про відкриття провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
24 липня 2025 р. Справа № 120/7960/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Маслоід Олена Степанівна, розглянувши матеріали:
за позовом: Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України) ( АДРЕСА_1 )
до: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 )
про: стягнення безпідставно набутих грошових коштів
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України) (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення безпідставно набутих грошових коштів.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що наказом від 10.03.2023 №42-ОС відповідач зарахований з 10.03.2023 до списків особового складу частини та на всі види забезпечення. Позивач вказує, що відповідачу було нараховано та сплачено щомісячне грошове забезпечення за періоди з 20.03.2024 по 31.03.2024 та 31.05.2024, протягом яких останній фактично не виконував обов'язки військової служби, оскільки в умовах воєнного стану самовільно залишив місце тимчасової дислокації військової частини, що підтверджується відповідними матеріалами службової перевірки. Загальна сума помилково нарахованого та виплаченого грошового забезпечення за зазначені періоди становить 14 691 грн 71 коп. Позивач наголошує, що внаслідок бездіяльності та неправомірних дій військовослужбовця, який не виконував службові обов'язки у зазначені дати, у держави виникли майнові збитки, а у відповідача - неправомірне (безпідставне) збагачення, що підлягає поверненню. Нарахування та виплата грошового забезпечення за вищезгадані періоди не мають правових підстав, оскільки відповідно до вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», грошове забезпечення є формою матеріального забезпечення фактично виконуваних обов'язків військової служби. За наведених обставин позивач звернувся до суду з цим позовом.
11.06.2025, на виконання вимог ч. 3 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом надіслано запит до Відділ обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС у Вінницькій області щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання відповідача.
На адресу суду надійшла відповідь на цей запит, згідно з якою відповідач значиться за адресою АДРЕСА_3 ..
Отже, ця адміністративна справа підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду.
Відповідно до ст. 168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
У відповідності до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суд зауважує, що позивачем заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду. Так, позивач вказує, що в ході службових перевірок та аналізу фінансово-господарської діяльності НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону ДПС України, 01.02.2025 встановлено факт надмірної виплати грошового забезпечення військовослужбовцю ОСОБА_1 за періоди, протягом яких він фактично не виконував обов?язки військової служби у зв'язку з самовільним залишенням місця тимчасової дислокації підрозділу. Позивач зазначає, що строк звернення до суду пропущено з поважних причин, зокрема: військова частина НОМЕР_1 безперервно виконує бойові завдання в зоні активних бойових дій, перебуваючи у складі ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; запровадження воєнного стану на всій території України, ротації особового складу, складна оперативна обстановка та обмеження доступу до юридичної допомоги унеможливлювали своєчасну підготовку позовної заяви; виявлення порушення стало можливим лише після проведення службового розслідування, результати якого затверджені наказом від 01.02.2025 №261-ОД; об'єктивні обставини ведення бойових дій не дозволяли у визначений законом строк реалізувати право на судовий захист. У зв'язку з викладеним, позивач просить суд визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити його.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Зазначеною статтею визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи доводи позивача, незначний строк пропуску звернення до суду з даним позовом, а також з огляду на введення в Україні правового режиму воєнного стану у зв'язку зі збройною агресією російської федерації, суд приймає до уваги, що позивач - військова частина, яка безпосередньо залучена до виконання бойових завдань в умовах воєнного часу, забезпечує охорону національної безпеки та оборону, а тому дійшов висновку про наявність об'єктивних перешкод для своєчасного звернення з позовом.
Відтак зазначені позивачем причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом є поважними, а строк такого звернення підлягає поновленню.
За таких обставин суд зазначає, що подана позовна заява відповідає вимогам КАС України, з огляду на що наявні підстави для прийняття її до розгляду.
П. 4 ч. 9 ст. 171 КАС України визначено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, окрім іншого, вказується за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Згідно ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Частиною 1 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Положенням ч. 2 ст. 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).
З огляду на викладене та беручи до уваги те, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності, суд доходить висновку про можливість її розгляду та вирішення в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись ст.ст. 12, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 262 КАС України,
Клопотання Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України) про поновлення строку звернення до суду задовольнити. Поновити Військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 мобільному прикордонному загону Державної прикордонної служби України) строк звернення до суду з цим позовом.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України) до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутих грошових коштів.
Розгляд справи здійснюватиметься в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Запропонувати відповідачеві протягом 15-денного строку, з дня отримання даної ухвали, подати відзив на позовну заяву в порядку ст. 261 КАС України. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, а також докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем. У разі наявності таких доказів, оригінали доказів надати у судове засідання для огляду.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Встановити позивачу 3-денний строк для подання відповіді на відзив, з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів.
Встановити відповідачу 3-денний строк, з дня отримання відповіді на відзив, для подання своїх заперечень на дану відповідь із доданням необхідних документів.
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Повідомити учасників справи про можливість отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
У разі невиконання вимог ухвали суду повідомити суд про причини такого невиконання.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Маслоід Олена Степанівна