09.2017 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII, а з 01.10.2017 її було переведено на пенсію за віком відповідно до пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV. Вказані обставини підтверджуються листом ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 10.03.2025 №3363-2440/Б-03/8-2200/25 та встановлені рішенням Волинського окружного адміністративного су ду від 11.07.2024 у справі № 140/3936/24, яке набрало законної сили.

15.03.2024 ОСОБА_1 звернулася із заявою ГУ ПФУ у Волинській області про перехід на інший вид пенсії - на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, до якої долучила довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 14.03.2024 за №72/1.16/2-24 та №73/1.16/2-24.

15.03.2024 ГУ ПФУ в Хмельницькій області прийняло рішення №907120144698 про відмову позивачу у переведенні з пенсії відповідно до Закону №1058-ІV на пенсію відповідно до Закону №889-VIII, оскільки позивач використала право на призначення та отримання пенсії відповідно до Закону №3723-XII.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №140/3936/24, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області №907120144698 від 15.03.2024; зобов'язано ГУ ПФУ в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 15.03.2024 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

06.02.2025 ГУ ПФУ в Хмельницькій області за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.03.2024 прийняло рішення №907120144698 про відмову в перерахунку пенсії. Вказане рішення мотивоване тим, що ОСОБА_1 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII з 30.08.2011 по 30.09.2017 , а з 01.10.2017 її було переведено на пенсію за віком згідно Закону №1058-ІV. Тривалість стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби становить 23 роки 11 місяців 11 днів. Оскільки рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №140/3936/24 не містить зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, тому врахування довідок при обчисленні пенсії відповідно до Закону №889-VIII виходить за межі покладених судових рішенням зобов'язань. З урахуванням цього відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII у зв'язку зі зменшенням розміру пенсії.

Листом від 10.03.2025 №3363-2440/Б-03/8-2200/25 ГУ ПФУ в Хмельницькій області повідомило, що на виконання рішення суду від 11.07.2024 у справі №140/3936/24 ГУ ПФУ в Хмельницькій області з 15.03.2024 за матеріалами пенсійної справи було проведено розрахунок пенсії позивача відповідно до Закону №889-VIII та розмір пенсії за віком за нормами Закону №889-VIII склав 2361,00 грн та її розрахунок наступний: 1660,93 грн (заробіток для обчислення пенсії) х 90 % (процент розрахунку пенсії від заробітку) = 1494,84 грн х 1,197 (коефіцієнт збільшення згідно Постанови №168) х 1,0796 (коефіцієнт збільшення згідно Постанови №185) = 1931,75 грн(основний розмір пенсії) + 429,28 грн (доплата до мінімальної пенсійної виплати) = 2361 грн. У зв'язку з тим, що розмір пенсії з 15.03.2024 на виконання рішення суду від 11.07.2024 у справі №140/3936/24 зменшується з 3700,54 грн до 2361 грн, тому рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 06.02.2025 №907120144698 відмовлено у переведенні з пенсії згідно Закону №1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII. При оскільки рішенням суду від 11.07.2024 у справі №140/3936/24 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України врахувати до розрахунку пенсії довідки про складові заробітної плати державного службовця, які позивач надала до заяви від 15.03.2024, підстави для їх врахування відсутні, оскільки Законом №889-VIII не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016.

Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так згідно з пунктом 10 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18).

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.

Право ОСОБА_1 на переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII встановлено рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №140/3936/24, що набрало законної сили.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

При цьому, відповідач не заперечує права позивача на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, однак наголошує на тому, що при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII розмір пенсії зменшиться (з 3700,54 грн до 2361 грн), а Законом №889-VIII не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям, тому відсутні підстави для врахування довідок про складові заробітної плати державного службовця, які позивач надала до заяви від 15.03.2024.

Так судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 у період з 30.08.2011 по 30.09.2017 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII, а з 01.10.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Закон №1058-ІV та цей спір виник через бажання позивача перейти на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» з проведенням перерахунку пенсії на підставі довідок, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 14.03.2024 за № 72/1.16/2-24 та №73/1.16/2-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Отже, ключовим у цій справі є питання права особи, яка бажає перейти з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058-IV, на отримання пенсії державного службовця, якщо їм вже призначалась така пенсія раніше, з проведенням перерахунку відповідно до статті 37 Закону №3723-XII на підставі нових довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за посадою, з якої ці особи вийшли на пенсію.

При цьому, суд зазначає, що за наявності права на отримання пенсії згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII, проте за відсутності підстав для перерахунку такої пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, вирішальним є саме розмір пенсії, на який матиме право позивач в разі її переведення на таку пенсію у порівнянні із отримуваним нею розміром пенсії за Законом №1058-IV.

За приписами пункту 4-7 розділу XV Закону №1058-IV особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України “Про Кабінет Міністрів України», “Про державну службу», “Про Національний банк України», “Про дипломатичну службу», “Про службу в органах місцевого самоврядування, “Про прокуратуру», “Про статус народного депутата України», “Про судоустрій і статус суддів», “Про судову експертизу», “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про наукову і науково-технічну діяльність», “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України “Про Кабінет Міністрів України", “Про державну службу», “Про Національний банк України», “Про дипломатичну службу", “Про службу в органах місцевого самоврядування», “Про прокуратуру», “Про статус народного депутата України», “Про судоустрій і статус суддів», “Про судову експертизу», “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про наукову і науково-технічну діяльність», “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

Суд звертає увагу на те, що вперше пенсія за віком згідно з Законом №3723-XII призначена позивачу з 30.08.2011, а тому відсутні підстави вважати, що в межах спірних правовідносин йдеться про призначення пенсії, відповідно до Закону України “Про державну службу», вперше.

Враховуючи, що з 01.10.2017 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, остання має право на переведення її на пенсію за віком відповідно до норм Закону №3723-XII, проте на умовах, передбачених пунктом 4-7 розділу XV Закону №1058-IV. Тобто, за бажанням позивача їй може бути поновлена виплата пенсії державного службовця, але в розмірі, який був встановлений до переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Суд враховує, що у цій справі позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону №889-VIII з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 14.03.2024 за № 72/1.16/2-24 та №73/1.16/2-24.

Тобто фактично позивачка по суті просить здійснити перерахунок пенсії державного службовця, надаючи нові довідки щодо заробітної плати.

Суд зазначає, що стаття 37-1 Закону №3723-ХІІ передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 4, 5 Постанови №865 (далі в редакції до 01.12.2015) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. №432-IV “Про внесення змін до Закону України “Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою №1013 внесено зміни до Постанови №865 й виключено пункт 4.

Надалі Постанова №865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 “Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян».

Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ.

При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

У зв'язку з набуттям з 01.05.2016 чинності Законом №889-VIII положення Закону №3723-ХІІ втратили чинність, у тому числі норми статті 37-1, яка регламентувала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).

Враховуючи пряму дію закону в часі, до правовідносин щодо перерахунку пенсій застосовується законодавство, чинне на час, коли здійснюється перерахунок, а не те, яке діяло на час призначення пенсії.

Між тим ні Закон №889-VІІІ, ні Закон №1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати працюючих службовців. Не передбачає таких підстав і стаття 37 Закону №3723-ХІІ.

Тож зі зміною законодавчого врегулювання підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, оскільки законодавство не регламентує ні права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ні порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Верховний Суд у постанові від 19.03.2025 у справі №300/936/23 вказав, що законодавством не передбачено підстав та умов перерахунку пенсій, призначених відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, тому у відповідача не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачки, на яку вона просила її перевести у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих державних службовців, а відтак не було підстав і для переведення на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ через зменшення розміру отримуваної пенсії.

При цьому Верховний Суд вказав, що Рішенням Конституційного Суду України визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), підпункт 1 пункту 2 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ зі змінами.

Судом враховано, що згідно із пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 №3-р/2022 підпункт 1 пункту 2 розділу “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022“Про введення воєнного стану в Україні» зі змінами.

Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 №3-р/2022 встановлено Верховній Раді України внормувати перерахунок розмірів пенсій суб'єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону №3723-XII, з урахуванням приписів Конституції України та цього Рішення.

Таким чином, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 №3-р/2022, правове регулювання перерахунку пенсії у майбутньому зазнає змін. Однак до врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що оскільки позивачу не може бути перерахована пенсія на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.03.2024 за № 72/1.16/2-24 та №73/1.16/2-24, а у разі переведення на пенсію на підставі Закону №3723-XII у попередньому розмірі очевидним є те, що розмір пенсії буде меншим, ніж вона отримує сьогодні відповідно до Закону №1058-IV, то відсутні підстави визнавати рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 06.02.2025 №907120144698 протиправним та воно не порушує прав позивача на вибір пенсії на вигідніших умовах, що є метою будь-якого перерахунку пенсії.

З урахуванням наведеного у задоволенні позову належить відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29000, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Чекірди Гната, 10, ідентифікаційний код 21318350).

Суддя О. О. Андрусенко