79014,м.Львів, вул.Личаківська, 128
23.07.2025 Справа № 914/1269/25
Господарський суд Львівської області, розглянувши матеріали заяви Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Львівській області про визнання грошових вимог до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпрофмонтаж» в сумі 10 710,10 грн.
у справі за заявою: Фізичної особи-підприємця Богуш Олени Іванівни, м. Львів
про: банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпрофмонтаж» (79024, м. Львів, вул. Промислова, буд. 50/52, кв. 88, ідентифікаційний код 41602047)
Суддя Артимович В.М.,
секретар судового засідання Березюк Ю.О.
За участю представників:
від ГУ ДПС у Львівській області: не з'явився;
від боржника: не з'явився;
розпорядник майна: Марчук Г.О.
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла заява Фізичної особи-підприємця Богуш Олени Іванівни про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпрофмонтаж» (79024, м. Львів, вул. Промислова, буд. 50/52, кв. 88, ідентифікаційний код 41602047).
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 22.05.2025 було відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпрофмонтаж» (79024, м. Львів, вул. Промислова, буд. 50/52, оф. 88, ідентифікаційний код 41602047); визнано вимоги кредитора - Фізичної особи-підприємця Богуш Олени Іванівни (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в сумі 455 424,87 грн заборгованості, з яких: 307 622,77 грн. - основний борг, 114 026,49 грн. інфляційних втрат, 29 133,97 грн. - 3% річних, 4 641,64 грн. судового збору та 24 224,00 грн. судовий збір у справі про банкрутство; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпрофмонтаж» (79024, м. Львів, вул. Промислова, буд. 50/52, оф. 88, ідентифікаційний код 41602047); введено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпрофмонтаж» (79024, м. Львів, вул. Промислова, буд. 50/52, оф. 88, ідентифікаційний код 41602047); розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Марчука Геннадія Олеговича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 647 від 22.03.2013). попереднє засідання суду призначено на 25.06.2025.
На розгляд Господарського суду Львівської області 02.07.2025 від Головного управління ДПС у Львівській області надійшла заява про визнання грошових вимог до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпрофмонтаж» в сумі 10 710,10 грн.
Ухвалою суду від 03.07.2024 заяву ДПС України в особі Головного управління ДПС у Львівській області прийнято до розгляду.
14.07.2025 розпорядником майна подано повідомлення про визнання грошових вимог ГУ ДПС у Львівській області у повному обсязі.
Суд, проаналізувавши матеріали та з'ясувавши обставини справи, повно, всебічно і об'єктивно оцінивши докази, дійшов висновку, що грошові вимоги ДПС України в особі Головного управління ДПС у Львівській області до боржника слід визнати, зважаючи на наступне.
Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника, поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду.
Згідно ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Суд зазначає, що перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено Податковим кодексом України.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Положеннями ст. 46 Податкового кодексу України передбачено, що на платників податків покладено обов'язок з подання податкових декларацій контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі яких здійснюється нарахування (сплата) податкового зобов'язання.
Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до приписів п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Головне управління ДПС у Львівської області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, просить визнати та включити до реєстру вимог кредиторів заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпрофмонтаж» перед податковим органом на загальну суму 10 710,10 грн.
У поданій заяві Головне управління ДПС у Львівській області зазначає про те, що ТОВ «Укрбудпрофмонтаж» має заборгованість перед бюджетом на загальну суму 4 654,10 грн., що включає:
Податок на прибуток - 897,00 грн. + штрафні санкції - 1020,00 грн.
Штрафні санкції з податку на додану вартість - 2 737,10 грн.
Заявником долучено до матеріалів заяви довідку про заборгованість від 17.06.2025 № 6678/5/13-01-13-02-12.
Таким чином, заборгованість ТОВ «Укрбудпрофмонтаж» перед бюджетом складає 4 654,10 грн.
Суд зауважує, що заявлені Головним управлінням ДПС у Львівській області грошові вимоги до ТОВ «Укрбудпрофмонтаж» підтверджені належними й допустимими доказами та виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ «Укрбудпрофмонтаж».
Розпорядник майна вказану заборгованість боржника перед ДПС України в особі Головного управління ДПС у Львівській області визнає в повному обсязі, що підтверджується повідомленням про визнання грошових вимог від 14.07.2025.
Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, у тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.
Згідно із ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому: у першу чергу задовольняються: витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; у третю чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою; у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що грошові вимоги Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Львівській області слід визнати в сумі 4654,10 грн. Також визнанню підлягає сплачений судовий збір в сумі 6056,00 грн.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 47, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 73, 74, 86, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Грошові вимоги Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Львівській області визнати в сумі 10 710,10 грн, які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпрофмонтаж» (79024, м. Львів, вул. Промислова, буд. 50/52, кв. 88, ідентифікаційний код 41602047), з яких: 897,00 грн. (заборгованість) - третя черга, 3757,10 грн. (штрафні санкції) - шоста черга, 6056,00 грн. (судовий збір) - перша черга.
2. Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 235 ГПК України.
3. Ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені ст. ст. 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається - lv.arbitr.gov.ua/sud5015/.
Повний текст ухвали складено 25.07.2025
Суддя Артимович В.М.