про залишення позовної заяви без руху
25 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8033/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Сорока Ю.Ю., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції зняти арешти з майна ОСОБА_1 накладені:
постановою про відкриття виконавчого провадження №19393089, від 21.05.2010 р., Другий відділ ВДВС Луцького МУЮ, реєстраційний номер обтяження 9979330;
постановою про відкриття виконавчого провадження №21660431, від 22.09.2010 р., Другий відділ ВДВС Луцького МУЮ, реєстраційний номер обтяження 10436348;
постановою про відкриття виконавчого провадження №2025640, від 10.08.2011 р., Другий відділ ВДВС Луцького МУЮ, реєстраційний номер обтяження 11575973.
Відповідно до пунктів 3, 5, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частинами першою, другою статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Отже, строк звернення до суду з даним позовом становить 10 днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Позивачем оскаржується дії відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо не зняття арешту з майна ОСОБА_1 накладені постановами про відкриття виконавчого провадження, які, як вбачається з тексту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, винесені державним виконавцем 21.05.2010 р., 22.09.2010 р., 10.08.2011 р.
Як вбачається з матеріалів долучених представником позивача до позовної заяви, а саме Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухому майно та Реєстру прав власності на нерухому майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 21.05.2025 року в Державному реєстрі наявні заборони на нерухоме майно, в тому числі в межах виконавчого провадження №9979330; №10436348 та 11575973.
Отже, позивачу було відомо про існування заборон на відчуження нерухомого майна в межах виконавчого провадження №9979330; №10436348 та 11575973, 21.05.2025 року.
Крім того, з відповіді Відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 02.06.2025 року №85395 на запит представника позивача №2905/1-3 від 29.05.2025 року відповідач повідомив про наявність у реєстрі обтяжень нерухомого майна наявні арешти нерухомого майна ОСОБА_2 , а саме: - обтяження №9979330 від 29.06.2010 ( в межах виконавчого провадження №19393089, дане виконавче провадження завершено 30.12.2011 року на підставі п. 2 ст. 47 Закону України « Про виконавче провадження» ( за старою редакцією); - обтяження №10436348 від 02.11.2010 ( в межах виконавчого провадження Nє 21660431, провадження завершено 30.12.2011 року на підставі п. 2 ст. 47 Закону України « Про виконавче провадження» ( за старою редакцією); - обтяження №11575973 від 06.09.2011 року (ідентифікувати в межах якого виконавчого провадження накладено даний арешт неможливо).
Таким чином, позивачу надано детальну інформацію про підстави накладення арештів на нерухому майно 2.06.2025 року.
Однак, із вказаним позовом позивач звернувся до суду лише 21.07.2025 р, тобто з пропуском десятиденного строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивачем заяви про поновлення процесуального строку звернення до суду не подано.
Відтак, позивачу слід подати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 123, 161, 169, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока