Рішення від 25.07.2025 по справі 140/5266/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5266/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 лютого 2023 року на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі №140/654/25 та зобов'язання на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року по справі №140/654/25 здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), з 01 лютого 2023 року у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 18 грудня 2024 року по справі №54/16-160 із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, яка була призначена з 01 січня 2003 року у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення. На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі №140/654/25 відповідачем був проведений перерахунок пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №54/16-160 станом на 01 січня 2023 року, однак при цьому протиправно зменшено основний розмір пенсії з 82% до 70% сум грошового забезпечення.

Позивач не погоджується із такими діями відповідача та вказує, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент її призначення, а розмір уже призначеної пенсії в процентному визначенні не може бути зменшений при зміні діючого законодавства з огляду на незворотність дії нормативно-правових актів у часі.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.25-26). В обґрунтування цієї позиції відповідач вказав, що пенсія ОСОБА_1 була призначена у розмірі 82% грошового забезпечення. Відповідно до чинної редакції статті 13 №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 01 січня 2003 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ, у розмірі 82% грошового забезпечення, що не є спірним та підтверджується копією протоколу про призначення /поновлення/ пенсії за вислугу років (а.с.15).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі №140/654/254 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 18 грудня 2024 року №54/16-160 (з урахуванням раніше виплачених сум).

Вказане рішення суду було виконане у спосіб здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2025 року, основний розмір якої після перерахунку пенсії становив 70% грошового забезпечення, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії з пенсійної справи №N/А1080-СБУ (а.с.30).

09 травня 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі №140/654/25 здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2023 року (а.с. 13).

Листом від 15 травня 2025 року №6417-6216/Б-02/8-0300/25 ГУ ПФУ у Волинській області, покликаючись на статтю 13 Закону №2262-XII, відмовило у задоволенні вимог заяви позивача від 09 травня 2025 року (а.с.14).

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначає Закон №2262-ХІІ.

Згідно із пунктом “а» частини першої, частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

За приписами частин першої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі №140/1654/25, відповідач визначив розмір пенсії з розрахунку, що не перевищує 70% грошового забезпечення.

Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на таке.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні») максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, -95 процентів.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18, які полягають у такому.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі №140/654/25, ГУ ПФУ у Волинській області не мало правових підстав для зменшення з 83% до 70% відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом №2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше призначених пенсій (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону №2262-XII, внесених Законом №1166-VII) застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70%) за чинною редакцією Закону №2262-ХІІ.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунків з 01 січня 2018 року та з 01 квітня 2019 року. Рішеннями Волинського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2019 року у справі №140/390/19 та від 22 листопада 2021 року у справі №140/11929/21 такі дії відповідача були визнані протиправними та було зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 відповідні перерахунки та виплату пенсії у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі №140/654/25 та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 82% грошового забезпечення з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 18 грудня 2024 року №54/16-160.

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 19 травня 2025 року №82, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.8, 21).

З огляду на задоволення позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі №140/654/25.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 82% грошового забезпечення з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області від 18 грудня 2024 року №54/16-160.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. Л. Шепелюк