Справа № 495/4582/25
Номер провадження 3/495/1539/2025
30 червня 2025 рокум. Білгород-Дністровський
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Шевчук Ю.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли від Нижньодністровського національного природного парку про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
З матеріалів справи вбачається, що 18.06.2025 на правому березі р. Дністер, Острівної ділянки господарської зони території Нижньодністровського національного природного парку в районі озера Вільха Білгород-Дністровського р-ну Одеської області гр. ОСОБА_1 здійснив викос очерету на правій береговій смузі річки Дністер ручною косою з метою облаштування місця аматорського лову риби та відпочинку без відповідного погодження з адміністрацією парку, при цьому викосив водно-болотну рослинність на площі 60 кв. м. (0,006 га), чим заподіяв шкоду природним комплексам Нижньодністровського національного природного парку.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги 4.3.4. п. 4.4. Положення «Про Нижньодністровський національний природній парк», ст. 12, 61 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 7, 21 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», за передбачена відповідальність за ст. 91 КУпАП.
Згідно з розрахунком шкоди, заподіяної природним комплексам території та об'єктам природно заповідного фонду України, загальна сума збитків, спричинених діями ОСОБА_1 складає 2 540,16 гривень.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причини неявки суду невідомі. Відповідно до долучених пояснень, вину визнав, з порушенням згоден, пояснив, що дійсно викосив водно-болотну рослинність на правому березі річки Дністер для облаштування місця для здійснення любительського лову риби та відпочинку. Справу просив розглянути за його відсутності.
Вивчивши матеріали справи, ретельно дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 91 КУпАП, здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від дев'яти до двадцяти чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів чи без такої і на посадових осіб - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів.
Як встановлено матеріалами справи, вина правопорушника підтверджується матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії А № 0210 від 18.06.2025, у якому викладена основна суть вчиненого правопорушення;
- протоколом про особистий огляд, огляд речей транспортних засобів, перевірку знарядь і продукції, одержаної в результаті природокористування від 18.06.2025, у якому зазначається, що у присутності двох понятих було проведено особистий огляд, огляд речей, перевірку знарядь і продукції, під якого виявлено на поверхні особистих речей ОСОБА_1 ручну косу (терпан). При огляді місця викосу очерету, викошена площа склала 60 кв.м.;
- протоколом про вилучення предметів, знарядь, продукції та документів, відповідно до якого начальником Біляївського природоохоронного науково-дослідного відділення ОСОБА_2 у присутності двох понятих було вилучено ручну косу (терпан) з металевою ручкою, червоного кольору, розкладна (1 шт.);
- поясненнями ОСОБА_1 ;
- картосхема місця вчинення порушення;
- розрахунком заподіяної шкоди;
- витягом з Положення «Про Нижньодністровський національний природній парк».
Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у вигляді накладення штрафу з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 40 КУпАП, якщо у результаті вчинення адміністративного правопорушення заподіяно майнову шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації, то адміністративна комісія, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про відшкодування винним майнової шкоди, якщо її сума не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а суддя районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду - незалежно від розміру шкоди, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
В інших випадках питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, оскільки положеннями КУпАП не передбачено можливості покладення обов'язку на винну особу відшкодувати шкоду державі, суд доходить до висновку про те, що розгляд таких вимог має відбуватись за правилами цивільного судочинства шляхом пред'явлення відповідного позову.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення уразі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
В зв'язку із доведенням винності ОСОБА_1 також підлягає стягненню з нього судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 27, 40-1, 91, 221, 251, 255, 256 283, 284, 307, 308 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП.
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 153,00 грн. з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів, а саме: ручна коса (терпан), розкладна, з металевою ручкою червоного кольору - 1 шт.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідно зі ст. 308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Юлія ШЕВЧУК