Справа № 204/7298/25
Провадження № 3/204/1842/25
49006, м. Дніпро, проспект Лесі Українки 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
(повний текст)
23 липня 2025 року Чечелівський районний суд міста Дніпра у складі головуючого судді Чудопалової С.В., за участю секретаря судового засідання Корягіної Р.Р, прокурора Красюк І. особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця м.Новомосковськ, Дніпропетровської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 працюючого головним судовим експертом відділу балістичного обліку лабораторії криміналістичних видів досліджень Дніпропетровського науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру МВС України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 в період з 01.01.2021 по 31.12.2021, займаючи посаду заступника директора Дніпропетровського науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру МВС України - завідувача лабораторії криміналістичних видів досліджень, в порушення вимог ч.1 ст.45, п.27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» , несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2021 рік, а саме - 08.03.2024 о 09 год.42хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1ст. 172-6 КУпАП. Крім того, ОСОБА_1 в період з 01.01.2022 по 31.12.2022, займаючи посаду заступника директора Дніпропетровського науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру МВС України - завідувача лабораторії криміналістичних видів досліджень, в порушення вимог ч.1 ст.45, п.27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» , несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2022 рік, а саме - 08.03.2024 о 10 год.20хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1ст. 172-6 КУпАП. За даним фактом стосовно ОСОБА_1 складено протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 108 від 07.07.2025 та №109 від 07.07.2025 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Постановою суду від 23.07.2025 справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднано в одне провадження. ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчинення адміністративного правопорушення визнав та пояснив, що він був обізнаний з приводу поновлення декларування, подав несвоєчасно, оскільки вважав, що повинен був подати декларації до 01.04.2025. Зазначив, що поважних причин, для несвоєчасного подання декларацій не було, лише те, що він переплутав терміни. В судовому засіданні прокурор Красюк І.В. надала висновок в порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП, та просила суд притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції статті . Зауважила, що датою виявлення адміністративного правопорушення слід вважати дату складання протоколу, а саме 07.07.2025. Суд, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши протоколи про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, дійшов наступного висновку. При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог статей245,280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи. Так, згідно з ст. 9 КУпАПадміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність. Так наказом експертної служби МВС України №103-ЕС-о/с від 28.12.2018 «По особовому складу»- відповідно до наказу МВС від 26.10.2018 № 862 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» ОСОБА_1 переведено на посаду заступника директора Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру- завідувача лабораторії криміналістичних видів досліджень . Відповідно до Положення про Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичних центр МВС України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 31.01.2017 року N?77 - Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України - це державна спеціалізована установа судової експертизи, яка є територіальним підрозділом Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України (далі - експертна служба МВС) та належить до сфери управління Міністерства внутрішніх справУкраїни. Пунктом 10 вище вказаного положення встановлено - НДЕКЦ очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади державни секретарем МВС на підставі укладеного договору. Директор НДЕКЦ має першого заступника та заступників, які призначаються та звільняться з посад керівником Експертної служби МВС за поданням директора НДЕКЦ. НДЕКЦ є юридичною особою публічного права, бюджетною неприбутковою установою, має самостійний баланс, реєстраційні та поточні рахунки в органах Державного казначейства України і інші рахунки в Банках, не заборонені законодавством, печатки із зображенням малого Державного Герба України та своїм найменуванням, інші необхідні для здійснення діяльності печатки, штампи, бланки, реквізити. Відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадових осіб юридичної особи публічного права віднесено до суб?єктів на яких поширюється дія вказаного закону. Відповідно до Розподілу обов?язків та повноважень між першим заступником директора НДЕКЦ та заступниками директора НДЕКЦ - заступник директора центру - завідувач лабораторії криміналістичних видів досліджень ОСОБА_1 за дорученнями директора: представляє НДЕКЦ у відносинах з органами державної влади, місцевого самоврядування, громадськими організаціями; у разі відсутності заступника директора центру-завідувача відділу забезпечення діяльності центру виконує його обов?язки; разі відсутності заступника директора центру-завідувача лабораторії судової експертизи виконує його обов?язки; бере в установленому порядку участь у роботі комісій. Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи заступником директора центру - завідувачем лабораторії криміналістичних видів досліджень є посадовою особою юридичної особи публічного права і відповідно до положень п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб?єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону та є суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією та є суб?єктом декларування відповідно до ст. 3 Закону.
Згідно примітки до ст. 51-3 Закону до осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище не віднесено посадових осіб юридичної особи публічного права.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженона виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов?язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.
Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону N?1700-VII суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 08.11.2023 N? 252/23 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.11. 2023 за N? 1965/41021) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб?єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб?єкт декларування в Україні чи за її межами.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N? 2102-IХ, Законом України «Про захист інтересів суб?єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року N? 2115-IX було призупинено компанію декларування в Україні.
12.10.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання ифункцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» N? 3384-IX, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.
Так, згідно п. 2' розділу ХІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:/public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подав декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2021 рік лише 08.03.2024 о 09 год. 42 хв., та за типом «щорічна» за 2022 рік лише 08.03.2024 о 10 год. 20 хв., тобто з запізненням.
Згідно з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), встановлено дії, направлені на подання декларації було розпочато лише 08.03.2024, тобто після закінчення граничного строку для подання вказаного документу.
ОСОБА_1 ознайомлений з вимогами та обмеженнями передбаченими ЗУ «Про запобігання корупції», під особистий підпис, а саме: 02.09.2021, а саме з Попередженням про спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції» та відповідальність особи за вчинення корупційних правопорушень. Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації. Таким чином, в діях, ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави за 2021 та 2022 роки, яке підтверджене вищевказаними по справі доказами, а саме: наказами про призначення та переведення ОСОБА_1 , поясненнями ОСОБА_1 , листом Департаменту внутрішньої безпеки з додатами від 24.03.2025, листом Державного НДКЦ з додатками від 20.03.2025; листом НАЗК від 14.05.2025 щодо послідовності дій користувача ЄДРД, які вчиняв ОСОБА_1 ; попередження про спеціальні обмеження встановлені ЗУ «Про Запобігання корупції», з якими ОСОБА_1 був ознайомлений 02.09.2021. Суд, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини, обставини справи, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважає, що необхідно призначити стягнення у межах санкції ст. 172-6 ч. 1 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави. Відповідно дост. 40-1 КУпАПпідлягає стягненню з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави. Керуючись ст.ст.33, 35,36, 40-1, 172-6, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень. Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок. Штраф має бути сплачений упродовж 15 днів з дня вручення постанови. У разі несплати штрафу у вказаний строк, буде стягнуто подвійний розмір зазначеного штрафу на підставі ст. 308 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днів з моменту її винесення.
Суддя С.В.Чудопалова