Справа № 161/6959/25
Провадження № 2/161/2932/25
(заочне)
16 липня 2025 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Кихтюка Р.М.,
секретаря - Дмитроци Б.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 19.03.2024 року відповідач подала до департаменту заяву про призначення їй та трьом її дітям допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога) і на підставі поданої заяви ОСОБА_1 було призначено допомогу в розмірі 11000 грн. щомісяця, з них: 2000 грн. на відповідача та по 3000 грн. на кожну її дитину.
В подальшому, за результатами верифікації Мінфіну від 20.08.2024 року виявлено невідповідності за кодом 430 «За даними Адміністрації Державної прикордонної служби України отримувач або уповноважена особа перебувала за кордоном більше ніж 30 календарних днів підряд чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги», перетинання кордону відповідачем та її дітьми, а саме: виїзд за кордон 22.05.2024 р., дата в'їзду на територію України - відсутня, що свідчить про її перебування за кордоном більше 30 календарних днів підряд.
Зазначає, що оскільки за даними верифікації та даними Адміністрації Державної прикордонної служби було встановлено, що відповідач перебуває за кордоном більше як 30 календарних днів підряд протягом отримання допомоги, їй з 01.09.2024 року припинено виплату допомоги та визначено, що за період з 01.07.2024 р. по 31.08.2024 р. вона не мала права на допомогу відповідно до норм чинного законодавства України.
Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів №98 від 27.09.2024 року відповідачу встановлено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.07.2024 р. по 31.08.2024 р в розмірі 22000 грн. та строк їх повернення до 25.12.2024 року.
При цьому, повідомлення про повернення надміру виплачених коштів від 27.09.2024 року № 11.2-8.6/11128/2024 та повторно повідомлення від 26.12.2024 № 11.2-8.6/14756/2024 відправлено то доставлено відповідачу на мобільний застосунок «Viber».
Разом з тим, надміру виплачені кошти допомоги в сумі 22000 грн. відповідачем в добровільному порядку не повернуто.
На підставі викладеного, просить стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради 22000 грн. надміру виплачених коштів та 3028,00 грн. сплаченого судового збору.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, подала суду заяву, в якій просить справу слухати у її відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилася по невідомій суду причині, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи. Заяви про розгляд справи за її відсутності та відзив на позов не подала. А тому, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи у відсутності відповідача в порядку ст. 280 ЦПК України.
Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази в справі, суд прийшов до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Суд з'ясовано, що 19.03.2024 року ОСОБА_1 було подано до департаменту заяву про призначення їй допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с. 18-19).
Ч. 1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону (ч.1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).
Факт внутрішнього переміщення відповідача та її дітей підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою фактичного проживання: АДРЕСА_1 ; зареєстрованим місцем проживання останніх: АДРЕСА_2 (а.с. 20-21).
Відповідно до п.3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок) з 01.08.2023 року допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога призначається на кожного члена сім'ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.
На підставі поданої ОСОБА_1 заяви та відповідно до рішення департаменту № 1539771486-2024-1 від 28.03.2024 року, відповідачу та її трьом дітям було призначено та виплачено допомогу по 2000 грн. щомісячно та по 3000 грн. на кожну дитину (а.с. 17).
Відповідно до абз. 1-8 п.22 Порядку з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку. За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики. Якщо на інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу Мінфіну відсутні відомості щодо осіб, які звертаються за призначенням допомоги, перевірка проводиться автоматично в Єдиній системі на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу/обміну електронними даними між Єдиною системою та системою електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, зокрема з: Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - про зареєстрованих фізичних осіб - підприємців; реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - відомості про трудову діяльність; Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про смерть особи; Реєстру пошкодженого та знищеного майна - інформація про житло, зруйноване або непридатне для проживання, а також його відновлення.
Статтею 11 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 р. визначено здійснення поточної верифікації, яка передбачає систематичну діяльність з аналізу даних щодо реципієнтів, встановлення відповідності повідомленої реципієнтами інформації даним, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі, з урахуванням змін соціального та фінансово-майнового стану реципієнтів, що можуть впливати на призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат та їхній розмір.
Під час поточної верифікації:
1)проводяться систематичні перевірки інформації про реципієнтів, які отримують державні виплати;
2)здійснюється виявлення невідповідностей у джерелах інформації, що надається суб'єктами надання інформації, фактичним даним про реципієнта та/або вимогам законодавства, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат;
3)проводиться аналіз даних, отриманих за допомогою інформаційно-аналітичної платформи.
Даними верифікації Мінфіну від 20.08.2024 року виявлено невідповідності за кодом 430 «За даними Адміністрації Державної прикордонної служби України отримувач або уповноважена особа перебувала за кордоном більше ніж 30 календарних днів підряд чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги», перетинання кордону відповідачем та її дітьми, а саме: виїзд за кордон 22.05.2024 р., дата в'їзду на територію України - відсутня, що свідчить про її перебування за кордоном більше 30 календарних днів підряд. Про виявлені невідповідності спеціалістами департаменту складено акт № 123 від 16.09.2024 року.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 332 якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).
За наявності технічної можливості отримувач допомоги за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків подає повідомлення про відмову від допомоги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.
За даними верифікації та даних Адміністрації Державної прикордонної служби України відповідач перебуває за кордоном більше як 30 календарних днів підряд протягом отримання допомоги, а тому їй 01.09.2024 року припинено виплату допомоги та визначено, що за період з 01.07.2024 року по 31.08.2024 року вона не мала права на допомогу відповідно до норм чинного законодавства України.
Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів № 98/27.09.24 від 27.09.2024 року відповідачу встановлено обсяг надміру виплачених коштів за період з липня по серпень 2024 року в розмірі 22000 грн. та строк їх повернення до 25.12.2024 року (а.с. 11).
Відповідно до пункту 29 Порядку № 332 передбачено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Повідомлення про повернення надміру виплачених коштів від 27.09.2024 р. № 11.2-8.6/11128/2024 та повторно повідомлення від 26.12.2024 р. № 11.2-8.6/14756/2024 відправлено то доставлено відповідачу на мобільний застосунок «Viber» (а.с. 9, 10).
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Як з'ясовано судом, на час розгляду справи, ОСОБА_1 в добровільному порядку надміру виплачені кошти не повернула.
Таким чином, суд дійшов висновку, що внаслідок неповернення відповідачем надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 22000 грн. позовні вимоги позивача про стягнення таких коштів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з відповідача в користь позивача понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 12, 81, 141, 263-265, 280, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1166, 1212-1213 ЦК України, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради - 22000 (двадцять дві тисячі) грн. 00 коп. надміру виплачених коштів та 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасниками справи є:
Позивач - Департамент соціальної політики Луцької міської ради, місцезнаходження: м. Луцьк, пр. Волі, буд.4а, ЄДРПОУ - 03191963.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складений 16 липня 2025 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Р.М. Кихтюк